Skocz do zawartości

Podłączenie kotła kondensacyjnego do komina Schiedla


Recommended Posts

Dzisiaj dowiedziałem się na infolinii Vaillant że komin Schiedla nie nadaję się do podłączenia kotła gazowego kondensacyjnego z dwóch powodów:

Pierwszy to prędkość wyrzucanych spalin.

Chodzi o to że systemowe kominy Vaillant mają średnicę fi 80 a Schiedel zazwyczaj 120. Większa średnica komina ma jakoby powodować zmniejszenie się prędkości wyrzucanych spalin. Automatyka kotła ma to jakoby wykrywać i może wyłączać kocioł.

Drugi to taki że kondensat powinien przechodzi i być odbierany przez kocioł a w przypadku komina Schiedla nie jest to możliwe.


Czy ktoś z Was spotkał się z tego typu problemami z kominem Schiedla?

Trochę mnie to martwi bo w siebie mam komin Schiedla typ Avant czyli ten przystosowany do kotła kondensacyjnego.

Poproszę również o opinie ekspertów od ogrzewnictwa.

A może to jest tylko ostra walka z konkurencją jakim są kominy Schiedla?
Link do komentarza
Cytat

Dzisiaj dowiedziałem się na infolinii Vaillant że komin Schiedla nie nadaję się do podłączenia kotła gazowego kondensacyjnego z dwóch powodów:

Pierwszy to prędkość wyrzucanych spalin.

Chodzi o to że systemowe kominy Vaillant mają średnicę fi 80 a Schiedel zazwyczaj 120. Większa średnica komina ma jakoby powodować zmniejszenie się prędkości wyrzucanych spalin. Automatyka kotła ma to jakoby wykrywać i może wyłączać kocioł.

Drugi to taki że kondensat powinien przechodzi i być odbierany przez kocioł a w przypadku komina Schiedla nie jest to możliwe.


Czy ktoś z Was spotkał się z tego typu problemami z kominem Schiedla?

Trochę mnie to martwi bo w siebie mam komin Schiedla typ Avant czyli ten przystosowany do kotła kondensacyjnego.

Poproszę również o opinie ekspertów od ogrzewnictwa.

A może to jest tylko ostra walka z konkurencją jakim są kominy Schiedla?



Nie spotka Pan takiej opinii od pozostałych producentów kotłów kondensacyjnych (ewentualnie może Pan spotkać od pojedynczych serwisantów/instalatorów w różnych regionach kraju, ale nie będzie to poparte oficjalnym stanowiskiem Producenta).
Inn sprawa, że kotły kondensacyjne stosowane są również w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym do systemów kominowych zbiorczych. W tym przypadku firma Vaillant z powodzeniem stosuje kotły współpracujące z kominami Schiedel a stosowane są tam kominy o jeszcze większych średnicach .... są takie dni w roku kiedy większość mieszkańców przebywa poza domem (święta/Sylwestra/wakacje/ferie), wtedy może pracować np 1 kocioł (zamiast np 5) a komin ma średnicę np 25 cm (a nie 12 czy 8 cm). Da się? Przy indywidualnym rozwiązaniu (1 kocioł - 1 komin) "są problemy".
Przykro mi, ale na razie wygląda na to, że ma Pan 3 wyjścia:
1. odpuścić 30 letnią gwarancję na komin ceramiczny i zastosować jedyne rozwiązanie zalecane przez Vaillant, skracając okres gwarancji na komin
2. odpuścić wymarzony kocioł Vaillant i zastosować produkty konkurencji
3. wyboista droga z roszczeniem uznania gwarancji na kocioł Vaillant podłączony do komina Schiedel Avant

No, w sumie jest jeszcze 4. --> Powiedzieć firmie Vaillant, że komin już jest wybudowany, i poprosić przed zakupem kotła o zagwarantowanie Panu że udzielą gwarancji na swój kocioł po jego zakupie i podłączeniu do komina Avant 12.
Link do komentarza
Cytat

Nie spotka Pan takiej opinii od pozostałych producentów kotłów kondensacyjnych (ewentualnie może Pan spotkać od pojedynczych serwisantów/instalatorów w różnych regionach kraju, ale nie będzie to poparte oficjalnym stanowiskiem Producenta).
Inn sprawa, że kotły kondensacyjne stosowane są również w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym do systemów kominowych zbiorczych. W tym przypadku firma Vaillant z powodzeniem stosuje kotły współpracujące z kominami Schiedel a stosowane są tam kominy o jeszcze większych średnicach .... są takie dni w roku kiedy większość mieszkańców przebywa poza domem (święta/Sylwestra/wakacje/ferie), wtedy może pracować np 1 kocioł (zamiast np 5) a komin ma średnicę np 25 cm (a nie 12 czy 8 cm). Da się? Przy indywidualnym rozwiązaniu (1 kocioł - 1 komin) "są problemy".
Przykro mi, ale na razie wygląda na to, że ma Pan 3 wyjścia:
1. odpuścić 30 letnią gwarancję na komin ceramiczny i zastosować jedyne rozwiązanie zalecane przez Vaillant, skracając okres gwarancji na komin
2. odpuścić wymarzony kocioł Vaillant i zastosować produkty konkurencji
3. wyboista droga z roszczeniem uznania gwarancji na kocioł Vaillant podłączony do komina Schiedel Avant

No, w sumie jest jeszcze 4. --> Powiedzieć firmie Vaillant, że komin już jest wybudowany, i poprosić przed zakupem kotła o zagwarantowanie Panu że udzielą gwarancji na swój kocioł po jego zakupie i podłączeniu do komina Avant 12.



