Skocz do zawartości

koszty i wiedza


Recommended Posts

Napisano
proponuję tu zebrać kilka wskazówek dla tych co jeszcze nie zaczeli lub nie skończyli zapasów na budowie



na czym da się zaoszczędzić?
co byś zmienił/a?

masz wiedzę na ten temat bo zbudowałaś/eś//budujesz już dom
podziel się



zapraszam
Napisano
To może ja zacznę i napisze o swojej starej budowie albo raczej modernizacji starego domu.

-Dziś dałbym mocniejsze ocieplenie, dałem 12cm styro
- dużo uważniej bym pilnował obsadzania okien
- dobudowanie ganku bym zrobił od razu jak się wprowadziłem
- rozprowadzenie ogrzewania od kominka jednak dałbym specjalistom
- do garażu tylko brama segmentowa ( ja miałem uchylna i musiałem się jej pozbyć)
Tyle co mi się na szybko przypomniało.
Napisano
ja bym "coś" zrobiła z wentylacją. Mam według projektu czyli w łazienkach, kuchni, kotłowni. Parter nie jest problemem bo jest otwarty ale problem jest w garderobie, we wiatrołapie i w sypialniach jeśli sa zamkniete.
Mam 12 cm styro ale na betonie kom 24 cm i nie narzekam:)
A jeszcze- na czym da sie zaoszczedzić- my dużo na wykończeniu. Kupowałam agd przez net, szukałam okazji, targowałam się, kupowałam płytki czy deskę IIgat, nigdy nie brałam najdroższego wykonawcy:)
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
1. Projekt jak najdokładniejszy i przemyślany (z rozstawieniem mebli najlepiej), bo każda zmiana to koszt i ryzyko błędów.
2. Jak najmniej nietypowych elementów typu łączniki, okucia, obróbki - robione indywidualnie kosztują bardzo drogo.
3. Ekipa budowlana wybrana starannie i sprawdzona, umowa z wyszczególnieniem każdego elementu robót. Każda czynność zamawiana poza umową kosztuje o wiele drożej niż gdyby była wcześniej w niej zawarta.
4. Ekipa budowlana ma robić to co umie: murarz mury, cieśla więźbę, hydraulik instalacje. Złote rączki od wszystkiego, zwykle okazują się do niczego i tylko generują kłopoty w postaci poprawek -> koszty.
5. Materiały do budowy: grube materiały w dużych ilościach najlepiej brać w jednej hurtowni, nawet trochę odległej - łatwiej o duży opust i dogadanie się co do terminów dostaw.
Napisano
zgadzam się z powyższym, rzetelny wykonawca i dokładna umowa to podstawa udanej budowy.
Co do cen materiałów tez bardzo często wykonawcy dostają duże upusty w miejscach gdzie stale zamawiają i chyba każda firma inaczej rozmawia z indywidualnym ludzikiem a inaczej z szefem firmy budowlanej. U nas przynajmniej ceny były dużo niższe niż gdybyśmy sami kupowali.
Napisano
Przy większych i droższych zakupach robiłem rekonesans sklepowy np. kupując 7 okien dachowych (w tym 4 z roletami) z kołnierzami energooszczędnymi, korzystając ze strony producenta zrobiłem zestawienie wszystkich elementów, wydrukowałem w kilku identycznych egzemplarzach i ruszyłem do 4 sklepów. Różnice ofert sięgały ponad 3 tysięcy zł. Po wybraniu najtańszej - składając już zamówienie na towar, jeszcze utargowałem końcówkę tj. ok. 300 zł.

Wykonawcy faktycznie mają duże upusty - jeden kupił mi 3 stelarze do WC po cenie niższej niż ta, w jakiej miejscowy sklep zaopatruje się u producenta - chodzi oczywiście o ten sam towar.
Napisano
    Zrobiłbym inaczej:
    lepsza ekipa tynkarzy
    większa kontrola w myśl zasady: "kontrola to najwyższa forma zufania" icon_smile.gif
    dach dwuspadowy zamiat kopertowego
    od razu gładzie w całym domu
    żadnych okien łukowych (w tej cenie można mieć okno prostokątne z roletą elektryczną)
    Zadnych balkonów ponad pomieszczeniem.
    Rolety z otworem rewizyjnym od zewnątrz. - te od wewnątrz są głośniejsze no i czasem wiatr dmuchnie, i .... ekipa ocieplająca tak docisnęła jedną roletę że się uchwyty urwały i trzeba było rwać styropian.
    Zrobiłbym rozprowadzanie ciepła z kominka.
    Przpilnowanie ekipy montującej kominek aby zrobili otwory dolotowe powietrza.
    Obowiązkowo ciepły montaż okien. (w jednym pokoju miałem śnieg pod oknem w zimie)


    Zrobiłbym tak samo:
    Zadowolony jestem z systemu domu inteligentnego na WAGO.
    Rekuperacji
    pryszniców bez brodzików
    Duuużej wanny Ravak Love store.
    Pieca na ekogroszek R-eco
    Membrany dachowej kloeber
    bramy segmentowej w garażu
    Rolet elektrycznych
    25 cm wełny na poddaszu
    Dałbym na ścianę 20 cm zamiast 15.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
    • Prowadzisz firmę i chcesz spać spokojnie, wiedząc że wszystko jest zgodne z przepisami? Zostaw BHP profesjonalistom! Oferujemy pełną obsługę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy: ✅ Szkolenia BHP wstępne, okresowe i stanowiskowe – online lub stacjonarnie ✅ Ocena ryzyka zawodowego – dopasowana do realiów Twojej branży ✅ Dokumentacja powypadkowa – szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami ✅ Stała obsługa BHP – wsparcie, kontrole, audyty i przypomnienia ✅ Instrukcje BHP, IBWR, analiza wypadków, konsultacje – wszystko, czego potrzebujesz Obsługujemy firmy z różnych branż – budowlanych, usługowych, produkcyjnych i biurowych. Działamy głównie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, ale oferujemy także usługi zdalne. Nie czekaj na kontrolę PIP – działaj z wyprzedzeniem! 📞 Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Bezpieczeństwo Twoich pracowników to inwestycja, która się opłaca! https://piotrdoradca.pl/uslugi-bhp-szczecin-kompleksowa-obsluga-firm/
    • My już nie na bieżąco, prędzej mogę podać ceny sprzed 10 lat.
    • Zostało złożone zapytanie o polać dachu nad garażem, czy takie pismo rozwiązuje sprawę i starostwo jej nie podważy przy prubie uzyskania pozwolenia na budowę? 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...