Skocz do zawartości

skalniak ....


Recommended Posts

Cytat

Te zdjęcia prezentują to, o czym pisałam - nie robi się skalniaka z otoczaków znalezionych na polu ułożonych na kopcu ziemi, tylko z dużych odłamków skalnych, obsypanych w szczelinach ziemią, tak by przypominał naturalny piarg.



Dzieki tym wszystkim zdjeciom juz teraz wiem jak odgrodzic sie od drogi powiatowej. Najpierw myslalam o nasypie i iglakach na nim ale teraz wiem ze ten nasyp powstanie na bazie kamieni - skalniak dlugosci okolo 30m(cala szerokosc dzialki) a szerokosci - kombinatoryka czyli wariactwo bo przeciez prawdziwe skalniaki nie wyrosly na zadany wymiar...
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

ja tak naparwde dopiero teraz przymierzam się do skalniaka czy tez do zagospodarowania skarpy. Mam odłożone trochę nieregularnych kamieni, jak je poukładam zobaczę czy nie dokupić. Przez tą koszmarną pogodę wszystko nam się opóźniło. Może coś mi się uda posadzić w najbliższym czasie. I spodobała mi się ostatnio w ogrodniczym berberys płożacy, taki http://www.sadowniczy.pl/product-pol-1969-...een-Carpet.html
1969_1.jpg i zastanawiam się- on jest ładny taki bardzo zieloniutki- czy nadawałby się na skalniak żeby poprzeplatać kilka takich z kwitnącymi dywanami typowych skalniakowych roślin? co sądzicie?
Chcę raczej osiągnąc efekt bardziej zaplanowanego chaosu:) przeplatania się wzajemnego kolorowych plam różnych roślin pomiedzy nieregularnymi głazami (skalniak robię na naturalnej dośc stromej skarpie) niż usadzenia pod sznurek roślin
Podobaja mi się tez kwitnące skalnice:)
http://www.swiatkwiatow.pl/skalnica-arends...dsii-id271.html
skalnica-arendsa_19931275390103.jpg
skalnica-_6931274022221.jpg

Link do komentarza
kropeczka_ns moim zdaniem na skalniak najlepiej wybierać rośliny zimozielone. Większość odmian berberysów gubi liście ale ostatnio widziałam odmianę nie zrzucającą, więc nic straconego - należy tylko dopytać. Jeśli chodzi o rośliny kwitnące to najlepiej sadzić je w zasięgu ręki a nie na szczycie skalniaka. Skalnice są piękne i mało wymagające ale gdy przekwitną dobrze jest powycinać suche kwiaty, bo nie stanowią już ozdoby - to tyczy się wszystkich roślin kwitnących.
Link do komentarza
Na prawdziwym skalniaku - czyli miejscu uprawy roślin górskich, nie ma miejsca na berberysy (a także na wiele innych roślin, które wielu ludziom ze "skalniakami" się kojarzą icon_smile.gif
Ale rzadko kto ma tak hardcorowe podejście i berberys jak najbardziej można dać. Ale, jak napisała jętka, nie jest zbyt dekoracyjny w okresie zimowym. Za to jest odporny na suszę, co jest ważne, gdy nie zamierza się za często rabat podlewać. No i przepięknie przebarwia się na jesień.
Można go posadzić w otoczeniu roślin iglastych, które zapewnią w okolicy zieleń zimą.