Co to znaczy przy indywidualnym rozwiązaniu 1 kocioł - 1 komin są problemy przecież kupiłem najlepszy komin na świecie czyli komin Schiedla tak mnie zapewniał przedstawiciel Schiedla.

Oczywiście że komin jest już pomurowany co mam teraz zrobić najchętniej to oddał bym ten najlepszy komin firmie Schidel za darmo.

Dlaczego tak... jak patrzę ile mam problemów z kominem Schiedla w trakcie budowy to z całą stanowczością stwierdzam że zakup komina Schiedla to była największa pomyłka jak trafiła się na mojej budowie.

Stanowczo odradzam wszystkim zakup komina Schiedla jakiegokolwiek typu.

Skoro firma Schiedel wcisnęła mi taki komin to może teraz pomoże znaleźć rozwiązanie zamiast zabierać tak od razu swoją gwarancję na najlepszy wkład ceramiczny na świecie.

Proszę o wskazanie producenta kotłów kondensacyjnych który zechcę podłączyć się do komina Schiedla.

Ja jak na razie nie znalazłem takiego.
Link do komentarza
Przepraszam, ale nie rozumiem.

"Co to znaczy przy indywidualnym rozwiązaniu 1 kocioł - 1 komin są problemy"

Nie miałem na myśli, że są problemy tylko powtórzyłem za treścią Pana postu, że "są problemy", ale chciałem uwypuklić, że to tylko wg opinii Vaillant.
Być może źle się zrozumieliśmy.
Schiedel Avant jest systemem kominowym dopuszczonym do stosowania na podstawie obowiązujących przepisów i jest ODPOWIEDNI dla kotłów kondensacyjnych.

"jak patrzę ile mam problemów z kominem Schiedla w trakcie budowy"

Czy mógłby Pan się podzielić z Forumowiczami ? .... tak dla dobra wszystkich czytelników.

"Proszę o wskazanie producenta kotłów kondensacyjnych który zechcę podłączyć się do komina Schiedla. Ja jak na razie nie znalazłem takiego."
A u kogo Pan pytał? Z treści Pana pierwszego postu wynika, że ma Pan wieści z firmy Vaillant o innych Pan nie wspomina. Żeby wprost odpowiedzieć na Pana pytanie to z ostatnich doświadczeń podam firmy: Ariston, DeDietrich, Viessmann, ale są też inni producenci do których nieraz dobierałem optymalny przekrój komina Avant.
Link do komentarza
Cytat

"jak patrzę ile mam problemów z kominem Schiedla w trakcie budowy"

Czy mógłby Pan się podzielić z Forumowiczami ? .... tak dla dobra wszystkich czytelników.




Nie ma problemu opiszę swoje doświadczenia w budowaniu komina Schiedla tylko muszę je sobie przypomnieć bo komin
budowałem w drugiej połowie 2007r.

Ale na dzisiaj mam obecne problemy do rozwiązania np. jak zamocować drzwiczki rewizyjne na kominie przy glazurze na ścianach i kominie. W instrukcji jest to bardzo proste przybić drzwiczki gwoźdźmi i otynkować ale w Polsce większość w kotłowni kładzie glazurę.

Dodatkowo w instrukcji są pokazane elementy których ja nie dostałem od sprzedawcy. Tylko że to jest instrukcja w języku niemieckim a kominy Schiedla produkowane w Polsce różnią się od tych w Niemczech.

To gdzie teraz mam dokupić brakujące elementy?

Bardzo proszę wskazać mi gotowy zestaw przyłączeniowy kotła gazowego do komina Schiedla ja takiego nie znalazłem każdy mię odsyła do zakładu gdzie robią kominy z kwasówki żeby zrobić takie przyłącze na indywidualne zamówienie.

Jak widać jest to niesamowite ułatwienie dla klienta który teraz musi kombinować z podłączeniem kotła do komina Schiedla.


Zanim opiszę swoje spostrzeżenia o kominach Schiedla proszę mi powiedzieć czy przedstawiciele handlowi Schiedla znają wymogi jakie musi spełniać kotłownia z piecem na paliwo stałe, np czy znają minimalną powierzchnię takiej kotłowni?




Link do komentarza
Cytat

Nie ma problemu opiszę swoje doświadczenia w budowaniu komina Schiedla tylko muszę je sobie przypomnieć bo komin
budowałem w drugiej połowie 2007r.

Ale na dzisiaj mam obecne problemy do rozwiązania np. jak zamocować drzwiczki rewizyjne na kominie przy glazurze na ścianach i kominie. W instrukcji jest to bardzo proste przybić drzwiczki gwoźdźmi i otynkować ale w Polsce większość w kotłowni kładzie glazurę.


