Skocz do zawartości

ogrzewanie podłogowe czy wystarczy przy -25


akspider

Recommended Posts

Ogrzewanie podłogowe można instalować w domach dobrze izolowanych cieplnie w których zapotrzebowanie mocy grzewczej nie przekracza 60 - 70 W/m2 powierzchni ogrzewanej. Dzięki temu temperatura dotykowa podłogi nie będzie przekraczać 28 st C, co uznawane jest za górną wartość, ze względu na komfort ogrzewania. Oczywiście w czasie silnych mrozów temperaturę tę można podwyższyć do ok. 32 st C, ale należy liczyć się wtedy ze wzmożonym unoszeniem kurzu jak i dyskomfortem dla nóg. Alternatywnym rozwiązaniem okresowego wzrostu zapotrzebowania na ciepło jest montaż instalacji mieszanej z grzejnikami lub zamontowanie niezależnego dogrzewania elektrycznego. W każdym przypadku ogrzewanie podłogowe powinno byc wykonane na podstawie projektu takiej instalacji z uwzględnieniem strat cieplnych pomieszczenia, stref podokiennych, rodzaju pokrycia podłogowego oraz ustawienia mebli.
Link do komentarza
W domach niskoenergetycznych wykonywane przeze mnie instalacje ogrzewania podłogowego pracują przy temperaturze zasilania 35 - 40 ct. C, co zapewnia temperaturę podłogi 22 - 24 st. C i zapewnia mieszkańcom odczucie komfortu cieplnego.
Nie miałem nigdy żadnych zgłoszeń, że jest za zimno nawet w największe mrozy. Instalacje "podłogówek" wykonuję od 1993 roku. Zanim zlecisz komukolwiek wykonanie podłogówki warto wykonać dobry projekt, ale uwaga! trzeba znaleźć projektanta, który zna się na takich instalacjach - a nie jest ich wielu, często pytają mnie, wykonawcę jak się do takiego projektu zabrać.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Gość
Sprawdzi się dobrze pod warunkiem właściwego wykonania układu z kominkiem, tylko po co, oszczędności z kominka niewielkie a koszty to ok. 50% kosztów pompy ciepła (kominek + zbiornik buforowy + naczynie wzbiorcze otwarte + ew. układ uzupełniania wody w kominku + wymiennik płytowy + armatura + rurociągi, itp.) - bez sensu
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
WITAM!
Mam już zrobioną wylewką w całym domu, ale chciałabym zrobić ogrzewanie podłogowe nie zmniejszając zbytnio wysokości i świetle.Ogrzewanie będzie nie we wszystkich pomieszczeniach i wysoki stopień nie byłby wygodny w poruszaniu się. Ile takie ogrzewanie ma grubości?

I czy można ustawić czasowo na grzanie i temp?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
To zależy jak duża będzie wolna od mebli część podłóg i czym będą pokryte. Chodzi o to, aby zapewnić wystarczającą emisję ciepła przy możliwie niskiej temperaturze dotykowej podłogi.

Polecamy:
Ograniczenia w stosowaniu ogrzewania podłogowego
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/23960-porownanie-kosztow-grzejnikow-oraz-ogrzewania-podlogowego

Plusy i minusy ogrzewania podłogowego
https://budujemydom.pl/abc/304_plusy_i_minusy_ogrzewania_podlogowego/
Link do komentarza
Cytat

To zależy jak duża będzie wolna od mebli część podłóg i czym będą pokryte. Chodzi o to, aby zapewnić wystarczającą emisję ciepła przy możliwie niskiej temperaturze dotykowej podłogi.

Polecamy:
Ograniczenia w stosowaniu ogrzewania podłogowego
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/23960-porownanie-kosztow-grzejnikow-oraz-ogrzewania-podlogowego



Nie wiem kto pisal ten artykul, ale troche sie pomylil, wg. mnie oraz moich znajomych architektow.
Przeciez cieplo nalezy dostarczyc do budynku, czyli do przyslowiowych "czterech scian".
Ogrzewamy kubature i powierzchnie domu, a nie tylko te miejsca gdzie mamy bezposredni kontakt z podloga.

