Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czy wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperatorem można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza?

Recommended Posts

Planuję wykonanie w domu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem. Dowiedziałem się, że taką instalację można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza. Czy takie rozwiązanie ma sens i kiedy może się przydać?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/porady/11555-czy-wentylacje-nawiewno-wywiewna-z-rekuperatorem-mozna-wyposazyc-w-nagrzewnice-powietrza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jerzy Zembrowski
Nie sądzę, aby takiej odpowiedzi udzielił ekspert. Same ogólniki i nic nie znaczące sformułowania wprowadzające w błąd pytającego. Ekspert nie używa sformułowań: "dużych mrozów, dość chłodne, koszt wysoki, eksploatacja tania itd. Przede wszystkim na czele odpowiedzi powinno stać zastrzeżenie, że instalacja wentylacji mechanicznej powinna być poprzedzona projektem a tam będzi stać pełne wyposażenie - łącznie z nagrzewnicą wstępną i końcową. Treść pytania świadczy o błądzeniu pytającego, jakoby sam miał decydować o wyposażeniu instalacji. Moc i rodzaj nagrzewnic także określa projekt. Nie 2 kW, lecz obliczona dla danego domu i jego potrzeb. Temperatura powietrza nawiewanego musi być obliczona według koniecznych kryteriów komfortu cieplnego czyli rozdziału powietrza i jego prędkości w strefie przebywania człowieka. Temperatura powietrza zewnętrznego zmienia się w ciągu doby sinusoildalnie z amplitudą rzędu kilku st.C - po co więc sugerować, że korzystna jest mała bezwładność cieplna konstrukcji domu i szybki efekt działania nagrzewnicy?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość el-instalator
To chyba dość oczywiste, że instalacje robi się zgodnie z projektem. A już zadaniem projektanta jest obliczenie strat ciepła, wymaganego przepływu powietrza, mocy nagrzewnicy itd. A i o kosztach niczego konkretnego się nie powie, jak się nie ma informacji na temat konkretnego domu. W odpowiedzi napisano, że ZWYKLE moce takich nagrzewnic w domach jednorodzinnych są niewielkie - bo nie jest to główne źródło ciepła. Czym innym jest prawdziwe ogrzewanie powietrzne - np. w USA i Skandynawii jest dość popularne, właśnie w domach o lekkiej konstrukcji. I tu mała bezwładność cieplna zarówno domu jak i instalacji do siebie pasuje. Moim zdaniem ta uwaga o zupełnie innej charakterystyce podłogówki jest słuszna każdy sposób ogrzewania funkcjonuje inaczej i trzeba sobie z tego zdawać sprawę, by potem nie żałować..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

<em>Planuję wykonanie w domu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem. Dowiedziałem się, że taką instalację można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza. Czy takie rozwiązanie ma sens i kiedy może się przydać?</em>

