Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
pbienkos

Moc kotła CO - dlaczego nie za duża?

Recommended Posts

Witam i pytam
Jakie wady i zalety mazbyt duża moc kotła gazowego? Przy założeniu, że temp. pomieszczeń steruje termostat, to czy lepiej mieć mniejszą moc i dłuższe cykle pracy czy większą i pracę "dorywczą"? jakie są optymalne ze względu na sprawność warunki pracy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Tak naprawdę w ogrzewaniu centralnym płacisz, za ciepło wytworzone nie za odebrane. Z innej beczki, dwa niasany Mikra o tej samej masie, jadące z tą samą prędkością 70km/h jeden z silnikiem 1l, drugi V6 3l Ten drugi spali więcej mimo wykonanej takiej samej pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Większość produkowanych kotłów gazowych wyposażona jest w palniki modulowane sterowane układem elektronicznym, który dostosowuje moc grzewczą do aktualnych potrzeb. Zapewnia to niemal ciągłą pracę palnika, co korzystnie wpływa na sprawność ogrzewania, brak jest bowiem tzw, straty postojowej związanej z wychładzaniem się kotła, gdy on nie pracuje. Praktycznie koły dobierane są raczej pod kątem możliwości przygotowania ciepłej wody w systemie przepływowym (kotły dwufunkcyjne) i dlatego ich moc wynosi 21 - 26 kW, niezależnie od ogrzewanej powierzchni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Należy zapewnić komfort ciepłej wody użytkowej dla rodziny, i do ilości osób należy dobrać moc kotła tak, aby każdy mógł w dowolnych chwili korzystać z ciepłej wody, są na to przeliczniki w zależności od ilości osób i ilości łazienek.
Co do Nissana Mciry, to dobre porównanie. Micra podejrzewam jest dobra do jazdy po mieście. Dystans np. 2000 km wygodniej będzie przemierzyć wygodniejszym, większym i bezpieczniejszym samochodem. Można także się przesiąść na 126p.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Jeżeli chodzi o komfort i opłaty to jestem zdecydowanym zwolennikiem izolowania i niecentralnych systemów ogrzewania, 40 kWh/m2/rok. Piece zbyt długo u nas nie stają się historią, szkoda kasy i środowiska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może się niejasno wyraziłem w temacie: chodzi mi o regulację mocy maksymalnej w kotle z modulacją, czy należy ją ograniczyć od góry? elektronika sobie radzi, ale tak naprawdę to z temperaturą wody na kotle... Przy grzaniu cwu kocioł niezależnie od tego ustawienia chodzi pełną mocą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli wyregulujemy pod daną powierzchnie do ogrzania to w momęcie startu kotła od strony CO kocioł nie będzie pracował na pełnych parametrach ponieważ nie puści go elektronika a największe straty ciepła są po stronie komina to znaczy im zimniejszy komin to lepsze wykożystanie ciepła wyprodukowanego przez palnik .Ja jestem za zmniejszeniem mocy do danego budynku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W automatyce sterującej pracą kotła jest tzw. priorytet c.w.u. Oznacza to, że najpierw przygotowywana jest c.w.u. i odbywa się to zawsze pełną mocą kotła żeby było szybko. Moc kotła dobiera się zazwyczaj do potrzeb ogrzewania, a zapotrzebowanie do podgrzania c.w.u. pomija się, ewentualne wyłączenie ogrzewania na czas przygotowania c.w.u. nie wpłyną na wyziębienie budynku. Mówimy tu oczywiście o typowych użytkownikach w domkach jednorodzinnych i o kotłach z pojemnościowym zasobnikiem c.w.u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moc kotła na przygotowanie c.w.u. a moc kotła ze strony c.o. w kotłach dwufunkcyjnych niezależnie od tego czy są z zasobnikiem czy nie to dwie różne sprawy . W nowoczesnych kotłach producenci rozdzielili te dwa parametry i moc kotła na c.w.u. ustawiamy pod moc wężownicy w zasobniku lub wymiennika np.płytowego i ta moc zreguły jest mocą maksymalną kotła , a moc na c.o. niezależnie ustawiamy od potrzeb nie ingerując w moc c.w.u. . Dobrej klasy kocioł powinien załadować zbiornik np.100l w powiedzmy 10-15 min przy delta T 35*C ten czas jest za krótki by wychłodził budynek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
