Skocz do zawartości

Wykonanie otowru na okno w istniejącej ścianie


Recommended Posts

Po pewnych przemyśleniach doszedłem do wniosku, że jednak chcę okno w kotłowni (kocioł węglowy). W projekcie nie było okna, to i niema go teraz, aktualnie jestem na etapie SSO.

Postanowiłem wybić otwór na okno o wymiarach 150x60 szerokości. Ściana to porotherm 25cm, więc powinieniem dać radę wyciąć dużą kątówką. Pytanie co z nadprożem? To jest parter, strop jest monolit. Góra okna wyjdzie 25cm pod wieńcem stropu - czyli zostanie jeden pustak.

Kombinować z jakimś elementem stalowym?

Czy może wystarczy odpowiednio podłożona deska, na nią ze 3 pręty i kilka cm zaprawy? Tak właśnie robiłem nadproża na drzwiami ścianek działowych.

Link do komentarza
tu już nawet nie chodzi o to, jak, tylko co zrobić z tymi 25cm pomiędzy wieńcem a oknem
możesz zrobić np tak:
1. wyciąć z muru te 25cm na długość większą niż szerokość okna (ok 80cm)
ułożyć dwa, trzy pręty, z jednej strony obszalować szczelnie, z drugiej nie, szalunek pod kątem, wyżej niż dół wieńca,
zabetonować, rozszalować, ściąć nadmiar betonu, wykuć normalny otwór
2. j.w. czyli wykuć, tyle że dać L na zaprawie, potem reszta dziury
3. spróbować czymś zabudować tę przestrzeń nad oknem, np na zasadzie stelaża dla GK

preferowałbym opcję 1, chyba najmniej problemu potem przy eksploatacji (pękanie na łączeniu materiałów)
Link do komentarza
Cytat

tu już nawet nie chodzi o to, jak, tylko co zrobić z tymi 25cm pomiędzy wieńcem a oknem
możesz zrobić np tak:
1. wyciąć z muru te 25cm na długość większą niż szerokość okna (ok 80cm)
ułożyć dwa, trzy pręty, z jednej strony obszalować szczelnie, z drugiej nie, szalunek pod kątem, wyżej niż dół wieńca,
zabetonować, rozszalować, ściąć nadmiar betonu, wykuć normalny otwór
2. j.w. czyli wykuć, tyle że dać L na zaprawie, potem reszta dziury
3. spróbować czymś zabudować tę przestrzeń nad oknem, np na zasadzie stelaża dla GK

preferowałbym opcję 1, chyba najmniej problemu potem przy eksploatacji (pękanie na łączeniu materiałów)



Czyli mówisz, że ta jedna warstwa pustaka nie będzie się stabilnie trzymać na 3 prętach fi 12 zatopionych w grubszej warstwie zaprawy? Nadproże kleina się to chyba nazywa.

Jeśli faktycznie trzeba by to wypełnić czymś innym niż obecne pustaki to skłaniał bym się ku modyfikowanej opcji 1.
Zaszalował bym z jednej szczelnie, z drugiej szalunek nie pod kątem ale przylegajcy do ściany z tym, że zostawione jakieś 5 cm szczelina pod wieńcem - tamtędy bym wlewał beton, później po roszalowaniu wypełnił bym to zaprawą, co o tym myślisz?
Link do komentarza
bedzie
te pustaki na tych prętach to by stały, bez wątpliwości, jeżeli uda Ci się tak aukurat zrobić, że zmieścisz okno, jeden pustak i te pręty na zaprawie, to raczej nic nie stoi na przeszkodzie
ale często tak jest, że akurat zabraknie tego centa, czy dwóch, aby mieć właściwy luz pod montaż okien i wtedy klapa
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...