Plus jakie z tego wynikaja:
- w przypadku (wiadomo ze kobiety zmienna sa) jesli Pani Domu, zechce przemeblowac sypialnie, kuchnie albo inne pomieszczenie, w miejscu gdzie nie bylo podlogowki, bedzie zimno,
- podloga ogrzewana pod szafkami (kuchennymi, lazienkowymi, lozkiem itp) dostarcza rowniez cieplo do budynku. Pomimo tego ze my nie czujemy tego fizycznie (nie czujemy ze pod szafkami grzeje), to i tak spelnia swoja role - wyrownuje straty cieplne budynku - ktore sa stale.
- w przypadku, gdy jednak pod szafkami nie ma ogrzewania, pozostala czesc grzanej podlogi musi wygrzewac miejsca w ktorych tego ogrzewania nie ma, czyli bezwladnosc jest jeszcze wieksza no i zmniejszamy powierzchnie grzewcza.
- Wilgoc ktora najczesciej jest w lazienkach oraz kuchniach, nie ma racji bytu ze wzgledu na cieplo pod szafkami.

Ostatnio stosuje sie ogrzewanie scienno-podlogowe.
Idac tokiem myslenia autora tego artykulu, trzeba by nie instalowac ogrzewania w scianach, w miejscach w ktorych beda staly szafy, tv lub inne rzeczy - bo to nie oddaje ciepla. - BZDURA.

Minus jedyny jaki znalazlem jest taki, ze w przypadku montazu np. stelazy do regipsow i innych, nalezy uwazac aby nie wwiercic sie w rurke od ogrzewania.
Raz mialem taki przypadek, ze wykonczeniowiec pytal sie mnie po wylaniu posadzki, "Jak biegna rurki od podlogowki, bo chce wiercic w posadzce?".
Niestety jest to juz rola inwestora zaplanowac na przyszlosc stelaz, albo montaz innych rzeczy do posadzki i albo zrobienie zdjec wezy od podlogowki (rozmieszczenie), albo zwrocenie uwagi instalatorowi na to, aby w danym miejscu nie kladl weza.





Pozdrawiam Serdecznie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić?
    • Dzień dobry, Blachodachówka PŁASKA Plus ma wiele zalet, takich jak nowoczesny wygląd, trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i łatwość montażu. Do jej wad można zaliczyć wyższy koszt w porównaniu z tradycyjnymi blachodachówkami oraz konieczność precyzyjnego montażu. Ważnym elementem montażu jest zastosowanie drewna konstrukcyjnego C24 i dokładnemu wypoziomowaniu połaci, co zapobiegnie efektowi odstawania arkuszy. Montaż blachodachówki PŁASKA Plus wymaga doświadczenia i precyzji, szczególnie w przypadku dachów o skomplikowanej geometrii. Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie i pokrycia, aby uniknąć problemów z przeciekami. Blachodachówka PŁASKA Plus nadaje się na dachy o różnych kształtach.  Przed montażem najlepiej zapoznać się z instrukcją montażu: Instrukcja montażu blachodachówki PŁASKA Plus _________________________ Blachodachówki panelowe - Blachy Pruszyński https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/blachodachowka-panelowa-modulowa/
    • Najpierw trzeba całkowicie usunąć wszystkie fragmenty tapety i kleju. Potem należy sprawdzić, czy całe podłoże jest stabilne, tzn. czy nic nie odpada od ściany. Trzeba też zaszpachlować ewentualne pęknięcia. Gładź można nałożyć wtedy, gdy ściana nie ma dużych odchyleń od płaszczyzny, bo nie da się ich w ten sposób zniwelować. No i sprawa kluczowa - nałożenie gładzi wymaga pewnej wprawy. Można oczywiście spróbować posiłkować się tutorialami z YT, ale nie ma gwarancji, że efekty będą zadowalające...
    • Co wiadomo o tym domu - ile i gdzie jest ocieplenia? Dla jednych ocieplone ściany to takie z 5 cm izolacji, dla innych z 20 cm. Jaka jest izolacja dachu, ewentualnie stropu, jeżeli nie ma użytkowego poddasza? Jakie są okna - jak duże, o jakim standardzie? Zakładam, że wentylacja jest grawitacyjna. Jakie tam są grzejniki? Bardzo stare, zakładane jeszcze przed ociepleniem budynku, czy nowsze? Bo te nowe mogły być już dobierane na znacznie niższe zapotrzebowanie na ciepło. Co paradoksalnie jest wadą.  Czy dotąd źródłem ciepła także był kocioł gazowy? W instalacji c.o. jest otwarte czy zamknięte naczynie wzbiorcze? Chyba największą zaletą kotłów ACV jest możliwość pracy w otwartych instalacjach. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...