Skocz do zawartości

pytanie dot przepisów ppoż


Recommended Posts

Witam
Mam pytanie; co to jest ściana oddzielenia przeciwpożarowego?.
Kupuje działkę 20*100m , na której umyśliłem sobie postawić dom ,ściany w następującej technologi; silkikat 18+ wełna na ruszcie 16 cm wykończone deską szalówką- czy taka ściana będzie czy też nie będzie ścianą odz. ppoż -chodzi mi oczywiście o odległości posadowienia domu od granic.
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
"2. Jeżeli jedna ze ścian zewnętrznych usytuowana od strony sąsiedniego budynku lub przekrycie dachu jednego z budynków jest rozprzestrzeniające ogień, wówczas odległość określoną w ust. 1 należy zwiększyć o 50%, a jeżeli dotyczy to obu ścian zewnętrznych lub przekrycia dachu obu budynków - o 100%. "

Tak jest w przepisach, rozumując po chłopsku deska jest przekryciem rozprzestrzeniającym ogień - niby jasne, tylko czy z rozprzetrzenianiem ognia chodzi o całą ścianę czy tylko o zewnętrzną elewację, nie mogę tego dorozumieć

"Jak „deska szalunkowa” będzie materiałem niepalnym" -
a co z deską impregnowaną środkami ppoż? Edytowano przez podspodek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
deska impregnowana nie będzie oddzieleniem ppoż
będzie co najwyżej materiałem nie rozprzestrzeniajacym ognia

a z samej definicji oddzielenia ppoż nie uzyskasz Drogi Autorze odpowiedzi co tam możesz, a co nie
przedstaw sytuację dokładniej i skąd ten tekst o oddzieleniu ppoż wziąłeś
Link do komentarza
Cytat

Tak jest w przepisach, rozumując po chłopsku deska jest przekryciem rozprzestrzeniającym ogień - niby jasne, tylko czy z rozprzetrzenianiem ognia chodzi o całą ścianę czy tylko o zewnętrzną elewację, nie mogę tego dorozumieć




To może Ci „rozjaśnić” zagadnienie:
Rozporządzenie w sprawie WT …..
Cytat

§ 232. 1. Ściany i stropy stanowiące elementy oddzielenia przeciwpożarowego powinny być wykonane z materiałów
niepalnych, …..


Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Działka jest wąska 20,5m , chciałbym tam postawić dom na bazie tego projektu http://www.varsasvillan.se/detaljer.asp?prod_id=45 , ściany -silka+ocieplenie+szalówka, jakie odległości od granicy musiałbym zachować dla ściany z oknami - 6m?, od granic działki do najbliższych budynków jest 25m


Nie ważne jaka jest odległość od granicy do zabudowań sąsiednich, Ciebie obowiązują wymiary Twojego domu do granicy czyli ściana z oknem od granicy 4m (z kąt wziąłeś 6 m). A co do ściany p-poż to nie widzę powodu abyś ją stawiał. Ścianę taką stawia się jeżeli dom stoi na granicy lub w zabudowie bliźniaczej, u mnie pozywają ją murek przeciw-ogniowy.
Link do komentarza
widzisz, ściana praktycznia każda (tym bardziej murowana, tynkowana) jest oddzieleniem ppoż, kwestia o jakich parametrach
z tego co ja kojarzę (a mogę się mylić) drewno nawet ipregnowane nie jest uznawane za nierozprzestrzeniające ognia, stąd mój tekst o "co nawyzej..." i nie będzie brane pod uwagę jako niepalne (może coś Andrju Wilhelmi wie)

i chyba wymogi dotyczące domów jednorodzinnych wskazują na stosowanie materiałów NRO czyli nie rozprzestrzeniajacych ognia, innych wymogów nie ma
w zabudowie bliźniaczej, bądź szeregowej wymagane są ogniomury, jako te oddzielenie ppoż
nie jest to nic szczególnego, bo praktycznie każdy mur (konstrukcyjny) murowany na pełną spoinę spełania te wymogi

to takie lekkie konfabulacje, bo nie chce mi się tego dokładnie sprawdzać, ale jak mus...
Link do komentarza
Cytat

Nie ważne jaka jest odległość od granicy do zabudowań sąsiednich, Ciebie obowiązują wymiary Twojego domu do granicy czyli ściana z oknem od granicy 4m (z kąt wziąłeś 6 m).



