Skocz do zawartości

Przydomowe oczyszczalnie


Recommended Posts

Napisano
Niestety nie jest tak różowo. Ścieki nie znikają ot tak po prostu. Może rozwinę trochę temat...

Jest wiele technologii używanych do oczyszczania ścieków. Trudno tutaj tłumaczyć jak działają- jeśli ktoś jest dociekliwy to znajdzie obszerne materiały na ten temat. Ja ze swojej strony chciałabym uwagę zwrócić na bardzo istotny podział oczyszczalni przydomowych, jaki należałoby zastosować:

1. Oczyszczalnie w których cały proces oczyszczania jest odizolowany od środowiska i dopiero oczyszczone ścieki są z niej odprowadzane.
2. Oczyszczalnie drenażowe - w których drenaż rozsączający stanowi drugi stopień oczyszczenia ścieków w glebie.

Firma Probud we współpracy ze swoimi partnerami oferuje pierwszy rodzaj oczyszczalni. Oczyszczalnie prezentują wysoką kulturę pracy i bezpieczeństwo o czym dalej. Koszt eksploatacji to ok. 150-200 zł rocznie w co wliczony jest zalecany raz do roku wywóz osadu (100-150 zł) i koszt energii elektrycznej (40-50 zł).

Dla drugiego typu oczyszczalni, w których drugi etap oszyszczania ścieków w glebie przebiega w drenażu rozsączającym nie ma możliwości pomiaru parametrów oczyszczonych ścieków. Aby spełnione były dosłownie wymagania przepisów, drenaż rozsączający należałoby całkowicie oddzielić od gruntu i dopiero po oczyszczeniu i pozytywnej analizie ścieków odprowadzić je do odbiornika, którym może być ziemia, rów, rzeka, kanalizacja burzowa itp. Niestety sposób w jaki były budowane tego typu oczyszczalnie nie stanowi żadnego zabezpieczenia wód podziemnych przed zanieczyszczeniem.

Drenaż rozsączający stanowi poważne źródło zakażenia bakteriologicznego wód podziemnych i powierzchniowych ale również gleby. Dzieje się tak dlatego, że w drenażu następuje kumulacja mikroorganizmów pożytecznych jak i chorobotwórczych. W wyniku kilkuletniej eksploatacji oczyszczalni drenażowej następuje zarastanie przewodów drenażowych osadem czynnym i nadmiernym, co obniża stopień filtracji ścieków a w konsekwencji utrudnia lub hamuje przepływ ścieków przez oczyszczalnię.

W przypadku zatkania drenażu, użytkownik zostaje z bezodpływowym zbiornikiem o małej pojemności (zbiorniki stosowane o oczyszczalniach mają najczęściej max. 2m3 pojemności) i katastrofą ekologiczną na swojej działce.

Poprawienie filtracji może nastąpić jedynie poprzez wymianę drenażu, czyli mówiąc krótko poprzez wymianę połowy oczyszczalni na nową. Może nie byłoby w tym nic dziwnego ale sam drenaż to po prosu odpad, który zgodnie z ustawą o odpadach musi być zutylizowany.
Napisano
Ale może być i tak. Przeczytałem na stronie http://fraglesi.eu/2008/09/06/szambo-ekolo...wlasnym-gownie/ I sam nie wiem, czy bardziej mnie to bawi, czy przeraża icon_smile.gif

To jest tekst dla odważnych. Esteci, wrażliwi, oraz ci którzy brzydzą się, tym co ludzkie, nie powinni go w żadnym wypadku czytać. Nie kropkuje słowa “gówno”, bo jestem wkurzony.

Czytam w mądrych książkach, że już starożytne perskie miasta, ponad 3 tysiące lat temu, miały system odprowadzania ścieków. Moje tysiącletnie miasto do tej pory nie skanalizowało niektórych dzielnic, w tym mojej. Chcąc nie chcąc jestem posiadaczem ekologicznego szamba. Nieszczęśliwym posiadaczem.

Jest 21 wiek. Wiek komputerów, Internetu, lotów w kosmos. Mnie tak nie wiele dzieli od posiadania drewnianej wygódki z tyłu domu.

Prezydent mojego miasta marzy o jednym: pozostawić po sobie pomnik – Stadion Baltic Arena a i przy okazji zapewnić godziwą emeryturę. To, że mieszkańcy pławią się w gównie, albo stoją kilometrowych korkach, nie ma dla niego żadnego znaczenia.