nie ma kotlow dwufunkcyjnych z zasobnikiem - kociol dwufunkcyjny ogrzewa wode przeplywowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Jak to jest?Czy piec turbo o stałych obrotach dmuchawy ma dużo mniejszą od nominalniej sprawność, kiedy pracuje z mocą mniejszą od nominalnej, np. minimalną?
Mam piec Vaillant 20kW ogrzewający małe mieszkanie (65m2), zauważyłem, że nawet w tęgi mróz nie przekracza on swojej minimalnej mocy - 7kW. Używam regulatora tygodniowego z ustawieniem "regulacja proporcjinalna". Czy nie lepiej ustawić regulację prostą - "włącz-wyłącz na maksymalnej mocy"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na potrzeby ogrzewania Twojego mieszkania moc 20 kW jest za duża, jeśli jednak masz kocioł dwufunkcyjny to taka moc jest potrzebna do podgrzewania c.w.u.
Twój kocioł sterowany regulatorem nigdy nie będzie grzał takiego małego mieszkania pełną mocą i przestawienie go na sterowanie ręczne nie ma sensu. Dodatkowo jeśli masz zaizolowane mieszkamie wg zaleceń pana T. Brzęczkowskiego czyli ściany bez jakiejkolwiek akumulacyjności cieplnej to tym bardziej praca z większymi mocami jest bezcelowa, bo nie ma gdzie tego wyprodukowanego ciepła zmagazynować i Twój kocioł powinien pracować z jak najkrótszymi przerwami przy minimalnej mocy zapewniającej komfort cieplny w mieszkaniu. Przy domach nieizolowanych, ale ocieplonych wytworzone ciepło jest kumulowane w masywnych ścianach i przerwy w pracy kotła mogą być dłuższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ale przeciez chodzi o to aby piec pracowal z jak najmniejszymi przerwami bo wtedy jego sprawnosc jest najwieksza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Moc kotła na przygotowanie c.w.u. a moc kotła ze strony c.o. w kotłach dwufunkcyjnych niezależnie od tego czy są z zasobnikiem czy nie to dwie różne sprawy . W nowoczesnych kotłach producenci rozdzielili te dwa parametry i moc kotła na c.w.u. ustawiamy pod moc wężownicy w zasobniku lub wymiennika np.płytowego i ta moc zreguły jest mocą maksymalną kotła , a moc na c.o. niezależnie ustawiamy od potrzeb nie ingerując w moc c.w.u.  . Dobrej klasy kocioł powinien załadować zbiornik np.100l w powiedzmy 10-15 min przy delta T 35*C ten czas jest za krótki by wychłodził budynekTo zależy jaki budynek. Kanadyjczyki szybko się nagrzewają , ale i szybko wychładzają.
JEżeli ktoś lubi obfite kąpiele to .... 100l to mało. Co wtedy ?
Pytam bo znajomy rozważa sytuację zasilania domu piecem 21 kW gdzie będzie duże zapotrzebowanie na CW icon_smile.gif ... i tu powstaje pytanie czy mając zasobnik 300 l będzie się on nagrzewał po pełnym opróźnieniu przez 50 min i wtedy nie dogrzewał domu ? Jak to rozwiązać (pozostając przy mocy 21 kW)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Spadek mocy z jaką pracuje kocioł powoduje zmniejszenie prędkości przepływu spalin, a co za tym idzie intensywności wymiany ciepła między spalinami, a elementami pierwotnego wymiennika ciepła. Powoduje to w konsekwencji spadek sprawności urządzenia. Przy czym pomiedzy mocą maksymalną, a minimalną kotła, spadek ten jest stosunkowo niewielki i wynosi 3 do 5 %. Gdyby moc była niższa niż minimalny pułap wyznaczony przez producenta to sprawność odbioru ciepła spadłaby drastycznie, nawet o kilkanaście procent.
Co do wyboru rodzaju pracy regulatora to pozostawiam to już w gestii użytkownika. Generalnie dokładniejsza i bardziej komfortowa jest regulacja proporcjonalna. Jednak niekiedy użytkownicy uważają, iż powoduje ona zbyt dużą ilość włączeń i wyłączeń kotła. W związku z tym wybierają regulację dwustawną.

