Skocz do zawartości

Jak podzielić działkę i ustanowić służebnosć drogową?


Recommended Posts

Napisano
Jestem zainteresowany kupnem działki na obrzeżach miasta, ale niestety jest ona bardzo duża. Chciałem kupić tylko jej część ok 3000m2. Działka jest szeroka 21m a długa 400m. Interesuje mnie zakup ok 3000m2 czyli (21m szeroka i ok 150 m długa) Oczywiście jest dojazd do działki drogą utwardzoną. Ale co z pozostałą częścią działki. musi być do niej zapewniony dojazd ale jeki szeroki? Czy to ma być ustanowiona służebmność drogowa? A może właściciel powinien pierw wydzielić drogę wzdłuż całej działki , a później sprzedać działkę dzieląć ją np.na 3 części?
Jest to grunt rolny, ale sąsiedznia działka jest zabudowana, więc nie będzie problemu z uzyskaniem warunków zabudowy. Ale co z kolejną działką. czy na tą drugą działkę która by była wydzielona powiedzmy na ok 2000m2 była by sznsa na uzyskanie pozwolenia na budowę?
Jakie jest minimum szerokości działki aby uzyskać zgodę na zabudowę?
Napisano
W opisanej sytuacji możliwe są różne rozwiązania prawne i wybór odpowiedniego wariantu zależy od woli i interesów stron zawierających umowę.
Wariant I - właściciel gruntu dokonuje podziału na mniejsze działki i wydziela drogę dojazdowa do nich jako współwłasność kolejnych nabywców działek. Jednak lokalne ustalenia mogą nakładać obowiązek zachowania odpowiedniej szerokości drogi z - z reguły co najmniej 6 m.
Wariant II - z całości gruntu zostają wydzielone poszczególne działki, przy czym w księgach wieczystych dokonywany jest wpis o służebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Tu szerokość nie jest limitowana, ale ze względów technicznych nie powinna być mniejsza niż 3 m.
Jeśli chodzi o możliwości zabudowy, to przede wszystkim konieczne będzie odrolnienie działki, przy czym procedura zależy od jej wielkości i klasy gruntu. Minimalna szerokość działki pod zabudowę musi zapewniać zachowanie odległości przynajmniej 4 m od granicy, gdy w budynku od tej strony będą okna lub 3 m jeśli będzie to ściana bez otworów.
Napisano
Witam.
Cytat

Jeśli chodzi o możliwości zabudowy, to przede wszystkim konieczne będzie odrolnienie działki, przy czym procedura zależy od jej wielkości i klasy gruntu.



Jeżeli jest to działka ok 3000m2 to czy długo trwa załatwienie tego odrolnienia? Jakię są tego koszty? Gdzie to się załatwia?

Jeżeli chodzi o wariant II rozwiązania to czy ten podział na działki musi zrobić pierw właściciel i dokonać wpisu w księdze wieczystyej o słżebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Czy też mozna to zrobić podczas sprzedaży działki, wtedy geodeta wymierzy daną działkę i ja jako już nowy nabywaca dokonam takiego wpisu w księdze wieczystej o służebności gruntowej?
A kto dokładnie ustali szerokość tej drogi gdy już będzie wpis o służebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Gdy kupię działkę chciałbym ja ogrodzić, i nie chciał bym miec później problemu odnośnie szerokości drogi.

Dziękuję za odpowiedź.
Napisano
Wszelkie informacje dotyczące procedury odrolnienia można uzyskać w starostwie. Wcześniej warto uzyskać wypis z rejestru gruntów w którym zawarte będą infornacje o powierzchni i klasyfikacji gruntów rolnych , co jest istotne dla procedury i kosztów odrolnienia. Wydzielenie działki powinno nastąpić przed jej zakupem na wniosek właściciela. Formuła o służebności gruntowej może być zawarta w akcie notarialnym sprzedaży działki w formie ogólnej np. "udostępnienie dojazdu do nieruchomości pozbawionych dostępu do drogi " lub bardziej szczegółowo np. "udostępnienie drogi dojazdowej o szerokości ..... m biegnącej wzdłuż .......... " Forma wpisu zależy od ustaleń między stronami.
Napisano
Cytat

Witam.



Witam!!


podział działki rolnej nie wymaga wydania decyzji zatwierdzającej projekt podziału (jezeli w wyniku podziału powstanie działka wieksza niz 0,3 ha)

po podziale mozna sie starac o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Wyłączenie działki z produkcji rolniczej odbywa sie na zasadach okreslonych w ustawie o ochronie gruntów rolnych i lesnych!!
(grunty pochodzenia mineralnego gorsze niz kl. IIIb nie podlegają ochronie)

Mozna rozwiązac to w ten sposób, ze wlasciciel dokonuje podzialu w trybie "rolnym", nastepnie zwraca sie o wydanie decyzji o war. zabudowy jezeli z decyzji bedzie wynikac, ze mozna ją zabudowac, to po problemie.