To co wydalamy spływa rurkami do dużego zbiornika (osadnika) i tam jest (podobno) zżerane przez bakterie. Tak zwana “szara woda” wypływa górą i za pośrednictwem pompy i drenażu, przenika do gleby.

Przepływa przez położony niżej ogród sąsiada (trawa rośnie mu jak szalona) i po jakimś czasie, podobno oczyszczona, zasila pobliskie jezioro. Nie kąpię się w nim.

Zawartość osadnika trzeba w porę opróżnić, bo inaczej w piwnicy zaczyna bić śmierdzące źródło. Oczyszczenie zajmuje dzień roboty. Pilnuje więc tego.

Rok temu zaczęła szwankować pompa. Wymieniłem na nową. Padła po trzech miesiącach. Specjalistyczna firma zainstalowała nową ze skomplikowanym systemem czujników i sterownikiem. Gówno pod kontrolą komputera. Poczułem się w końcu w 21 wieku.

Niestety dzisiaj rano gówno po raz kolejny zwyciężyło. Czujniki zawiodły. Pompa oszalała. Komputer się wypiął.

Zakasałem rękawy. Dostałem się do studzienki z czujnikami i pompą. Zacząłem czyścić. Przylazł wygłodniały Kot Roman. Ostrożnie powąchał klapę i rozdarł ryja: jeść. Stał tak nade mną i darł się. Nie wytrzymałem i chciałem go wrzucić do studzienki. Na szczęście uciekł.

W poniedziałek ściagnę fachowców, którzy instalowali pompę. Pewnie skończy się awanturą. Tylko jak zmusić wszystkich domowników do nie korzystania z ubikacji do poniedziałku?
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Jan, ja mam od kilku dni oczyszczalnię biologiczną formy sotralentz. Koszt calkowity razem z operatem wodno prawnym, koparką, montażem itp był rzędu może 10 tysięcy, wiec spory. A jak będzie zobaczymy:) drenazowej nie zrobiliśmy z powodu niechęci do wpuszczania szamba w ziemię icon_biggrin.gif i fatalnej przepuszczalności naszej gliny:)
Napisano
Ten post posiadacza przydomowej oczyszczalni nie nastraja pozytywnie do takiego przedsięwzięcia. Eeech, pozostaje zwykłe szambo i już.
Napisano
Zanim napiszesz coś takiego to przelicz sobie dobrze, koszt szamba, miesięczne wydatki na wywóz nieczystości > koszt oczyszczalni, wywóz raz na rok lub 1,5 roku + 200zł na rok za energię elektryczną (napowietrzanie złoża). Po ilu latach będziesz na plusie? Zapewniam Cię, że oczyszczalnia spłaci się wcześniej niż myślisz, chyba, że w najbliższym czasie mają podłączyć Was do kanalizy wtedy zakładanie szamba ma jeszcze jakiś sens. Chociaż nie do końca bo za kanalizę płacisz co miesiąc w wodzie np woda bez kanalizy =3zł woda z kanalizą = 13 zł (to jest aktualna cena, którą płacę).
W mojej gminie jeden wywóz szambiarką wynosi 180 - 200zł w moim przypadku wywóz co 7 dni (dane z projektu szamba) to daje rocznie sumę 9360 - 10400zł plus cena szamba 2000zł to już daje sumę 11360 - 12400zł rocznie
Więc zakup oczyszczalni nawet gdybym kupiła taką za 12000 zwróci mi się już po roku użytkowania. Chyba, że ktoś ma nieszczelne szambo i cichcem wpuszcza smrody w ziemię lub do rowu, ale Ty chyba tak nie robisz??
Pozdrawiam
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Słyszałem od eksperta, któremu ufam, że to w dalszym ciągu firma number 1, jeśli chodzi o oczyszczalnie przydomowe. Zważywszy, że to oni pierwsi wprowadzali je na polski rynek... Tylko pogratulować.
Napisano
a wiesz co jest ciekawe? Ja też tak własnie słyszałam że to jedne z najlepszych a chyba wcale nie najdroższe! Wprawdzie ja kupowałam od kolegi, więc pewnie z dodatkowym rabatem:) ale miałam wyceny dwóch innych firm i obie były powyżej 10 tysięcy- a nam wyszło może około 9 najwyzej. Z tego co wiem mamy jakiś najnowszy model tej oczyszczalni.
Napisano
Sotralentz był na polskim rynku już w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych! Pamiętam, że jak wtedy czytałem o tej technologii, to wydawało mi się, że to kosmos... a dzisiaj prawie standard icon_smile.gif
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Jestem po lekturze... Jestem pod wrażeniem... Moim zdaniem można zamknąć tę część forum. W tym poradniku są odpowiedzi na wszystkie pytania. To oczywiście żart, ale... Zanim ktoś zada pytanie, to warto zajrzeć do na stronkę polecaną przez KAROI icon_smile.gif
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

