Skocz do zawartości

skalniak ....


Recommended Posts

Poszukuje inspiracji do założenia skalniaka ....
skalniak ma być spory ... mam do zagospodarowania przestrzeń 3 na 4 metry ...

chciałabym skalniak który zapiera dech .... mnóstwo dużych kamieni , roślin ....

jesli ktoś może sie pochwalic swoim skalniakiem - to będe wdzieczna ...
mile widziane też zdjątka z netu .... czyli inspiracje ...
wieczorkiem przysiąde , to wkleje jak znajdę jakies fajne ....
Link do komentarza

Zrobienie ładnego skalniaka wymaga talentu.
Zwykle ludzie sypią górkę, w to wtykają otoczaki i taki kurhanik nazywają "skalniakiem". Skalniak nie powinien wyrastać ot, wprost z powierzchni równego jak stół trawnika. Powinien sugerować istnienie jakiegoś naturalnego wyniesienia. Np. jako obudowa wysoko położonego tarasu, umocnienie skarpy. Nie powinien też być mały.
Do jego budowy powinno używać się nieregularnych odłamków skalnych a nie otoczaków.
Rośliny rosnące naturalnie w górach wymagają wilgotnej atmosfery, ale przepuszczalnego podłoża. Dlatego w ogrodach botanicznych buduje się w ich okolicy stawy i kaskady z wodą.
Zależnie od tego jakie rośliny będzie się uprawiać stosuje się glebę kwaśną, obojętną lub zasadową. Ale zawsze trzeba zdobić doskonały drenaż do odprowadzenia nadmiaru wody. Myślę, że najlepszą inspiracją będzie wizyta w ogrodzie botanicznym:
Brak obrazka
Brak obrazka
poznan2.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
podobają mi się takie wkomponowane skalniaki w pejzaż ogrodu .... świetnie to wygląda ....
tyle , że ja mam ograniczenie w postaci miejsca .....
tak to wygląda:
Brak obrazka

to jest prostokąt pomiędzy ścieżką do domu a podjazdem .... ze spadem w kierunku domu ....
dziś zmierzyłam i sie okazuje , ze jest większy niż się spodziewałam ....
ma 8 metrów długości i 4-5m szerokości .... icon_rolleyes.gif
kompletnie nie mam pomysłu co z tym począć .... nawet nie musi być skalniak ...
po prostu muszę to jakoś reprezentacyjnie zagospodarować .... icon_biggrin.gif
będę wdzięczna za jakieś sugestie , pomysły, zdjątka ..... icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Zrobienie ładnego skalniaka wymaga talentu.
Zwykle ludzie sypią górkę, w to wtykają otoczaki i taki kurhanik nazywają "skalniakiem". Skalniak nie powinien wyrastać ot, wprost z powierzchni równego jak stół trawnika. Powinien sugerować istnienie jakiegoś naturalnego wyniesienia. Np. jako obudowa wysoko położonego tarasu, umocnienie skarpy. Nie powinien też być mały.
Do jego budowy powinno używać się nieregularnych odłamków skalnych a nie otoczaków.
Rośliny rosnące naturalnie w górach wymagają wilgotnej atmosfery, ale przepuszczalnego podłoża. Dlatego w ogrodach botanicznych buduje się w ich okolicy stawy i kaskady z wodą.
Zależnie od tego jakie rośliny będzie się uprawiać stosuje się glebę kwaśną, obojętną lub zasadową. Ale zawsze trzeba zdobić doskonały drenaż do odprowadzenia nadmiaru wody. Myślę, że najlepszą inspiracją będzie wizyta w ogrodzie botanicznym:


Wezmę sobie ta poradę do serca .
Link do komentarza

daggulka - rabaty żwirowe
z trawy, eszewerii (w naszym klimacie należy użyć rojników i rozchodników, płożącego jałowca
leegardensm1.JPG

z jukką , ostnicami, szałwią, perowskią
gravel%20gdn%20yucca%20wideshot.jpg

kocimiętka, rogownica, goździki
Img_2053sm-768695.jpg

kocimiętka i armeria
article-0-08106B97000005DC-927_468x286.jpg

a tu podwyższona rabata:
z naturalnych kamieni
20540612_4f163ed098.jpg

jako murek, jego góra może być płaska
Brak obrazka

a tutaj obsadzony surfiniami
Brak obrazka

a tutaj z rabatą żwirową na górze
aa2.JPG

a tutaj róże okrywowe zwieszają się przez murek:
garden-wall-01.jpg

a tu rogownica się zwiesza:
Brak obrazka

Link do komentarza
Cytat

Daggulka - naprawdę ten ostatni kurhanik jest dla ciebie inspiracją?

bierz pod uwagę, że rabata bylinowa zimą nie jest zbyt atrakcyjna. W miejscu, z którego korzystasz przez cały rok (czyli wejście do domu) lepiej posadzić głównie gatunki zimozielone (niekoniecznie iglaste).




