Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Aukcja prac dzieci z Ogniska Marymont!!! Czytaj więcej... ×
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Od energooszczędności do zeroenergetycznej anoreksji

Recommended Posts

Jeśliś gruby, to warto się odchudzić. Z umiarem jednak, by nie wpaść w anoreksję. Świat i Polskę ogarnął szał oszczędzania energii. Szczególnie dotyczy to budowania domów. Energooszczędnych oczywiście. To dobrze, wszak 30–40% całkowitego zużycia energii przypada na budynki mieszkalne.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/domy-pasywne/10228-od-energooszczednosci-do-zeroenergetycznej-anoreksji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zorro
To mi przypomina historię ludzi, którzy całą energię życiową poświęcali na zdrowy tryb życia kosztem wielu wyrzeczeń. Tylko co to za życie. To samo jest z maniakami energooszczędności, którzy nigdy nie wykąpią się w wannie pełnej wody. A co, ja będę miał wannę o pojemności 230 litrów i nie zawaham się jej użyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mika
Ile pan Marciniak ma lat? Sto? Mam wrażenie że zatrzymał się mentalnie gdzieś w epoce kamienia łupanego. Szczególnie \\\"trafne\\\" jest stwierdzenie, że do normalnego życia służy kocioł. Nic dodać......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mika, a ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Odnoszę wrażenie, że albo nie zrozumiałaś, albo ci się fanatyzm ekologiczny w mózgu zalągł. Można z tym żyć, ale życie jest mało przyjemne icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość TGREEN
Ręce opadają, gdy się czyta takie teksy, jeśli to pisze człowiek z tytułem \'\'prof.\'\' to ogarnie mnie przerażenie czego oni uczą studentów, jednocześnie przestaje mnie dziwić to co dzieje się w kraju, a do Pana profesora mam pytanie, czy nie zechciałby dopłacać mi różnicy do rachunku za ogrzewanie i cwu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jeśliś gruby, to warto się odchudzić. Z umiarem jednak, by nie wpaść w anoreksję. Świat i Polskę ogarnął szał oszczędzania energii. Szczególnie dotyczy to budowania domów. Energooszczędnych oczywiście. To dobrze, wszak 30–40% całkowitego zużycia energii przypada na budynki mieszkalne.

<strong>Pełna treść pod adresem:</strong>
http://budujemydom.pl/component/option,com...28/Itemid,3327/


Panie profesorze... a ekonomia ! A komfort. Tak się akurat składa, że przy dobrej izolacji i małych potrzebach ciepła ogromną rolę zaczyna odgrywać precyzja w aplikowaniu ciepła do każdego pomieszczenia. Ogrzewanie musi z super dokładnością uwzględniać zyski z tv komputerów itp. To rola dla elektronika nie hydraulika. Systemy centralne (pośrednie ) są drogie i z natury mało sterowalne ( automatyka pokojowa, strefowa zadaniowa - to coś dla ASIC!) - dodatkową sprawą jest, że takie niecentralne, precyzyjne aplikowanie ciepła jest wielokrotnie tańsze od siermiężnego centralnego - To pozwala zwiększyć grubość izolacji - niwelując tym samym różnicę w koszcie wytworzenia kWh.
Tak się składa Panie profesorze, że domy zużywające do 30kWh/m2 rocznie są tańsze inwestycyjnie od tych zużywających ponad 60 kWh - są też zdrowsze i mają większy komfort bytowy.
Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny (pośredni ) system ogrzewania.

U mnie 20 lat temu z powodzeniem elektronika wyparła siermiężną hydraulikę.
Pozdrawiam … Pański były student T. Brzęczkowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • W gminie trzeba pytać. Możliwe, ze biedniejsze gminy nie mają nic ale miasta powiatowe już powinny mieć. Sam tak znalazłem pod Warszawą w Legionowie. O Warszawie wspomniałem ponieważ widziałem reklamę w TV oraz znajomy mieszka na rogatkach i "zaklepał" już PV. Nie jest tak różowo i zawsze coś na start trzeba mieć ale 15 tysięcy piechotą nie chodzi.   Wracając do Warmii i Mazur. Proszę zapytać tu https://rpo.warmia.mazury.pl/artykul/1/skorzystaj-z-programu http://www.wmarr.olsztyn.pl/s/index.php?option=com_content&amp;view=article&amp;id=61&amp;Itemid=61&amp;lang=pl     Na stronie UM Olsztyn był program ze składaniem wniosków do kwietnia a teraz trzeba zapytać o kontynuację na 2019 rok https://www.olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/zloz-wniosek-i-wymien-piec.html I tak trzeba śledzić programy gminne, które powstają i znikają sezonowo - zależnie od popularności czyli kwoty przeznaczonej na realizację danego programu.   I jeszcze tu zapraszam - pobieżnie przeczytałem  - niby świeże dane ale ogólnie. Na końcu jest kontakt https://www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/artykul/6-krokow-do-uzyskania-nawet-20-000-zl-dofinansowania-do-wymiany-pieca/      
  • Możliwe,że w Warszawie coś i jest. Jestem z warm-mazurskiego i tu nie ma nic. Wszędzie gdzie pytam to odbijają piłeczkę do Czystego powietrza, a tu na fv nie ma dotacji a tylko pozyczka - choć to i tak lepsze niż nic lub tzw "abonament" od firm oferujących fotowoltaikę.
  • Główną przyczyną powstawania spieków jest jakość węgła i bez analizy trudno ustalić na ile deklaracja dostawcy pokrywa się z rzeczywistością. Oczywiście istotne są również ustalone warunki spalania w kotle . np zbyt intensywny nadmuch powietrza, za nisko ustawiony deflektor, ale ustalenie optymalnych warunków spalania dla konkretnego opału wymaga niekiedy doświadczalnej regulacji warunków spalania kierując się zaleceniami producenta kotła.
  • Owszem ale: i tu można tych ale wymieniać przez 10 minut. Ale jako pozytyw - ten kto ma wymienić i tak wymieni i zmodernizuje a w tym przypadku dostanie mniejszy lub większy zwrot inwestycji. Ci, którzy nie mają zamiaru zmienić nic z różnych przyczyn niezależnych i tak nie złożą wniosku i możliwe, ze przy okazji będą narzekać i narzekać. Jest jednak szansa, że taki program będzie pozytywnym bodźcem do działania. Są też programy gminne niezależne. Przykładowo w Warszawie można ubiegać się o 15 tysięcy dofinansowania na "elektrownię" PV. Czytałem ostatnio artykuł, w którym przedstawiono liczbę zamontowanych pomp ciepła i instalacji PV w Europie w ostatnim roku. Jest wzrost i przy okazji maleje zanieczyszczenie powietrza. Zaczęło się niewinnie od jakiegoś programu dofinansowania.
  • Przy tym węglu (RI = 0) spodziewam się raczej, że są to spieki z popiołu (żużlowe), a nie z niedopalonego węgla (koksowe). Jeżeli tak jest, proszę zmniejszyć dawkę powietrza. jeżeli to mimo wszystko spieki koksowe, dawkę powietrza lepiej zwiększyć. Nowe kotły maja niestety większą skłonność do tworzenia spieków niż starsze, z racji wyższej temperatury w palniku.
 • Popularne tematy

×