<strong>Pełna treść pod adresem:</strong>
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/porady/11555-czy-wentylacje-nawiewno-wywiewna-z-rekuperatorem-mozna-wyposazyc-w-nagrzewnice-powietrzaNagrzewnica nie ma sensu ( chyba, że wstępna współpracująca z czujnikiem lodu na wymienniku) . Powietrze wentylacyjne nie może być cieplejsze od powietrza w pokojach, bo to zakłóci wentylację. Korzystający z wentylacji są w dolnej części pomieszczenia. Gdy świeże powietrze będzie cieplejsze od temperatury w której przebywamy możemy siedzieć w chłodniejszym i zużytym powietrzu. Zdecydowanie nagrzewnica pogorszy komfort.
Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jarekm
Panie Brzęczkowski, niech mi Pan uwierzy ze nie jest przyjemnie jak ciągnie chlodem po plecach. W mojej instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepla roznica temperatury powietrza wywiewnego i nawiewnego jest dosc spora.Ciągnie chlodem po nogach (14-15 stopni).Taka nagrzewnica rozwiązala by problem. Wystarczylo by podgrzac powietrze nawiewne aby bylo o stopien lub 2 zimniejsze od wywiewnego i problem zimnych nog znika a wentylacja dziala jak nalezy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lewy
Mam pytanie czy ta sama nagrzewnica wodna moze sluzyc do chlodzenia czy jakos sie ruznia.Posiadam pompe ciepla z mozliwoscia chlodzenia i chciałbym to wykorzystac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Eo
T. Brzęczkowski - ruch powietrza Panie! Rekuperacja tworzy nadciśnienie w pomieszczeniach nawiewanych a podciśnienie w wywiewanych. Wtedy masy powietrza wolno przemieszczają się w obiekcie. Tak to działa Panie! Taka to idea tego magicznego urządzenia Panie. Więc weź Pan idź się doucz, bzdur Pan nie pisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yiaaaa.
Rekuperacja to odzysk ciepła, to gdzie rekuperacja tworzy ciśnienie i podciśnienie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Max
Moze Eo chodzilo o rekuperator poprostu. Czasem pomyslec wystarczy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Z tego co wiem, to jest problem z metalowymi kotwami łączącymi płyty. Ale wg konstruktorów - do rekonstrukcji. Brak izolacji i szczeliny bywały takie, że sciany przemarzały, mimo gorących kaloryferów. Wiem, bo jako student, robiłem spis powszechny na nowym osiedlu - i mieszkańcy mi to pokazali, gdy poczułem, jak ciągnęło chłodem od ściany. Sam mieszkałem w bloku z cegły - tam ściany były typowe 38 cm. Ale na odmianę były piece pokojowe albo tzw ogrzewanie etażowe indywidualne. Potem zaczęto ocieplać styropianem ściany (a może od razu?) - najpierw 5 cm, potem więcej.  Na mieszance kleju z cementem i piaskiem.  Trzeba pamiętać że energia była stosunkowo tania, czy to węgiel, koks, więc grzejniki parzyły dłonie, a kotłownie były państwowe lub spóldzielcze. Windy typowo nadal są raczej od 4 czy piątego piętra - w niższych chyba nadal nie ma.    
  • Co sądzicie o szkle z grafiką jako ściana prysznicowa?
  • ładne To ja polecę taką mieszanką fantazji i historyzmu - takich fascynatów kreskówki i muzyki midi - takie filmy robią:   Polecam inne filmy tych autorów - synchronizacja muzyczki i obrazu oraz wyobraźnia i obrazki imponujące - ale trzeba znaleźć w sobie trochę dziecka 
  • A ja bym zostawił ten modrzew, a wyrzucił to piętro, wyglądające dla mnie, jak kawałek więzienia, albo maszynowni. Nie chciałbym też, żeby życie mojej rodziny, czy moje osobiste było aż takie publiczne, dzięki takiemu przeszkleniu. Chyba że działka ma kilka ha. Elfir pewnie zrobi ci wykład nt kosztów grzania w takim domu (i słusznie) (nie mówiąc o tej nadbudówce - pewnie ze schodami ) Jak widzisz mamy swoje subiektywne zastrzeżenia. Jesli to ma być wzorzec - to na projekt typowy. To ładny dom, elegancki i nowoczesny w formie (oprócz tego piętra). Mnie się podoba. Ale osobiście nie mieszkałbym w takim z powodu nadmiernego przeszklenia i braku prywatności - znowu subiektywne wrażenie. 
  • Ale przecież dla ciebie liczy się tylko nowoczesność, sam to napisałeś. Przynajmniej się tego nie wypieraj i bądź konsekwentny. Ludzkość wypracowała wiele wzorców piękna i wykluczały sie one często z pokolenia na pokolenie, czy stylu na styl. Kto teraz przejmuje sie zlotym podziałem, czy np. proporcjami kolumny doryckiej. I ty też tego nie tolerujesz, jako stare i mało ambitne - NIE NOWOCZESNE.   ty zaledwie możesz zrozumieć dawne klimaty, sam to piszesz. I OK. Tylko że współczesna architektura, jak i sztuka ogólnie zazwyczaj jest w opozycji do starych stylów.  No to wymień te cechy, prawidła nowoczesnej architektury na które, wg ciebie i są stosowane teraz, pokaż przykłady, konkretne wzorce, wzory, definicje - do których stosują się teraz wielcy architekci. Wzorce i konkrety - a nie subiektywne gust i smak.  Chyba że powodujesz się tylko smakiem i gustem osobistym - ja np. sie tym posługuję. Ale ja nigdy nie powiem nikomu, że jego twórczość to szajs - powiem najwyżej, że mnie się nie podoba.  Tylko mnie i wcale nie przesądza to owartości jego projektu. Może to wziąść pod uwagę, mogę mu pokazać, co mi się nie podoba, co bym zmienił, pokazać przykłady, które mi sie podobają. Może równie dobrze powiedzieć, że ma inne poczucia harmonii, proporcji, piękna i ma do tego prawo. I nie impotuję mu, że jest niedouczony, nie ma gustu, jest idiotą, czy emerytem myślącym o trumnie.   I proszę, piszesz mhtylowi: widzisz i czujesz - to się zgadza. Ale to subiektywne postrzeganie - każdy ma inaczej. Pokaż mi budynek, obraz, rzeźbę - który podoba się bez zastrzeżeń każdemu, ba - każdemu krytykowi, czyli wyksztalconemu.  Natomiast słowo wie wskazuję na konkretną wiedzę - no to podaj tę konkretną wiedzę. Wg mnie  nie ma takiej w stosunku do formy współczesnej - są tylko odczucia. Są konkrety odnośnie funkcji, ale formy nie. Architektura to forma + funkcja.   Na koniec przykład z samochodami - tak samo sztuka użytkowa jak dom w kwestii formy. Na pewno jedne ci się podobają, inne zupełnie  nie - też je widzisz i czujesz - chodzi mi o formę, nie o technikę (funkcję). A przecież tworzą je wykształceni styliści za ciężkie pieniądze.  Bo chodzi o to że to klienci mają różne gusty i wyobrażenia - i nawet każda potwora znajdzie swego amatora - tak one są różne.   Na koniec - to do Elfir też. Nasze tutaj spory są subtelne i delikatne w stosunku do tych, którzy toczą miedzy sobą artyści, nie mówiąc o krytykach. A oni nic nie robią tylko w tym siedzą i naprawdę często wiedzę mają encyklopedyczną w temacie.   Co chce przez to powiedzieć? że to są bardzo indywidualne odczucia, dlatego trzeba być ostrożnym z mentorskim tonem w stosunku do innych, a przede wszystkim tolerancyjnym. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...