Próbowałam czytać, ale odpadłam... Zbyt abstrakcyjne jak dla mnie icon_smile.gif


Nie żebym był szowinistyczną, męską świnią, ale... chyba dobrze się stało! icon_smile.gif
Napisano
Chyba nic z tego nie będzie. Feministka to może na nas nakrzyczeć, że jej nie szanujemy itd. itp. ale o oczyszczalniach nie będzie miała ochoty pogadać icon_sad.gif Chociaż oczyszczalnia jest... rodzaju żeńskiego icon_smile.gif
Napisano
Cytat

... bo feministki wyjechały, albo wyszły za mąż - może wrócą icon_biggrin.gif


icon_mrgreen.gif A nie ma to jak feministka wygłaszająca odę na temat przydomowej oczyszczalni icon_mrgreen.gif
Napisano
ciekawe czy ktoś jeszcze planuje robic oczyszczalnię? Bo moja sobie jest, działa, jest całkowicie nie uciążliwa, nie wydziela żadnych zapachów i powolutku będzie sie nareszcie zwracaćicon_smile.gif zarabia na siebie wreszcie- nie mam pojęcia co to znaczy wywóz szamba:)
Napisano
Ja będę zakładać oczyszczalnię ale innej firmy bo ta firma, której Ty masz oczyszczalnię (na pewno dobrą) wpieniła mnie maksymalnie już na etapie dowiadywania się o formalności i takie tam - pewnie miałam pecha i trafiłam na nieodpowiednich ludzi no ale cóż jak ja się raz sparzę to łap więcej nie pcham.
Ale oczyszczalnia będzie biologiczno mechaniczna ze złożem czynnym i napowietrzaniem bez rozsączu z odprowadzeniem do rowu, który jest na mojej działce (okazało się, że operat wodno prawny będzie zbędny icon_smile.gif ).
Napisano
Witam wszystkich
Także posiadam Przydomowa oczyszczalnie ścieków firmy, SOTALENTZ i niestety po 3 latach użytkowania czar prysłicon_sad.gif
Nie chce zwalać winy na firmę, bo to tylko producent i kawałek plastiku, ale niestety ludzie, którzy to montowali pomylili Sie ze swym fachem. Na dzień dzisiejszy niestety będę musiał zamówić chyba toi toja, bo korzystanie z oczyszczalni może się źle skończyć dla mego domu, bo o ogrodzie juz mogę zapomnieć gdyż od 3 dni kopie łopata w poszukiwaniu przyczyn, niedzialania systemu, Otóż dla naświetlenia sprawy oczyszczalnie zamówiłem w pewnej firmie trudniącą się ich montażem i takowy montaż zrobili, czyli zbiornik na 2m i poletko 3x8m dla 4 osobowej rodziny i 2 studzienki rewizyjne jedna na początku poletka a droga ponoć na końcu gdyż jej niestety nie mogę znaleźć. Problem jest w tym Iz w zbiorniku jest pełen stan i w studzienkach także a o drenażu nie wspominając i nie chce nic wsiąkać w ziemie [ dla jasności było juz wywożone 2 razy i preparaty sypie, co 30 dni].W pewnym momencie zwróciłem się z prośbą do wykonawcy by mógł mi cos podpowiedzieć, co teraz z tym zrobić a on mi na to ze gwarancja, jaka udzielili [2 lata] juz minęła i dosłownie ze mam, Sie odp.... od niego i ze ja jestem winny ze to nie chodzi gdyż teren jest za dużo nasączony wodami opadowymi z dachu a łopatą nawet nie wykopał i nie sprawdził, jakoś przez 2,5 roku tego problemu nie było

