Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
mlodziszon

Wycinanie drzew - nietypowa sytuacja

Recommended Posts

Witam,

Mam pewien problem dotyczący wycinki drzew na działce. Otóż posadziłem na działce żywopłot, zamiast stawienia ogrodzenia, ale w odlelości ok. 1-2m od posadzonych sadzonek, na długości około 70m rośnie kilka dębów, jedne mniejsze, drugie większe (niektóre rosną krzywo, ponieważ jest to zbocze, na którego dolnej częsci znajduje się droga) oraz pare drzewek owocowych (np. śliwki). Z tego co zdążyłem się zorientować dęby zabierają dużo wody, powodując słabszy porost roślin znajdujących się w pobliżu - nawet trawy. Jest to teren objęty przez konserwatora krajobrazu i zabytków. Wiem, że wycinka drzew przy takich warunkach jest dosyć trudna i wymaga zezwolenia, i bardzo często uiszczenia opłaty. Zachodzą tu jednak dwa dodatkowe aspekty, otóż bardzo często wycinka drzew może się odbyć bez płatności pod warunkiem, że daną roślinę się przesadza, bądź sadzi nową. Jak napisałem na początku problem dotyczący wycinki związany jest z posadzonym kilka dni temu żyopłotem, i to dla jego dobra chcę wyciąć te drzewa, i pytanie czy prawo działa tu wstecz, tzn. zamiast posadzenia czegoś nowego w zamian za wycięcie, zadziała cos takiego, że własnie posadziłem i dlatego chce wyciąć. Drugim argumentem przemawiającym za możliwością wycięcia drzew jest fakt, że rosną one wzdłuż pasa lini napięcia 220V (w odległości o 0,5 - 2m między pniem a słupami), a wysokość niektórych przekracza wysokość słupów, przez co kabel linii przechodzi między gałęziami. Z tego co wiem, to jest przepis pozwalający (lub nakazujący - nie wiem dokładnie) wycinanie drzew w odległości od 1 do kilku metrów od linii energetycznej (w zależności od gatunku - mają różne wzrosty i rozłożenie gałęzi oraz rodzaju linii). Jednak nie wiem, czy jest to obowiązek zakładu energetycznego (ze względu na zagrożenie porażeniem prądu lub naruszeniem linii) czy można zrobić to samemu bez żadnego zezwolenia (nawet w strefie objętej przez wymienonych konserwatorów). Poza tym ktoś wyrwał słupki geodezyjne z mojej działki i nie wiem, czy wszystkie drzewa wchodzą jeszcze na teren mojej działki, bo z tego co pamiętam to chyba wyznaczona granica była odsunięta 1m od drogi i nie które drzewa mogą nie należeć do mojego gruntu. Jak widać jest tu dużo uzależnień, stąd piszę z prośbą o poradę co można w takiej sytuacji zrobić lub gdzie szukać informacji.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drzewa w wieku powyżej 5 lat podlegają ochronie i w każdym przypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na ich wycięcie. W określonych sytuacjach może nastąpić ich przesadzenie, ale z pewnością nie z powodu posadzenia żywopłotu.

Polecamy:
Gdzie powinnyśmy się zgłosić w sprawie wycięcia drzew z naszej działki budowlanej?

Opłata za usunięcie drzew i krzewów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z własnego terenu (własnej działki) możesz bez zgłoszenia (zezwolenia) usunąć każde drzewo, którego wiek nie przekracza 5 lat i wszystkie drzewa owocowe.

Jak oznaczyć wiek drzewa. Mierzy się jego obwód na wysokości 1,30 nad ziemią i wylicza jego (drzewa) średnicę. Jest odpowiednia tabela z której w zależności od tak wyliczonej średnicy określa się wiek drzewa.
I przykładowo dla dębu średnica większa niż 2,25 cm (obwód ponad 7cm) oznacza, że drzewo ma ponad 5 lat i na jego wycięcie potrzebne jest zezwolenie, wydane rzez gminę lub konserwatora, jeśli teren jest otoczony takową „opieką”.

Co do gałęzi „wchodzących” w linię energetyczną. W zasadzie Ustawa o ochronie przyrody nie precyzuje takiej sytuacji.
Tu powinien dogadzać się właściciel nieruchomości na której rośnie takie drzewo z właściwym ZE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A co to są te "panele zwykłe"?   Te podłogowe, tradycyjne już, są wykonane z płyty HDF, zabezpieczonej przeciwwilgociowo (w umiarkowanym stopniu), pokryte są, czyli laminowane warstwą ochronną od dołu, czyli "lewej" strony, oraz ozdobną od właściwej, użytkowej strony. Ta warstwa ozdobna wykonana jest z laminatu - warstwy ozdobnej o ścieralnej o dużej wytrzymałości mechanicznej. (https://www.krono-original.com/pl-pl/co-to-jest-laminat Czasem gwarowo, o takich podłogach niektórzy mówią wprost  -laminat...   Stosunkowo niedawno wprowadzono do handlu płyty wykonane z odpowiednio wykończonego PCV i nazwano je panelami winylowymi...
  • Nie mogę/nie umiem (?) otworzyć tych obrazków...
  • Gość Emeryt 1234
   750 000 zł z zakupem działki czy bez zakupu działki ?
  • Nic nie wiem o lokalizacji tych paneli -  sypialnia, kuchnia, salon, holl...- nic nie wiem o ilości osób mających chodzić po tej podłodze, ilości psów i kotów, obecności kominka w salonie, piętrze, na którym ma być ułożona podłoga... To wszystko ma  - większe lub mniejsze - znaczenie...   Panele na pewno zdają egzamin w różnych warunkach, pod warunkiem dobrania odpowiedniego wyrobu do miejsca montowania... Pierwsze panele, jeszcze TYLKO klejone, układałem u siebie na początku dziewięćdziesiątych lat ubiegłego wieku... niemieckie, KRONOSPAN o ile pamiętam, tylko takie były w handlu... wymieniłem je na nowsze przy remoncie kapitalnym mieszkania jak miały dziesięć lat... mieszkanie na IX piętrze, więc piasku praktycznie się nie nanosiło, bardzo dobrze zdawały egzamin przy trójce dzieci (z mnóstwem koleżeństwa ), jamniku i kocie... Cena paneli w tamtym czasie była stosunkowo wysoka, ale zadecydowało to, że sam je kładłem i to, że następnego dnia po ułożeniu (klej musiał wyschnąć) już się mieszkało...   Podczas swojej działalności położyłem setki metrów paneli w różnych lokalizacjach i - o ile wiem - zdawały egzamin...   W obecnym mieszkaniu również mam panele... rozmaitość wzorów, jakości, wytrzymałości dzisiaj może zadowolić większość wymagań... ceny różniste... można na przeczekanie ułożyć coś tańszego i po paru latach wymienić na drewno, jak odbuduje się nieco zawartość portfela
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...