Pozdrawiam

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Chciałbym podzielić się opinią i kilkoma informacjami na temat zestawu Osmo 177, który świetnie sprawdza się przy pielęgnacji i odświeżaniu drewnianych blatów kuchennych. Jeśli posiadacie drewniane powierzchnie wykończone olejami Osmo lub innymi olejami do drewna, ten zestaw może okazać się bardzo przydatny. Co zawiera zestaw Osmo 177 ? Płyn czyszczący w sprayu (500 ml) – idealny do codziennego, delikatnego czyszczenia. Skutecznie usuwa zabrudzenia, nie niszczy powłoki i nie zostawia smug. Top-Olej 3058 (500 ml) – produkt regenerujący i chroniący drewno. Przywraca świeży wygląd, naturalny mat i zabezpiecza przed wilgocią. Rączka do pada – wygodny uchwyt do pracy z włókninami. Włóknina do aplikacji – umożliwia równomierne rozprowadzenie oleju. Włóknina do szlifowania – pozwala delikatnie przygotować powierzchnię do ponownego olejowania, usuwając drobne zmatowienia i ślady użytkowania. Dla kogo ten zestaw ? Osmo 177 sprawdzi się u wszystkich, którzy posiadają: drewniane blaty kuchenne, stoły i powierzchnie robocze z drewna, drewniane schody lub inne elementy wykończone olejami. Co warto podkreślić ? Zestaw zawiera wszystko, co potrzebne do pielęgnacji – nie trzeba dokupować żadnych akcesoriów. Proces odświeżania jest prosty i szybki, a efekty widoczne od razu. Po nałożeniu oleju drewno odzyskuje swój naturalny wygląd, a powierzchnia staje się odporna na zabrudzenia i wilgoć. Jak często stosować ? Zależnie od intensywności użytkowania – zabieg odświeżania można wykonywać co kilka miesięcy, a płynu czyszczącego używać na co dzień. Podsumowując – Osmo 177 to praktyczne i wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zadbać o trwałość i estetykę drewnianych blatów. Polecam każdemu, kto ceni sobie naturalne wykończenia i dbałość o detale.   Chętnie odpowiem na pytania i posłucham Waszych opinii.    
    • Czy to wszystko jest zgodne z projektem? Bo jeżeli tak, to projektanci się nie popisali. Osobiście jestem zwolennikiem innego układu: - górna powierzchnia ściany fundamentowej (w tym przypadku górna powierzchnia wieńca) jest na tym samym poziomie co chudziak;  - w efekcie izolacja przeciwwilgociowa pozioma na ścianach fundamentowych oraz pod ścianami nośnymi oraz działowymi jest na tym samym poziomie. Łatwo jest dobrze ułożyć i zrobić duże zakłady; - na chudziaku mamy wówczas wszędzie warstwę izolacji przeciwwilgociowej, warstwę izolacji cieplnej, warstwę wylewki podłogowej (jastrychu).  Na tym etapie budowy można jeszcze wszystko zrobić w ten sposób. Ale uwaga! Trzeba przeliczyć ostateczną wysokość ścian, otworów okiennych, drzwiowych oraz schodów i tego wszystkiego pilnować.  W ten sposób unikamy problemów z układaniem izolacji przeciwwilgociowej, mostkami cieplnymi w otworach drzwiowych itd. Chociażby jak teraz zrobić przejście rur ogrzewania podłogowego w "progach", gdzie w wewnętrznych ścianach nośnych będą otwory drzwiowe?
    • Jeżeli już coś pęka  w takiej sytuacji, to właśnie ściana działowa. Warstwa 10 cm betonu spoczywającego na zagęszczonym piasku jest całkiem solidna. Tu zaś pod ścianami działowymi jest jeszcze pogrubiona i zbrojona.  Natomiast co do brakującej izolacji przeciwwilgociowej, to jej zrobienie będzie kłopotliwe. U dołu ściany trzeba będzie nawiercić otwory pod kątem i wsączyć w ścianę preparat uszczelniający. Ale to w sumie problem wykonawców, skoro popełnili błąd.
    • Witam, Jestem na etapie zamawiania okien do domu i z tego powodu urodziło mi się kilka pytań.  Na fundamencie z bloczków betonowych został wylany wieniec. Z zewnątrz cały fundament wraz z wieńcem został zaizolowany oraz ocieplony 10cm warstwą styropianu przeznaczonego na fundament. Wnętrze zostało już zasypane piaskiem i zagęszczone. W chwili obecnej sytuacja na posadzce wygląda tak, że wylany zostanie chudziak (10cm), 15cm styropianu (ogrzewanie podłogowe) 6cm wylewka i 1.5-2cm na płytkę/panel - co daje nam 33cm. Tyle też właśnie pozostało miejsca między "piaskiem" a górną krawędzią wieńca.Finalnie więc, docelowa posadzka zrówna mi się niejako z górną krawędzią wieńca oraz izolacją poziomą. Czy to jest poprawnie wykonane? W otworach okiennych natomiast  wychodzi, że okno balkonowe będzie osadzone bezpośrednio  na wieńcu (na widocznej izolacji). Czy to jest okej? Nie będzie się w tych miejscach tworzył koszmarny mostek termiczny? Jeśli przyszłaby podwalina to okno mi się podniesie, co za tym idzie powstanie próg? Nie będzie przemarzać? Inna sprawa, że wieńce na wew. ścianach są na tej samej wysokości, więc wszędzie tam gdzie mam próg, to albo docelowa posadzka (panel) przyjdzie odrazu na wieniec, albo będę musiał go podkuć?  Bardzo proszę o Państwa opinie.
    • Pojawiła się nowa naklejka na podrobionych narzędziach Hilti TE16.   Młot Hilti Hammer Drill TE 16 2200W / Nowy Lombard / Cz-wa    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...