Jeśli chodzi o byliny, sadz je na krawędziach murków, żeby ładnie przewieszały się oraz w okolicach, gdzie je będzie można podziwiać z bliska - przy ścieżkach.
Jeśli skalniak jest duży, to nie sadzić ich za dużo, bo będzie problem z pieleniem takiego obszaru.
Link do komentarza
u mnie skalniak jest dlatego (bo już troszkę jest) że mam stromą naturalną skarpę i mieszkam w górach. I w końcu powsadzałam bardzo rózne roślinki. Parę typowo skalniakowych, rozchodnik, skalnicę, goździk, dwie ozdobne trawki, ale też 4 rózne berberysy płożoące, trzmielinkę, na dole 3 tawułki japońskie. Takie jest tam trochę zamieszanie. A to wszystko pomiędzy dużymi, nieregulanymi blokami piaskowca. Ale fajnie, jest kolorowe to takie i moje przede wszystkim:) Mnie najbardziej cieszy to że to moje, że sama tymi ręcami od poczatku, od budowlanej gliny z kamyrdolami, że każdą roślinkę sama posadziłam:)
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
witam , mam pytanie : na zdjęciach , na pierwszej stronie jest skrzydlinka i gożdzik poduchowaty . Czy te rośliny po przekwitnięciu też ciekawie wyglądają , , co należy z nimi potem zrobić - skrócić , ??/ Jak kwitna sa piękne ale jeżeli dam je na eksponowane stanowusko to chciałabym włściwie wiedzieć co będzie po tym pięknym kwitnieniu?/ Podobnie z tą kocimiętką i armerią , czy będą straszyć badylami - jak długo kwitną , co po przekwitnięciu?
Aha i jeszcze mam pytanie czy " smółki, bodziszki, przywrotniki, żurawki oraz wysmukła naparstnica ,poduchy rogownicy, żagwinu, floksów szydlastych, macierzanki, goździków, rozchodników, dąbrówki itp.
,
" to są rośliny wieloletnie ? Edytowano przez aleksandra2 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja nie znalazłem wzmianki o woskowaniu zamków, może jest coś na opakowaniu.    A w karcie pielęgnacji szału nie widać:         To AC4 generalnie do układania w sypialniach.        Też nie znalazłem wzmianki na ten temat. Film stabilizujący odporny na wilgoć, było napisane.   Jeszcze jedna uwaga jak panele mają być wodoszczelne do tych 4 godz.  To trzeba by malować begi uciętych paneli, bo tam wilgoć ma otwarte wrota i dlatego, podniosło te panele:         To tylko propozycja z mojej strony, może Pan układać te panele do suszenia w dowolny sposób, najważniejsze jest, żeby ich nie powykrzywiało. 
    • Syn się o tym uczył i to jest na pozór proste, ale w wyliczeniach dokładnych dość skomplikowane. W każdym razie jest tak jak piszesz, że w ogrzanym powietrzu pomimo dużej wilgotności szybko się ta wilgotność zmniejsza, chodzi o to, że w ciepłym powietrzu wody zmieści się dużo więcej niż w zimnym. Przynajmniej tak mi to tłumaczył i mam nadzieję, że dobrze pamiętam. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Kupilam dzialke lesna, zeby miec maksymalne minimum koniecznosci jej ogarniania. Od strony zachodniej obejmuje ona dawna droge i  nic tam nie urosnie (tak myslalam, ale jednak rosna rozne roznosci). W kazdym badz razie, postawilam tam 5 skrzyn, w ktorych upawiam truskawki i rozne warzywka. Na polankach posadzilam kilka krzakow malin, czarnych porzeczek, borowke amerykanska, 1 wisienke i 2 swidosliwy. I to wsio. Reszta zostaje jak bylo, z mchem, igliwiem, trawami. I nie mialam zamiaru w nic ingerowac, poza zbieraniem postracanych przez wiatr galezi i szyszek. Jednak musze usuwac czeremche amerykanska i siewki debow (ale nie wszystkie). Czynnosc taka, jak bieganie z kosiarka w ogole nie wchodzi w gre. Juz tej wiosny zauwazylam rozprzestrzenianie sie kostrzewy i zrobilam eksperyment z koniczyna i macierzanka. Moze i by cos z tego wyszlo, ale musialam wyjechac. Plan jest taki, ze w lutym - marcu bede kostrzewe wyrywac i w to miejsce natychmiast siac - sadzic cos niskiego. Bo jak slusznie zauwazyles, natura nie znosi prozni. Moze bede miala pomocnikow... A nawet jesli nie, to mam nadzieje, ze w kilka miesiecy sie z nia uporam. Ale na pewno niczego kosic nie bede .     Ile masz m² do koszenia ?
    • Mają taką jakby powłokę na zamkach, wedle specyfikacji mają być wodoszczelne do 4 godz. więc może to jest ta powłoka trudno mi powiedzieć   Tu jest instrukcja i karta produktu tych paneli:   https://www.jokapolska.pl/produkt/joka-632-hudson-bay-6005-oak-tradition/   Podkład: Film stabilizujący odporny na wilgoć         Z mojej strony wszystko opisane na mailach łącznie z elaboratem wątpliwości, czy mogę uruchomić C.O., bez wygrzania. Od dewelopera na mailu zero odpowiedzi, jednak mam udokumentowaną w postaci nagrania swoją rozmowę z inżynierem dewelopera będącym przedstawicielem ds. odbiorów i wydania lokali oraz usuwania wad, który wprost mówi, że niewygrzana posadzka, śmieje się z pytania czy mam rozmontowywać podłogi powołuje się na swoje rzekome doświadczenie, że nic się u ludzi nie dzieje i zaleca mi nie doszukiwać się na siłę usterek a w innej rozmowie mówi, że budynek budowali w pośpiechu bo terminy i w ogóle zamknęli wilgotne ściany i to sobie musi wyschnąć.    Zasadniczo to w ten sposób wszyscy z tego co widzę robią, bo wszystkie inne realizacje w trakcie budowy jakie oglądałem jesień/zima 2023, to były w połowie murów, a oddanie planowane na za 9 miesięcy latem 2024.   Z kolei z wykonawcą mam rozmowę, gdzie mówi, że "przecież ja mu mówiłem, że posadzka sucha, a foli to on nigdy nie kładzie no ale faktycznie wytyczne są takie że zawsze powinna być". Tyle,  że mi nie zależy na mordowaniu się z ludźmi w sądach a na racjonalnym odratowaniu sytuacji i minimalizowaniu szkód. 
    • To te pojedyncze sztuki już się nie nadają, w trakcie użytkowania te podniesione kanty szybko się wycierają i będzie to nieładne. W dodatku na mopa są już rozszczelnione, otwarte, będą dalej się wywijać. A po wyschnięciu już nie wracają do pierwotnego kształtu.   A te panele, które Pan kupił, mają woskowane zamki, czy surowe?      
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...