Skocz do zawartości

50 cm izolacji, czy to standard?


Recommended Posts

Nie standard... Szanowny agencie ..., co ma do tego Szwecja, czy powierzchnia! Izolacja to także lato. Domy kiedyś w 100% miały strych, dziś sypialnie na poddaszu są już norma. Po co się męczyć czy zakładać klimę. Uważa Pan, że należy unikać izolacji (25 cm w dachu TO NIE JEST IZOLACJA ) po to towarzyszowi Putinowi armię zbroić??? Chyba, że ... to KGB i wtedy Pana posty są jasne i bezdyskusyjne! W takim razie pazdrwalaju tawariszcza.
Link do komentarza
W Szwecji, bo mając na uwadze wcześniejsze publikacje tego współczynnika 0,08 W/m2K, jako normę UE, zaczerpnięto właśnie ze Szwedzkich dokumentów dotyczących wymogów właśnie dla takiego domu.

Standardem (we właściwym zrozumieniu tego określenia) w Polsce jest ocieplanie o grubości 15 – 20cm.
Zgodnie z definicją, standard, to również określenie dla najprostszej, podstawowej wersji.

Namawianie do ocieplania ponad standardowego uważam za godne uwagi.

Zaś odpowiadając na zadane pytanie: „50 cm izolacji, czy to standard?” - odpowiem; niestety nie.
Link do komentarza
Cytat

Izolowałem domy 50 cm w dachu 30 cm od gruntu zanim to robili Szwedzi.


Sam Pan pisze zanim to robili Szwedzi - czyli dawno temu. Nie porównujmy materiałów z przed 20-30 lat do obecnych
Jeśli ilość jest ważniejsza niż jakość to nie ma co dyskutować.
Nasz wspaniały kiedyś polonez miał blachy o grubości 1,5 mm a auta zachodnie 0.5mm, i które były lepsze??
Link do komentarza
Cytat

Sam Pan pisze zanim to robili Szwedzi - czyli dawno temu. Nie porównujmy materiałów z przed 20-30 lat do obecnych
Jeśli ilość jest ważniejsza niż jakość to nie ma co dyskutować.
Nasz wspaniały kiedyś polonez miał blachy o grubości 1,5 mm a auta zachodnie 0.5mm, i które były lepsze??


To było obrazowo. Standard to dach 0.08W/m2xK podłoga i ściana 0.1W/m2xK.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Szanowny Panie !Nie jestem Szwedem. Izolowałem domy 50 cm w dachu 30 cm od gruntu zanim to robili Szwedzi.
I to jest standard. Doradzanie mniej to jest szkodnictwo!
Pisze Pan :
dlaczego? Skoro jest Pan przekonany, że nie mam racji?



ciekawe, gdzie te domy? gdzie ten standard? na mnie Wszyscy wokół (wykonawcy, znajomi) patrzyli dziwnie gdy chciałam 20cm styropianu na ścianę, w naszych rejonach standard to 12-15cm, na ścianie i góra 10cm w podłodze, w dachu do 20cm,
ale może taki region icon_surprised.gif
Link do komentarza
Wydaje mi się, ze nieporozumienia w tym temacie wynikają ze złej interpretacji słowa "standard". Przecież standardem jest to, co ma ogół, niezależnie od tego, czy to jest dobrze czy źle...
Potwierdzę więc za bajbagą, że (póki co) 50 cm na pewno nie jest standardem.
Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby stało się zaleceniem, wymaganiem, itp. i w końcu kiedyś standardem stosowanym przez wszystkich (jeśli to w ogóle ma sens, ale to już inna bajka...)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...