Odległość tę wziąłem właśnie z tego przepisu, że jeżeli przekrycie ściany ( tu szalówka ) jest rozprzestrzeniająca ogień to odległość od granicy należny zwiększyć o 50 % ( czyli dla ściany z oknem z 4 robi się 6 m ), o ile dobrze to interpretuje.
Umyśliłem sobie , że dom będzie miał z frontu 9,25m dodając do tego 12m - potrzebował bym 21,25m i obawiam się, ze trochę zabraknie ( działkę mierzyłem na razie tylko na geoportalu )

Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Odległość tę wziąłem właśnie z tego przepisu, że jeżeli przekrycie ściany ( tu szalówka ) jest rozprzestrzeniająca ogień to odległość od granicy należny zwiększyć o 50 % ( czyli dla ściany z oknem z 4 robi się 6 m ), o ile dobrze to interpretuje.
Umyśliłem sobie , że dom będzie miał z frontu 9,25m dodając do tego 12m - potrzebował bym 21,25m i obawiam się, ze trochę zabraknie ( działkę mierzyłem na razie tylko na geoportalu )


Nie chciałbym wprowadzić Cie w błąd, ale do tej pory nic takiego nie słyszałem o tym co piszesz. Jaki to przepis?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Nie chciałbym wprowadzić Cie w błąd, ale do tej pory nic takiego nie słyszałem o tym co piszesz. Jaki to przepis?


Pogrzebałem i znalazłem ten przepis - Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania , rozdział 7 parag.271 p.2. Ja na Twoim miejscu wziąłbym plany domu i udał się do starostwa po informację albo zmienić elewację i problem z głowy.
Link do komentarza
Rozumiem, że działka ma 20m szerokości??? Chcesz tą ścianę w granicy stawiać??? To co pisze mhtyl to ogólne zasady usytuowania budynków ze względu na bezpieczeństwo pożarowe... Jeżeli chodzi o strefu pożarowe i oddzielenia pożarowe to kwestię to reguluje rozdział 3 wspomnianego wyżej rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.... Czy Ty masz w warunkach zabudowy nakaz wykonania ścian oddzielenia pożarowego??

Aaaa... jest jeszcze Polska Norma PN-B02867:1990 - ochrona przeciwpożarowa budynków - metoda badania stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany (w części dotyczącej ścian zewnętrznych przy działaniu ognia ze strony elewacji)
PN-EN 13501- (od 1 do 4):2008 - klasyfikacje ogniowe wyrobów budowlanych i elementów budynków... trochę tego jest do poczytania....
Ciekawa jestem tylko dlaczego musisz robić tą ścianę... co masz w warunkach zabudowy...
Link do komentarza
Tak dla jasności, to działki jeszcze formalnie nie mam a warunki zabudowy się produkują..., posiadam warunki zabudowy z tej samej miejscowości dla innej działki ( w odległości ok 100m-150m) którą chciałem kupić wcześniej i nie było tam żadnego nakazu budowy ścian ppoż. Projektu też jeszcze nie mam, z wyjątkiem mojego pomysłu na karteczkach w kratkę który wydaje mi się optymalny. Kwestia jest więc nieco abstrakcyjna, ale nie chciałbym wykonywać zbędnych ruchów i zamawiać projektu który nie będzie mógł być zrealizowany na tej działce, z drugiej strony nie chciałbym rezygnować z mojej koncepcji, stąd pytam.
Link do komentarza
To lepiej poczekaj na decyzję o warunkach zabudowy, w niej będziesz miał możliwe usytuowanie obiektu... bedziesz mógł ewentualnie wnieść do gminy o zmianę tych warunków... Dopiero pod wzgledem zgodności z MPZP bądź warunkami zabudowy dopasowuj projekt do działki....
Inaczej niepotrzebnie czochrasz gotową fryzurę przed imprezą....
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A po co telewizor? Jest przecież taki wynalazek jak PROJEKTOR!!! Za nieduże pieniądze można kupić na takie okazjonalne projekcje (można i za duże pieniądze ) projektor, zabudować tę wnękę, jak radzi retrofood, pod sufitem na tej zabudowie podwiesić nie rzucający się w oczy (na przykład za drewnianą listwą pod belką), rozwijany pilotem na czas projekcji  ekran... nawet o szerokości ponad 2 metry... Po projekcji zwijasz ekran i nie ma po nim wielkiego śladu... To dawałoby obraz do 100"... oto przykład:   https://allegro.pl/oferta/ekran-do-projektora-polautomatyczny-scienny-sufitowy-matowy-bialy-100-229-15142624748?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw7-SvBhB6EiwAwYdCAT6MuOD7Q1n_xd3_y0bWpy6DugRqb1X2D5zsx6qprZCpIXwDOpGiCBoCYwEQAvD_BwE     I PRZYKŁADOWE projektory z WiFi, BT, z obsługą HDMI... Za 2000 masz stucalowy "telewizor"    
    • a fizyczny podział spadku jest możliwy? jeżeli nie - tylko porozumienie obu stron lub sąd, który może stanąć po Twojej stronie, jeżeli siostra robi co chce, nie pytając współwłaściciela
    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...