Skocz do zawartości

Ogrzewanie podlogowe a tradycyjne grzejnikami


Recommended Posts

  Cytat

Witam. Czy na parterze domu zda egzamin tylko ogrzewanie podlogowe zamiast grzejnikow? Jakie sa wasze doswiadczenia?Ogrzewanie gazem plynnym, pow. okolo 100m2

Rozwiń  



Zda nawet przy siarczystych mrozach i może być w całym budynku bardzo ciepło ,wszystko zależy czy dom jest w ogóle ocieplony np. styropianem ile tego jest ,nowe okna czy stare, czy posadzka parteru ma ocieplenie, itd..
Link do komentarza
  Cytat

Witam. Czy na parterze domu zda egzamin tylko ogrzewanie podlogowe zamiast grzejnikow? Jakie sa wasze doswiadczenia?Ogrzewanie gazem plynnym, pow. okolo 100m2

Rozwiń  


Decyzja czy grzejniki czy ogrzewanie podłogowe płaszczyznowe jest decyzją nieodwracalną.
Dlatego musi być dobrze umotywowana dla każdego inwestora indywidualnie.
Należy uwzględnić m.in. sposób pokrycia podłogi, planowane umeblowanie oraz jego zagęszczenie, potrzeby cieplne i zwyczaje Pani Domu, należy wyznaczyć potencjalne strefy dłuższego przebywania oraz długotrwałej pracy siedzącej. Itd.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  Cytat

Decyzja czy grzejniki czy ogrzewanie podłogowe płaszczyznowe jest decyzją nieodwracalną.
Dlatego musi być dobrze umotywowana dla każdego inwestora indywidualnie.
Należy uwzględnić m.in. sposób pokrycia podłogi, planowane umeblowanie oraz jego zagęszczenie, potrzeby cieplne i zwyczaje Pani Domu, należy wyznaczyć potencjalne strefy dłuższego przebywania oraz długotrwałej pracy siedzącej. Itd.

Rozwiń  

Zastanawiałem się nad ułożeniem podłogówki w nie typowy sposób a mianowicie zwijając ją w spiralę archimedesa, czy to zda egzamin?
pozdrawiam.
Witold
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  Cytat

Na grzejnikach zbiera się sporo kurzu. Ciężko go wyczyścić. Kiedy zaczyna się grzanie cały ten kurz unosi się w powietrzu. Natomiast ogrzewanie podłogowe jest całkowicie higieniczne.

Rozwiń  


Przekazywanie ciepła do pomieszczenia w ogrzewaniu podłogowym odbywa się na zasadzie promieniowania, a nie konwekcji jak to ma miejsce w ogrzewaniu grzejnikowym dlatego nie unosi się kurz- jak wspomina kolega powyżej.

Równomierny rozkład temperatury w każdym miejscu pomieszczenia. W grzejnikach najcieplej jest blisko grzejnika a w drugim koncie niekoniecznie.

Atutem ogrzewania podłogowego jest to że można na nim także położyć parkiet z prawdziwego drewna jednak trzeba wcześniej sprawdzić jakie- egzotyczne odpadają, Dąb, jesion są ok.
Ważne jest także położenie jastrychu i wygrzanie go przed położeniem podłogi... trwa to stosunkowo długo ale potem nie ma problemu z miejscowym nagromadzeniem wilgoci- która szkodzi

systemy ogrzewania na bazie pomp ciepła, najlepiej gruntowych też zalecają ogrzewanie podłogowe- niskotemperaturowe

