Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
vip42

Sądowe zniesienie współwłasności a podatek

Recommended Posts

Dokonałem właśnie sądowego zniesienia współwłasności nieruchomości przejmując całą działkę i spłacając współwłaściciela. W sądzie podaliśmy wartość działki jako 100 tys zł a wysokość spłaty jako 20 tys. zł (spłata kosztów zakupu).
Od której kwoty zapłacę podatek i czy US może narzucić wyższą wartość działki (realna jest koło 200 tys. zł) niż zapisana na sądowym postanowieniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cena nie została zaniżona specjalnie tylko nie sprawdzaliśmy wcześniej aktualnej wartości ziemi. Czy US może podważać cenę z postanowienia sądu?
Od której kwoty zapłace podatek: od 20 tys zł (spłata), 50 tys zł (sądowa wartość przejętej ziemi) czy 100 tys zł (realna wartość przejętej ziemi)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To czy podatek w ogóle będzie należny zależy od przyczyny zniesienia współwłasności np. przy podziale majątku wspólnego małżonków nie będzie naliczony. Zakładając, że jest to sytuacja zbliżona do umowy kupna sprzedaży wartość części nieruchomości powinna być przyjęta w kwocie odpowiadającej wartości udziału - w tym przypadku 50 tys zł. Urząd
skarbowy może oczywiście zakwestionować zgłoszoną wartość i ewentualnie powołać rzeczoznawcę do jej określenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podatek od czynności cywilno prawnych, opłaca się od wartości nabycia udziałów w nieruchomości – biorąc pod uwagę jej cenę rynkową.
Ale w tym przypadku wartość „sądowa” jest niższa, a splata jeszcze inna.

Moim zdaniem – należy wypełnić „deklarację” na 50.000zł i uiścić podatek (2%) od tej kwoty.

US ma 14 dni, aby podaną wartość zakwestionować i podać swoją.
Można wtedy „negocjować” z US okazując wyrok sądu z określoną wartością.
Jeśli nie będzie „porozumienia” to dopiero wtedy US posiłkować się będzie rzeczoznawcą i jeśli jego wycena będzie o 33% wyższa od deklarowanej – koszty rzeczoznawcy ponosi podatnik.

Biorąc to pod uwagę – moja rada:
Określ wartość zgodnie z wyrokiem i czekaj – jeśli w ciągu 14 dni (+ czas na dotarcie) US nie zajmie stanowiska w tej sprawie – sprawa załatwiona.
Jeśli wezwie – to procedurę podałem.
Nie ma żadnych kar za „zaniżenie”.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chyba tak będę musiał zrobic, tylko najpierw musze dostać to postanowienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A Ty pijesz tylko herbatę, czy kawę z gotowanej wody??? Ja piję WODĘ - leję do kubka wprost z kranu i... wprowadzam wprost do jamy gębowej czystą, zimną WODĘ!
  • A to jest deska odciskana z firmy Atlas, tynk Atlas wn nakładany A deski odciskane za pomocą szablonu, który miałem pożyczony. Potem malowanie preparatem atlas bejca. Koszt materiału to jakieś 500 zł, deskę robilem ze znajomym:)
  • A gdzie wyczytałeś, że moja woda jest miękka? To tylko Ci się wydaje, że jak nie ma kamienia, to woda musi być miękka.
  • Podobno te z wody są przez organizm przyswajane w sposób najbardziej łatwy, prosty i przyjemny.   Znam go od lat i badania zlecone przez fiński rząd 25 lat temu - również. Jeśli temat rozkręcimy, to można podyskutować. jest pytanie czy warto.   Ps: nie mam racji o miękkiej , twardej wodzie i tych wspominanych pierwiastkach które podczas gotowania wytrącają się tworząc kamień ?
  • Położyli kable elektryczne pod brodzikiem. Nadzór budowlany: "To nie jest nasza jurysdykcja"     "O kablach elektrycznych w nowym mieszkaniu, poprowadzonych tam, gdzie ma stanąć brodzik, poinformował nas jeden z czytelników. Twierdził, że zawiadomił nadzór budowlany, ale jego telefon został zignorowany. - To nie jest nasza jurysdykcja - tłumaczą w urzędzie. Mężczyzna wyjaśnił, że chodzi o kolejny etap inwestycji „Park Klonowy”. W wiadomości napisał m.in. „deweloper oszczędza kładąc kable w niedozwolonych miejscach”. I doprecyzował, że chodzi o „kable elektryczne położone pod brodzikiem, zaraz przy odpływie wody”. Na dowód przysłał zdjęcie opisywanej fuszerki oraz takie, na którym widać podjętą przez wykonawcę próbę jej naprawy. Zaznacza, że nadzór budowlany „nie jest zainteresowany tematem”. „Zignorowany został mój telefon do nich” – pisze mężczyzna. Prosi też o wyjaśnienie, dlaczego urząd nie podjął interwencji. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla Kielc tłumaczy, że nie mógł tego zrobić. – Państwowe służby nadzoru budowlanego nie odpowiadają za roboty, które podlegają zakryciu. Za to odpowiedzialny jest inspektor robót inwestorskich – mówi Robert Wojnowski. Dodaje, że nadzór budowlany może skontrolować jedynie, czy budowa prowadzona jest legalnie, zgodnie z pozwoleniem na budowę. – Na pewno nie zajmujemy się odbiorem robót ulegających zakryciu – podkreśla jeszcze raz Wojnowski. Najważniejsze informacje dwa razy dziennie na Twojej poczcie Zobacz przykładowy newsletter I dodaje: – To inspektor robót inwestorskich powinien to wychwycić i zareagować. I do niego trzeba się zgłosić w pierwszej kolejności. Wojnowski tłumaczy też, że przewody elektryczne powinny być prowadzone prostopadle lub równolegle do ścian i podłóg, nie można poprowadzić ich w poprzek ściany lub podłogi. – Więc gdyby coś takiego wystąpiło, to roboty byłyby wykonywane z naruszeniem warunków wykonawstwa robót budowlanych – tłumaczy. W biurze dewelopera, czyli firmy Komplexbud uzyskaliśmy informację, że sprawa została już wyjaśniona. – Miałam tylko jedno takie zgłoszenie, które zostało przekazane na budowę. Z tego co wiem, mają to poprawić, ale informacji zwrotnej od kierownika jeszcze nie otrzymałam – wyjaśniła pracownica biura."
 • Popularne tematy

×