Skocz do zawartości

Ocieplanie ścian


Recommended Posts

Napisano
Ocieplenie od wewnątrz łatwo wykonać nawet samemu za pomocą mineralnych płyt Ytong Multipor. Te mocuje się do ściany, bez potrzeby instalacji stelaży itp. http://www.xella.pl/html/pol/pl/8054.php
  • 4 miesiące temu...
Gość czerkwadrat
Napisano
Artykuł ma już 1,5 roku. Ale i wówczas istniały materiały o lepszych parametrach izolacyjności niż sugerowane przez autora artykułu. Przykłądowo 6 cm wełny z włókien drewnianych odpowiednio zpreparowanej posiada parametry na poziomie chociażby styropianu czy wełny mineralnej fasadowej o gr. 15 cm. Wspomniana przeze mnie wełna jest już dostępna w Polsce. Bodajże od dwóch producentów z Niemiec. Niestety są jeszcze droższe od popularnych materiałów, ale uważam, że warto w nie zainwestować. Mamy do czynienia z produktem ekologicznym, w pełni odpornym na rozwój pleśni i grzybów. Stosowanym w Niemczech zarówno do ocieplania nowych jak i starych budynków, wybudowanych w technologii drewnianej jak również murowanej...
Napisano
Welna drzewna ekologiczna? Ha, ha dobre...
Ciekawe jakim swinstwem trzeba ja nasaczyc zeby przetrwala dluzej niz 3 miesiace.
Mozesz wkleic jakis dokument swiadczacy o tym, ze welna drzewna ma lambde ponizej 0,02?
Napisano
Cytat

Ciekawe jakim swinstwem trzeba ja nasaczyc zeby przetrwala dluzej niz 3 miesiace.


Po co nasączać? Przecież przy 15 cm konieczna jest Paroizolacja, wiec jak nie będzie wilgoci to i nie ulegnie degradacji. Skończyły się czasy „mokrych izolacji termicznych”
Napisano
Cytat

Od deszczu? Nie każdy ma w domu taką instalacje... „deszcz” uruchamia pożar. A wtedy - niech zamaka, i tak pójdzie do wymiany.


A instalacja "przypadkowe zalanie mieszkania"? A nieszczelności w paroizolacji - np gniazda elektryczne?
A przy okazji przypomnę pytanie na które Pan nie odpowiedział: jak należy zaizolować wewnętrzną ścianę nośną?
Napisano
Cytat

A gdzie gwarancja, ze nie zamoknie od deszczu? Ktore tynki sa 100% szczelne dla pary wodnej? A uszkodzenia tynku sie nie zdarzaja?


Nie ma gwarancji... dlatego izolacje układa się od wewnątrz, na ścianach nośnych tak samo.
Cytat

gniazda elektryczne?

nie jest groźniejsze od dyfuzji i deszczu, mniej proprcję Mocium Panie. W sckielecie też są gdnizdka... i nic sie nie dzieje.
Każda izolacja termiczna musi być sucha. Dlatego nie robi się jej na zewnątrz. Izolacja termiczna ma oddzielać to co musimy grzać od tego czego nasz system ogrzewania grać nie musi. Jaki jest sens grzania ściany ( a co za tym idzie fundamentu i gruntu pod domem) - skoro wprowadzono automatykę do ogrzewania? Dla komfortu i redukcji roli ogrzewania od 20 lat izoluje się od środka!

POROTHERM_50_T.i_Plan_Version_2009_12_01_0.pdf

DSC01446.jpg

POROTHERM_50_T.i_Plan_Version_2009_12_01_0.pdf

Napisano
Przedstawiciel firmy z dumą oznajmił w Agorze na spotkaniu "Mądry buduje dwa razy lepiej", ze jeszcze co najmniej przez dwa lata uda chronić polski rynek przed takimi wyrobami. NAPRAWDĘ

