Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Józef Motyka

Odpowietrzenie kanalizacji

Recommended Posts

Mam wykonaną instalację sanitarną w domu w ten sposób, ze na poszczególnych zakończeniach gałązek są zamontowane samonapowietrzacze, w najwyższym punkcie jest wyprowadzony pion ponad strop, pod dach też zakończony samonapowietrzaczem. Scieki będę odprowadzał do istniejącej kanalizacji sanitarnej . Czy jest to rozwiązanie poprawne czy trzeba pozostawić otwarty pion odpowietrzenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Według mojej wiedzy napowietrzacz jest stosowany jako półśrodek gdy nie można wyprowadzić odpowietrzenia nad dach u siebie w domu upierał bym się nad odpowietrzeniem głównego pionu nad dach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ja miałem podobny problem. Zdecydowałem się na wyciągnięcie pionu ponad dach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z przepisami, przynajmniej jeden pion kanalizacyjny - najbardziej oddalony od punktu odprowadzenia ścieków - powinien być wyprowadzony ponad dach domu. Niezachowanie tego wymogu może sprawiać, że zapachy z kanalizacji będą przenikać do wnętrza domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za wskazówkę.
Wykonam wyprowadzenie pionu ponad dach ale mam pewiem problem. Pion ten jest zlokalizowany w ścianie zewnętrznej budynku i czy muszę wykonać przebicie się ponad strop poddasza i wyprowdzić nad pokrycie blachodachówki, czy też mogę alternatywnie wykonać wyprowadzenie w bok na zewnątrz elewacji? Czy wystarczyłoby może wyprowadzenie pionu nad strop poddasza. Jest tam duza szczelina wentylowana.
Prosze o poradę.
Pozdrawam
Józef Motyka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Biogazy wydostające się z kanalizacji są bardzo agresywne widziałem nawet rurę żeliwną zżartą przez te gazy,wyprowadzenie ich na elewację zewnętrzną może spowodować uszkodzenie choćby podbitki nie ryzykowałbym możan kupić plastikowa dachówke w sklepie gdzie kupiłeś opkrycie dachowe i niestety kłotek i majzel i cheja z rurą do dachu --wkażdym razie ja bym tak zrobił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wykonane odpowietrzenie jest poprawne lecz najlepszym rozwiązaniem jest wyprowadzenie pionów kanalizacyjnych ponad dach.
Wyprowadzenie pionu kanalizacyjnego na boczna stronę budynku także jest niewłaściwe. Przy pogodzie niżowej zapachy z kanalizacji mogą przenikać do okien.
Wyprowadzenie odpowietrzenia na skraju dachu przy ścianie zewnętrznej jest także niewłaściwe po pierwsze ze względów estetycznych po drugie często zalęgający śnieg na skraju dachu może uszkodzić lub zatkać kominek wentylacyjny. Można tego uniknąć stosując giętą rurę spiro. I odprowadzić wywiewy z kanalizacji w wyższe partie dachu (rura prowadzona pod dachem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Samonapowietrzacze pełnią rolę zaworów zwrotnych - otwierają się przy podciśnieniu w przewodach. Jak zatem według Szanownej Redakcji zapach będzie się wydostawał na zewnątrz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samonapowietrzacze instalacji kanalizacyjnej mogą - choć nie zawsze tak się dzieje - przenikanie zapachów w kilku powodów. Przede wszystkim zależy to konfiguracji całej instalacji kanalizacyjnej, dobranych przekrojów rur, ich spadku. Sam napowietrzacz nie gwarantuje pełnej szczelności, gdyż z czasem gumowa uszczelka traci elastyczność, a zanieczyszczenia, które mogą przedostać się pod uszczelkę, uniemożliwia pełne jego domknięcie. Może również następować wysysanie wody z syfonów w przypadku dużego przepływu ścieków, gdyż napowietrzacz nie nadąźa z