No, ale glazurę kładzie się PO wybudowaniu komina, a komin buduje się PO przeczytaniu instrukcji. Można więc komin otynkować (już z zamontowanymi drzwiczkami) i na tynku położyć wymarzone płytki, lub wiedząc, że taki jest zapis w instrukcji przeanalizować możliwość innego zamontowania drzwiczek pod kątem tej glazury.
Nie zgadzam się też z tezą że w kotłowni większość kładzie glazurę. Ja spotykam się niemal wyłącznie z kotłowniami w których ściany są tynkowane i ewentualnie pobielone; ale być może jest to kwestia regionalnych doświadczeń.

Cytat

Dodatkowo w instrukcji są pokazane elementy których ja nie dostałem od sprzedawcy. Tylko że to jest instrukcja w języku niemieckim a kominy Schiedla produkowane w Polsce różnią się od tych w Niemczech.
To gdzie teraz mam dokupić brakujące elementy?



Do Pakietu podstawowego (karton z drobnowymiarowymi elementami) który składany jest w Niemczech dokładana jest w Polsce druga instrukcja montażu (w języku polskim). Składanie pakietu komina Avant odbywa się w Niemczech, nie wiem więc jakich elementów mógł Pan nie dostać, ale dokupić można je w hurtowni, która ma w swojej ofercie kominy Schiedel. Swoją drogą...czy zgłosił Pan tę nieprawidłowość w hurtowni 3 lata temu?

Cytat

Bardzo proszę wskazać mi gotowy zestaw przyłączeniowy kotła gazowego do komina Schiedla ja takiego nie znalazłem każdy mię odsyła do zakładu gdzie robią kominy z kwasówki żeby zrobić takie przyłącze na indywidualne zamówienie.



Mam wrażenie, że próbował Pan podłączać kocioł samodzielnie zamiast zlecić to uprawnionemu instalatorowi.

Takie zestawy mają producenci kotłów i są one zależne od standardu przyłączeniowego danego kotła, najczęściej 60/100 mm lub 80/125 mm (średnice przewodu koncentrycznego [ rura spalinowa wewnątrz rury powietrznej] ). Jest to typowa rura jaką łączy się kocioł z DOWOLNYM kominem (także z tym stalowym). Na ogół podłączenia dokonują instalatorzy z uprawnieniami (niektórzy producenci kotłów wymagają nawet aby był to instalator autoryzowany) i wiedząc jaka jest odległość do pokonania między kotłem a kominem (w tym różnica poziomów, ilość zmian kierunku na drodze spalin) przychodzą z odpowiednią ilością elementów, które dopiero na miejscu można nazwać zestawem (indywidualnie dobranym dla potrzeb danej kotłowni)

Cytat

Jak widać jest to niesamowite ułatwienie dla klienta który teraz musi kombinować z podłączeniem kotła do komina Schiedla.


Nie rozumiem.
Jeżeli ma Pan jakieś rury wychodzące z kotła (często z kolankiem pod kątem prostym i jakimś krótszym lub dłuższym odcinkiem poziomym) to właśnie ten odcinek poziomy powinien wchodzić bezpośrednio do przyłącza powietrzno-spalinowego w kominie.
Proszę pozwolić mi skontaktować Pana z naszym regionalnym przedstawicielem techniczno-handlowym z Pana regionu, a poproszę go o pośrednictwo w zakupie przez Pana elementów stalowych koncentrycznych w punkcie sprzedaży / hurtowni instalacyjnej w którym można kupić kocioł kondensacyjny.

Cytat

Zanim opiszę swoje spostrzeżenia o kominach Schiedla proszę mi powiedzieć czy przedstawiciele handlowi Schiedla znają wymogi jakie musi spełniać kotłownia z piecem na paliwo stałe, np czy znają minimalną powierzchnię takiej kotłowni?


Nie wiem co ma do tego kotłownia na paliwa stałe, ale niech będzie... wymogi takie musi znać przede wszystkim projektant. Jeśli zaprojektuje pomieszczenie nie spełniające wymogów opisanych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r (z późniejszymi zmianami) w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (oprócz tego są oczywiście jeszcze normy) to żaden konsultant Schiedel już tam niczego nie będzie w stanie poprawić, ani spowodować, że kocioł będzie można zainstalować w takim pomieszczeniu. Musi je (przepisy) również znać kierownik budowy i inspektor nadzoru budowlanego.
Na wyrywki raczej przedstawiciel tych przepisów znać nie będzie (wymagania są dość obszernie opisane), ale każdy z nich ma przy sobie Dziennik Ustaw ze wspomnianym rozporządzeniem. Ponadto gdyby pytanie w takiej materii padło ze strony naszego potencjalnego Klienta, a przedstawiciel nie znałby odpowiedzi na ogół kontaktuje się z kimś w dziale technicznym aby taką odpowiedź uzyskać. Taka praktyka ma nierzadko miejsce (choć zwracam uwagę, że jeśli tak się dzieje, to jest to "wyręczanie" projektanta lub osób pełniących funkcje kierownicze na budowie).
Link do komentarza
Cytat

No, ale glazurę kładzie się PO wybudowaniu komina, a komin buduje się PO przeczytaniu instrukcji. Można więc komin otynkować (już z zamontowanymi drzwiczkami) i na tynku położyć wymarzone płytki, lub wiedząc, że taki jest zapis w instrukcji przeanalizować możliwość innego zamontowania drzwiczek pod kątem tej glazury.



