Skocz do zawartości

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

Redakcja Budujemy Dom
  • Posty

    5 484
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    111

Posty napisane przez Budujemy Dom - budownictwo ogólne

  1. Proponuję zasięgnąć języka na stronach firm, które mają gotowe systemy "nowe na stare". Prawdopodobnie najpierw oczyszczenie, potem warstwa kontaktowa, wylewka samopoziomująca i na to panele winylowe lub jakaś "deska".

  2. "No zaraz, to jak oddzieli pokój od kuchni, to przewód kominowy się znajdzie? Coś nie tak."

     

    Dlatego jestem ciekaw, na jakiej podstawie powstało to pismo, kto wczesniej wizytował lokal i skąd miał podstawę do wystosowania takiego nakazu?

  3. Ciekawostka, ale artykuł 70 mówi o brakach i uszkodzeniach, które stwierdzono w czasie kontroli i ten stan ma niby zagrażać życiu lub zdrowiu

    https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-budowlane-16796118/art-70

     

    W pomieszczeniu powinna być wentylacja, która zapewni wymiane powietrza na okreslonym w normie poziomie. Może brakuje jednego przewodu kominowego do poprawnej wentylacji pomieszczenia i o to poszło?

    Kopia tego pisma poszła do Nadzoru Budowlanego i ktoś się zjawi, żeby potwierdzić stan faktyczny.

     

    Tam na dole w piśmie nie ma przypadkiem wyliczanki z instytucjami, które otrzymały pismo?

     

    Tutaj robi się ciekawie, czyli o konsekwencjach, gdyby własciciel nie usunał usterek/szkód -> https://sip.lex.pl/procedury/usuwanie-stwierdzonych-uszkodzen-oraz-uzupelnianie-brakow-w-obiekcie-budowlanym-1610617487

     

    Ten gaz w pomieszczeniach jest w jakim celu? Do kotła/piecyka gazowego?

  4. Dnia 16.03.2024 o 01:29, lukas198820 napisał:

    Witam

    Wykonuje remont domu z lat 50- tych na pozwolenie na budowę, bo adaptowalem poddasze do zamieszkania.

    Wcześniej był tam strych.

     

    Dom remontuje systemem gospodarczym i część kosztów finansuje z kredytu hipotecznego.

     

    Doradca twierdzi że jeśli chce przedłużyć okres kredytowania wystarczy by w kosztorysie budowlanym wykonał pracę w nim zaznaczone.

     

    Dodał jednak że by kredyt był rozliczony musi być uzyskane pozwolenie na użytkowanie.

     

    Moje pytanie brzmi co takie pozwolenie na użytkowanie ma zawierać i jakie prace mają być zrealizowane?

     

     

     

     

     

     

    To na początek

    Art.  59.  [Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego; strona w postępowaniu w sprawie pozwolenia na użytkowanie]

    1. 

    Organ nadzoru budowlanego wydaje decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli, o której mowa w art. 59a. PRAWO BUDOWLANE

    2. 

    Organ nadzoru budowlanego może w pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego określić warunki użytkowania tego obiektu albo uzależnić jego użytkowanie od wykonania, w oznaczonym terminie, określonych robót budowlanych.

    3. 

    Jeżeli organ nadzoru budowlanego stwierdzi, że obiekt budowlany spełnia warunki, określone w ust. 1, pomimo niewykonania części robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych związanych z obiektem, w wydanym pozwoleniu na użytkowanie może określić termin wykonania tych robót.

    4. 

    Przepisu ust. 3 nie stosuje się do instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska.

    4a. 

    Inwestor jest obowiązany zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zakończeniu robót budowlanych prowadzonych, po przystąpieniu do użytkowania obiektu budowlanego, na podstawie pozwolenia na użytkowanie.

    5. 

    Organ nadzoru budowlanego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, odmawia wydania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego w przypadku niespełnienia wymagań określonych w ust. 1 i w art. 57 ust. 1-4. Przepisy art. 51 stosuje się odpowiednio.

    6. 

    Decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego organ nadzoru budowlanego przesyła niezwłocznie organowi, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub pozwolenia, o których mowa w art. 23 ust. 1 i art. 26 ust. 1, oraz decyzji, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.

    6a. 

    W przypadku inwestycji KZN organ nadzoru budowlanego przesyła niezwłocznie Prezesowi Krajowego Zasobu Nieruchomości decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego albo decyzję o odmowie wydania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.

    7. 

    Stroną w postępowaniu w sprawie pozwolenia na użytkowanie jest wyłącznie inwestor, a w przypadku inwestycji KZN - inwestor i Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

    Dnia 16.03.2024 o 01:29, lukas198820 napisał:

    Witam

    Wykonuje remont domu z lat 50- tych na pozwolenie na budowę, bo adaptowalem poddasze do zamieszkania.

