Skocz do zawartości

Moc kotła CO - dlaczego nie za duża?


Recommended Posts

Witam i pytam
Jakie wady i zalety mazbyt duża moc kotła gazowego? Przy założeniu, że temp. pomieszczeń steruje termostat, to czy lepiej mieć mniejszą moc i dłuższe cykle pracy czy większą i pracę "dorywczą"? jakie są optymalne ze względu na sprawność warunki pracy?
Link do komentarza
Tak naprawdę w ogrzewaniu centralnym płacisz, za ciepło wytworzone nie za odebrane. Z innej beczki, dwa niasany Mikra o tej samej masie, jadące z tą samą prędkością 70km/h jeden z silnikiem 1l, drugi V6 3l Ten drugi spali więcej mimo wykonanej takiej samej pracy.
Link do komentarza
Większość produkowanych kotłów gazowych wyposażona jest w palniki modulowane sterowane układem elektronicznym, który dostosowuje moc grzewczą do aktualnych potrzeb. Zapewnia to niemal ciągłą pracę palnika, co korzystnie wpływa na sprawność ogrzewania, brak jest bowiem tzw, straty postojowej związanej z wychładzaniem się kotła, gdy on nie pracuje. Praktycznie koły dobierane są raczej pod kątem możliwości przygotowania ciepłej wody w systemie przepływowym (kotły dwufunkcyjne) i dlatego ich moc wynosi 21 - 26 kW, niezależnie od ogrzewanej powierzchni.
Link do komentarza
Należy zapewnić komfort ciepłej wody użytkowej dla rodziny, i do ilości osób należy dobrać moc kotła tak, aby każdy mógł w dowolnych chwili korzystać z ciepłej wody, są na to przeliczniki w zależności od ilości osób i ilości łazienek.
Co do Nissana Mciry, to dobre porównanie. Micra podejrzewam jest dobra do jazdy po mieście. Dystans np. 2000 km wygodniej będzie przemierzyć wygodniejszym, większym i bezpieczniejszym samochodem. Można także się przesiąść na 126p.
Link do komentarza
Jeżeli chodzi o komfort i opłaty to jestem zdecydowanym zwolennikiem izolowania i niecentralnych systemów ogrzewania, 40 kWh/m2/rok. Piece zbyt długo u nas nie stają się historią, szkoda kasy i środowiska.
Link do komentarza
Może się niejasno wyraziłem w temacie: chodzi mi o regulację mocy maksymalnej w kotle z modulacją, czy należy ją ograniczyć od góry? elektronika sobie radzi, ale tak naprawdę to z temperaturą wody na kotle... Przy grzaniu cwu kocioł niezależnie od tego ustawienia chodzi pełną mocą.
Link do komentarza
Jeżeli wyregulujemy pod daną powierzchnie do ogrzania to w momęcie startu kotła od strony CO kocioł nie będzie pracował na pełnych parametrach ponieważ nie puści go elektronika a największe straty ciepła są po stronie komina to znaczy im zimniejszy komin to lepsze wykożystanie ciepła wyprodukowanego przez palnik .Ja jestem za zmniejszeniem mocy do danego budynku
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
W automatyce sterującej pracą kotła jest tzw. priorytet c.w.u. Oznacza to, że najpierw przygotowywana jest c.w.u. i odbywa się to zawsze pełną mocą kotła żeby było szybko. Moc kotła dobiera się zazwyczaj do potrzeb ogrzewania, a zapotrzebowanie do podgrzania c.w.u. pomija się, ewentualne wyłączenie ogrzewania na czas przygotowania c.w.u. nie wpłyną na wyziębienie budynku. Mówimy tu oczywiście o typowych użytkownikach w domkach jednorodzinnych i o kotłach z pojemnościowym zasobnikiem c.w.u.
Link do komentarza
Moc kotła na przygotowanie c.w.u. a moc kotła ze strony c.o. w kotłach dwufunkcyjnych niezależnie od tego czy są z zasobnikiem czy nie to dwie różne sprawy . W nowoczesnych kotłach producenci rozdzielili te dwa parametry i moc kotła na c.w.u. ustawiamy pod moc wężownicy w zasobniku lub wymiennika np.płytowego i ta moc zreguły jest mocą maksymalną kotła , a moc na c.o. niezależnie ustawiamy od potrzeb nie ingerując w moc c.w.u. . Dobrej klasy kocioł powinien załadować zbiornik np.100l w powiedzmy 10-15 min przy delta T 35*C ten czas jest za krótki by wychłodził budynek
Link do komentarza
Jak to jest?Czy piec turbo o stałych obrotach dmuchawy ma dużo mniejszą od nominalniej sprawność, kiedy pracuje z mocą mniejszą od nominalnej, np. minimalną?
Mam piec Vaillant 20kW ogrzewający małe mieszkanie (65m2), zauważyłem, że nawet w tęgi mróz nie przekracza on swojej minimalnej mocy - 7kW. Używam regulatora tygodniowego z ustawieniem "regulacja proporcjinalna". Czy nie lepiej ustawić regulację prostą - "włącz-wyłącz na maksymalnej mocy"?
Link do komentarza
Na potrzeby ogrzewania Twojego mieszkania moc 20 kW jest za duża, jeśli jednak masz kocioł dwufunkcyjny to taka moc jest potrzebna do podgrzewania c.w.u.
Twój kocioł sterowany regulatorem nigdy nie będzie grzał takiego małego mieszkania pełną mocą i przestawienie go na sterowanie ręczne nie ma sensu. Dodatkowo jeśli masz zaizolowane mieszkamie wg zaleceń pana T. Brzęczkowskiego czyli ściany bez jakiejkolwiek akumulacyjności cieplnej to tym bardziej praca z większymi mocami jest bezcelowa, bo nie ma gdzie tego wyprodukowanego ciepła zmagazynować i Twój kocioł powinien pracować z jak najkrótszymi przerwami przy minimalnej mocy zapewniającej komfort cieplny w mieszkaniu. Przy domach nieizolowanych, ale ocieplonych wytworzone ciepło jest kumulowane w masywnych ścianach i przerwy w pracy kotła mogą być dłuższe.
Link do komentarza
Cytat