Mam tynki wapienno-cementowe których grubość jest zazwyczaj od 10 do 15mm a jak ściana jest krzywa to grubość może być jeszcze większa.

Jak drzwiczki zamontujemy do pustaków a później otynkujemy a na to jeszcze damy glazurę to wychodzi nam że drzwiczki rewizyjne są cofnięte do tyłu do lica glazury.

Czy tak powinien wyglądać prawidłowy montaż? A jak później będą się otwierać drzwiczki jak będę cofnięte np. 15mm w stosunku do glazury.





Cytat

Nie zgadzam się też z tezą że w kotłowni większość kładzie glazurę. Ja spotykam się niemal wyłącznie z kotłowniami w których ściany są tynkowane i ewentualnie pobielone; ale być może jest to kwestia regionalnych doświadczeń.



To jest podobnie jak z wykończeniem główki komina ponad dachem.

Od czasu jak Schiedel zaczął sprzedawać swoje kominy okazało się że w Polsce wszyscy wykańczają kominy tynkiem a nie klinkierem.


Cytat

Do Pakietu podstawowego (karton z drobnowymiarowymi elementami) który składany jest w Niemczech dokładana jest w Polsce druga instrukcja montażu (w języku polskim). Składanie pakietu komina Avant odbywa się w Niemczech, nie wiem więc jakich elementów mógł Pan nie dostać, ale dokupić można je w hurtowni, która ma w swojej ofercie kominy Schiedel. Swoją drogą...czy zgłosił Pan tę nieprawidłowość w hurtowni 3 lata temu?



Szukałem podwójnych drzwiczek rewizyjnych do Avanta tak jak to widać na zdjęciach instrukcji montażu ale nie mogłem ich znaleźć. Okazuje się w Polsce zamiast podwójnych estetycznych drzwiczek rewizyjnych takich jakie są sprzedawane w Niemczech jest kawał prostokątnej blachy która służy do zamknięcia otworu na odpływ kondensatu.


Cytat

Mam wrażenie, że próbował Pan podłączać kocioł samodzielnie zamiast zlecić to uprawnionemu instalatorowi.



Wiele rzeczy robiłem samodzielnie ale z gazem nie mam zamiaru ryzykować.
Niestety znowu się Pan myli.


Cytat

Nie rozumiem.
Jeżeli ma Pan jakieś rury wychodzące z kotła (często z kolankiem pod kątem prostym i jakimś krótszym lub dłuższym odcinkiem poziomym) to właśnie ten odcinek poziomy powinien wchodzić bezpośrednio do przyłącza powietrzno-spalinowego w kominie.
Proszę pozwolić mi skontaktować Pana z naszym regionalnym przedstawicielem techniczno-handlowym z Pana regionu, a poproszę go o pośrednictwo w zakupie przez Pana elementów stalowych koncentrycznych w punkcie sprzedaży / hurtowni instalacyjnej w którym można kupić kocioł kondensacyjny.



Wczoraj wysłałem maila do regionalnego przedstawiciela z prośbą o pomoc.




Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za chęć pomocy ale zrezygnowałem z zakupu jakiekolwiek produktu firmy Vaillant.


Do kotłowni kupuję Viessmann Vitodens 200 (wiszący) o mocy 25KW.

Niestety jeszcze nie wiem jaka jest tam potrzebna średnica rury przyłączeniowej.



Hmm, nie wiem czy to dobrze, choć dla mnie tak bo rozwiązuje (choć może raczej: odsuwa) jakiś problem.
Dla dobra przyszłych klientów miło by było gdyby poinformował Pan firmę Vaillant (ale raczej szefów handlowych w centrali a nie przedstawicieli czy techników) o powodach Pana zmiany. Za którymś razem może spowoduje to zmianę nastawienia...

Co do Vitodens 200, to Viessmann produkuje kotły w różnych odmianach... sprawdziłem dla łatwo dla mnie dostępnego modelu Vitodens200 WB2B (moc: 6,5 - 26,0 kW w trybie pracy 50/30 lub 5,9-23,7 kW w trybie pracy 80/60). TEN model kotła ma króciec powietrzno -spalinowy o średnicach 100 / 60 mm. To akurat jest ten standard, który wprost można podłączyć do komina Schiedel Avant 12 (lub Schiedel Avant 12+W Economic). Standard 125 / 80 mm wymaga bowiem docięcia uszczelek w kominie znajdujących się w poziomie trójnika spalin (poszerzenia otworów w tych uszczelkach na etapie montażu komina, lub trochę kłopotliwiej - po wybudowaniu komina, a przed podłączeniem kotła)
Link do komentarza
Cytat

Hmm, nie wiem czy to dobrze, choć dla mnie tak bo rozwiązuje (choć może raczej: odsuwa) jakiś problem.
Dla dobra przyszłych klientów miło by było gdyby poinformował Pan firmę Vaillant (ale raczej szefów handlowych w centrali a nie przedstawicieli czy techników) o powodach Pana zmiany. Za którymś razem może spowoduje to zmianę nastawienia...



