Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ocieplanie ścian


Recommended Posts

Ocieplenie od wewnątrz łatwo wykonać nawet samemu za pomocą mineralnych płyt Ytong Multipor. Te mocuje się do ściany, bez potrzeby instalacji stelaży itp. http://www.xella.pl/html/pol/pl/8054.php
Link to postu
 • 4 miesiące temu...
Gość czerkwadrat
Artykuł ma już 1,5 roku. Ale i wówczas istniały materiały o lepszych parametrach izolacyjności niż sugerowane przez autora artykułu. Przykłądowo 6 cm wełny z włókien drewnianych odpowiednio zpreparowanej posiada parametry na poziomie chociażby styropianu czy wełny mineralnej fasadowej o gr. 15 cm. Wspomniana przeze mnie wełna jest już dostępna w Polsce. Bodajże od dwóch producentów z Niemiec. Niestety są jeszcze droższe od popularnych materiałów, ale uważam, że warto w nie zainwestować. Mamy do czynienia z produktem ekologicznym, w pełni odpornym na rozwój pleśni i grzybów. Stosowanym w Niemczech zarówno do ocieplania nowych jak i starych budynków, wybudowanych w technologii drewnianej jak również murowanej...
Link to postu
Cytat

Od deszczu? Nie każdy ma w domu taką instalacje... „deszcz” uruchamia pożar. A wtedy - niech zamaka, i tak pójdzie do wymiany.


A instalacja "przypadkowe zalanie mieszkania"? A nieszczelności w paroizolacji - np gniazda elektryczne?
A przy okazji przypomnę pytanie na które Pan nie odpowiedział: jak należy zaizolować wewnętrzną ścianę nośną?
Link to postu
Cytat

A gdzie gwarancja, ze nie zamoknie od deszczu? Ktore tynki sa 100% szczelne dla pary wodnej? A uszkodzenia tynku sie nie zdarzaja?


Nie ma gwarancji... dlatego izolacje układa się od wewnątrz, na ścianach nośnych tak samo.
Cytat

gniazda elektryczne?

nie jest groźniejsze od dyfuzji i deszczu, mniej proprcję Mocium Panie. W sckielecie też są gdnizdka... i nic sie nie dzieje.
Każda izolacja termiczna musi być sucha. Dlatego nie robi się jej na zewnątrz. Izolacja termiczna ma oddzielać to co musimy grzać od tego czego nasz system ogrzewania grać nie musi. Jaki jest sens grzania ściany ( a co za tym idzie fundamentu i gruntu pod domem) - skoro wprowadzono automatykę do ogrzewania? Dla komfortu i redukcji roli ogrzewania od 20 lat izoluje się od środka!

POROTHERM_50_T.i_Plan_Version_2009_12_01_0.pdf

DSC01446.jpg

POROTHERM_50_T.i_Plan_Version_2009_12_01_0.pdf

Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Rolą izolacji termicznej jest oddzielić to co musimy grzać od tego czego ogrzewanie nic nam nie daje czyli nie ma sensu. Przynajmniej w domach w których chcemy oszczędzać energię. Sama, więc definicja izolacji termicznej odpowiada na Pana pytanie... tak samo jak każdą ścianę której nie chcemy ogrzewać. Można dać mniej wełny.
Link to postu
Cytat

Tylko 2-5 cm izolacji dla ściany stykającej się ze stropem o temperaturze (w zimie) -20 stopni?
To żart? Grzyb gwarantowany!