    Wcześniej był tam strych.

     

    Dom remontuje systemem gospodarczym i część kosztów finansuje z kredytu hipotecznego.

     

    Doradca twierdzi że jeśli chce przedłużyć okres kredytowania wystarczy by w kosztorysie budowlanym wykonał pracę w nim zaznaczone.

     

    Dodał jednak że by kredyt był rozliczony musi być uzyskane pozwolenie na użytkowanie.

     

    Moje pytanie brzmi co takie pozwolenie na użytkowanie ma zawierać i jakie prace mają być zrealizowane?

     

     

     

     

     

     

    W drugim poście specjalnie art 59 a Prawo Budowlane

    Kontrola budowy

    1.

    Organ nadzoru budowlanego przeprowadza, na wezwanie inwestora, obowiązkową kontrolę budowy w zakresie jej zgodności z ustaleniami i warunkami określonymi w decyzji o pozwoleniu na budowę oraz z projektem budowlanym.

    2.

    Kontrola, o której mowa w ust. 1, obejmuje sprawdzenie:

    1)

    zgodności obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu;

    2)

    zgodności obiektu budowlanego z projektem architektoniczno-budowlanym i technicznym, w zakresie:
    a) charakterystycznych parametrów technicznych w zakresie powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
    b) wykonania widocznych elementów nośnych układu konstrukcyjnego obiektu budowlanego,
    c) geometrii dachu (kąt nachylenia, wysokość kalenicy i układ połaci dachowych),
    d) wykonania urządzeń budowlanych,
    e) wykonania instalacji zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem,
    f) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne, o których mowa w art. 1 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r., w tym osoby starsze – w stosunku do obiektu użyteczności publicznej i budynku mieszkalnego wielorodzinnego;

    2a)

    spełnienia warunków wskazanych w art. 55 decyzja o pozwoleniu na użytkowanie ust. 1b, jeżeli przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych;

    3)

    wyrobów budowlanych szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa pożarowego;

    4)

    w przypadku nałożenia w pozwoleniu na budowę obowiązku rozbiórki istniejących obiektów budowlanych nieprzewidzianych do dalszego użytkowania lub tymczasowych obiektów budowlanych – wykonania tego obowiązku, jeżeli upłynął termin rozbiórki określony w pozwoleniu;

    5)

    uporządkowania terenu budowy.

  5. Sika ma w swoim portfolio hydroizolacje dwuskładnikowe i mogą być stosowane na zewnątrz. Może to kwestia prowadzenia prac w zbyt niskiej lub w zbyt wysokiej temperaturze otoczenia, kwestia wymieszania składników, a może faktycznie dokładnie ten  produkt nie jest przewidziany na zewnątrz. Na razie nie wiemy, co to za produkt.

  6. 12 minut temu, retrofood napisał:

    Ale znalazłeś rozwiązanie?

    Mój kocioł pracował OK na podstawie wskazań termostatu w pokoju na zasadzie włącz wyłącz w funkcji temperatury w pomieszczeniu. Poza tym, ja miałem grzejniki.  Tutaj jest podłogówka, a sam temat instalacji jest bardzo złożony. Ciśnienie w instalacji, ustawienie temperatury powrotu w podłogówce, lokalizacja termostatu. Możliwe, że serwisant musi zawitać i np. zmienić ustawienie krzywej w menu.

     

    Jaka jest ustawiona temperatura medium na kotle - tam w menu uzytkownika można ręcznie.

     

    Czy do kotła jest podłączona automatyka pogodowa?

     

  7. 11 godzin temu, Adam Białystok napisał:

    Proszę o pomoc. Dotyczy pieca Viteodens 100 (B1HC, B1KC)

    Zauważyłem niepokojące zachowanie. Gdy piec nagrzeje wodę w układzie (grzejniki, podłogówka) a termostat pokojowy nie wyłącza pieca ponieważ temperatura zadana nie jest jeszcze osiągnięta. Wówczas piec zgodnie z logiką po przekroczeniu temperatury wody o kilka stopni wyłącza się. Po chwili spada temperatura i ponownie się włącza. Teoretycznie wszystko dobrze ale bardzo niepokojące jest to, że ten cykl wygląda tak że po 2-3 minutach piec odpala się na 5-sekund, temperatura szybko wzrasta, wyłącza się i tak w nieskończoność. Zakładam że większość użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy, ale uważam że takie zachowanie niekorzystnie wpływa na żywotność produktu. Proszę o pomoc i podpowiedz jak wprowadzić czas opóźnienia pomiędzy uruchomieniami aby  zminimalizować niepożądane zjawisko, lub wykonać inny zabieg.

    Dodatkowo zauważyłem że co jakiś czas nałogowo gubi ciepłą wodę użytkową. Tą informację mam potwierdzoną od innych użytkowników.