Choć to żadna rewelacja - 0.14 W/m2xK to zdecydowanie zbyt mało!
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Rolą izolacji termicznej jest oddzielić to co musimy grzać od tego czego ogrzewanie nic nam nie daje czyli nie ma sensu. Przynajmniej w domach w których chcemy oszczędzać energię. Sama, więc definicja izolacji termicznej odpowiada na Pana pytanie... tak samo jak każdą ścianę której nie chcemy ogrzewać. Można dać mniej wełny.
Napisano
Mniej to znaczy ile? 15 cm z każdej strony? Nie za mało? Ale zakładam, że tyle. Wtedy grubość ściany wraz z izolacją i tynkiem to minimum 63 cm! Czy to jest rozwiązanie, które Pan poleca?
Napisano
Tylko 2-5 cm izolacji dla ściany stykającej się ze stropem o temperaturze (w zimie) -20 stopni?
To żart? Grzyb gwarantowany!
Napisano (edytowany)
Cytat

Tylko 2-5 cm izolacji dla ściany stykającej się ze stropem o temperaturze (w zimie) -20 stopni?
To żart? Grzyb gwarantowany!


By był grzyb - musi być wilgoć - by jej nie było jest folia. Jak Pan nie da folii - wilgoć jest gwarantowana! Nie bardzo rozumiem o co Panu chodzi, pyta Pan o ściany wewnętrzne... a potem. Proszę pytać o domu energooszczędne. Nie zajmuję się bunkrami. W tego typu konstrukcjach jak bunkry, zamki - ogólnie zabytki stosuje się zamiast izolacji pompy ciepła. Pompy ciepła wymyślono do obiektów o dużych potrzebach ciepła, których zmniejszenie izolacją nie wchodzi w grę. Pana pytania to coś jak "chciałbym mieć czołg (by było bezpiecznie) z komfortem i osiągami maybacha (by było wygodnie) i by palił jak corsa w dislu (by było ekonomicznie).
Ja się zajmuję budownictwem zużywającym do 30kWh/m2 rocznie – Jak Pana stać na droższy inwestycyjnie dom – który będzie zużywał 150kWh/m2 rocznie to proszę go budować! Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

By był grzyb - musi być wilgoć - by jej nie było jest folia. Jak Pan nie da folii - wilgoć jest gwarantowana! ...


Folia zamiast tynku? Czy na tynku w formie gustownej tapety?
Napisano
Folia pod tynkiem... Dlaczego Pan uważa, że tynk na ścianie wewnętrznej, oddzielony od niej 5 cm wełny będzie chłodniejszy od punktu rosy dla powietrza wewnętrznego, skoro nie jest nawet gdy 5 cm jest na ścianach zewnętrznych?

DSC01446.jpg

Napisano
Ano dlatego, ze ten tynk trzeba jakos przymocowac do tej sciany. A ruszt, jaki by nie byl, jest wspanialym mostkiem termicznym.
Napisano
Nie wiem jakie ma Pan doświadczenia z izolacjami ale jak ręczę Panu, że nawet najlepsze technologie i rozwiązania można zepsuć, przez złe wykonanie. Robiliśmy to wielokrotnie - ale nigdy nie mocowałem stelażu do ściany. Albo przez twardą wełnę, albo jak na zdjęciu - z dystansem. Takie rozwiązania stosuje się i przy mocowaniu okien.
Napisano
Cytat

Takie są zasady izolacji. Jak na zdjeciu! Chyba, ze mamy gotowce - isovera, rockwoola, ytonga czy ... lub stelaż drewniany.


Na zdjeciach akurat nie pokazano najbardziej interesujacych szczegolow.
Rozumiem, ze profile cd widoczne na zdjeciu sa mocowane za pomoca uchwytow es a te uchwyty przykrecone do sciany przez przekladke z welny mineralnej? Jaka jest grubosc przekladki?
Napisano
Jak należało się spodziewać profile są mocowane bezpośrednio do stropu i podłogi bez przekładek z wełny i stanowią mostek termiczny. Inaczej się nie da zamocować ich sztywno.
Napisano
Tak wiem. Chodzi mi o poziome profile U, ktore sa przymocowane do podlogi i sufitu.
Zwlaszcza ten pierwszy musi byc zamocowany sztywno bo opiera sie na nim caly ciezar suchego tynku. Chyba, ze wedlug Pana cale obciazenie maja przeniesc te plastikowe koleczki!
Napisano
Cytat

Opowiesci o tym, ze 3 do 5 cm grubosci lata drewniana jest dobrym izolatorem tez mozna wlozyc miedzy bajki!