By był grzyb - musi być wilgoć - by jej nie było jest folia. Jak Pan nie da folii - wilgoć jest gwarantowana! Nie bardzo rozumiem o co Panu chodzi, pyta Pan o ściany wewnętrzne... a potem. Proszę pytać o domu energooszczędne. Nie zajmuję się bunkrami. W tego typu konstrukcjach jak bunkry, zamki - ogólnie zabytki stosuje się zamiast izolacji pompy ciepła. Pompy ciepła wymyślono do obiektów o dużych potrzebach ciepła, których zmniejszenie izolacją nie wchodzi w grę. Pana pytania to coś jak "chciałbym mieć czołg (by było bezpiecznie) z komfortem i osiągami maybacha (by było wygodnie) i by palił jak corsa w dislu (by było ekonomicznie).
Ja się zajmuję budownictwem zużywającym do 30kWh/m2 rocznie – Jak Pana stać na droższy inwestycyjnie dom – który będzie zużywał 150kWh/m2 rocznie to proszę go budować! Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link to postu
Nie wiem jakie ma Pan doświadczenia z izolacjami ale jak ręczę Panu, że nawet najlepsze technologie i rozwiązania można zepsuć, przez złe wykonanie. Robiliśmy to wielokrotnie - ale nigdy nie mocowałem stelażu do ściany. Albo przez twardą wełnę, albo jak na zdjęciu - z dystansem. Takie rozwiązania stosuje się i przy mocowaniu okien.
Link to postu
Cytat

Takie są zasady izolacji. Jak na zdjeciu! Chyba, ze mamy gotowce - isovera, rockwoola, ytonga czy ... lub stelaż drewniany.


Na zdjeciach akurat nie pokazano najbardziej interesujacych szczegolow.
Rozumiem, ze profile cd widoczne na zdjeciu sa mocowane za pomoca uchwytow es a te uchwyty przykrecone do sciany przez przekladke z welny mineralnej? Jaka jest grubosc przekladki?
Link to postu
Tak wiem. Chodzi mi o poziome profile U, ktore sa przymocowane do podlogi i sufitu.
Zwlaszcza ten pierwszy musi byc zamocowany sztywno bo opiera sie na nim caly ciezar suchego tynku. Chyba, ze wedlug Pana cale obciazenie maja przeniesc te plastikowe koleczki!
Link to postu
Cytat

Opowiesci o tym, ze 3 do 5 cm grubosci lata drewniana jest dobrym izolatorem tez mozna wlozyc miedzy bajki!


5 cm z paroizolacją w parterowej zabudowie przed np ytongiem daje więcej niż 15 cm bez paroizolacji za ytongiem.
Wydaje mi się, że Pan te Swoje bajki tak z głowy pisze, nie z doświadczenia.
Link to postu
Doświadczenie to ja mam przy wykonaniu zabudowy zgodnie z wytycznymi producentów suchej zabudowy.
Nie spotkałem się w instrukcjach technicznych z mocowaniem profili przez wełnę mineralną. Ciężar suchego tynku przekracza 10 kg/m2. Nie wyobrażam sobie aby twarda wełna nie ugięła się chociaż minimalnie pod obciążeniem dużej powierzchni suchego tynku. Zwłaszcza, że użytkownik może jeszcze zechcieć coś sobie na ścianie powiesić.
Dlatego pytam o tą sprawę. Pan zamiast konkretnie odpowiedzieć na moje pytania zarzuca mi brak doświadczenia.
Nie chce się Panu odpowiedzieć czy zwyczajnie sam Pan nie wie jak to zrobić?
Pozdrawiam.
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
Gość Andrzej
Witam Mam takie pytanie Chciałbym ocieplić sobie dom , ale nie wiem czy mogę , ponieważ między pustakami jest styropian 5 cm , a na wierzchu jest pustak żużlowy a w środku suporeks. I czy jakbym ocieplił ten budynek teraz styropianem to ten pustak by się nie popsuł bo słyszałem już parę takich opinii że sie może normalnie pokruszyć ponieważ nie dochodzi do niego powietrze . Proszę o pomoc Pozdrawiam.
Link to postu
Cytat

... w środku suporeks. I czy jakbym ocieplił ten budynek teraz styropianem to ten pustak by się nie popsuł bo słyszałem już parę takich opinii że sie może normalnie pokruszyć ponieważ nie dochodzi do niego powietrze .
Proszę o pomoc
Pozdrawiam.




owiń sobie siporeksa w torbe foliową, potrzymaj pare lat i opisz co sie z nim stało ....

a pomoc ?
jesli masz wentylacje w tym domu to sobie "ocieplaj" i opatulaj czym chcesz
jesli nie masz ...
no cóz - będziesz miał problem