Próbowałem już im to wytłumaczyć niestety wyglądało to jak walnie głową w mur. Jedyne co zostaje to rozgłosić o warunkach gwarancji Vaillant bo ludzie o tym nie widzą, nawet hydraulicy o tym nie wiedzą że są takie warunki gwarancji.
Link do komentarza
Cytat

Próbowałem już im to wytłumaczyć niestety wyglądało to jak walnie głową w mur. Jedyne co zostaje to rozgłosić o warunkach gwarancji Vaillant bo ludzie o tym nie widzą, nawet hydraulicy o tym nie wiedzą że są takie warunki gwarancji.



Niestety wygląda to tak jakby byli dominującym producentem na rynku kotłów grzewczych i jakiś spadek sprzedaży nie jest im straszny.... nie wiem...może faktycznie mają najlepsze wyniki wśród firm tej branży, ale wątpię (choć wierzę, że są w czołówce...jak na razie).
Ja naprawdę rozmawiałem z technikami kilku firm produkujących kotły grzewcze (w tym kondensacyjne) i choć byli to producenci mający w swojej ofercie również rozwiązania kominowe (odprowadzenie spalin) to nie negowali rozwiązania typu Schiedel Avant, nie twierdzili, że sprawność kotła im zauważalnie spadnie... poddawali co najwyżej do rozważań czy może nastąpić spadek rzędu 0,3 czy 0,5% sprawności czy może nawet tyle nie będzie (może w ogóle nie spadnie sprawność). Przykro mi, że cierpią na tym indywidualni (a nie instytucjonalni) Inwestorzy. Tym bardziej, że mogliby być zadowolonymi Inwestorami a jednocześnie nie cierpiałby na tym wizerunek firm typu Schiedel czy Vaillant. Nie mam na to wpływu.
Link do komentarza
W razie wątpliwości co do wymogów stawianych przewodom spalinowo-powietrznym przez firmę Viessmann prosze zapoznać się z wytycznymi projektowymi systemów spalinowych do kotłów Vitodens
plik do pobrania TUTAJ

Tak jak napisał Mariusz Kiedos Schiedel - systemy kominowe napewno zamierza Pan kupić kocioł Vitodens 200-W WB2B 26kW. Nie mamy w ofercie Vitodensa 200-W o mocy 25kW

Przewód spalinowy tego kotła ma średnicę 60/100. Przy tej średnicy długość przewodu może sięgać zależnie od konfiguracji przewodu spalinowo-powierznego od 10 do 20m. Szczegóły w przywołanych na początku posta Wytycznych Projektowych
Link do komentarza
Cytat

W razie wątpliwości co do wymogów stawianych przewodom spalinowo-powietrznym przez firmę Viessmann prosze zapoznać się z wytycznymi projektowymi systemów spalinowych do kotłów Vitodens
plik do pobrania TUTAJ



Jestem teraz w pracy i nie mam czas czytać wytyczne ale czy przypadkiem nie chcę mi Pan powiedzieć że też stracę gwarancję Viessmann jak podłączę się do komina Schiedla icon_cool.gif

Cytat

Tak jak napisał Mariusz Kiedos Schiedel - systemy kominowe napewno zamierza Pan kupić kocioł Vitodens 200-W WB2B 26kW. Nie mamy w ofercie Vitodensa 200-W o mocy 25kW



Pewnie tak jest jak Pan pisze. W projekcie mam kocioł o mocy 25KW


Cytat

Przewód spalinowy tego kotła ma średnicę 60/100. Przy tej średnicy długość przewodu może sięgać zależnie od konfiguracji przewodu spalinowo-powierznego od 10 do 20m. Szczegóły w przywołanych na początku posta Wytycznych Projektowych



Gdzie mogę kupić takie przyłącze, potrzebuje kolanko 90st i jakieś 50cm rury. Dokładnie jeszcze nie mierzyłem.



Link do komentarza
Cytat

Tak jak napisał Mariusz Kiedos Schiedel - systemy kominowe napewno zamierza Pan kupić kocioł Vitodens 200-W WB2B 26kW. Nie mamy w ofercie Vitodensa 200-W o mocy 25kW



Skoro zabrał Pan głos w dyskusji to może pomoże mi Pan dobrać automatykę do Vitodens 200 gdzie będzie sprzęgło hydrauliczne, dwie grupy pompowe jedna na grzejniki a druga na podłogówkę.

Może przenieśmy się do tego wątku

Viessmann a grupy pompowe Meibes

Link do komentarza
Kominy Schiedela NIE NADAJĄ SIĘ do odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych. Nadają się tylko do odprowadzania kondensatu.
Vaillant ma rację, że nie zaleca tych kominów. Inni też, ale mówią o tym ciszej.
PISZĘ JAKO SERWISANT WŁAŚNIE TYCH FIRM.
Możesz poszukać podobnego wątku na tym forum, w którym specjalista z Schiedela zamilkł, nie mogąc udzielić odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.
Osobiście też nie zalecam tych kominów. Nawet dlatego, że cena Schiedela dużo przewyższa cenę kominów systemowych dla kotłów kondensacyjnych, polecanych przez producentów kotłów.
Link do komentarza
Cytat

Kominy Schiedela NIE NADAJĄ SIĘ do odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych. Nadają się tylko do odprowadzania kondensatu.
Vaillant ma rację, że nie zaleca tych kominów. Inni też, ale mówią o tym ciszej.
PISZĘ JAKO SERWISANT WŁAŚNIE TYCH FIRM.
Możesz poszukać podobnego wątku na tym forum, w którym specjalista z Schiedela zamilkł, nie mogąc udzielić odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.
Osobiście też nie zalecam tych kominów. Nawet dlatego, że cena Schiedela dużo przewyższa cenę kominów systemowych dla kotłów kondensacyjnych, polecanych przez producentów kotłów.




