Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Damiano

Jak podzielić działkę i ustanowić służebnosć drogową?

Recommended Posts

Jestem zainteresowany kupnem działki na obrzeżach miasta, ale niestety jest ona bardzo duża. Chciałem kupić tylko jej część ok 3000m2. Działka jest szeroka 21m a długa 400m. Interesuje mnie zakup ok 3000m2 czyli (21m szeroka i ok 150 m długa) Oczywiście jest dojazd do działki drogą utwardzoną. Ale co z pozostałą częścią działki. musi być do niej zapewniony dojazd ale jeki szeroki? Czy to ma być ustanowiona służebmność drogowa? A może właściciel powinien pierw wydzielić drogę wzdłuż całej działki , a później sprzedać działkę dzieląć ją np.na 3 części?
Jest to grunt rolny, ale sąsiedznia działka jest zabudowana, więc nie będzie problemu z uzyskaniem warunków zabudowy. Ale co z kolejną działką. czy na tą drugą działkę która by była wydzielona powiedzmy na ok 2000m2 była by sznsa na uzyskanie pozwolenia na budowę?
Jakie jest minimum szerokości działki aby uzyskać zgodę na zabudowę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W opisanej sytuacji możliwe są różne rozwiązania prawne i wybór odpowiedniego wariantu zależy od woli i interesów stron zawierających umowę.
Wariant I - właściciel gruntu dokonuje podziału na mniejsze działki i wydziela drogę dojazdowa do nich jako współwłasność kolejnych nabywców działek. Jednak lokalne ustalenia mogą nakładać obowiązek zachowania odpowiedniej szerokości drogi z - z reguły co najmniej 6 m.
Wariant II - z całości gruntu zostają wydzielone poszczególne działki, przy czym w księgach wieczystych dokonywany jest wpis o służebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Tu szerokość nie jest limitowana, ale ze względów technicznych nie powinna być mniejsza niż 3 m.
Jeśli chodzi o możliwości zabudowy, to przede wszystkim konieczne będzie odrolnienie działki, przy czym procedura zależy od jej wielkości i klasy gruntu. Minimalna szerokość działki pod zabudowę musi zapewniać zachowanie odległości przynajmniej 4 m od granicy, gdy w budynku od tej strony będą okna lub 3 m jeśli będzie to ściana bez otworów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam.
Cytat

Jeśli chodzi o możliwości zabudowy, to przede wszystkim konieczne będzie odrolnienie działki, przy czym procedura zależy od jej wielkości i klasy gruntu.Jeżeli jest to działka ok 3000m2 to czy długo trwa załatwienie tego odrolnienia? Jakię są tego koszty? Gdzie to się załatwia?

Jeżeli chodzi o wariant II rozwiązania to czy ten podział na działki musi zrobić pierw właściciel i dokonać wpisu w księdze wieczystyej o słżebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Czy też mozna to zrobić podczas sprzedaży działki, wtedy geodeta wymierzy daną działkę i ja jako już nowy nabywaca dokonam takiego wpisu w księdze wieczystej o służebności gruntowej?
A kto dokładnie ustali szerokość tej drogi gdy już będzie wpis o służebności gruntowej umożliwiającej dojazd do działek oddalonych od drogi publicznej. Gdy kupię działkę chciałbym ja ogrodzić, i nie chciał bym miec później problemu odnośnie szerokości drogi.

Dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wszelkie informacje dotyczące procedury odrolnienia można uzyskać w starostwie. Wcześniej warto uzyskać wypis z rejestru gruntów w którym zawarte będą infornacje o powierzchni i klasyfikacji gruntów rolnych , co jest istotne dla procedury i kosztów odrolnienia. Wydzielenie działki powinno nastąpić przed jej zakupem na wniosek właściciela. Formuła o służebności gruntowej może być zawarta w akcie notarialnym sprzedaży działki w formie ogólnej np. "udostępnienie dojazdu do nieruchomości pozbawionych dostępu do drogi " lub bardziej szczegółowo np. "udostępnienie drogi dojazdowej o szerokości ..... m biegnącej wzdłuż .......... " Forma wpisu zależy od ustaleń między stronami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam.Witam!!


