Skocz do zawartości

Jak podzielić działkę i ustanowić służebnosć drogową?


Recommended Posts

Napisano
Jestem zainteresowany kupnem działki na obrzeżach miasta, ale niestety jest ona bardzo duża. Chciałem kupić tylko jej część ok 3000m2. Działka jest szeroka 21m a długa 400m. Interesuje mnie zakup ok 3000m2 czyli (21m szeroka i ok 150 m długa) Oczywiście jest dojazd do działki drogą utwardzoną. Ale co z pozostałą częścią działki. musi być do niej zapewniony dojazd ale jeki szeroki? Czy to ma być ustanowiona służebmność drogowa? A może właściciel powinien pierw wydzielić drogę wzdłuż całej działki , a później sprzedać działkę dzieląć ją np.na 3 części?
Jest to grunt rolny, ale sąsiedznia działka jest zabudowana, więc nie będzie problemu z uzyskaniem warunków zabudowy. Ale co z kolejną działką. czy na tą drugą działkę która by była wydzielona powiedzmy na ok 2000m2 była by sznsa na uzyskanie pozwolenia na budowę?
Jakie jest minimum szerokości działki aby uzyskać zgodę na zabudowę?
Napisano
W opisanej sytuacji możliwe są różne rozwiązania prawne i wybór odpowiedniego wariantu zależy od woli i interesów stron zawierających umowę.
Wariant I - właściciel gruntu dokonuje podziału na mniejsze działki i wydziela drogę dojazdowa do nich jako współwłasność kolejnych nabywców działek. Jednak lokalne ustalenia mogą nakładać obowiązek zachowania odpowiedniej szerokości drogi z - z reguły co najmniej 6 m.
Wariant II - z całości gruntu zostają wydzielone poszczególne działki, przy czym w księgach wieczystych dokonywany jest wpis o służebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Tu szerokość nie jest limitowana, ale ze względów technicznych nie powinna być mniejsza niż 3 m.
Jeśli chodzi o możliwości zabudowy, to przede wszystkim konieczne będzie odrolnienie działki, przy czym procedura zależy od jej wielkości i klasy gruntu. Minimalna szerokość działki pod zabudowę musi zapewniać zachowanie odległości przynajmniej 4 m od granicy, gdy w budynku od tej strony będą okna lub 3 m jeśli będzie to ściana bez otworów.
Napisano
Witam.
Cytat

Jeśli chodzi o możliwości zabudowy, to przede wszystkim konieczne będzie odrolnienie działki, przy czym procedura zależy od jej wielkości i klasy gruntu.



Jeżeli jest to działka ok 3000m2 to czy długo trwa załatwienie tego odrolnienia? Jakię są tego koszty? Gdzie to się załatwia?

Jeżeli chodzi o wariant II rozwiązania to czy ten podział na działki musi zrobić pierw właściciel i dokonać wpisu w księdze wieczystyej o słżebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Czy też mozna to zrobić podczas sprzedaży działki, wtedy geodeta wymierzy daną działkę i ja jako już nowy nabywaca dokonam takiego wpisu w księdze wieczystej o służebności gruntowej?
A kto dokładnie ustali szerokość tej drogi gdy już będzie wpis o służebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Gdy kupię działkę chciałbym ja ogrodzić, i nie chciał bym miec później problemu odnośnie szerokości drogi.

Dziękuję za odpowiedź.
Napisano
Wszelkie informacje dotyczące procedury odrolnienia można uzyskać w starostwie. Wcześniej warto uzyskać wypis z rejestru gruntów w którym zawarte będą infornacje o powierzchni i klasyfikacji gruntów rolnych , co jest istotne dla procedury i kosztów odrolnienia. Wydzielenie działki powinno nastąpić przed jej zakupem na wniosek właściciela. Formuła o służebności gruntowej może być zawarta w akcie notarialnym sprzedaży działki w formie ogólnej np. "udostępnienie dojazdu do nieruchomości pozbawionych dostępu do drogi " lub bardziej szczegółowo np. "udostępnienie drogi dojazdowej o szerokości ..... m biegnącej wzdłuż .......... " Forma wpisu zależy od ustaleń między stronami.
Napisano
Cytat

Witam.



Witam!!


podział działki rolnej nie wymaga wydania decyzji zatwierdzającej projekt podziału (jezeli w wyniku podziału powstanie działka wieksza niz 0,3 ha)

po podziale mozna sie starac o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Wyłączenie działki z produkcji rolniczej odbywa sie na zasadach okreslonych w ustawie o ochronie gruntów rolnych i lesnych!!
(grunty pochodzenia mineralnego gorsze niz kl. IIIb nie podlegają ochronie)

Mozna rozwiązac to w ten sposób, ze wlasciciel dokonuje podzialu w trybie "rolnym", nastepnie zwraca sie o wydanie decyzji o war. zabudowy jezeli z decyzji bedzie wynikac, ze mozna ją zabudowac, to po problemie.

Pozdrawiam

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
    • Prowadzisz firmę i chcesz spać spokojnie, wiedząc że wszystko jest zgodne z przepisami? Zostaw BHP profesjonalistom! Oferujemy pełną obsługę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy: ✅ Szkolenia BHP wstępne, okresowe i stanowiskowe – online lub stacjonarnie ✅ Ocena ryzyka zawodowego – dopasowana do realiów Twojej branży ✅ Dokumentacja powypadkowa – szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami ✅ Stała obsługa BHP – wsparcie, kontrole, audyty i przypomnienia ✅ Instrukcje BHP, IBWR, analiza wypadków, konsultacje – wszystko, czego potrzebujesz Obsługujemy firmy z różnych branż – budowlanych, usługowych, produkcyjnych i biurowych. Działamy głównie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, ale oferujemy także usługi zdalne. Nie czekaj na kontrolę PIP – działaj z wyprzedzeniem! 📞 Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Bezpieczeństwo Twoich pracowników to inwestycja, która się opłaca! https://piotrdoradca.pl/uslugi-bhp-szczecin-kompleksowa-obsluga-firm/
    • My już nie na bieżąco, prędzej mogę podać ceny sprzed 10 lat.
    • Zostało złożone zapytanie o polać dachu nad garażem, czy takie pismo rozwiązuje sprawę i starostwo jej nie podważy przy prubie uzyskania pozwolenia na budowę? 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...