5 cm z paroizolacją w parterowej zabudowie przed np ytongiem daje więcej niż 15 cm bez paroizolacji za ytongiem.
Wydaje mi się, że Pan te Swoje bajki tak z głowy pisze, nie z doświadczenia.
Napisano
Doświadczenie to ja mam przy wykonaniu zabudowy zgodnie z wytycznymi producentów suchej zabudowy.
Nie spotkałem się w instrukcjach technicznych z mocowaniem profili przez wełnę mineralną. Ciężar suchego tynku przekracza 10 kg/m2. Nie wyobrażam sobie aby twarda wełna nie ugięła się chociaż minimalnie pod obciążeniem dużej powierzchni suchego tynku. Zwłaszcza, że użytkownik może jeszcze zechcieć coś sobie na ścianie powiesić.
Dlatego pytam o tą sprawę. Pan zamiast konkretnie odpowiedzieć na moje pytania zarzuca mi brak doświadczenia.
Nie chce się Panu odpowiedzieć czy zwyczajnie sam Pan nie wie jak to zrobić?
Pozdrawiam.
  • 1 miesiąc temu...
Gość Andrzej
Napisano
Witam Mam takie pytanie Chciałbym ocieplić sobie dom , ale nie wiem czy mogę , ponieważ między pustakami jest styropian 5 cm , a na wierzchu jest pustak żużlowy a w środku suporeks. I czy jakbym ocieplił ten budynek teraz styropianem to ten pustak by się nie popsuł bo słyszałem już parę takich opinii że sie może normalnie pokruszyć ponieważ nie dochodzi do niego powietrze . Proszę o pomoc Pozdrawiam.
Napisano
Cytat

... w środku suporeks. I czy jakbym ocieplił ten budynek teraz styropianem to ten pustak by się nie popsuł bo słyszałem już parę takich opinii że sie może normalnie pokruszyć ponieważ nie dochodzi do niego powietrze .
Proszę o pomoc
Pozdrawiam.




owiń sobie siporeksa w torbe foliową, potrzymaj pare lat i opisz co sie z nim stało ....

a pomoc ?
jesli masz wentylacje w tym domu to sobie "ocieplaj" i opatulaj czym chcesz
jesli nie masz ...
no cóz - będziesz miał problem


/najprawdopodobniej/


icon_confused.gif
Gość Andrezej
Napisano
No tak ale mi chodzi o to , czy ten pustak żużlowy się nie rozsypie , a wentylacje mam w każdym pokoju ..
  • 3 miesiące temu...
Napisano
witam mam pytanko czy do wełny jest potrzebny specjalny klej czy uda sie taki sam jak do styropianu.
  • 2 miesiące temu...
Gość ewelina
Napisano
Witam. To bardzo ciekawa dyskusja. Czy ktoś może rozwinąć temat ocieplania starych domów z kamienia? Słabo to rozumiem. Ocieplamy od środka. Wełna czy styropian ? Szczelina czy kleić do muru ? Co z tym rusztem pod gipskarton, może być metalowy ? Jak określić grubość warstwy izolacyjnej ? I co z puszkami (gniazdkami) tam przecież zmniejszy się ta grubość ocieplenia. Wykleić je trzeba paroizolacją czy jak ?..
  • 9 miesiące temu...
Napisano
ja mogę polecić wełnę mineralną classic 035 ociepliłem nią całe poddasze..
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

ja mogę polecić wełnę mineralną classic 035 ociepliłem nią całe poddasze..



