Skocz do zawartości

Klimatyzacja domowej roboty


Recommended Posts

Witam,
Jeżeli temat się powiela to przepraszam ale nie znalazłem podobnego na tym forum, za zły dział też przepraszam.

Chcę zrealizować pomysł stworzenia klimatyzacji domowej roboty działającej na zasadzie wykorzystania zimnego powietrza z piwnicy - rurami np. fi 100 za pomocą jakiegoś wentylatora np. 12/24V (montowanego w pomieszczeniu).
Problem pojawia się właśnie przy wentylatorze, nie wiem jak moc wystarczy do skutecznej pracy, za razem żeby wentylator nie był zbyt głośny.
Idealnym rozwiązaniem była by regulacja szybkości obrotu wiatraka podawanym napięciem.
Ma ktoś jakieś doświadczenie w tej kwestii, może coś doradzić?

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Cytat

A ile tam masz tego zimnego powietrza ???

A jak je wypompujesz te zimne, to skąd weźmiesz go więcej ...



To akurat nie jest problem w tym wątku :p
Piwnica to 3 pomieszczenia, w sumie jakieś 60m kw. przy wysokości średnio (stary dom to i sufit w piwnicy nie jest równy) 180 cm. Piwnica jest pod parterem z grubymi murami + jest tam bojler z zimną wodą (wyciągana pompą ze studni), powietrze się chłodzi szybciutko ;)

Poza tym klima nie będzie chodzić na okrągło, wiadomo że nie ma sensu schodzić do temperatury 18*C jeżeli na polu jest 35*C (chociaż to byłby raj ^^ ), mury w domu też są grube także automatycznie temperatura w całym domu jest niższa niż w przeciętnym mieszkaniu, stąd wystarczy "dochłodzić" icon_biggrin.gif

No i przechodzimy do mojej zagadki, jaki wyciąg powietrza najlepiej zastosować. Najrozsądniej będzie chyba jakiś wentylator na końcu układu (w pomieszczeniu docelowym), pytanie jaka średnica wiatraka wystarczy. Czy będzie to np. 120mm wentylatorek, taki jak w komputerze czy trzeba czegoś mocniejszego/o większej średnicy.

Dodatkowo naszła mnie myśl, że można by po drodze zastosować (o ile jest taka możliwość) jakiś filtr, który wstępnie "odsieje" zapachy z piwnicy (nazwijmy to "zapachem piwnicy" icon_smile.gif )
Link do komentarza
Myślę, że to kiepskie rozwiązanie - ale bardzo pochwalam projekty DIY
Czemu kiepskie bo:
1) smrodu "stęchlizny" nie pozbędziesz się, chyba że zastosujesz jakieś dobre filtry węglowe (a to już podraża inwestycję zarówno o filtry, jak i o mocniejsze i więcej energochłonne wiatraki);
2) Możesz dać rury biegnące od piwnicy -> pomieszczenie klimatyzowane -> zewnątrz budynku bądź z powrotem piwnica. Ale raz, że taka rura to mało estetyczny wystrój wnętrza, dwa zimą musiałbyś to uszczelniać na potęgę;
3) Ja osobiście myślałem o tym aby w okresie upałów puścić zimną wodę w układ CO (podłogówka+kalafiory) - ale dowiedziałem się czym to grozi (głównie skraplanie wody) i odpuściłem temat.

Jeżeli do czegoś dojdziesz i coś wybudujesz to daj znać bo ciekaw jestem efektów.

P.S. Wg mnie najsensowniej to pobawić się GWC bo latem klima, a zimą wstępne ocieplenie powietrza - ale z opłacalnością czytałem, że jest różnie.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Dnia 18.08.2016 o 22:42, magik092 napisał:

Poza tym klima nie będzie chodzić na okrągło, wiadomo że nie ma sensu schodzić do temperatury 18*C jeżeli na polu jest 35*C (chociaż to byłby raj ^^ ), mury w domu też są grube także automatycznie temperatura w całym domu jest niższa niż w przeciętnym mieszkaniu, stąd wystarczy "dochłodzić" :icon_biggrin:

Masz chyba dwa kłopoty: 1. szybko zabraknie tego powietrza w piwnicy, a jak zrobisz nawiew, to w czasie upałów szybo piwnica się zagrzeje wtedy. 2, smrodek piwniczny bedzie.

Ale jeśli chcesz eksperymentować, to bym proponował pobierać powietrze z mieszkania (gorące) pompować je rurą do piwnicy, następnie wokół bojlera z zimną wodą  (taka chlodnica) -  chyba zimniejszą niż piwnica (bo woda stale pompowana jest zimna) i potem z powrotem w gore do mieszkania - a więc chlodzenie powietrza z mieszkania. W tym przypadku dobry byłby b. wolny przepływ powietrza (żeby sie miało czas ochłodzić), ale stały.

Wystarczy chyba jeden wentylator na nawiewie - aha - nawiew u dołu pomieszczenia - wywiew u gory - naturalnie w mieszkaniu

Powietrze też nie będzie cuchnąć piwnicą bo będzie oddzielone od piwnicy rurą. no i raczej wtedy ocieplasz piwnicę i wodę, nie potrzebujesz dodatkowego nawiewu w piwnicy. I jeszcze - wolny bieg powietrza nie będzie generował hałasu.

Ale nie ręczę za wynik - to raczej eksperyment :zalamka:

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Najlepszy sposób na tanią domową klimę jaki widziałem, to:

 

podłączenie się pod wodę do podlewania ogrodu starą chłodnicą od samochodu i wstawienie za nią wentylatora.

Tania i zimna woda powoli, małym strumieniem przepływa przez chłodnicę i dalej płynie podlewać kwiatki. Woda dzięki wentylatorowi za chłodnicą zostawia chłód w pomieszczeniu. Odbiera ciepło i płynie do ogrodu. Trochę to toporne, ale tanie i skuteczne!

 

 

 

 

ps. można plusować ;)

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...