A możesz zapodać link do tego wątku albo napisz dlaczego Schiedel się nie nadaje



Link do komentarza
Cytat

Kominy Schiedela NIE NADAJĄ SIĘ do odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych. Nadają się tylko do odprowadzania kondensatu.


Sugeruję aby sprostował Pan swoją wypowiedź, gdyż pisząc nieprawdę podważa Pan dobre imię spółki Schiedel. Dodatkowo wprowadza Pan w błąd Forumowiczów, których spora liczba czyta to forum.

Zresztą to Pan sam przyznał w innym temacie na tym forum, że w poprzednich wypowiedziach (na temat przepisów prawnych) "nieco nadinterpretowałem, ale takie jest życie. "
To co prawda sugeruje, aby Pana wypowiedzi czytać z przymrużeniem oka lub przynajmniej dodatkowo z kimś konsultować, ale nie w każdym temacie na forum Pan się do tego przyznaje, wróćmy więc do mojej sugestii aby w sposób wyraźny sprostował Pan kłamstwo na jakie się Pan zdecydował

Cytat

Możesz poszukać podobnego wątku na tym forum, w którym specjalista z Schiedela zamilkł, nie mogąc udzielić odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.


Sprawdziłem bo już myślałem, że coś mi umknęło.
Nie zadał Pan tam żadnego pytania a wypowiedź zakończył stwierdzeniem: "to tyle".

Cytat

Osobiście też nie zalecam tych kominów. Nawet dlatego, że cena Schiedela dużo przewyższa cenę kominów systemowych dla kotłów kondensacyjnych, polecanych przez producentów kotłów.


Rozwiązania gorsze technicznie zawsze mają szansę być tańsze.

Link do komentarza
Drodzy Panowie

Kontrowersje budzi wszystko co nie ma monopolistycznego udziału na rynku. Jak produkt ma odpowiednik/zastępnik/zamiennik u innego producenta to zawsze będzie narażony na kontrowersyjne opinie. Czasem będzie to wynikało z błędó w produkcie a czasem z "walki", nie zawsze czystej, pomiędzy konkurującymi firmami.
Proszę się zastanowić, czy gdyby nie mój udział na tym forum, to czy "poziom kontrowersyjności" byłby tak wysoki jak się tu zrobił?
Czemu jedna firma produkująca kotły (a także rozwiązania "kominowe" stanowiące konkurencję) podnosi argument nieprawidłowości, skoro wiodących firm jest kilkanaście na rynku, a razem z mniejszymi to nie potrafię zliczyć. Jedna podnosi. Jedna.
Jak mam jakieś wątpliwości i pytam o opinię na szerszym forum to pojedyncze skrajne opinie odrzucam (oczywiście po analizie bo może uda się ustalić jakie są powody odrębności tej opinii od pozostałych) a większą wagę przywiązuję do opinii jaką mam od większości.

Co do "gadki sprzedawcy o odpornosci,funkcjonalnosci,pieknym kolorze rury ceramicznej,nadzwyczajnie swobodnym wydobywaniu sie spalin z jego(markowego)komina" to oczywiście nie mam nic wielkiego do obrony, wręcz mogę przyznać, że nadzwyczaj swobodne wydobywanie się spalin będzie tak samo dobre w innym kominie o tej samej geometrii pod warunkiem, że zbliżone będą też warunki oporu cieplnego (akurat komin Avant ma stosunkowo słaby opór cieplny - beton i ceramika nie są dobrymi izolatorami - więc zbliżony lub lepszy opór cieplny ma niemal każdy komin). Argument ten nie specjalnie więc pokazuje wyższość komina Avant nad konkurencyjnymi. Co do odporności to można ją jednak z grubsza zmierzyć wielkością okresu gwarancji, a tu współczesna ceramika w każdym wydaniu (podobnie jak stalowe tak też ceramiczne kominy dzielą się na odpowiednie dla paliw stałych, odpowiednie dla paliw gazowych i płynnych) przebija materiał jakim jest stal. Schiedel ma w ofercie kominy stalowe odporne na pożar sadzy, a więc przeznaczone dla paliw stałych. Kominy drogie. Z 10 letnią gwarancją. Ma Schiedel kominy dla kotłów gazowych. Z 10 letnią gwarancją. Mało który producent kominów stalowych w Polsce ma kominy z gwarancją dłuższą niż 5 lat. Mógłbym pomyśleć, że Schiedel ma kominy stalowe z najlepszej stali w Polsce (lub na równi z nielicznymi producentami konkurencyjnymi). A jednak ta potencjalnie najlepsza stal i tak nie będzie tak żywotna jak ceramika. To raczej twardy argument, funkcjonalność to sprawa otwarta indywidualnie. W każdym projekcie funkcjonalość komina będzie oznaczać co innego. Być może pozostałe to tylko uwodzenie.
Martwi mnie tylko, że poszkodowany jest najczęściej pojedynczy Inwestor, a ci którzy burzę wywołali tylko się śmieją. To naprawdę przykre.
Link do komentarza
Cytat

Martwi mnie tylko, że poszkodowany jest najczęściej pojedynczy Inwestor, a ci którzy burzę wywołali tylko się śmieją. To naprawdę przykre.




