Skocz do zawartości

Czy wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperatorem można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza?


Recommended Posts

Napisano

Planuję wykonanie w domu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem. Dowiedziałem się, że taką instalację można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza. Czy takie rozwiązanie ma sens i kiedy może się przydać?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/porady/11555-czy-wentylacje-nawiewno-wywiewna-z-rekuperatorem-mozna-wyposazyc-w-nagrzewnice-powietrza

Gość Jerzy Zembrowski
Napisano
Nie sądzę, aby takiej odpowiedzi udzielił ekspert. Same ogólniki i nic nie znaczące sformułowania wprowadzające w błąd pytającego. Ekspert nie używa sformułowań: "dużych mrozów, dość chłodne, koszt wysoki, eksploatacja tania itd. Przede wszystkim na czele odpowiedzi powinno stać zastrzeżenie, że instalacja wentylacji mechanicznej powinna być poprzedzona projektem a tam będzi stać pełne wyposażenie - łącznie z nagrzewnicą wstępną i końcową. Treść pytania świadczy o błądzeniu pytającego, jakoby sam miał decydować o wyposażeniu instalacji. Moc i rodzaj nagrzewnic także określa projekt. Nie 2 kW, lecz obliczona dla danego domu i jego potrzeb. Temperatura powietrza nawiewanego musi być obliczona według koniecznych kryteriów komfortu cieplnego czyli rozdziału powietrza i jego prędkości w strefie przebywania człowieka. Temperatura powietrza zewnętrznego zmienia się w ciągu doby sinusoildalnie z amplitudą rzędu kilku st.C - po co więc sugerować, że korzystna jest mała bezwładność cieplna konstrukcji domu i szybki efekt działania nagrzewnicy?.
Gość el-instalator
Napisano
To chyba dość oczywiste, że instalacje robi się zgodnie z projektem. A już zadaniem projektanta jest obliczenie strat ciepła, wymaganego przepływu powietrza, mocy nagrzewnicy itd. A i o kosztach niczego konkretnego się nie powie, jak się nie ma informacji na temat konkretnego domu. W odpowiedzi napisano, że ZWYKLE moce takich nagrzewnic w domach jednorodzinnych są niewielkie - bo nie jest to główne źródło ciepła. Czym innym jest prawdziwe ogrzewanie powietrzne - np. w USA i Skandynawii jest dość popularne, właśnie w domach o lekkiej konstrukcji. I tu mała bezwładność cieplna zarówno domu jak i instalacji do siebie pasuje. Moim zdaniem ta uwaga o zupełnie innej charakterystyce podłogówki jest słuszna każdy sposób ogrzewania funkcjonuje inaczej i trzeba sobie z tego zdawać sprawę, by potem nie żałować..
Napisano (edytowany)
Cytat

<em>Planuję wykonanie w domu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem. Dowiedziałem się, że taką instalację można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza. Czy takie rozwiązanie ma sens i kiedy może się przydać?</em>

<strong>Pełna treść pod adresem:</strong>
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/porady/11555-czy-wentylacje-nawiewno-wywiewna-z-rekuperatorem-mozna-wyposazyc-w-nagrzewnice-powietrza



Nagrzewnica nie ma sensu ( chyba, że wstępna współpracująca z czujnikiem lodu na wymienniku) . Powietrze wentylacyjne nie może być cieplejsze od powietrza w pokojach, bo to zakłóci wentylację. Korzystający z wentylacji są w dolnej części pomieszczenia. Gdy świeże powietrze będzie cieplejsze od temperatury w której przebywamy możemy siedzieć w chłodniejszym i zużytym powietrzu. Zdecydowanie nagrzewnica pogorszy komfort.
Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
  • 4 lata temu...
Napisano
Panie Brzęczkowski, niech mi Pan uwierzy ze nie jest przyjemnie jak ciągnie chlodem po plecach. W mojej instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepla roznica temperatury powietrza wywiewnego i nawiewnego jest dosc spora.Ciągnie chlodem po nogach (14-15 stopni).Taka nagrzewnica rozwiązala by problem. Wystarczylo by podgrzac powietrze nawiewne aby bylo o stopien lub 2 zimniejsze od wywiewnego i problem zimnych nog znika a wentylacja dziala jak nalezy.
  • 6 miesiące temu...
Napisano
Mam pytanie czy ta sama nagrzewnica wodna moze sluzyc do chlodzenia czy jakos sie ruznia.Posiadam pompe ciepla z mozliwoscia chlodzenia i chciałbym to wykorzystac
  • 3 miesiące temu...
Napisano
T. Brzęczkowski - ruch powietrza Panie! Rekuperacja tworzy nadciśnienie w pomieszczeniach nawiewanych a podciśnienie w wywiewanych. Wtedy masy powietrza wolno przemieszczają się w obiekcie. Tak to działa Panie! Taka to idea tego magicznego urządzenia Panie. Więc weź Pan idź się doucz, bzdur Pan nie pisz.
Napisano
Moze Eo chodzilo o rekuperator poprostu. Czasem pomyslec wystarczy...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry ! Czy ktoś jest w stanie polecić ekipę które przeprowadzi renowację kabiny prysznicowej, włącznie z czyszczeniem śladów po kamieniu na szybie kabiny prysznicowej? A może ktoś w Was wie jakie mocne środki użyć, aby albo usunąć smugi kamienia na dole drzwi kabiny? Nie wiem czy wymiana szyby jest konieczna, bo może nie. Podobno są jakieś specjalistyczne środki, które pozostawia się na szybie na kilka godzin. Środki typu Cif nie dają rady. Dzięki za pomoc!
    • Powiedz to tym w bloku, co malowali pokój.     Też pytałem grok-a i zalecał odwożenie do PSZOK-u (oczywiście, oddzielne postępowanie z brudami niebezpiecznymi), ale co drugie zdanie zalecał zapoznanie się z zasadami lokalnymi segregacji, bo mogą to regulować odmiennie. Do doopy więc z takimi zasadami, które w każdej gminie mogą być inne. Naprawdę, mam dość robienia doktoratu z segregacji odpadów przy każdej dupereli. Kiedy wreszcie producenci zaczną oznaczać wyroby i ich opakowania jakimiś kodami, żeby nie mieć wątpliwości w tym zakresie? To producent wie jakie materiały wchodzą w skład i co się z nimi da zrobić. Dlaczego ten obowiązek zrzuca na mnie i to bez wynagrodzenia?
    • Czemu, przecież nikt  Cię nie zmusza, żeby bujać się do  PSZOK z jedna para rękawic po malowaniu. Wrzucasz do reklamówki i leży w garażu, aż się uzbiera odpowiednia porcja odpadów do samodzielnego wywozu. Wywieziesz razem z tekstyliami, ale w osobnym worku, albo z meblami, elektroodpadami, oponami lub innymi odpadami, których nie odbierają na miejscu. Trzeba tylko w głowie sobie to zakodować.         
    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...