Musze się przyznać , że moje doświadczenie ogrodnicze jest zerowe icon_redface.gif
Dotąd : zasiałam trawę , posadziłam kilka pnących bluszczyków w różnych miejscach posesji , i zagospodarowałam skarpę płożącymi iglakami i schody ze skarpy - bylinkami ....
i na tym koniec icon_redface.gif icon_rolleyes.gif
Przekonałaś mnie do rabaty .... i siedze dziś w necie i szukam .... ale ciężko mi to szukanie idzie , że o zaprojektowaniu czegokolwiek nie wspomnę ... blush.gif
Dlatego jestem wdzięczna za Twoją pomoc i sugestie ....

Link do komentarza
Myślę, że wystarczy ułożyć 2-3 głazy o lekko spłaszczonych kształtach, np. piaskowiec, wapień. Do tego posadzić pośrodku kilka jukk (Yucca filamentosa) - np. 6-7 szt. Między nimi kilka egzemplarzy ostnicy jana (Stipa joannis) lub brodatej (Stipa barbata) - 3-4 szt oraz 2-3 poduszki rogownicy (Cerastium tomentosum). Na brzegach rabaty posadzić poduchy zawciągu (Armeria maritima) i goździka pierzastego (Dianthus plumarius). Glebę wyłożyć włókniną i zasypać płukanym żwirem.
I masz zimozieloną rabatę, która kwitnie całe lato. Której nadmiernie nie trzeba pielęgnować i podlewa się okazyjnie (rośliny znoszą suszę). Głównym zabiegiem jest grabienie żwiru, by był suchy i nie kiełkowały w nim chwasty.
Link do komentarza

Dzięki, Elfir ... musze se to obrazow-wizualnie pukładać ....

piaskowiec

16.jpg

wapień

Brak obrazka


yucca filamentosa

Yucca_filamentosa_Rosemarie_DSC_3335.jpg

ostnica jana

kb-stipa_joannis-200605231SKOROCICEis.jpg

ostnica brodata

Brak obrazka

rogownica

H590-1113082gk.jpg

zawciąg

Brak obrazka

goździk pierzasty

tn_dianthus_grat.jpg

Bardzo fajny zestawik ...... w przyszłym tygodniu nawiedze ogrodnika ....
Niestety nie wiem czy wypali żwir ... w ostateczności bedzie kora .... zostało mi kilka worków z działań na skarpie....
Dzięki za poradę.....

Link do komentarza
Kora nie da takiego efektu jaki dałby żwir icon_smile.gif
Sama zobacz na zdjęcia z jukką, rogownicą i zawciągiem.
Przyjrzyj się też rabacie z jukką - obwiedziona jest odłamkami skalnymi (nie otoczakami), przez co jukka znajduje się nieco powyżej poziomu sąsiadującej ścieżki, a sąsiadujące byliny lekko przewisają.
Link do komentarza
Obeszłam okoliczne sklepy ogrodnicze i już wiem, że będę musiała zmodyfikować plany ...
Nie ma u nas juki ... znalazłam w jednym sklepie 4 sztuki ... ale lichutkie , łysiutkie , malutkie - niezbyt zdrowo wyglądały ... nie wiem czy coś z nich by było ...

Ogólnie niezbyt duży wybór widzę u nas w tych sklepach ... niestety ...
Link do komentarza
Cytat

Obeszłam okoliczne sklepy ogrodnicze i już wiem, że będę musiała zmodyfikować plany ...
Nie ma u nas juki ... znalazłam w jednym sklepie 4 sztuki ... ale lichutkie , łysiutkie , malutkie - niezbyt zdrowo wyglądały ... nie wiem czy coś z nich by było ...
Ogólnie niezbyt duży wybór widzę u nas w tych sklepach ... niestety ...


daggulka może mogę Ci pomóc w tej kwestii. Z roślin, które podała Elfir mam dużą większość:
1. yucca
2. rogownica
3. zawciąg
4. goździk pierzasty
... oraz wiele wiele innych nadających się na skalniak.
Zresztą już od dawna chodził mi po głowie temat wątku o wymianie czy odsprzedaży roślin między forumowiczami i zaraz takowy założę icon_smile.gif
Link do komentarza
Jętka .... dziękuję za propozycję ....
widzę, że z Centrum jesteś .... ale może uda mi się skorzystać ....
o szczegółach pogadamy niebawem - odezwę się na priv icon_biggrin.gif

A ja dziś po zakupach ogrodniczych .....