Zostawmy marketing na razie w spokoju ja mam inny problem.

Jak estetycznie wykończyć wejście do komina Rondo Plus 25.

Firma Schiedel zaleca dodatkową wełnę i to wszystko. Do tej wielkiej dziury ma być podłączony piec na paliwo stałe.

Ale w moim przypadku ten komin wogóle nie będzie używany. Chcę to dziurę estetycznie zamknąć ale nie wiem jak porady typu zamurować dziurę na razie odrzucam.

Chcę to dziurę zamknąć żeby było estetycznie i tak żeby tamtędy nie wiało zimno.

Wracając do marketingu to dzisiaj nie wiem dlaczego przedstawiciel Schiedla namówił mnie aby do swojej kotłowni kupić Avanta i Rondo Plus 25

A oto problem do rozwiązania

Brak obrazka

Link do komentarza
Cytat

Mógłbym pomyśleć, że Schiedel ma kominy stalowe z najlepszej stali w Polsce (lub na równi z nielicznymi producentami konkurencyjnymi).

 


Każda pliszka swój ogonek chwali.

Jedno jest raczej pewne: większość murarzy nie potrafi postawić Waszego komina tak, żeby był 100% szczelny. Natomiast każdy instalator potrafi zmontować dedykowany komin do urządzenia gazowego zapewniając 100% szczelność.
Taka mała różnica.

 

Link do komentarza
Cytat

Może chociaż wskaże mi Pan miejsce gdzie kupić rurę przyłączeniową 60/100. Obiecał Pan pomoc.



OK. Do jakiego kotła, bo padały tu 2 nazwy. Najlepiej jednak dedykowane dla konkretnego urządzenia.
Poza tym, czy na pewno 60/100 ? Średnice i długości są wynikiem pomiarów i porównaniem ich z tabelą. Każda firma ma swoje wytyczne co do długości przy konkretnej średnicy, więc należałoby zwrócić się do serwisanta autoryzowanego o dobór prawidłowego systemu. On to bowiem będzie uruchamiał i zapewne zrobi to bardzo dobrze.
Często wymiar 60/100 od jednego kotła nie pasuje do 60/100 innego kotła. Przykre to, ale prawdziwe.
Link do komentarza
Cytat

OK. Do jakiego kotła, bo padały tu 2 nazwy. Najlepiej jednak dedykowane dla konkretnego urządzenia.
Poza tym, czy na pewno 60/100 ? Średnice i długości są wynikiem pomiarów i porównaniem ich z tabelą. Każda firma ma swoje wytyczne co do długości przy konkretnej średnicy, więc należałoby zwrócić się do serwisanta autoryzowanego o dobór prawidłowego systemu. On to bowiem będzie uruchamiał i zapewne zrobi to bardzo dobrze.
Często wymiar 60/100 od jednego kotła nie pasuje do 60/100 innego kotła. Przykre to, ale prawdziwe.



Takie wymiary podał w tym wątku przedstawiciel Viessmann do kotła Vitodens 200 o mocy 26KW.

Najlepiej dedykowane czy to oznacza że Viessmann ma w ofercie takie rury przyłączeniowe.
Link do komentarza
Cytat

Zostawmy marketing na razie w spokoju ja mam inny problem.

Jak estetycznie wykończyć wejście do komina Rondo Plus 25.

Firma Schiedel zaleca dodatkową wełnę i to wszystko. Do tej wielkiej dziury ma być podłączony piec na paliwo stałe.

Ale w moim przypadku ten komin wogóle nie będzie używany. Chcę to dziurę estetycznie zamknąć ale nie wiem jak porady typu zamurować dziurę na razie odrzucam.

Chcę to dziurę zamknąć żeby było estetycznie i tak żeby tamtędy nie wiało zimno.

Wracając do marketingu to dzisiaj nie wiem dlaczego przedstawiciel Schiedla namówił mnie aby do swojej kotłowni kupić Avanta i Rondo Plus 25

A oto problem do rozwiązania


--- rysunek jest w poście wyżej

Nie co dziennie tu zaglądam, a wczoraj po prostu nie było mnie w biurze.
Ale wracając do rzeczy:
wokół tego trójnika okrągłego układane są dwa kawałki z wełny mineralnej (nazywamy to płytą czołową). są to dwa prostokąty z wycięciem półokrągłym w kazdym kawałku. są z wełny mineralnej twardej (przynajmniej z nazwy). Po przyłożeniu do siebie wyglądają jak prostokąt z dziurą okrągłą o średnicy zgodnej z zewnętrzną średnicą króćca trójnika spalin. Na etapie montażu komina wkłada się to do dziury w pustaku licując z zewnętrzną powierzchnią pustaka (dla potrzeb łatwego tynkowania - tynkiem nie powinno się jednak "dojeżdżać" do ceramiki samego trójnika - powinien być tam mały paromilimetrowy luz). Czasem wymaga przycięcia tych kawałków od dołu i od góry (suma wysokości ma dać wysokość otworu w pustaku).