podział działki rolnej nie wymaga wydania decyzji zatwierdzającej projekt podziału (jezeli w wyniku podziału powstanie działka wieksza niz 0,3 ha)

po podziale mozna sie starac o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Wyłączenie działki z produkcji rolniczej odbywa sie na zasadach okreslonych w ustawie o ochronie gruntów rolnych i lesnych!!
(grunty pochodzenia mineralnego gorsze niz kl. IIIb nie podlegają ochronie)

Mozna rozwiązac to w ten sposób, ze wlasciciel dokonuje podzialu w trybie "rolnym", nastepnie zwraca sie o wydanie decyzji o war. zabudowy jezeli z decyzji bedzie wynikac, ze mozna ją zabudowac, to po problemie.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • No co wy na prezesa żartach się nie znacie? Buduje napięcię heheh
  • No jak.............no co Ty pitolisz?.......
  • Animusie, zazdroszczę dylematu .  Co do jeża. Głupio, że zrobiłam głupio. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że w ostatnim tygodniu widziałam trzy rozjechane jeże. Nie chciałam, by tego spotkał podobny los. Nie widzę go pod tarasem, ale też pole widzenia jest bardzo ograniczone. Może poszedł w las, jak ogary.   Wczoraj był u mnie elektryk. Mam tablicę do poprawy i brak instalacji odgromowej. Co do stycznika pompy. Porobiło się tak, że po wyłączeniu różnicówki pompa włącza mi się samoistnie (bez odkręcania wody) w dziwnym rytmie ,czasem co 6, a czasem co 3 sekundy, non stop. Włącza się na jakieś dwie. Mam pewne obawy czy ten presostat wytrzyma, bo instalator ma być na początku lipca. A jak wspomniałam wcześniej przy poborze wody taktuje bez najmniejszej przerwy. Instalator mówi, że taktowanie jest wynikiem podniesienia rury w studni i braku stycznika. Wspomniał o zamontowaniu jakiegoś odpowietrzacza. Przypominam, że rura została wyciągnięta do poziomu gruntu, bo mi wody gruntowe zalewały wodę właściwą. Elektryk słusznie stwierdził,  że przy tej tubie plastikowej nikt tam nie wejdzie, bo nie ma jak. Zaczęłam się zastanawiać, czy tej tuby nie wywalić. Trudno uznać, że stanowi jakąś izolację przed zimnem, więc w sumie po co ona? Z dylematów małego ogrodnika. Na glediczji pojawili się lokatorzy czerwono- czarni. Nie wiem, czy nie byłoby zdrowiej ich usunąć? Chciałam wczoraj o nich poczytać, ale nic się nie ładowało na kompie.    Siedzę w pokoju nad garażem, zatem słyszę pompę doskonale. Tak mi wpadło do głowy, może ją wyłączać na czas wychodzenia z domu? Czy też nie mam większego sensu?  
  • Nie chcę tego oglądać. Wszyscy szybko zapomnicie o Zlocie, ale ja na pewno nie. Od dziury w dooopie w dół zaczyna się przebarwiać na fioletowo, dalej jest granatowo z bordowymi wstawkami. I tak do kolana. Później już tylko zwykły siny lajcik. Będę długo wspominał chyba swój durny pomysł i ośli upór. Nie wiem, nie znam - ale bym go chyba zabrał.     Wszystkim dziękuję za wyrozumiałość. Cieszę się że mogłem z Wami pobyć. Tym bardziej że nigdy nie wiadomo, czy okazja się powtórzy. Pozdrawiam        
  • Nie słyszałem o podobnych regulacjach - jedyne obostrzenia to założenia w planach miescowych, dotyczą zazwyczaj wartości regionalnych, historycznych - a takim dach szwedzki nie jest, chyba że to jakiś wyjątek. Szkoda że nie pokazałeś żadnej fotki tego dachu. I jeszcze - to niemożliwe, by był taki zapis gdzieś, że jedynym sposobem zmiany dachu "szwedzkiego" jest jego likwidacjai zrobienie całkiem innego. To bez sensu. Wg mnie to ściema. Ale....zawsze jest promil niepewności, na rzecz durnych zapisów, które czasem się pojawiają.
 • Popularne tematy

×