Moc kotła na przygotowanie c.w.u. a moc kotła ze strony c.o. w kotłach dwufunkcyjnych niezależnie od tego czy są z zasobnikiem czy nie to dwie różne sprawy . W nowoczesnych kotłach producenci rozdzielili te dwa parametry i moc kotła na c.w.u. ustawiamy pod moc wężownicy w zasobniku lub wymiennika np.płytowego i ta moc zreguły jest mocą maksymalną kotła , a moc na c.o. niezależnie ustawiamy od potrzeb nie ingerując w moc c.w.u.  . Dobrej klasy kocioł powinien załadować zbiornik np.100l w powiedzmy 10-15 min przy delta T 35*C ten czas jest za krótki by wychłodził budynek



To zależy jaki budynek. Kanadyjczyki szybko się nagrzewają , ale i szybko wychładzają.
JEżeli ktoś lubi obfite kąpiele to .... 100l to mało. Co wtedy ?
Pytam bo znajomy rozważa sytuację zasilania domu piecem 21 kW gdzie będzie duże zapotrzebowanie na CW icon_smile.gif ... i tu powstaje pytanie czy mając zasobnik 300 l będzie się on nagrzewał po pełnym opróźnieniu przez 50 min i wtedy nie dogrzewał domu ? Jak to rozwiązać (pozostając przy mocy 21 kW)
Link do komentarza
Spadek mocy z jaką pracuje kocioł powoduje zmniejszenie prędkości przepływu spalin, a co za tym idzie intensywności wymiany ciepła między spalinami, a elementami pierwotnego wymiennika ciepła. Powoduje to w konsekwencji spadek sprawności urządzenia. Przy czym pomiedzy mocą maksymalną, a minimalną kotła, spadek ten jest stosunkowo niewielki i wynosi 3 do 5 %. Gdyby moc była niższa niż minimalny pułap wyznaczony przez producenta to sprawność odbioru ciepła spadłaby drastycznie, nawet o kilkanaście procent.
Co do wyboru rodzaju pracy regulatora to pozostawiam to już w gestii użytkownika. Generalnie dokładniejsza i bardziej komfortowa jest regulacja proporcjonalna. Jednak niekiedy użytkownicy uważają, iż powoduje ona zbyt dużą ilość włączeń i wyłączeń kotła. W związku z tym wybierają regulację dwustawną.