Jeżeli ktoś z Was juz Sie z takim czymś spotkał proszę o jakieś rady i wskazówki
Pozdrawiam
Napisano
Chyba drenaż Ci się zapchał, wtedy trzeba na nowo ułożyć drenaż chociaż podobno są jakieś preparaty udrażniające. Dlatego właśnie między innymi wybrałam droższą oczyszczalnie bez drenażu.
Pozdrawiam
Napisano
a test przepuszczalności gruntu miałeś? teraz już zupełnie odchodzi się od tych drenaży, pogadaj z przedstawicielem sotralentza- może dałoby się twoją oczyszczalnię tak przebudować żeby wykorzystując częśc układu zrobić normalną biologiczną? ten drenaż do bani jest...
Napisano
Cytat

Ja mam z drenażem chyba od 12-15 lat i śmiga jak należy icon_biggrin.gif
Drenaż jest super icon_biggrin.gif


Widocznie masz dobre warunki wodno gruntowe, bo bez tego ani rusz
Napisano
nooo śmiga ale co tak naparwde leje sie w ziemię? czysta woda? chyba niezupełnie bo nie ma tego wkładu który oczyszcza? A co z całą chemią proszkami itp? U nas do rowu odprowadzana jest woda II klasy czystości...
Napisano
Witam
Po częściowym odkopaniu drenażu niestety musze stwierdzić,Iz wykonawca zaoszczędził na kamyszkach mam ich około 10 cm pod rurami [ powinna być warstwa ok 20-25 cm] a same rury drenarskie sa przykryte tylko agrowluknina [brak na nich jakiejkolwiek warstwy kamienia] i przysypane ziemia, co było według mnie i paru jeszcze osób związanych z hydraulikom problemem zamulenia sie drenazu. Długości nitek drenażu także jest za mała dla 4 osób jak było to zgłaszane wykonawcy powinno być około 32 m a jest 24. Także rury, które sa od studzienek początkowych i końcowych do nitek drenażu powinny być pełne a sa drenarskie, co według producenta powoduje zamulenie studzienek. Wszystkie sprawy skonsultowałem z firma SOTALENTZ, za co im serdecznie dziękuje za uzyskanie pełnych informacji na temat działania oraz montażu oczyszczalni. Teraz niestety zostaje mi tylko rozebranie wszystkiego wyczyszczenie oraz ułożenia na nowo drenażu i co najgorsze zakop około 12 ton kamyszka, bo tyle powinno być dla prawidłowego procesu działania w/w oczyszczalni