Pozdrawiam:
Stefan Żuchowski
Dział Techniczny Vaillant
www.vaillant.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Tak, ale w kotle turbo (n.b. Vaillant 202 własnie) prędkość spalin jest stała, bo wymuszona dmuchawą tylko! Czy wobec tego spadek sprawności jest też równie mały jak w kotłach z ciągiem tradycyjnym? Czy zbyt szybki przepływ słabo ogrzanych spalin przez wymiennik nie powoduje pogorszenia przekazywania ciepła?

Czy firma podaje w jakichkolwiek materiałach technicznych sprawność pieca dla mocy np. minimalnej (40% płomienia)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Szanowny Panie

Wbrew pozorom wymuszanie przepływu spalin przez wentylator nie powoduje, że ich prędkość jest stała. Podobnie jak w kotłach atmosferycznych prędkość przepływu spalin w kotle z zamkniętą komorą spalania zależy również od innych czynników, między innymi temperatury spalin, ich aktualnego składu. Oczywiście zmienność prędkości przepływu spalin w kotłach z zamkniętą komorą spalania nie jest tak duża jak w kotłach atmosferycznych. Niemniej jednak zmniejszenie mocy kotła zawsze powoduje spadek prędkości przepływu. Podobna sytuacja ma miejsce w wodnym obiegu centralnego ogrzewania. W układzie tym pomimo zastosowania pompy o stałych obrotach przepływ wody nie jest stały. Jego wahania mogą wynosić nawet do kilkunastu procent i są spowodowane wpływem ciśnienia grawitacyjnego, którego wartość zmienia się w czasie sezonu grzewczego. Pomijam tu oczywiście wpływ pozostałych elementów regulujacych przepływ jak zawory z głowicami termostatycznymi i inne.

Odnośnie zależności współczynnika sprawności od prędkości przepływu spalin postaram się przytoczyć kilka informacji teoretycznych:
Zgodnie z zasadami mechaniki cieczy i gazów rozróżniamy trzy rodzaje ruchu płynów. Są to: przepływ laminarny, przejściowy i burzliwy. Charakter przepływu zależy od prędkości poruszania się płynu.
Ruch laminarny cechuje się powolnym przepływem cieczy lub gazu. W czasie ruchu poszczególne warstwy płynu nie mieszają się i nie przekazują sobie energii. Wymiana ciepła między poruszającym się ruchem laminarnym strumieniem spalin, a materiałem wymiennika cechuje się bardzo małą intensywnością. Co prawda cieniutka warstwa gazów przepływająca najbliżej lamel wymiennika przekazuje przenoszone ciepło. Jednak z uwagi na brak przepływu energii wewnątrz spalin stanowi ona jednocześnie wręcz izolację miedzy wymiennikiem, a pozostałymi warstwami spalin. W efekcie tak zwany współczynnik przejmowania ciepła, który opisuje intensywność przepływu ciepła między spalinami, a materiałem wymiennika jest bardzo niski. Przez to spaliny po przejściu przez wymiennik są nadal gorące i unoszą większą część energii do atmosfery. Sprawność kotła jest wówczas bardzo niska.
Ruch przejściowy charakteryzuje się nieco większą intensywnością przepływu. Wewnątrz strumienia spalin następują małe zawirowania, przez co częściowo następuje wymiana energii między poszczególnymi warstwami płynu. Niemniej jednak współczynnik przejmowania ciepła dla ruchu przejściowego wzrasta tylko nieznacznie w porównaniu do współczynnika dla ruchu laminarnego. W związku z tym sprawność kotła wzrasta również bardzo nieznacznie.
Dalszy wzrost prędkości przepływu powoduje, że ruch staje się burzliwy. Ten rodzaj ruchu charakteryzuje się dużymi zawirowaniami i intensywną wymianą energii wewnątrz strumienia spalin. W związku z tym współczynnik przejmowania ciepła gwałtownie wzrasta i w pewnym punkcie osiąga swoją maksymalną wartość. Co za tym idzie również sprawność kotła jest maksymalna.
Wymuszanie jeszcze intensywniejszego przepływu spalin nie powoduje wzrostu ani spadku współczynnika przejmowania ciepła i sprawności kotła.
Na podstawie przytoczonej powyżej teorii widać, że najważniejszym jest, aby nie dopuścić do laminarnego lub przejściowego przepływu spalin. Stąd, między wynika ograniczenie minimalnej mocy z jaką może pracować dany model kotła. Producenci urządzeń grzewczych tak dobierają zakres ich pracy, aby przepływ spalin przez wymiennik ciepła był zawsze burzliwy.

Sprawność kotła VUW 202 wraz ze spadkiem mocy z jaką pracuje może wynosić 3 do 5 %. Spadek sprawności będzie zależał również od temperatury pracy kotła. Dla temperatur wysokich rzędu 75 czy 80 C spadek sprawności może osiągnąć do 5 %. Jeśli zaś kocioł będzie pracował z temperatura około 50-60 C sprawność może spaść jedynie o 2-3 %.

Pozdrawiam
Stefan Żuchowski
Dział Techniczny Vaillant
www.vaillant.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...