Skocz do zawartości

Bardziej liberalne prawo budowlane


Recommended Posts

Z 8 lipca 2009 r. weszły w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/9965-bardziej-liberalne-prawo-budowlane

Link do komentarza
Może ktoś napisać co zrobić jeśli działka jest 40cm za krótka i czy można za zgodą sąsiada zmniejszyć odległość od jego granicy o te 40cm (nie 4m tylko 3.60) Czy zgoda sąsiada może wspomóc tę zmianę z pozwoleniem na budowę Będę wdzięczny za podpowiedź
Link do komentarza
Gość Ekspert
Przepisy te nie są bazowane na żadnych reczywistych przesłankach. Jest to typowa radosna twórczość aroganckich pseudo-specjalistów. Szczególnie ostatni wariant (ten o 5,5 i 3 m) udowadnia, że poprzednie zakazo-nakazy są bez uzsadnienia. Amatorzy bełkoczą o dostępie dla strażaków i o prywatności. Obydwa są bzdurne. Nie ma potrzeby 4 m w razie pożaru. Jeżeli strażacy mogą gasić 100 tasiemce jednorodzinnych slamsów to dadzą sobie radę z domkiem wolnostojącym bez 4 metrów. A co do prywatności - to nikt nie słyszał o firankach i zasłonach? Bełkot prawdziwy bełkot. A szczególnie w Polsce wszystkich stać na marynowanie ziemi dla urojonych strażaków i pseudo prywatności! Inne znacznie bogatsze narody nie stać na takie nic nie dające przepisy.
Link do komentarza
PRAWO PRAWEM , A I TAK URZEDNIK DECYDUJE O WSZYSTKIM -----I INTERPRETUJE TAK JAK MU PASUJE ! CZY JEST JAKIS SPOSOB NA LENIWYCH URZEDASOW , ODSYLACYCH INWESTORA W NIESKONCZONOSC PO KOLEJNE "WYMYSLANE'' JUZ PAPIERY --PO TO BY ZYSKAC NA CZASIE I PRZECIAGNAC CALA PROCEDURE ?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Podpisalam umowę przedwstępną na działkę 500m2 ,dom stoi na granicy działki z sąsiadem.tzn. granica biegnie w miejscu gdzie kończy się budynek, właściciel zgodził się żebym ociepliła dom w przyszlym roku korzystając z jego działki,tylko czy mozna ocieplić zgodnie z prawem?Bo to jednak parę centymetrow na działce sąsiada.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Gość herrman
A co w przypadku, gdy chce się rozbudować już istniejący dom, który stoi 2m od granicy (z ulicą) i chce się dobudować na zewnątrz klatkę schodową, czyli nie tylko w górę?.
Link do komentarza
  • 12 lata temu...
Gość Agata
Kupiłam budynek gospodarczy z garażem. Budynek jedną ścianą jest połączony z domem sąsiada (dom przerobiony z dawnego chlewa). Sąsiad ma jedną część piwnicę pod swoim budynkiem i drugą (przechodnią) część pod moim budynkiem gospodarczym. Na mapkach przedstawiony jest obrys jego domu i części piwnicy bez części która leży pod moim budynkiem gospodarczym. Chciałabym przerobic mój budynek gospodarczy na mieszkalny i zrobić caly podpiwniczony razem z częścią sąsiada ktora leży pod moją własnością. Ja to wygląda w przepisach. Czy mogę poprostu zamurować wejście przechodnie z jednej do drugiej części piwnicy i mogę kontynuować powiększanie mojej piwnicy i remonty?
Link do komentarza

Właścicielem budynku, razem z jego częścią podziemną, jest co do zasady właściciel danego gruntu (działki). Tak więc uprzedziłbym sąsiada o zamiarze zajęcia i wyremontowania tej części piwnicy, tak aby mógł spokojnie zabrać swoje rzeczy. Następnie zgłosiłbym się do wydziału budownictwa i architektury w starostwie, oficjalnie, na piśmie, informując o tym jak faktycznie wygląda część podziemna budynku. Niech to sobie uwzględnią w ewidencji i na mapach. Żeby potem nie było problemów i podejrzeń, że to dopiero nowy właściciel zrobił piwnicę.

Link do komentarza
Gość Agata
Kupiłam budynek gospodarczy z garażem.... Działki są przepisane na własność. Sąsiad ma kwadrat swojego domu w tym tylko jedna część piwnicy. Moja własność na mapce Budynek gospodarczy i odejmuje część piwnicy którą zajmuję sąsiad. Czyli jak wchodzi do drugoej części piwnicy to jest pod moim gospodarczym. Czy moge usunąć go z tej części pode mną?
Link do komentarza
Gość Agata
Kupiłam budynek gospodarczy... dawniej oba budynki były "wuja" sąsiad miał przepisane, w umowie wymiary budynku na ziemi, ja kupiłam od "wuja" na umowie mam wymiary na ziemi
Link do komentarza

Jeżeli piwnica pod częścią budynku nie jest w ogóle uwzględniona w planach i ewidencji to najpierw trzeba to wyprostować formalnie. Dlatego pisałem o oficjalnym zgłoszeniu w urzędzie. Ponadto sprawę usunięcia rzeczy przez sąsiada też trzeba uregulować w cywilizowany sposób. Najlepiej polubownie i spokojnie, nie warto zaczynać od zrobienia sobie wroga. 

Link do komentarza
Gość Agata
Kupiłam budynek gospodarczy... wejście do piwnicy sąsiada jest z jego strony, do drugirj części jest właśnie jako przechodnie wejście od sąsiada. Więc tam trzebaby było zamurować i robić z mojej strony. Powiem tak miłością do siebie nie pałamy, grzecznościowe dzień dobry i każde w swoją stronę. Przewiduję problemy po stronie sąsiada.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...