Pozdrawiam:
Stefan Żuchowski
Dział Techniczny Vaillant
www.vaillant.pl
Link do komentarza
Tak, ale w kotle turbo (n.b. Vaillant 202 własnie) prędkość spalin jest stała, bo wymuszona dmuchawą tylko! Czy wobec tego spadek sprawności jest też równie mały jak w kotłach z ciągiem tradycyjnym? Czy zbyt szybki przepływ słabo ogrzanych spalin przez wymiennik nie powoduje pogorszenia przekazywania ciepła?

Czy firma podaje w jakichkolwiek materiałach technicznych sprawność pieca dla mocy np. minimalnej (40% płomienia)?
Link do komentarza
Szanowny Panie

Wbrew pozorom wymuszanie przepływu spalin przez wentylator nie powoduje, że ich prędkość jest stała. Podobnie jak w kotłach atmosferycznych prędkość przepływu spalin w kotle z zamkniętą komorą spalania zależy również od innych czynników, między innymi temperatury spalin, ich aktualnego składu. Oczywiście zmienność prędkości przepływu spalin w kotłach z zamkniętą komorą spalania nie jest tak duża jak w kotłach atmosferycznych. Niemniej jednak zmniejszenie mocy kotła zawsze powoduje spadek prędkości przepływu. Podobna sytuacja ma miejsce w wodnym obiegu centralnego ogrzewania. W układzie tym pomimo zastosowania pompy o stałych obrotach przepływ wody nie jest stały. Jego wahania mogą wynosić nawet do kilkunastu procent i są spowodowane wpływem ciśnienia grawitacyjnego, którego wartość zmienia się w czasie sezonu grzewczego. Pomijam tu oczywiście wpływ pozostałych elementów regulujacych przepływ jak zawory z głowicami termostatycznymi i inne.

Odnośnie zależności współczynnika sprawności od prędkości przepływu spalin postaram się przytoczyć kilka informacji teoretycznych:
Zgodnie z zasadami mechaniki cieczy i gazów rozróżniamy trzy rodzaje ruchu płynów. Są to: przepływ laminarny, przejściowy i burzliwy. Charakter przepływu zależy od prędkości poruszania się płynu.
Ruch laminarny cechuje się powolnym przepływem cieczy lub gazu. W czasie ruchu poszczególne warstwy płynu nie mieszają się i nie przekazują sobie energii. Wymiana ciepła między poruszającym się ruchem laminarnym strumieniem spalin, a materiałem wymiennika cechuje się bardzo małą intensywnością. Co prawda cieniutka warstwa gazów przepływająca najbliżej lamel wymiennika przekazuje przenoszone ciepło. Jednak z uwagi na brak przepływu energii wewnątrz spalin stanowi ona jednocześnie wręcz izolację miedzy wymiennikiem, a pozostałymi warstwami spalin. W efekcie tak zwany współczynnik przejmowania ciepła, który opisuje intensywność przepływu ciepła między spalinami, a materiałem wymiennika jest bardzo niski. Przez to spaliny po przejściu przez wymiennik są nadal gorące i unoszą większą część energii do atmosfery. Sprawność kotła jest wówczas bardzo niska.
Ruch przejściowy charakteryzuje się nieco większą intensywnością przepływu. Wewnątrz strumienia spalin następują małe zawirowania, przez co częściowo następuje wymiana energii między poszczególnymi warstwami płynu. Niemniej jednak współczynnik przejmowania ciepła dla ruchu przejściowego wzrasta tylko nieznacznie w porównaniu do współczynnika dla ruchu laminarnego. W związku z tym sprawność kotła wzrasta również bardzo nieznacznie.
Dalszy wzrost prędkości przepływu powoduje, że ruch staje się burzliwy. Ten rodzaj ruchu charakteryzuje się dużymi zawirowaniami i intensywną wymianą energii wewnątrz strumienia spalin. W związku z tym współczynnik przejmowania ciepła gwałtownie wzrasta i w pewnym punkcie osiąga swoją maksymalną wartość. Co za tym idzie również sprawność kotła jest maksymalna.
Wymuszanie jeszcze intensywniejszego przepływu spalin nie powoduje wzrostu ani spadku współczynnika przejmowania ciepła i sprawności kotła.
Na podstawie przytoczonej powyżej teorii widać, że najważniejszym jest, aby nie dopuścić do laminarnego lub przejściowego przepływu spalin. Stąd, między wynika ograniczenie minimalnej mocy z jaką może pracować dany model kotła. Producenci urządzeń grzewczych tak dobierają zakres ich pracy, aby przepływ spalin przez wymiennik ciepła był zawsze burzliwy.

