Skocz do zawartości

Czy instalacja elektryczna wymaga zamontowania oddzielnego uziemia?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Wymóg wykonania uziemienia instalacji domowej określają warunki przyłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej wydane przez zakład energetyczny. To, czy ze względu na ochronę przeciwporażeniową uziemienie jest konieczne, czy też nie, zależy między innymi od miejsca rozdzielenia przewodu PEN na oddzielne przewody PE (ochronny) i N (neutralny).


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/dom-bezpieczny-i-inteligentny/porady/11429-czy-instalacja-elektryczna-wymaga-zamontowania-oddzielnego-uziemia

Link do komentarza
Gość Sebastian
Czy chodzi tu o uziemienie przewodu w gniazdku PE czy piorunochronu? Bo na zdjęciu pierwszy widzimy bednarkę wprowadzoną do środka do domu - więc myślę, że do uziemienia gniazd a na dole mamy zdjęcie z uziomem otokowym ale do piorunochronu. Więc co autor miał na myśli?.
Link do komentarza
Nie mnóżmy bytów ponad potrzebę. Myślę, że przede wszystkim chodzi o uziemienie instalacji domowej (tak jak w tytule). To czy trzeba/warto wykonywać instalację odgromowąto odzielna sprawa, o której tu nikt nie mówił. Myślę, że na rysunkach chodziło o pokazanie różnicy pomiędzy samym uziomem otokowym i fundamentowym. Zresztą z tego co widzę w różnych domach, to o ile uziom w ogóle jest, to wykorzystuje się go i na potrzeby instalacji wewnętrzej jak i odgromowej (i słusznie).
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Ja mam podobnie zrobione tyle ,że bednarka położona jest na zewnątrz budynku i przewierciłem się przez mur ( bajka w bk) a na zewnątrz w bloczkach betonowych naciąłem gumówką bruzdę tak aby się bednarka schowała.
Link do komentarza
Cytat

To, czy ze względu na ochronę przeciwporażeniową uziemienie jest konieczne, czy też nie, zależy między innymi od miejsca rozdzielenia przewodu PEN na oddzielne przewody PE (ochronny) i N (neutralny).



Artykuł niczego nie wyjaśnia i w dodatku mnoży tylko pytania. A autorowi niniejszego fragmentu uprzejmie zarzucam, że chyba był wtedy na wagarach, gdy w szkole tłumaczyli, że takie stwierdzenie jest delikatnie mówiąc głęboko nieprawdziwe. I proponuję, żeby zapoznał się ze znaczeniem słowa ekwipotencjalizacja, wtedy może zrozumie po co i dlaczego oraz jak robi się m.in. uziemienia.



Cytat

Ja mam podobnie zrobione tyle ,że bednarka położona jest na zewnątrz budynku i przewierciłem się przez mur ( bajka w bk) a na zewnątrz w bloczkach betonowych naciąłem gumówką bruzdę tak aby się bednarka schowała.



To nie zawsze jest dobre, bo:

1. cynk w betonie się rozpuszcza i po jakimś czasie zostaje gołe żelazo, które:
2. koroduje, gdy jest otulone zbyt cienką warstwą betonu, mniejszą niż ok. 5 cm.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, Wybór między blachodachówką a panelami na rąbek stojący typu „click” często sprowadza się do kompromisu między czasem realizacji a efektem końcowym. Blachodachówka, szczególnie w wersji modułowej, daje się szybko zamontować, co wynika z jej wymiarów, łatwości transportu oraz prostoty w docinaniu i dopasowaniu do połaci. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przy inwestycjach, gdzie liczy się tempo prac i ograniczenie kosztów związanych z robocizną. Panele na rąbek wymagają więcej precyzji – zarówno w przygotowaniu podkonstrukcji, jak i w samym montażu. Montaż tych paneli zajmuje więcej czasu i wymaga większego doświadczenia ze strony wykonawcy, ale efekt wizualny oraz szczelność połączeń przewyższają rozwiązania klasyczne. To rozwiązanie często stosowane przy projektach nowoczesnych lub tam, gdzie dach jest mocno wyeksponowany. W praktyce o wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też stopień skomplikowania dachu, dostępność ekipy z doświadczeniem w danym systemie oraz oczekiwania inwestora co do trwałości i estetyki. Przy prostych połaciach obie opcje są funkcjonalne, ale przy bardziej wymagających geometrach panele na rąbek mogą wymagać więcej pracy na detalu. ___________________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510 https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
    • Dzień dobry, chętnie wykonam badania gruntu pod domy jednorodzinne. Mogę też zweryfikować badania geologiczne przedstawione przez sprzedającego. Pomogę w decyzji o zakupie działki. Doradzę co zrobić jak na działce nawiercimy wodę lub co począć jak jej nie ma. Działam w województwach małopolskim, świętokrzyskim i na podkarpaciu. Zapraszam do kontaktu na priv.
    • Dzień dobry, sprawdzę i napiszę odpowiedź na PW. Marcin
    • Warto byłoby zaktualizować badania geologiczne, przy obecnych warunkach hydrologicznych kiedy poziom wody gruntowej jest niski, być może udałoby się posadowić fundamenty. Jeśli mielibyśmy wodę w poziomie posadowienia lub powyżej, trzeba by było odwodnić teren. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...