Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
sulent

Wiatraki

Recommended Posts

Mały wiatrak na potrzeby własne - bez sprzedaży prądu dla Energetyki
1. wymagania prawne: pozwolenia, zgłoszenia,
2. parametry techniczne małych elektrowni
3. opłacalność instalowania wiatraka
4. „kompatybilność” z innymi urządzeniami, systemami domowymi
5. śmigło tradycyjne czy pionowe; rodzaj śmigła, a moc urządzenia – uwarunkowania wietrzne, montażowe i możliwe moce produkcyjne do osiągnięcia przy różnej sile wiatru oraz koszty urządzeń dla każdej z wersji
6. czy rodzaj śmigła ma znaczenie przy słabej sile wiatru oraz jak chroni się wiatraki przed silnymi wiatrami?
7. czy małe wiatraki można instalować na dachu domu i zaoszczędzić na budowie masztu? Za i przeciw dla takiego montażu (na kanale Discovery widziałem kiedyś film o pionowym wiatraku na poduszce magnetycznej zamontowany w kalenicy budynku na poziomej mini platformie)
8. producenci i ceny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. W przypadku instalacji autonomicznej (bez sprzedaży energii), to jedyne wymagane pozwolenia wynikają z przepisów prawa budowlanego. Maszt z fundamentem wymaga pozwolenia na budowę, maszt z odciągami prawdopodobnie uda się zrobić na zgłoszeniu.

2. Oferta jest bardzo szeroka. Należy wiedzieć czego oczekujemy. Dla zasilenia całego domu jednorodzinnego trzeba brać pod uwagę turbinę wiatrową o mocy 1 - 10 kW. W Polsce od razu warto rozpatrzyć zastosowanie systemu hybrydowego, czyli turbiny wiatrowej i modułów fotowoltaicznych.

3. W każdym przypadku trzeba wykonać oddzielne obliczenia. Opłacalność zależy od cen urządzeń, ilości i jakości urządzeń (inny będzie system do zasilenia oświetlenia podwórka, a inny do zasilania całego domu).

4. W większości przypadków taki system zasilania składa się z turbiny wiatrowej, kontrolera ładowania, akumulatorów i przetwornicy. Dobierając te urządzenia należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które muszą być kompatybilne. Generalnie nie ma problemu, ponieważ urządzenia te standardowo są produkowane tak, żeby mogły pracować w jednym ze standardowych napięć stałych, tzn. 12V, 24V lub 48V. Oczywiście zdarzają się urządzenia na inne napięcia, ale rzadko.

5. Turbina o pionowej osi obrotu jest zalecana do lokalizacji o bardzo dobrych warunkach wietrznych. Zwłaszcza w miejsca, gdzie często występują silne i bardzo silne wiatry. W przypadku przeciętnej lokalizacji lepiej będzie się sprawować turbina o poziomej osi obrotu.

6. Praktycznie każda turbina ma jakieś zabezpieczenie przed zbyt silnym wiatrem. Niektóre się zatrzymują, inne ustawiają bokiem do kierunku wiatru, jeszcze inne przyjmują pozycję tzw. "helikopter". Zabezpieczenia te sprawdzają się i ryzyko uszkodzenia turbiny przez silny wiatr jest minimalne.

7. Nie ma przeciwwskazań do montowania turbin na dachach, jednakże należy zwrócić uwagę na możliwości budynku. Turbina o masie kilkudziesięciu kilogramów przenosi dość znaczne obciążenia na konstrukcję budynku. Najmniejsze turbiny o mocy kilkuset wat i masie do kilkunastu kilogramów można z powodzeniem montować na praktycznie każdym budynku.

8. Oferta jest szeroka. W zależności od producenta, jakości, mocy itd ceny zaczynają się od 2000 zł. Najdroższe to już rząd milionów złotych. Dla domu jednorodzinnego cały zestaw (turbina, akumulatory i profesjonalna przetwornica współpracująca m. in. z siecią publiczną i generatorem spalinowym) kosztuje ok. 50 - 100 tys. zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...