Koncepcja się zmieniła ....
dziś znalazłam szkółkę tak rozległą i o tak dużym wyborze, że oczopląsu mało nie dostałam i z tego nadmiaru wrażeń zmieniłam koncepcję....
i to się okazało - bardzo niedaleko mojego domu..... tak to jest ponoć , że pod latarnią najciemniej .... icon_redface.gif

Będzie tak .... na środku rabaty będzie posadzone drzewko .... już zakupiłam .... takie:
Brak obrazka

dookoła tego drzewka w jakimś pozornym rozgardiaszu będą porozstawiane kamole z piaskowca ..... ponad 300 kilo zakupiłam - 3 duże i 5 małych .....
pomiędzy tymi kamolami będą trawy ... kupiłam 2 rodzaje wyższych ..... (nazw niestety nie zapisałam i nie pamiętam icon_redface.gif ) i kilka kępek niedźwiedziej trawy ......
i dookoła tej kompozycji oraz częściowo także między kamolami będą bylinki ..... kupiłam różne , ale tylko takie które kwitną na różowo, biało lub fioletowo ....

przeszłam się dziś po skarpie własnej osobistej przy tarasie i z radością stwierdzam, ze bylinki okrywowe i rojniki które tam posadziłam w ubiegłym roku z myślą o skalniaku na froncie - pięknie się rozrosły ....
aż mi je żal przesadzać , tak ładnie się przyjęły więc po prostu wezmę tylko szczepki na front i zostawię je na tej skarpie ...

Może i ta rabata nie będzie super reprezentacyjna i stonowana .... ale mam nadzieję, ze będzie wyglądać fajnie i kolorowo jak się roślinki rozrosną.... icon_biggrin.gif

plan taki, że w długi weekend naginam przy rabacie frontowej .... zamiast odpoczywać ..... icon_lol.gif

dziękuję wszystkim za porady ....
z zaproponowanych przez Elfir roślinek zakupiłam te które były dostępne , czyli:
trawy, zawciąg i goździk pierzasty ....
nazw pozostałych bylinek niestety nie pamiętam icon_redface.gif
Link do komentarza
kropeczka_ns - piaskowce kupowałam w pobliskiej szkółce ogrodniczej .... mieli tam na wagę ... 250zł za tonę ... mogłam sobie wybrać takie jakie mi się podobały kształtem ...
Sprawdź na allegro czy w Twojej okolicy ktoś nie ma do sprzedania kamieni na skalniak .... często są takie aukcje ... i naprawdę można tanio kupić .
Pod bylinki jednak nie dam agrowłókniny .... na skarpie też nie dawałam tylko korę bezpośrednio , ponieważ i na skarpie i na rabacie mam spory spad .... najzwyczajniej będzie mi kora czy tam żwirek zjeżdżała na dół ... tym bardziej, że moje zwierzaki w postaci psa i kota bardzo lubią tam łazić i się wylegiwać ... więc ruch kory/żwirku byłby jeszcze szybszy ...

Dlatego - kora będzie wsypana bezpośrednio na ziemie ... na skarpie tak mam . Oczywiście - chwasty wychodzą ... ale wystarczy mi pół godziny raz na 2 tygodnie żeby chwasty powyrywać , bo z czasem wychodzi ich już coraz mniej .... teraz już naprawdę niewiele .

