Skocz do zawartości

koszty i wiedza


Recommended Posts

To może ja zacznę i napisze o swojej starej budowie albo raczej modernizacji starego domu.

-Dziś dałbym mocniejsze ocieplenie, dałem 12cm styro
- dużo uważniej bym pilnował obsadzania okien
- dobudowanie ganku bym zrobił od razu jak się wprowadziłem
- rozprowadzenie ogrzewania od kominka jednak dałbym specjalistom
- do garażu tylko brama segmentowa ( ja miałem uchylna i musiałem się jej pozbyć)
Tyle co mi się na szybko przypomniało.
Link do komentarza
ja bym "coś" zrobiła z wentylacją. Mam według projektu czyli w łazienkach, kuchni, kotłowni. Parter nie jest problemem bo jest otwarty ale problem jest w garderobie, we wiatrołapie i w sypialniach jeśli sa zamkniete.
Mam 12 cm styro ale na betonie kom 24 cm i nie narzekam:)
A jeszcze- na czym da sie zaoszczedzić- my dużo na wykończeniu. Kupowałam agd przez net, szukałam okazji, targowałam się, kupowałam płytki czy deskę IIgat, nigdy nie brałam najdroższego wykonawcy:)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
1. Projekt jak najdokładniejszy i przemyślany (z rozstawieniem mebli najlepiej), bo każda zmiana to koszt i ryzyko błędów.
2. Jak najmniej nietypowych elementów typu łączniki, okucia, obróbki - robione indywidualnie kosztują bardzo drogo.
3. Ekipa budowlana wybrana starannie i sprawdzona, umowa z wyszczególnieniem każdego elementu robót. Każda czynność zamawiana poza umową kosztuje o wiele drożej niż gdyby była wcześniej w niej zawarta.
4. Ekipa budowlana ma robić to co umie: murarz mury, cieśla więźbę, hydraulik instalacje. Złote rączki od wszystkiego, zwykle okazują się do niczego i tylko generują kłopoty w postaci poprawek -> koszty.
5. Materiały do budowy: grube materiały w dużych ilościach najlepiej brać w jednej hurtowni, nawet trochę odległej - łatwiej o duży opust i dogadanie się co do terminów dostaw.
Link do komentarza
zgadzam się z powyższym, rzetelny wykonawca i dokładna umowa to podstawa udanej budowy.
Co do cen materiałów tez bardzo często wykonawcy dostają duże upusty w miejscach gdzie stale zamawiają i chyba każda firma inaczej rozmawia z indywidualnym ludzikiem a inaczej z szefem firmy budowlanej. U nas przynajmniej ceny były dużo niższe niż gdybyśmy sami kupowali.
Link do komentarza
Przy większych i droższych zakupach robiłem rekonesans sklepowy np. kupując 7 okien dachowych (w tym 4 z roletami) z kołnierzami energooszczędnymi, korzystając ze strony producenta zrobiłem zestawienie wszystkich elementów, wydrukowałem w kilku identycznych egzemplarzach i ruszyłem do 4 sklepów. Różnice ofert sięgały ponad 3 tysięcy zł. Po wybraniu najtańszej - składając już zamówienie na towar, jeszcze utargowałem końcówkę tj. ok. 300 zł.

Wykonawcy faktycznie mają duże upusty - jeden kupił mi 3 stelarze do WC po cenie niższej niż ta, w jakiej miejscowy sklep zaopatruje się u producenta - chodzi oczywiście o ten sam towar.
Link do komentarza
    Zrobiłbym inaczej:
    lepsza ekipa tynkarzy
    większa kontrola w myśl zasady: "kontrola to najwyższa forma zufania" icon_smile.gif
    dach dwuspadowy zamiat kopertowego
    od razu gładzie w całym domu
    żadnych okien łukowych (w tej cenie można mieć okno prostokątne z roletą elektryczną)
    Zadnych balkonów ponad pomieszczeniem.
    Rolety z otworem rewizyjnym od zewnątrz. - te od wewnątrz są głośniejsze no i czasem wiatr dmuchnie, i .... ekipa ocieplająca tak docisnęła jedną roletę że się uchwyty urwały i trzeba było rwać styropian.
    Zrobiłbym rozprowadzanie ciepła z kominka.
    Przpilnowanie ekipy montującej kominek aby zrobili otwory dolotowe powietrza.
    Obowiązkowo ciepły montaż okien. (w jednym pokoju miałem śnieg pod oknem w zimie)


    Zrobiłbym tak samo:
    Zadowolony jestem z systemu domu inteligentnego na WAGO.
    Rekuperacji
    pryszniców bez brodzików
    Duuużej wanny Ravak Love store.
    Pieca na ekogroszek R-eco
    Membrany dachowej kloeber
    bramy segmentowej w garażu
    Rolet elektrycznych
    25 cm wełny na poddaszu
    Dałbym na ścianę 20 cm zamiast 15.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...