Sprawność kotła VUW 202 wraz ze spadkiem mocy z jaką pracuje może wynosić 3 do 5 %. Spadek sprawności będzie zależał również od temperatury pracy kotła. Dla temperatur wysokich rzędu 75 czy 80 C spadek sprawności może osiągnąć do 5 %. Jeśli zaś kocioł będzie pracował z temperatura około 50-60 C sprawność może spaść jedynie o 2-3 %.

Pozdrawiam
Stefan Żuchowski
Dział Techniczny Vaillant
www.vaillant.pl
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Wrocław , TEL. 607 - 698 - 310 , www.graty-wywozimy.pl Demontaż/Odbiór/Wyniesienie/Załadunek/Wywóz/Utylizacja starych mebli Wrocław. -Wywóz wersalek,kanap,narożników,kompletów wypoczynkowych,materacy,sof,puf,foteli,leżanek,amerykanek. -Wywóz meblościanek,segmentów,kredensów,szaf,regałów,półek,stołów,krzeseł,komód,mebli kuchennych,ław,mebli. -Wywóz wyposażenia mieszkań,zawartości mebli,gratów,gabarytów,dywanów,wykładzin,zerwanych paneli. -Czyszczenie/Sprzątanie/Opróżnianie mieszkań,domów,piwnic,garaży,komórek lokatorskich,schowków,kanciap,magazynków,boksów garażowych.Likwidacja mieszkań Wrocław. -Wywóz AGD,RTV,pralek,lodówek,zamrażarek,zmywarek,telewizorów,elektrośmieci. -Demontaż mebli na wymiar,mebli w zabudowie,szaf wnękowych,szaf przesuwnych,mebli kuchennych na wymiar,mebli kuchennych w zabudowie,pawlaczy. -Wywóz mebli po wyprowadzce Wrocław,wywózka mebli Wrocław,wywożenie mebli Wrocław,wywóz mebli używanych Wrocław. -Przygotowanie/Sprzątanie/Opróżnianie/Czyszczenie: -mieszkań,domów do sprzedaży -mieszkań domów pod wynajem -mieszkań,domów po lokatorach -mieszkań,domów do remontu -mieszkań,domów po remoncie -mieszkań,domów po wynajmie -Odgracanie/Opróżnianie zagraconych mieszkań,domów,pokoi,pomieszczeń po zbieraczach Wrocław. -Opróżnianie do gołych ścian Wrocław.Wywóz starych mebli po zakupie nowych Wrocław.Wywóz starych mebli do utylizacji Wrocław.Opróżnianie po zbieraczach Wrocław. -Wywóz odpadów,pozostałości po remoncie,budowie Wrocław.Wywóz mebli do utylizacji Wrocław. Wrocław TEL. 607-698-310 , www.graty-wywozimy.pl  FACEBOOK: https://www.facebook.com/GratyWywozimypl/ Nasza Prezentacja na YOUTUBE: https://youtu.be/oEVUCdz3mHg?si=ZR8WhyZ8X_uExRXw wywóz starych mebli Wrocław cena,oczyszczanie mieszkań z mebli Wrocław.oczyszczanie domów z mebli Wrocław,odbiór mebli Wrocław,odbiór starych mebli Wrocław,odbiór mebli używanych Wrocław,odbiór zniszczonych mebli Wrocław,gdzie wyrzucić stare meble Wrocław,wywóz mebli Wrocław, co zrobić ze starymi meblami Wrocław,wywóz starych mebli Wrocław cennik,opróżnianie mieszkań Wrocław,ile kosztuje wywóz starych mebli Wrocław,jaki jest koszt wywozu mebli Wrocław,odbiór mebli używanych Wrocław,opróżnianie mieszkań Wrocław,gdzie można oddać stare meble Wrocław,jak pozbyć się starych