/najprawdopodobniej/


icon_confused.gif
Link to postu
 • 3 miesiące temu...
 • 2 miesiące temu...
Gość ewelina
Witam. To bardzo ciekawa dyskusja. Czy ktoś może rozwinąć temat ocieplania starych domów z kamienia? Słabo to rozumiem. Ocieplamy od środka. Wełna czy styropian ? Szczelina czy kleić do muru ? Co z tym rusztem pod gipskarton, może być metalowy ? Jak określić grubość warstwy izolacyjnej ? I co z puszkami (gniazdkami) tam przecież zmniejszy się ta grubość ocieplenia. Wykleić je trzeba paroizolacją czy jak ?..
Link to postu
 • 9 miesiące temu...
 • 3 tygodnie temu...
Cytat

ja mogę polecić wełnę mineralną classic 035 ociepliłem nią całe poddasze..



Używałeś tylko rolki między krokwie ? Bo o classic'u Knaufa mówisz ?
Powinno się na to dać jeszcze 10cm maty np TP(i numer) miały oznaczenie chyba, żeby nie było
mostków termicznych na krokwiach...
Tak to jak każda inna izolacją mogą wyjść jakieś "kwiatki" na mostkach termicznych...
Link to postu
 • 7 miesiące temu...
 • 3 lata temu...
 • 1 rok temu...
 • 10 miesiące temu...
Gość Konsultant_ZonaSort

Osoby, które stoją przed wyborem materiału ocieplania dachu, zachęcam do rozważenia zastosowania celulozowej izolacji termicznej która równie szczelnie wypełnia ocieplaną przegrodę, co uniemożliwia powstawanie mostka termicznego. Wsród jej wyróżników na tle innych materiałów izolacyjnych są także : doskonałe właściwości higroskopijne materiału celulozowego (pochłania wilgoć i odparowuje przez membranę - ochrona konstrukcji drewnianej przed wilgocią), możliwość naprawy istniejącego ocieplenia dachu - czas naprawy od 1 dnia, w zależności od powierzchni dachu.

Link to postu
 • 1 miesiąc temu...

Szanowni Państwo,
Aby w domu zachowany był komfort cieplny, izolacja termiczna powinna być wykonana w sposób ciągły, zgodnie ze standardami, projektem budowlany oraz przy wykorzystaniu odpowiednich do tego materiałów. Rekomenduję zapoznanie się z systemami ociepleniowymi Foveo-Tech (opartymi na wełnie oraz styropianie). Fasada domu wykonana w jednym z tych systemów zachowa estetyczny wygląd przez wiele lat. Zastosowanie kompletnego systemu zmniejsza również ryzyko popełnienia ewentualnych błędów wykonawczych.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik Foveo Tech

Link to postu
 • 1 rok temu...
Dnia 29.03.2019 o 13:55, Gość marcin napisał:

Ważne, by materiał użyty do wykonanie termoizolacji miał certyfikat jakości ITB. Ocieplenie ścian wełną nie jest najlepszym pomysłem.... do ścian świetnie sprawdza się styropian, natomiast wełnę kładziemy na poddasze

I tutaj się nie zgodzę gdyż izolacja ścian zewnętrznych wełną mineralną sprawdza się bardzo dobrze. Dzięki swojej paroprzepuszczalnosci wełna mineralna pozwala na szybsze wysychanie ścian z wilgoci technologicznej którą wbudowujemy w przypadku budynków nowobudowanych a także umożliwia odprowadzenie wilgoci ze ścian w budynkach zabytkowych gdzie często brak jest izolacji poziomej funtamentów i ściany podciągają kapilarnie wilgoć. Dzięki tej właściwości mikroklimat w pomieszczeniach jest lepszy. 
Dodatkowo wełna ma dobre parametry izolacyjności termicznej, jest materiałem chemicznie obojętnym i nie ulega termokurczliwości, a także jest niepalna. 
Warto więc rozwazyć zastosowanie wełny mineralnej np. Frontrock Max E https://www.rockwool.pl/produkty/frontrock-max-e również jako izolacji do ścian zewnętrznych 

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
 • Utwórz nowe...