Napisano
No to masz niefart i chyba musisz pozwać wykonawcę
Moja śmiga, bo jest na piachu. O czystość się nie martwię: osadnik 3 komorowy, chemia. Wodę z drenażu można pić icon_biggrin.gif
Napisano
drogi kolego/ koleżanko, spróbuj zastosować preparat Trigger do oczyszczalni. ważne jest abyś robił to regularnie co tydzień a nie raz na miesiąc.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Każda inwestycja budowlana czy instalacyjna, niezależnie od jej skali, powinna być prowadzona w sposób zgodny z prawem, zasadami sztuki budowlanej i dobrymi praktykami branżowymi. Jednym z absolutnie kluczowych elementów takiej realizacji jest rzetelna dokumentacja z prowadzonych prac.   W Raccoon 24 Home od początku naszej działalności przykładamy do tego ogromną wagę. Bo dla nas liczy się nie tylko to, co widoczne na zewnątrz, ale też pełna transparentność i pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem, normami i oczekiwaniami inwestora.   Co powinna zawierać dokumentacja robót instalacyjnych?   Podczas prowadzenia prac instalacyjnych — czy to przy ogrzewaniu, klimatyzacji, wentylacji czy instalacjach wodnych — dokumentacja powinna obejmować: Dziennik budowy lub robót — w przypadku instalacji realizowanych w ramach zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Protokóły z wykonanych prób szczelności — instalacji wodnych, gazowych, wentylacyjnych. Protokoły odbioru częściowego i końcowego — dla każdej wykonanej instalacji. Protokół uruchomienia instalacji — potwierdzający poprawną pracę systemów. Protokół pomiarów i testów eksploatacyjnych — np. wydajności wentylacji, ciśnienia w instalacji C.O., parametrów pracy klimatyzacji. Dokumentację powykonawczą — czyli aktualny rysunek/schemat instalacji z naniesionymi zmianami wykonawczymi.   Kartę gwarancyjną i instrukcję użytkowania urządzeń oraz instalacji. Brak tych dokumentów to nie tylko problem w przypadku awarii czy reklamacji, ale też ryzyko przy odbiorach technicznych i problematyczne rozliczenia z inwestorem czy deweloperem.     👉 Pobierz wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych (PDF)   Dlaczego dokumentacja jest tak ważna dla Ciebie jako inwestora?   Masz pełen wgląd w zakres wykonanych prac i potwierdzenie, że wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką.   Łatwiejsze serwisowanie i eksploatacja — protokoły i dokumentacja powykonawcza pomagają w późniejszych modernizacjach i naprawach. Bezpieczeństwo prawne i techniczne — w przypadku kontroli, odbiorów czy ewentualnych sporów. Możliwość dochodzenia gwarancji — na podstawie podpisanych protokołów i kart gwarancyjnych.   W Raccoon 24 Home masz to w standardzie W naszej firmie każda instalacja objęta jest kompletną dokumentacją powykonawczą i protokolarną. Niczego nie robimy na słowo. Po zakończeniu robót klient otrzymuje komplet dokumentów, w tym:   protokół odbioru końcowego protokół prób szczelności protokół uruchomienia instalacji dokumentację powykonawczą   Dzięki temu masz pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem i przepisami.   Do pobrania — wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych Aby ułatwić inwestorom i wykonawcom właściwe prowadzenie dokumentacji, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy, uniwersalny blankiet protokołu odbioru robót instalacyjnych.       Możesz go wykorzystać przy każdej inwestycji — niezależnie, czy zlecasz nam instalację, czy współpracujesz z inną ekipą. To bezpłatne narzędzie, które pomoże Ci uporządkować dokumentację i zabezpieczyć swoje interesy.   Pamiętaj: instalacja to nie tylko urządzenia i rury w ścianie. To również dokumenty, które chronią Twój budżet i bezpieczeństwo budynku na lata.   W Raccoon 24 Home nie musisz o to prosić — u nas kompletna dokumentacja to standard, a nie dodatkowa opcja.         Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl                       e0bdea_5761a534884c4d0988db213df10adb7f.pdf.pdf
    • Dziś niemal każdy inwestor prywatny i biznesowy, planując budowę domu, halę czy modernizację budynku, zadaje sobie jedno pytanie: kiedy zacznie się zwrot z inwestycji w instalacje? Koszty energii rosną, a systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i zasilania to nie tylko kwestia komfortu, ale też realnego wpływu na domowy i firmowy budżet. Problem w tym, że większość firm wykonawczych, kiedy słyszy od klienta hasło „zwrot z inwestycji”, zaczyna dopytywać, kalkulować, wyceniać wersję „podstawową” i „wzmocnioną”, a często finalnie proponuje rozwiązania na styk — takie, które formalnie spełnią wymogi projektu, ale realnie nie zapewnią maksymalnych oszczędności i bezawaryjności przez długie lata.   W Raccoon 24 Home nie pytamy, czy chcesz mieć instalację zoptymalizowaną pod szybki zwrot inwestycji. My od razu robimy instalacje w wersji wzmocnionej. Zawsze. Bez wyjątków. Co to znaczy wzmocniona instalacja?   