mebli Wrocław,Firma wywożąca stare meble Wrocław,Firma opróżniająca mieszkania Wrocław,Firma opróżniająca piwnice Wrocław,wywóz mebli z domu Wrocław,wywóz gratów Wrocław,Firma odbierająca stare meble Wrocław,Gdzie oddać meble Wrocław,utylizacja starych mebli Wrocław,utylizacja mebli Wrocław,wywóz gabarytów Wrocław,wywóz wersalek Wrocław,Wywóz meblościanek Wrocław,wywóz segmentów Wrocław,Wywóz wyposażenia mieszkań Wrocław, opróżnianie mieszkań po zbieraczach Wrocław,wywóz gabarytów Wrocław,likwidacja mieszkań Wrocław,opróżnianie mieszkań do gołych ścian Wrocław,odbiór starych mebli Wrocław,wywózka starych mebli Wrocław,wywózka mebli Wrocław,wywóz mebli po wyprowadzce Wrocław,Demontaż mebli Wrocław,Demontaż starych mebli Wrocław,wywiezienie starych mebli Wrocław,firma porządkowa Wrocław,wywóz mebli po lokatorach Wrocław,czyszczenie piwnic Wrocław,wywóz meblościanek Wrocław,wywóz segmentów Wrocław,wywóz wersalek Wrocław,wywóz kanap Wrocław,wywóz narożników Wrocław,demontaż mebli Wrocław,demontaż mebli na wymiar Wrocław,demontaż szaf przesuwnych Wrocław,Kto wywozi stare meble we Wrocławiu ? Wyniesienie mebli z mieszkania Wrocław,Transport mebli Wrocław.Przygotowanie mieszkań do remontu Wrocław.Opróżnianie mieszkań do remontu Wrocław.Wywóz zbędnych przedmiotów Wrocław.Wywóz mebli używanych Wrocław.Wywożenie mebli Wrocław.Likwidacja mieszkań Wrocław. .Opróżnianie domu cena, Wrocław, tel.607-698-310, wywóz, utylizacja. Zabieranie zbędnych rzeczy, wywożenie gratów z garażu, odgracanie pomieszczeń. Opróżnianie domów w wywozem wyposażenia. Czyszczenie mieszkań, lokali, pomieszczeń, z dywanów, materacy,wersalek, mebli z załadunkiem, utylizacja mebli , starego agd, kanapy, demontaż szafy, regałów, starych niepotrzebnych mebli. Likwidacja mieszkań we Wrocławiu, pomieszczeń, magazynów, wywóz gruzu, odpadów, po budowie, remoncie. Wyniesienie i zniesienie zbędnych rzeczy, śmieci. Wywóz boazerii Wrocław. Opróżnianie/odgracanie zagraconych mieszkań,domów,pokoi,pomieszczeń po zbieraczach Wrocław.Wywóz mebli używanych Wrocław.Wywóz zawartości mebli Wrocław,Ile kosztuje wyniesienie mebli z mieszkania,wyniesienie mebli z mieszkania,odbiór starych mebli przy zakupie nowych,,ile kosztuje opróżnienie mieszkania Wrocław,ile kosztuje sprzątanie mieszkania Wrocław,sprzątanie mieszkań zaniedbanych Wrocław,opróżnianie mieszkań Wrocław cennik,sprzątanie po zalaniu Wrocław cennik,wywóz starej kanapy Wrocław,Jak pozbyć się starych mebli Wrocław,Wywóz odpadów wielkogabarytowych z załadunkiem Wrocław,graty-wywozimy.pl Wrocław,wywóz starej wersalki Wrocław,wywóz starej meblościanki Wrocław,wywóz lodówki Wrocław.Wywóz odpadów wielkogabarytowych Wrocław.Wywóz mebli do utylizacja Wrocław.Utylizacja