Skocz do zawartości

proces rekuperacji a temperatura spalin odpł. z kotła


roni8828

Recommended Posts

Witam forumowiczów:)
Przez ostatni okres probuje znaleźć informacje dotyczącą rekuperacji i to jak od niej zależy temperatura spalin które odpływają z komory pieca. Wiem, ze temperatura zalezy od jakości stosowanego paliwa, ale potrzebuje dokładniejszych informacji na ten temat.
Jesli ktoś taką wiedze posiada i zechciałby sie podzielić to czekam na odpowiedz:)
Link do komentarza
Cytat

Nie rozumiem co ma rekuperacja do temperatury spalin?



Oczywiste jest ze spaliny ktore odpływają przewodem z pieca trafiają do rekuperatora gdzie ogrzewają powietrze i gaz ktore do tej komory są doprowadzane( odzysk ciepła).

zacytuje fragment z ksiazki prof. Szargut, ktorego nie moge zrozumiec.

"Rekuperacja wpływa na temperature spalin odpływajacych z komory pieca.Temperatura ta zalezy od jakosci paliwa.
W idealnym piecu przeciwprądowym wyposażoną w odrębną adiabatyczną komore spalania, temperatura spalin dopływających do komory roboczej pieca byłaby równa kalorymetrycznej temperaturze spalania. Po poprawie rekuperacji lub jakosci paliwa nastąpiłoby podwyzszenie tej temperatury. Mozna w przyblizeniu przyjąć, ze w celu utrzymania stałej sredniej różnicy temperatury między spalinami a materiałem podgrzewanym temperatura spalin wylotowych powinna obnizyc sie o tę samą wartość".



Cytat

Rekuperacja, to odzysk ciepła np. ze spalin, powietrza, itp.

A zależność jest taka, że im większa rekuperacja, tym mniejsza temperatura spalin.



Czyli spaliny oddają ciepło substratom spalania. Im wiecej go oddzadzą, tym ich temperatura bedzie proporcjonalnie mniejsza.

A czy ktos moze wytłumaczyc mi zacytowany fragment z ksiazki?? Edytowano przez roni8828 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czyli spaliny oddają ciepło substratom spalania. Im wiecej go oddzadzą, tym ich temperatura bedzie proporcjonalnie mniejsza.



Niekoniecznie substratom spalania, bo mogą oddawać ciepło materiałowi podgrzewanemu.
I raczej procentowo, a (upraszczając) to zależne jest od sprawności samego rekuperatora.

Interpretacja tego fragmentu w zasadzie nie jest możliwa – chodzi o kontekst.

Bardzo możliwe, że w tym przypadku, rekuperacją nazwano cały proces oddawania ciepła materiałowi podgrzewanemu, w tym piecu.
Możliwe jest też, że chodzi tu o wymiennik.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Polecam ten artykuł w temacie: https://budujemydom.pl/wykanczanie/chemia-budowlana/porady/13578-jakie-sa-roznice-pomiedzy-jastrychem-anhydrytowym-i-cementowym
    • Ja nie znalazłem wzmianki o woskowaniu zamków, może jest coś na opakowaniu.    A w karcie pielęgnacji szału nie widać:         To AC4 generalnie do układania w sypialniach.        Też nie znalazłem wzmianki na ten temat. Film stabilizujący odporny na wilgoć, było napisane.   Jeszcze jedna uwaga jak panele mają być wodoszczelne do tych 4 godz.  To trzeba by malować begi uciętych paneli, bo tam wilgoć ma otwarte wrota i dlatego, podniosło te panele:         To tylko propozycja z mojej strony, może Pan układać te panele do suszenia w dowolny sposób, najważniejsze jest, żeby ich nie powykrzywiało. 
    • Syn się o tym uczył i to jest na pozór proste, ale w wyliczeniach dokładnych dość skomplikowane. W każdym razie jest tak jak piszesz, że w ogrzanym powietrzu pomimo dużej wilgotności szybko się ta wilgotność zmniejsza, chodzi o to, że w ciepłym powietrzu wody zmieści się dużo więcej niż w zimnym. Przynajmniej tak mi to tłumaczył i mam nadzieję, że dobrze pamiętam. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Kupilam dzialke lesna, zeby miec maksymalne minimum koniecznosci jej ogarniania. Od strony zachodniej obejmuje ona dawna droge i  nic tam nie urosnie (tak myslalam, ale jednak rosna rozne roznosci). W kazdym badz razie, postawilam tam 5 skrzyn, w ktorych upawiam truskawki i rozne warzywka. Na polankach posadzilam kilka krzakow malin, czarnych porzeczek, borowke amerykanska, 1 wisienke i 2 swidosliwy. I to wsio. Reszta zostaje jak bylo, z mchem, igliwiem, trawami. I nie mialam zamiaru w nic ingerowac, poza zbieraniem postracanych przez wiatr galezi i szyszek. Jednak musze usuwac czeremche amerykanska i siewki debow (ale nie wszystkie). Czynnosc taka, jak bieganie z kosiarka w ogole nie wchodzi w gre. Juz tej wiosny zauwazylam rozprzestrzenianie sie kostrzewy i zrobilam eksperyment z koniczyna i macierzanka. Moze i by cos z tego wyszlo, ale musialam wyjechac. Plan jest taki, ze w lutym - marcu bede kostrzewe wyrywac i w to miejsce natychmiast siac - sadzic cos niskiego. Bo jak slusznie zauwazyles, natura nie znosi prozni. Moze bede miala pomocnikow... A nawet jesli nie, to mam nadzieje, ze w kilka miesiecy sie z nia uporam. Ale na pewno niczego kosic nie bede .     Ile masz m² do koszenia ?
    • Mają taką jakby powłokę na zamkach, wedle specyfikacji mają być wodoszczelne do 4 godz. więc może to jest ta powłoka trudno mi powiedzieć   Tu jest instrukcja i karta produktu tych paneli:   https://www.jokapolska.pl/produkt/joka-632-hudson-bay-6005-oak-tradition/   Podkład: Film stabilizujący odporny na wilgoć         Z mojej strony wszystko opisane na mailach łącznie z elaboratem wątpliwości, czy mogę uruchomić C.O., bez wygrzania. Od dewelopera na mailu zero odpowiedzi, jednak mam udokumentowaną w postaci nagrania swoją rozmowę z inżynierem dewelopera będącym przedstawicielem ds. odbiorów i wydania lokali oraz usuwania wad, który wprost mówi, że niewygrzana posadzka, śmieje się z pytania czy mam rozmontowywać podłogi powołuje się na swoje rzekome doświadczenie, że nic się u ludzi nie dzieje i zaleca mi nie doszukiwać się na siłę usterek a w innej rozmowie mówi, że budynek budowali w pośpiechu bo terminy i w ogóle zamknęli wilgotne ściany i to sobie musi wyschnąć.    Zasadniczo to w ten sposób wszyscy z tego co widzę robią, bo wszystkie inne realizacje w trakcie budowy jakie oglądałem jesień/zima 2023, to były w połowie murów, a oddanie planowane na za 9 miesięcy latem 2024.   Z kolei z wykonawcą mam rozmowę, gdzie mówi, że "przecież ja mu mówiłem, że posadzka sucha, a foli to on nigdy nie kładzie no ale faktycznie wytyczne są takie że zawsze powinna być". Tyle,  że mi nie zależy na mordowaniu się z ludźmi w sądach a na racjonalnym odratowaniu sytuacji i minimalizowaniu szkód. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...