Z roślinek okrywowych wkleję jeszcze kilka które na skarpie pięknie mi się rozrosły i przeniosę też na rabatkę ....

rojniki - mam zielone i bordowe ...
alpinarium.jpg

rozchodniki -są różne różniste ... mam kilka gatunków ...
rozchodnik%20ostry.JPG
Rozchodnik%20kaukaski%20Summer%20Glory.JPG
292_HPIM0578.JPG
Brak obrazka

Rojniki i rozchodniki rosną nawet na bardzo trudnych glebach ... i rozsiewają się dookoła ...
W ubiegłym roku sadziłam jako małe kepki ... a teraz są to już kępy ... i pięknie wyglądają jak się ze sobą przemieszają .... czyli pośrodku jakiś kępy wyrośnie nagle inny rodzaj icon_biggrin.gif

Link do komentarza
ja też mam taki zamiar. Agrowlokniny nie dam, bo już dalam na jednym lekko spadzistym miejscu i cala kore i porwal wiatr.. Myślalam skalniak wysypac wlasnie zwirkiem. Bede go chyba robic pomalutku od maja. W lecie mozna jeszcze sadzic czy za późno? Mam duża skarpę, nie wiem ile metrów bo nie mierzylam ale sporo, i ona jest na wierzchu z takiej piaszczystej ziemi i sporo w niej żwiru- podsypywac cos pod roslinki?
Link do komentarza
rośliny okrywowe typu goździki, rozchodniki, rojniki, żagwiny, ubiorki, floksy szydlaste najlepiej rosną na glebie przepuszczalnej, piaszczystej, niezbyt zyznej.

jako uzupełnienie lubiące podobne warunki: okrywowe jałowce, sosny odmian karłowych i kosodrzewiny, świerk czarny "Nana", świerk klujący "Glauca Prostrata"
Link do komentarza
jestem , skończyłam ....
ale koncepcja się zmieniła .... nawet powiedziałabym - sporo ....
i jak na niego popatrzyłam po skończonej robocie ... to widzę, że dopiero w przyszłym roku jak się roślinki rozrosną to będzie widać efekt ....
na razie - wszystkie roślinki to sadzonki więc malusie są.... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

dziś było widno -a zdjęć jeszcze nie ma icon_lol.gif icon_cool.gif icon_confused.gif co jest???



no przeca dopiero wróciłam ... prosto z roboty jechałam z młodą do alergologa do Górek Wielkich .... icon_lol.gif
faktycznie ostatnio jestem zarobiona ... jutro zaś wywiadówka na 17 to jak wróce zaś bedzie już ciemno icon_redface.gif
juz nic nie obiecuję .... wkleje na pewno - ale nie wiem kiedy - może dopiero w weekend bo w tym tygodniu za widnioka chyba do domu nie wróce icon_rolleyes.gif icon_redface.gif
Link do komentarza
Dobra .... zgrałam te foty ....
Proszę o wyrozumiałość - ja dopiero się uczę ogrodnictwa , całe życie byłam blokowiec i jedyne rośliny jakie miałam to te w doniczkach a i tak mąż się nimi opiekował bo mnie nie lubiły icon_lol.gif .... dlatego każdy wsadzony kwiatek na mojej działce który się przyjął jest dla mnie wielką niespodzianką icon_lol.gif .

Od razu powiem może , że ta rabatka nie jest jeszcze dokończona .... kory na razie na boki nie sypałam do końca , bo czekam aż ziemia nieco po deszczach osiądzie - i wtedy dosypię coby sobie nie zapaskudzić żwiru na podjeździe .
Koncepcja była taka , że ma być to rabatka bylinkowa.
Na środku jest migdałowiec , przy rozrzuconych kamieniach jest posadzone coś (nie znam nazwy)co się ślicznie rozrasta i pnie oplatając kamień , ponadto są posadzone : rojniki, rozchodniki i bylinki kwitnące na różowo , fioletowo i biało .... jest kilka fiołków i sasanek ... wyższy akcent dadzą trawy .
Planuję dosadzić więcej wyższych traw bliżej środka - na razie sezon chyba minął i nie ma w sprzedaży.
Teraz nie ma efektu w zasadzie żadnego .... będe modyfikować tą rabatkę w przyszłym roku - dopiero wtedy będzie widać jakiś efekt i będę mogła zobaczyć co tam jeszcze dosadzić lub stamtąd zabrać.

Brak obrazka

Brak obrazka

Brak obrazka

Brak obrazka

Brak obrazka

Brak obrazka

Brak obrazka

Brak obrazka

A tutaj skarpa przy tarasie .... teraz nieco łysa , bo zabrałam jej rozchodniki które były zasadzone z myślą o rabatce na froncie .... ale jak się iglaczki płożaczki rozrosną to "łysość" się mam nadzieję straci .... icon_lol.gif

Brak obrazka

Brak obrazka

Brak obrazka

Brak obrazka
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...