Niestety zaślepki (tymczasowej) do wnętrza trójnika spalin się nie doczekaliśmy. Proponuję włożyć cokolwiek taniego i estetycznego i zakleić jakimś niekłopotliwym silikonem lub zastosować zaślepkę ceramiczną (mamy takie i stosujemy je do stałego zaślepiania nieprawidłowo usytuowanych trójników spalin) i zakleić ją ...znowu nie mam pomysłu na konkretny produkt ... jakimś silikonem, który nie będzie kłopotliwy przy wyciąganiu zaślepki w przyszłości.
Ewentualnie proszę o jeszcze trochę cierpliwości , poszukam wśród mnogości akcesoriów do kominów stalowych. Nie mam pewności, że znajdę coś odpowiedniego, ale z góry nie skazuję tego pomysłu na porażkę. Potrzebuję jednak trochę czasu:-)

Cytat

Może chociaż wskaże mi Pan miejsce gdzie kupić rurę przyłączeniową 60/100. Obiecał Pan pomoc.


Proszę podać w jakim regionie Pan ma budowę. Chętnie pomogę, ale muszę zaangażować w tę sprawę regionalnego przedstawiciela.
Swoją drogą pisał Pan , że sam się z nim już skontaktował, więc spodziewam się, że nie jest Pan ze współpracy z nim zadowolony...tym bardziej chciałbym wiedzieć o którym przedstawicielu mam myślećicon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Niestety zaślepki (tymczasowej) do wnętrza trójnika spalin się nie doczekaliśmy. Proponuję włożyć cokolwiek taniego i ... Nie mam pewności, że znajdę coś odpowiedniego, ale z góry nie skazuję tego pomysłu na porażkę




Dobry system jest "przygotowany" na wszystkie możliwe sytuacji, a tu (Schiedel) ?
Mówiłem, że lipa icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Dobry system jest "przygotowany" na wszystkie możliwe sytuacji, a tu (Schiedel) ?
Mówiłem, że lipa icon_smile.gif



Niestety kominy Schiedla tak mają a to człowiek sam musi kombinować z płytą wspornikową jak się z tym upora to potem z płytą przykrywkową do tego jeszcze zasysanie powietrza itd... mógłbym sporo tego napisać.
Link do komentarza
Cytat

--- rysunek jest w poście wyżej

Ewentualnie proszę o jeszcze trochę cierpliwości , poszukam wśród mnogości akcesoriów do kominów stalowych. Nie mam pewności, że znajdę coś odpowiedniego, ale z góry nie skazuję tego pomysłu na porażkę. Potrzebuję jednak trochę czasu:-)



Czy mogę zapytać jak się sprawy mają
Link do komentarza
Cytat

Czy mogę zapytać jak się sprawy mają



"Coś" znalazłem:

Prima 1 Adapter P1-RPL DN 250/250; nr 4037494497784;

https://forum.budujemydom.pl/style_images/b.../attach_add.png
https://forum.budujemydom.pl/style_images/b.../attach_add.png
oraz
PPL Zaślepka trójnika spalin DN250; nr 4037494152171;
https://forum.budujemydom.pl/style_images/b.../attach_add.png
https://forum.budujemydom.pl/style_images/b.../attach_add.png
Będzie to jednak odstawało wymiarowo na zewnątrz komina (na pomieszczenie). Adapter ma ok 15 cm "długości" z czego ok 7 cm obejmie ceramiczny trójnik a ok 8 cm będzie wystawało na pomieszczenie "czekając" na rurę podłączeniową od kotła (ten element przynajmniej przyda się w przyszłości do bezpiecznego podłączenia kotła, uniknie Pan w ten sposób jednego z błędów o jakich pisze pewien użytkownik forum ,który czasem celowo mija się z prawdą czy też "nadinterpretuje przepisy" - co do błędów to choć niewiele jest nam zgłaszanych to jednak częściowo się z nim muszę zgodzić).

Adapter kosztuje 88 zł netto.

Tymczasowo (a więc bez przydatności w przyszłości) można ten adapter zamknąć zaślepką.

Niestety musiałem te elementy wyciągnąć z katalogu typu cennik w związku z czym mają małą wartość techniczną (rysunki)

adapter_25_25.bmp

za_lepka_25.bmp

adapter_25_25.bmp

za_lepka_25.bmp

Link do komentarza
Spróbuję jeszcze raz, choć jak pisałem nie są to rysunki techniczne.
Zaślepka:[attachment=7817:za_lepka_25.bmp]
Adapter:[attachment=7816:adapter_25_25.bmp]

U mnie widać, ale może dlatego, że jestem autorem postu. Jakby co proszę o zwrócenie mi ponownie uwagi, wyślę te pliki na PW.

adapter_25_25.bmp

za_lepka_25.bmp

adapter_25_25.bmp

za_lepka_25.bmp

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Mam jeszcze jedno pytanie.

Wczoraj zauważyłem że rura która łączy kocił z kominem Schiedla jest luźno połączona.

Tzn mam tak 2 kolanka 45 stopni i krótki odcinek prostej rury 60/100 która wchodzi do komina Schiedla.

W miejscach łączenia się poszczególnych elementów są ona bardzo luźne i można je względem siebie dość swobodnie przesuwać.

Czy tak to ma być?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...