Skocz do zawartości

Merytoryczne błędy w artykułach BD...


Recommended Posts

Napisano
Szanowna Redakcjo!!!
Udało mi się dokończyć czytać Nr 6/2011 BD... I niestety zmroziło mnie nie po raz pierwszy... ale ostatnio do tego stopnia, że wręcz błagam - zmieńcie "prawnika", bądź bardziej zwracajcie uwagę na zgodność wskazywanych norm z obowiązującym prawem budowlanym...

Artykuł z ostatnie go numeru pt.: "Ku wygodzie... i ozdobie-mała architektura i meble ogrodowe" pod względem obowiązującego prawa budowlanego (ostatni tekst jednolity Dz.U. z 2010 Nr 243, poz. 1623) to delikatnie mówiąć stek bzdur.

Autorka tegoż poematu napisała wesoło: " na budowę altany o powierzchni większej niż 10m2 musimy uzyskać pozwolenie (...)"

To jest regulacja dzięki Bogu chyba z 2004 roku... Prawo budowlane zdążyło się zmienić, a aktualna regulacja art. 29 ust, 1 pkt 2 wskazuje , iż pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki.

Zgodnie z art. 30- wymaga to tylko zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej...



Osobiście proszę tylko o rzetelność,,,
Napisano
Ja bym się jeszcze dołączyła z rysunkiem, na którym jest jak się kładzie płytki na balkonie.
Zamiast ELASTYCZNA zaprawa jest ESTETYCZNA :P
To tak tylko dorzucam swoje trzy grosze.
Napisano
Cytat

nie myli się ten kto nic nie robi icon_rolleyes.gif


Zgadza się. Mówią też ,że tylko umarłemu się nie zdarzy (takim czarnym humorem poleciałem) icon_rolleyes.gif A tak wracając do tematu to autor pisze artykuł a zanim trafi do druku ktoś go jeszcze sprawdza (powinien bynajmniej) a z drugiej strony to są wypowiedzi profesjonalistów którzy borykają się na co dzień w swoim fachu i nie powinni się mylić, a jeżeli nie są pewni swoich racji to nie powinni zabierać głosu (zarówno na łamach czasopisma jak i na forum). Szacuneczek za spostrzegawczość dla Pań icon_lol.gif
Napisano
Jeśli polega się wyłącznie na wiadomościach z sieci, a każdy wie że internet to w tej chwili jeden wielki kibel, tak się może skończyć.
Napisano
Drodzy Czytelnicy,
choć wiedzę staramy się przekazywać w sposób rzetelny i sumienny, czasem zdarzają się także pomyłki, za które szczerze przepraszamy. W najbliższym numerze Budujemy Dom (7-8.2011) znajdzie się oczywiście sprostowanie dotyczące pozwolenia na budowę altany.

Za wszelkie uwagi dziękujemy!

Małgorzata Kolmus,
Redakcja Budujemy Dom

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To trzeba zainteresować sprawą jakiegoś dziennikarza, najlepiej reportera.
    • Z tego co wiem, obecnie do samego PnB nie wymaga się już pisemnych gwarancji od dostawców mediów. Ale najlepiej i tak zasięgnąć informacji w miejscowym wydziale budownictwa, bo interpretacja prawa przez urzędników bywa różna.
    • Witam,   Z tego co udało mi się wyszukać i zrozumieć, w celu uzyskania pozwolenia na budowę potrzebne są min. warunki przyłączenia mediów.   Czy ktoś orientuje się jak to jest w kwestii uzbrojonej działki budowlanej, czy chcąc uzyskać „pozwolenie na budowę” lub czy wykonując „zgłoszenie budowy” mimo wszystko będę potrzebował warunki przyłączenia mediów?   Pytanie wydaje się absurdalne bo przecież media są już na działce, ale prawo często niestety działa inaczej niż myślimy.   Pozdrawiam,
    • Budowa jest w toku, przynajmniej na papierach. Zostało wydane pozwolenie na budowę budynku jednorodzinnego, został założony dziennik budowy, na bramie wisi nawet tablica informacyjna oznajmiająca budowę domu, zostały zainstalowane skrzynki: elektryczna z prądem budowlanym, na geoportalu wszystko pięknie wrysowane... Papier przyjmie wszystko, a ciężki sprzęt jeździ sobie bezkarnie po drodze o ograniczonym tonażu, gdyż inwestor ma pozwolenie na przejazd ciężkim sprzętem ze względu na rozpoczętą inwestycję. 
    • A to Polska właśnie.      Wszystko się zgadza i powołujesz się na odpowiednie przepisy. Taka sytuacja jednak w tej chwili nie leży w kompetencjach PINB. Dopóki nie ma nic wybudowanego nie PINB a Wydział Budownictwa jest właściwym organem mającym obowiązek zająć się tą sprawą. Choć wydaje się to nieco dziwne, ale tak jest i musisz się zwrócić do właściwego organu. Do pisma warto dołączyć jakieś wyroki sądowe w podobnych sprawach, które znajdziesz bez problemu w necie, a także jakąś opinię prawną np. takie coś: https://prawobudowlane-blog-buniak.pl/samowolna-zmiana-zagospodarowania-terenu/ dlatego że Wydziały Budownictwa interpretują zapisy na które się wyżej powołujesz, bardzo dowolnie. Więc warto naprowadzić ich na właściwy tor rozumowania. Dla normalnie działającego Wydziału Budownictwa już samo utwardzenie całej działki powinno być dowodem na zmianę sposobu zagospodarowania niezgodnego z WZ i oczywiście do tego datowane zdjęcia, bo przed kontrolą zapewne ucieknie z pojazdami.   To co piszę nie jest teorią bo miałem dwa podobne do Twojego przypadki na dwóch niemal sąsiadujących ze sobą działkach. Jedna sprawa została definitywnie załatwiona, druga jest jeszcze w toku z dobrymi rokowaniami.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...