nic tylko robić
Link do komentarza
planuje u sibie także zrobinie ogrzewania podlogowego na parterze powierzchnia 60m2. Planuje zrobic 6 stref:
1 strefa - Kuchnia 10m2
2 strefa - jadalnia w wykuszu 10m2
3 i 4 strefa - salon 25m2 (podzielony na pół)
5 strefa - Wiatrolap, hol i Wc razem ok 10-11m2
6 strefa - łazienka na poddaszu (7m2)
Dom jest podpiwniczony w całości wiec na podloge na parterze planuje dac folia hydro, 2x4cm styro na zaklad, na to folia odblaskowa (ta do podlogowki) i na to 6,5cm wylewkiczyli razem 14,5cm plus 1,5cm zostawiam na podłoge na calosci parteru chce dac płytki ceramiczne.
Prosze o opinie czy to bedzie dzialalo ?? czy nie okaze sie ze bedzie za zimno?? Dodam ze sciany sa z BK 24cm docelowo beda docieplone 12cm styro.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To nie do końca tak. Po pierwsze T-CAP nie są jedynymi pompami na rynku, które utrzymują nominalną moc grzewczą w skrajnie niskich temperaturach (-20°C lub mniej). Ale inne o takiej charakterystyce są od nich wyraźnie droższe.  Po drugie, zdolność do utrzymywania mocy nominalnej w trudnych warunkach nie oznacza większej skłonności do taktowania. W praktyce jest wręcz odwrotnie. Taka pompa jest w stanie utrzymać moc nominalną w całym przewidywanym zakresie pracy (mniej więcej od -20 do +15°C). Ale równocześnie to i tak są pompy inwerterowe, czyli z możliwością automatycznego dostosowywania mocy do chwilowych potrzeb. Dla większości pomp powietrze/woda minimum to 30%. Czyli pompa nominalnie np. 9 KW jest w stanie działać w sposób ciągły już z mocą ok. 3 kW.  Natomiast w typowych pompach, których moc spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, też mamy nominalnie np. 9 kW. Ale osiągane dopiero np. przy +7°C na zewnątrz. Natomiast przy -10°C taka pompa będzie miała np. 5-6 kW mocy. Właśnie wtedy będzie potrzebne użycie grzałek. Natomiast przy wysokiej temperaturze zewnętrznej i tak potrzebne będzie wykorzystanie funkcji inwertera. Ale co się stanie, jeżeli wiedząc o spadku mocy wraz z temperaturą zewnętrzną, zdecydujemy się na pompę nominalnie już nie 9 lecz 12 kW? Wtedy powyżej 0°C zakresu regulacji mocy może już zabraknąć.
    • Można też sobie zrobić zakwas z buraków, podobno to najlepszy probiotyk. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Podobno lepiej uzupełniać bakterie jogurtem i kefirem niż tylko kiszonkami
    • Na razie obstawiałbym wilgoć. Bardzo prawdopodobne, że obecną tam w wyniku jakiegoś przecieku i zalania stropu. Na pierwszym zdjęciu wygląda to jak plama/zaciek sięgająca dalej od krawędzi ściany, w głąb pomieszczenia.  Żeby coś podpowiedzieć z sensem trzeba mieć informację o tym co jest po drugiej stronie tego stropu i ściany. Płaski dach, strych, to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna? Czy jest tam izolacja cieplna i gdzie? Co do rozróżnienia wilgoć czy grzyb, to akurat szczególnie łatwo o zagrzybienie w miejscach zawilgoconych. 
    • Dzień dobry, Wybór między blachodachówką a panelami na rąbek stojący typu „click” często sprowadza się do kompromisu między czasem realizacji a efektem końcowym. Blachodachówka, szczególnie w wersji modułowej, daje się szybko zamontować, co wynika z jej wymiarów, łatwości transportu oraz prostoty w docinaniu i dopasowaniu do połaci. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przy inwestycjach, gdzie liczy się tempo prac i ograniczenie kosztów związanych z robocizną. Panele na rąbek wymagają więcej precyzji – zarówno w przygotowaniu podkonstrukcji, jak i w samym montażu. Montaż tych paneli zajmuje więcej czasu i wymaga większego doświadczenia ze strony wykonawcy, ale efekt wizualny oraz szczelność połączeń przewyższają rozwiązania klasyczne. To rozwiązanie często stosowane przy projektach nowoczesnych lub tam, gdzie dach jest mocno wyeksponowany. W praktyce o wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też stopień skomplikowania dachu, dostępność ekipy z doświadczeniem w danym systemie oraz oczekiwania inwestora co do trwałości i estetyki. Przy prostych połaciach obie opcje są funkcjonalne, ale przy bardziej wymagających geometrach panele na rąbek mogą wymagać więcej pracy na detalu. ___________________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510 https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...