Używałeś tylko rolki między krokwie ? Bo o classic'u Knaufa mówisz ?
Powinno się na to dać jeszcze 10cm maty np TP(i numer) miały oznaczenie chyba, żeby nie było
mostków termicznych na krokwiach...
Tak to jak każda inna izolacją mogą wyjść jakieś "kwiatki" na mostkach termicznych...
  • 7 miesiące temu...
  • 3 lata temu...
Napisano
jak to jest klej najlepiej brać tego samego producenta czy to nie ma znaczenia?
  • 1 rok temu...
Gość gosciu44
Napisano
Na ocieplenie ścien najlepsza jest masa aerogelowa o grubości jedynie 1 mm a dająca tyle ile 10 cm styropianu

więcej na:

www.izolacje-docieplenia.pl
  • 10 miesiące temu...
Gość Konsultant_ZonaSort
Napisano

Osoby, które stoją przed wyborem materiału ocieplania dachu, zachęcam do rozważenia zastosowania celulozowej izolacji termicznej która równie szczelnie wypełnia ocieplaną przegrodę, co uniemożliwia powstawanie mostka termicznego. Wsród jej wyróżników na tle innych materiałów izolacyjnych są także : doskonałe właściwości higroskopijne materiału celulozowego (pochłania wilgoć i odparowuje przez membranę - ochrona konstrukcji drewnianej przed wilgocią), możliwość naprawy istniejącego ocieplenia dachu - czas naprawy od 1 dnia, w zależności od powierzchni dachu.

  • 1 miesiąc temu...
Napisano

Szanowni Państwo,
Aby w domu zachowany był komfort cieplny, izolacja termiczna powinna być wykonana w sposób ciągły, zgodnie ze standardami, projektem budowlany oraz przy wykorzystaniu odpowiednich do tego materiałów. Rekomenduję zapoznanie się z systemami ociepleniowymi Foveo-Tech (opartymi na wełnie oraz styropianie). Fasada domu wykonana w jednym z tych systemów zachowa estetyczny wygląd przez wiele lat. Zastosowanie kompletnego systemu zmniejsza również ryzyko popełnienia ewentualnych błędów wykonawczych.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik Foveo Tech

  • 1 rok temu...
Napisano
Dnia 29.03.2019 o 13:55, Gość marcin napisał:

Ważne, by materiał użyty do wykonanie termoizolacji miał certyfikat jakości ITB. Ocieplenie ścian wełną nie jest najlepszym pomysłem.... do ścian świetnie sprawdza się styropian, natomiast wełnę kładziemy na poddasze

