Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Aukcja prac dzieci z Ogniska Marymont!!! Czytaj więcej... ×
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czy wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperatorem można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza?

Recommended Posts

Planuję wykonanie w domu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem. Dowiedziałem się, że taką instalację można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza. Czy takie rozwiązanie ma sens i kiedy może się przydać?


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/11555-czy-wentylacje-nawiewno-wywiewna-z-rekuperatorem-mozna-wyposazyc-w-nagrzewnice-powietrza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jerzy Zembrowski
Nie sądzę, aby takiej odpowiedzi udzielił ekspert. Same ogólniki i nic nie znaczące sformułowania wprowadzające w błąd pytającego. Ekspert nie używa sformułowań: "dużych mrozów, dość chłodne, koszt wysoki, eksploatacja tania itd. Przede wszystkim na czele odpowiedzi powinno stać zastrzeżenie, że instalacja wentylacji mechanicznej powinna być poprzedzona projektem a tam będzi stać pełne wyposażenie - łącznie z nagrzewnicą wstępną i końcową. Treść pytania świadczy o błądzeniu pytającego, jakoby sam miał decydować o wyposażeniu instalacji. Moc i rodzaj nagrzewnic także określa projekt. Nie 2 kW, lecz obliczona dla danego domu i jego potrzeb. Temperatura powietrza nawiewanego musi być obliczona według koniecznych kryteriów komfortu cieplnego czyli rozdziału powietrza i jego prędkości w strefie przebywania człowieka. Temperatura powietrza zewnętrznego zmienia się w ciągu doby sinusoildalnie z amplitudą rzędu kilku st.C - po co więc sugerować, że korzystna jest mała bezwładność cieplna konstrukcji domu i szybki efekt działania nagrzewnicy?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość el-instalator
To chyba dość oczywiste, że instalacje robi się zgodnie z projektem. A już zadaniem projektanta jest obliczenie strat ciepła, wymaganego przepływu powietrza, mocy nagrzewnicy itd. A i o kosztach niczego konkretnego się nie powie, jak się nie ma informacji na temat konkretnego domu. W odpowiedzi napisano, że ZWYKLE moce takich nagrzewnic w domach jednorodzinnych są niewielkie - bo nie jest to główne źródło ciepła. Czym innym jest prawdziwe ogrzewanie powietrzne - np. w USA i Skandynawii jest dość popularne, właśnie w domach o lekkiej konstrukcji. I tu mała bezwładność cieplna zarówno domu jak i instalacji do siebie pasuje. Moim zdaniem ta uwaga o zupełnie innej charakterystyce podłogówki jest słuszna każdy sposób ogrzewania funkcjonuje inaczej i trzeba sobie z tego zdawać sprawę, by potem nie żałować..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

<em>Planuję wykonanie w domu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem. Dowiedziałem się, że taką instalację można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza. Czy takie rozwiązanie ma sens i kiedy może się przydać?</em>

<strong>Pełna treść pod adresem:</strong>
http://budujemydom.pl/component/option,com...1555/Itemid,42/Nagrzewnica nie ma sensu ( chyba, że wstępna współpracująca z czujnikiem lodu na wymienniku) . Powietrze wentylacyjne nie może być cieplejsze od powietrza w pokojach, bo to zakłóci wentylację. Korzystający z wentylacji są w dolnej części pomieszczenia. Gdy świeże powietrze będzie cieplejsze od temperatury w której przebywamy możemy siedzieć w chłodniejszym i zużytym powietrzu. Zdecydowanie nagrzewnica pogorszy komfort.
Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jarekm
Panie Brzęczkowski, niech mi Pan uwierzy ze nie jest przyjemnie jak ciągnie chlodem po plecach. W mojej instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepla roznica temperatury powietrza wywiewnego i nawiewnego jest dosc spora.Ciągnie chlodem po nogach (14-15 stopni).Taka nagrzewnica rozwiązala by problem. Wystarczylo by podgrzac powietrze nawiewne aby bylo o stopien lub 2 zimniejsze od wywiewnego i problem zimnych nog znika a wentylacja dziala jak nalezy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lewy
Mam pytanie czy ta sama nagrzewnica wodna moze sluzyc do chlodzenia czy jakos sie ruznia.Posiadam pompe ciepla z mozliwoscia chlodzenia i chciałbym to wykorzystac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Eo
T. Brzęczkowski - ruch powietrza Panie! Rekuperacja tworzy nadciśnienie w pomieszczeniach nawiewanych a podciśnienie w wywiewanych. Wtedy masy powietrza wolno przemieszczają się w obiekcie. Tak to działa Panie! Taka to idea tego magicznego urządzenia Panie. Więc weź Pan idź się doucz, bzdur Pan nie pisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×