Wrocław.Wywóz starych mebli Wrocław Psie Pole,wywóz starych mebli Wrocław Fabryczna,Wywóz starych mebli Wrocław Krzyki,wywóz starych mebli Wrocław Śródmieście,wywóz starych mebli Wrocław Stare Miasto,Wywóz starych mebli Wrocław Tarnogaj,wywóz starych mebli Wrocław Jagodno,wywóz starych mebli Wrocław Różanka,wywóz starych mebli Wrocław Partynice,wywóz starych mebli Wrocław Ołtaszyn,wywóz starych mebli Wrocław Kleczków,wywóz starych mebli Wrocław Szczepin,wywóz starych mebli Wrocław Huby,wywóz starych mebli Wrocław Klecina,wywóz starych mebli Wrocław Stabłowice,wywóz starych mebli Wrocław Leśnica,Wywóz starych mebli Wrocław Kozanów,wywóz starych mebli Wrocław Nowy Dwór,Wywóz starych mebli Wrocław Popowice,Wywóz starych mebli Smolec.Wywóz starych mebli Siechnice,Wywóz starych mebli Kryniczno,wywóz starych mebli Psary,Wywóz starych mebli Siechnice,wywóz starych mebli Radwanice,wywóz starych mebli Wisznia Mała,wywóz starych mebli Ligota Piękna,wywóz starych mebli Krzyżanowice. Wrocław,Dolny Śląsk graty-wywozimy.pl Wrocław http://graty-wywozimy.pl , TEL. 607-698-310
    • Myśmy to wałkowali 3 lata temu wtedy wyslalem skany z podręcznika:    
    • Ja mam rurę w geowłókninie, także jak miałaby się zamulić, to na samym dnie, bo w 90% jest obsypana kamieniem, a dla mnie bardziej logicznym jest odsączenie nawet tego 1cm nawet z mułu, niż żeby było kilka centymetrów kamieni zatopionych w wodzie. Ale ekspertem nie jestem, posłuchałem tylko rady tego kto robi to na codzień i wydało mi się to bardziej logiczne niż położenie rury na kamieniach. Btw rura leży na geowłókninie, więc nie bardzo ma się czym zamulić. A kamień miałem dosyć dobrze wypłukany, więc nawet z niego niewiele tam osiadło. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • a co cię śmieszy - podręcznik niemiecki? Niemców nie lubię - ale na budowlance się znają Ja tego nie wymyśliłem - ale zasięgam najlepszych rad, jak coś robię, a nie majstrów z okolicy (choć czasem się znajdzie b. dobry)   Podręcznik fachowy zaleca nawet trzy różne frakcje kamienia drobny przy rurce drenarskiej, zwłaszcza tej z PCV - żeby jej nie uszkodzić i dopiero po warstwie tego drobnego dawać grubszy kamień. To samo pod rurą - drobny kamień. I tak samo przy geowłókninie - żeby jej nie podziurawić. Dla mnie to logiczne - choć pracochłonne.   to może mnie poucz, co cię rozśmieszyło?    nie ja to wymyśliłem - ale to logiczne, że jak dasz na dno wykopu, to się szybko zamuli rura, bo z tego kamienia też osiądzie pył, a poza tym rura powinna być oddzielona od podłoża. Dlatego daje się płytka warstwę tego drobnego kruszywa pod dren. 
    • Ok, może być nawet 500 milimetrów, lepiej nawet brzmi. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...