doprowadzeniem powietrza zewnętrznego. Zjawisko to wystepuje np. przy opróżnianiu szamba, gdy rura doprowadzajaca zanurzona jest w ściekach, a duża wydajność pompy szambiarki wywołuje powstanie podciśnienia w rurach kanalizacyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W podanym przez przedmówcę przypadku przenikanie zapachów przez samonapowietrzacz gdyby to utrzadzenei było umieszczone w stropodachu nieużytkowym może dojść do zniszczenia konstrukcji dachu. Drewno jest bardzo nieodporne na działanie gazów fermentacyjnych kanalizacyjnych . mogło by równeiż dojść do zniszczenia konstrukcji stropu z tych samych powodów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam Na wstępie pragnę wszystkich forumowiczów serdecznie powitać.   Mój problem z którym trafiłem na forum dotyczy zakupu oraz podziału działki budowlanej 21a. Mianowicie wspólnie z bratem planujemy zakup działki ( osobne kredyty na zakup działki i budowę domów) oraz postawienie dwóch domów jednorodzinnych. Z racji tego, że zakup działki jak i budowa domów ma być sfinansowana za kredyt dowiedzieliśmy się w banku iż lepiej będzie podzielić działkę na dwoje i w takiej formie dokonać zakupu. Dogadaliśmy się wiec z właścicielem, który wynajął geodetę wydzielił granice podziału ( zalacznik1) i złożył wniosek. Ku naszemu zdziwieniu po 3 tyg dostaliśmy decyzje ODMOWA. Pan urzędnik uzasadnił soja decyzje powołując się na miejscowy plan zagospodarowania i na ten  wpis. ( zalacznik2).  Pan geodeta natomiast, powołując się na jedna z ustaw (nie pamietam ktora) powiedział, że działkę i tak da się podzielić ale dopiero w tedy gdy jeden z nas kupi cała działkę i postawi na niej dom do stanu zamkniętego z doprowadzonymi mediami. Tutaj powstaje moje pierwsze pytanie: czy taki podział faktycznie jest możliwy? Jeżeli jednak takie rozwiązanie jest możliwe to powstaje problem ponieważ jeden z nas będzie musiał zaciągnąć kredyt najpierw na działkę a później na dom natomiast druga osoba będzie musiała czekać na postawienie domu a wiadomo ile to trwa. Tutaj nasuwa mi się drugie pytanie: czy ma ktoś inne szybsze i lepsze rozwiązanie? Za wszelka pomoc, podpowiedzi i rozwiązania bardzo dziękuje.       
  • Nie wiem jakie masz doświadczenie w aranżacjach i wykonywaniu remontów łazienek, ale chyba nie zdajesz sobie sprawy, że często nie ma możliwości wykonania takiego walk-in ze względu na usytuowanie takiego czegoś jak trójnik na pionie kanalizacyjnym, do którego kierowany jest odpływ tego odwodnienia... a zarządca budynku nie zezwala na ingerencję w instalacji kanalizacyjnej... I wtedy pozostaje tylko ten brodzik w kabinie
  • Gość Gosia
   Za trendami na pewno podąża sklep HomeDome.pl - jest tam tak ogromny wybór że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jeszcze nie spotkałam się, żeby nie mieli w ofercie czegoś co sobie wymyśliłam. Produkty w dobrych cenach, wysokiej jakości i wizualnie też naprawdę okej. Zawsze jak przychodzą do mnie znajomi to pytają skąd mam daną rzecz, dlatego polecam sprawdzić :D
  • No proszę - nie wolno mieć nawet niektórych podobnych poglądów - znaczy zenek do mhtyla i odwrotnie.  Gdyby mieli te poglądy takie jak uroboros lub demo - byłoby OK!. Piękny wniosek!  Przywołanie do porządku budzi opór u oskarżonych o nieodpowiednie poglądy, nazwanie dyscyplinujących: Ja bym nazwał raczej to brakiem tolerancji i narzucaniem swych oglądów jako jedynie słusznych
  • demo napisał:   takich jak wysokość do szerokości o trzecim wymiarze - czyli głębokości - nie wspominał...     A ja zaraz będę ADWOKATEM demo          
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...