I tutaj się nie zgodzę gdyż izolacja ścian zewnętrznych wełną mineralną sprawdza się bardzo dobrze. Dzięki swojej paroprzepuszczalnosci wełna mineralna pozwala na szybsze wysychanie ścian z wilgoci technologicznej którą wbudowujemy w przypadku budynków nowobudowanych a także umożliwia odprowadzenie wilgoci ze ścian w budynkach zabytkowych gdzie często brak jest izolacji poziomej funtamentów i ściany podciągają kapilarnie wilgoć. Dzięki tej właściwości mikroklimat w pomieszczeniach jest lepszy. 
Dodatkowo wełna ma dobre parametry izolacyjności termicznej, jest materiałem chemicznie obojętnym i nie ulega termokurczliwości, a także jest niepalna. 
Warto więc rozwazyć zastosowanie wełny mineralnej np. Frontrock Max E https://www.rockwool.pl/produkty/frontrock-max-e również jako izolacji do ścian zewnętrznych 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli pies nasiusiał na woskowaną podłogę i zostały plamy, to niestety – żadne preparaty czyszczące nie pomogą w 100%. Mocz zwykle wnika w drewno i trwale je przebarwia, więc jedyne naprawdę skuteczne rozwiązanie to miejscowe zeszlifowanie zniszczonych desek, a następnie ich ponowne wybarwienie i zabezpieczenie. Krok po kroku:   Zabezpieczenie sąsiednich desek Oklejamy dokładnie tylko te deski, które chcemy szlifować – najlepiej wzdłuż fug, używając dobrej jakości taśmy malarskiej. Nie chodzi tu o podciekanie (bo i tak robimy to w naturalnych liniach podziału), ale o to, żeby przy odrywaniu taśmy nie zerwać starego wosku z sąsiednich desek. Słaba taśma potrafi narobić więcej szkody niż pożytku. Szlifowanie Uszkodzone miejsce szlifujemy papierem 150–180, równomiernie, aż plama zniknie i kolor drewna będzie wyrównany. Nie trzeba schodzić głęboko, tylko do momentu, gdy drewno odzyska jednolity wygląd. Dobór koloru Trzeba dobrać kolor jak najbliższy reszcie podłogi. Sprawdzają się woski dekoracyjne Osmo, bejce lub ich mieszanki. Warto robić próby na kawałku drewna tego samego gatunku, żeby nie zepsuć efektu na gotowo. Zabezpieczenie Na koniec nakładamy warstwę (lub dwie) twardego wosku olejnego Osmo – najlepiej tę samą wersję, która była użyta wcześniej na całej podłodze. Daje to trwałe, estetyczne i jednolite wykończenie. Praca może być precyzyjna i czasochłonna, ale jeśli wszystko dobrze się dobierze i wykona starannie, efekt końcowy potrafi być niemal niewidoczny.
    • Dzień dobry. Jestem studentką kierunku Wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej. W ramach pracy dyplomowej zbieram informację o meblach tarasowych i ich użytkowaniu. Byłabym bardzo wdzięczna za wypełnienie krótkiego formularza, znajdującego się pod linkiem:)   https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeOvQz2W-S4ZiI0-XiNhwfsebG_Q9C2lab6VBYGZa37w-Os1Q/viewform?usp=header   Z góry dziękuję za poświęcony czas!
    • Cześć wszystkim! Jeśli ktoś z Was próbował kiedyś dobrać kolor nowego elementu do już istniejącej podłogi – wie, że to wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Zwłaszcza jeśli zależy nam, żeby wszystko wyglądało naturalnie, bez odcinających się plam i niepasujących odcieni. W przypadku produktów OSMO (bejce olejne, woski dekoracyjne) mamy kilka możliwości, ale trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać, żeby nie stracić czasu, nerwów i materiału. Są dwa główne podejścia: Proste – gotowe kolory z palety OSMO. Wybierasz kolor z katalogu, wcierasz go delikatnie w drewno (tzw. metodą „półsuchego wycierania”) i zabezpieczasz bezbarwnym woskiem. Sprawdza się dobrze, ale... paleta kolorów jest ograniczona, więc czasem nie trafimy idealnie w odcień starej podłogi. Zaawansowane – mieszanie kolorów samodzielnie. To już wyższy poziom, ale daje większe możliwości. Można uzyskać bardzo zbliżony kolor – pod warunkiem, że mieszamy tylko bejce z bejcami lub tylko woski z woskami dekoracyjnymi. Nigdy na krzyż – mają inny skład chemiczny! 👉 Jeśli kogoś to interesuje, przygotowałem dokładny opis krok po kroku – jak dobrać kolor, jak mieszać, jak nakładać i jak zabezpieczać: Sprawdź szczegółową instrukcję tutaj → Dodałem też kilka praktycznych porad dla początkujących – m.in. jak testować kolory, czym najlepiej nakładać (szmatka, nie pędzel!) i na co uważać. Mam nadzieję, że się komuś przyda – jeśli macie swoje sposoby, też chętnie poczytam!
    • Komentarz dodany przez Gsds: Całe szczęście pozbyłem się badziewnej vh. Ciągle problemy od kad mam nową oczyszczalnie nie muszę pamiętać o jej istnieniu
    • Zakup przydomowej oczyszczalni ścieków to decyzja, która wymaga starannego przemyślenia. To inwestycja na dziesięciolecia, która wpłynie nie tylko na Twój budżet domowy, ale także na komfort codziennego życia i ochronę środowiska. Właściwy wybór pozwoli Ci uniezależnić się od miejskiej kanalizacji i znacznie ograniczyć koszty eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, takich jak szambo. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/115715-jak-wybrac-przydomowa-oczyszczalnie-sciekow-kompletny-przewodnik-2025
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...