    Adam.`

    Użytkowałem taki kocioł dokładnie.

     

    Spada temperatura wody na kotle i się załącza mimo, że temperatura w pomieszczeniu jest OK?

  8. Dnia 29.11.2023 o 01:09, vlad1431 napisał:

     

    Będę podnosił o 5cm podłogę na łatach, między łaty chcę dać płyty z wełny mineralnej głównie z powodów akustycznych i na to OSB 22mm, bo jest to strop. Problem w tym, że każda płyta z wełny cięta jest na 60cm. Płyty OSB będą wzdłuż łat, czyli jak pod każdą płytą będą 3 łaty na 5cm, jedna cała i po połowie na łączeniach, to o tą środkową łatę będzie za ciasno, żeby wsadzić 2 płyty po 60cm, braknie jakieś 3-4 cm w zależności czy to będzie skrajna płyta, czy środkowa. Czy jest jakiś inny sposób na to żeby uniknąć cięcia każdej płyty z wełny?

     

    Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

     

     

     

    Długości są różne - nie da się ułożyć w innym kierunku tak żeby nie ciąć? Czemu z tym cięciem jest taki problem?

  9. Dopatrzyłem się tej "szafy" w artykule - pokaźna rozdzielnia - wielkości szafy Komandor :). Cóż  - dobrze zaplanowany dom inteligentny to wiele systemów. Brawa dla Pani męża.

     

    Można jednak zacząć od "małych kroków" i w pierwszym kroku sterować tylko odbiorem ciepła na grzejnikach.

     

    Venture Industries ma głowice termostatyczne, które pracują w sieci Z-Wave i można je "podglądać" na smartfonie. Jeśli ktoś szuka tego typu rozwiązań Smart Home, znajdzie je pod nazwą Venture WISE. Na początek chyba wystarczy. Z czasem można się doposażyć w kolejne elementy i kontrolować wentylację, oświetlenie etc.

     

  10. Będzie miał skutki takie, że więcej materiału wyjdzie na ściany fundamentowe i głębszy będzie wykop - czyli koszty. Idź do projektanta i zapytaj projektanta, bo w Prawo Budowlane jest taki zapis.

     

    Art. 36b ust 1 i 2:
    1. Wprowadzanie zmian w projekcie technicznym dotyczących rozwiązań, które podlegały uzgodnieniom, wymaga ponownego uzyskania tych uzgodnień.

    2. Odstąpienie od projektu technicznego jest dopuszczalne po dokonaniu przez projektanta zmian w tym projekcie oraz sprawdzeniu tych zmian przez projektanta sprawdzającego, o ile to sprawdzenie jest wymagane.

  11. Dnia 30.10.2023 o 09:14, Piotr_Budowniczy napisał:

    Pytanie dla niektórych bardzo oczywiste, ale jestem w tym zielony, więc wybaczcie.

     

     

    Przy planowaniu instalacji w nowej łazience mam zagwozdkę które zawory przyłączeniowe lepiej zastosować: 3/8 czy 1/2 ?

     

    I ktoś wie po co się stosuje te 2 standardy? Do jakich celów jest 3/8 i 1/2?

    To zależy od wygody prowadzenia instalacji, podejśc etc. Tak wybierz, żeby wszystko podłączyć bez kłopotu.

  12. Dnia 29.08.2023 o 10:20, demo napisał:

    W 100% poprawne.

    Jak nisko tam jest/bywa woda? Ktoś z sąsiadów kiedyś wspominał, że ma wodę w piwnicy? O ile ma piwnicę.

     

    Do odcięcia podciągania kapilarnego służy izolacja pozioma, ale czegoś takiego jak na zdjęciu to nie widziałem. Chyba, że to specjalny zabieg w tym rejonie. No nie wiem....

     

    Ja widziałem tylko takie rozwiązania -> https://budujemydom.pl/files/qvo/16756-winylpol psb2022_ok.pdf

  13. Dnia 29.07.2023 o 10:27, bognaMi napisał:

    Dzień dobry wszystkim, proszę o radę jak naprawić przerwaną wylewkę w pomieszczeniu gospodarczym. Zmuszona byłam przenieść rurę kanalizacyjną w inne miejsce i dlatego wykułam w wylewce /grubość ok. 20 cm, na piasku/ szczelinę o długości 2m i szerokości 20 - 30 cm, przerywając przy tym izolację poziomą z papy. Jak uzupełnić ten ubytek w wylewce by połączył się ze stałą częścią, nie pękał i nie przesiąkał. Rura kanalizacyjna będzie w piasku pod wylewką.

    Wylewka dedykowana, która wypełni bruzdy i nie będzie powodować rys. Tak na szybko - coś od WEBER

×
×
  • Utwórz nowe...