W praktyce oznacza to, że każdą instalację, jaką wykonujemy — czy to ogrzewanie podłogowe, centralę wentylacyjną, instalację wodną czy systemy zasilania odnawialnego — projektujemy i montujemy w taki sposób, by:   zwiększyć jej trwałość wydłużyć bezawaryjny okres działania zminimalizować straty energii przyspieszyć zwrot inwestycji dzięki oszczędnościom na eksploatacji     Jak to robimy? Na przykład:   W ogrzewaniu płaszczyznowym stosujemy więcej rur niż minimum technologiczne. Dzięki temu system szybciej nagrzewa pomieszczenia, pracuje przy niższych temperaturach zasilania, co zmniejsza zużycie energii i przedłuża żywotność źródła ciepła. Montujemy przewymiarowane emitery ciepła, czyli większe grzejniki lub pętle podłogówki, niż wynika to z obliczeń na styk. Efekt? Lepsza wydajność przy niższym koszcie eksploatacji. System grzeje krócej, rzadziej się załącza, a Ty oszczędzasz na rachunkach.     W instalacjach wodnych i kanalizacyjnych stosujemy większe średnice rur tam, gdzie to ma sens dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W wentylacji zawsze przewymiarowujemy kanały i stosujemy lepsze izolacje, co zmniejsza opory przepływu, poprawia wydajność i ogranicza koszty pracy rekuperatora. Po co to wszystko? Żeby Twoje rachunki równały się zero.   W Raccoon 24 Home nie traktujemy instalacji jako zbędnego kosztu, tylko jako realny składnik Twojego domowego lub firmowego bilansu energetycznego. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym i wykonanym instalacjom możesz osiągnąć bilans niemal zerowy albo znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci. Wielu wykonawców ogranicza się do minimum wymaganego w projekcie lub normach. My wiemy, że warto pójść dalej. Bo im bardziej wydajna i trwała instalacja, tym mniejsze jej koszty eksploatacji i większe oszczędności dla Ciebie.   Zwrot z inwestycji — jak go przyspieszyć?   Kluczem jest odpowiedni mix energetyczny, który nie tylko zapewni Ci niezależność, ale też pozwoli zredukować rachunki praktycznie do zera.   W naszej ofercie możesz połączyć:   pompę ciepła — jako główne źródło ciepła i chłodzenia fotowoltaikę — która zasili pompę ciepła, dom i magazyn energii przydomową elektrownię wiatrową — jako uzupełnienie bilansu w okresach niskiego nasłonecznienia   Taki zestaw pozwala na uzyskanie maksymalnego efektu energetycznego i finansowego. A dzięki temu, że instalacje wykonujemy w wersji przewymiarowanej i wzmocnionej, działają one stabilnie, bez awarii i z wyższą wydajnością przez wiele lat.       Dlaczego inne firmy tego nie robią? Bo liczą na krótkoterminowy zysk i klienta, który nie zadaje pytań. Większość wykonawców chce wykonać usługę możliwie najniższym kosztem własnym, z minimalną ilością materiału, by zwiększyć swoją marżę. My w Raccoon 24 Home patrzymy inaczej. Dla nas liczy się długofalowa relacja i rekomendacje zadowolonych klientów, a to można osiągnąć tylko dzięki jakości i uczciwemu podejściu.     Podsumowanie Jeśli chcesz mieć instalacje, które: działają stabilnie i bezawaryjnie są przewymiarowane, a nie robione „na styk” realnie przyspieszają zwrot z inwestycji pozwalają ograniczyć rachunki do zera to zapraszamy do Raccoon 24 Home.   U nas nie pytamy, czy chcesz mieć wzmocnioną instalację — bo każdą robimy w wersji premium już w standardzie. Tak pracują wykonawcy, którzy naprawdę rozumieją inwestycję w energię i komfort.   Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać Twój domowy bilans energetyczny? Skontaktuj się z nami i poznaj propozycję systemu szytego pod Twoje potrzeby.   Usługi Raccoon 24 Home   Instalacje C.O. Instalacje centralnego ogrzewania (C.O.)   Ogrzewanie Ogrzewanie grzejnikowe Ogrzewanie podłogowe   Pompy ciepła Pompy ciepła dla Twojego domu   Kotły gazowe Kotły gazowe kondensacyjne   Klimatyzacja Klimatyzatory Split Klimatyzatory Multi-Split Systemy klimatyzacji VRF Klimakonwektory Przeglądy okresowe klimatyzacji Serwis klimatyzacji   Wentylacja Rekuperacja Wentylacja mechaniczna Kanały wentylacyjne — rodzaje Serwis wentylacji Wentylatory wyciągowe Systemy odciągowe dla hal i garaży   Sterowanie Sterowanie ciepłem   Cennik usług Cennik usług instalacyjnych   O firmie O nas   Kontakt Formularz i dane kontaktowe     Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl
    • W świecie usług budowlanych i instalacyjnych od lat funkcjonują dwa zupełnie różne podejścia do kwestii wycen i rozliczeń z klientami. Z jednej strony mamy wykonawców, którzy nie boją się jasno przedstawiać swoich stawek, otwarcie informują o kosztach poszczególnych usług i uczciwie tłumaczą, z czego wynikają konkretne ceny. Z drugiej — wciąż istnieją firmy, które wyceniają „na oko” przez telefon, a na końcowym etapie realizacji zaskakują klienta dodatkowymi pozycjami na fakturze lub tłumaczą nieuzgodnione wcześniej koszty jako „nieprzewidziane prace dodatkowe”. Ten podział doskonale zna każdy inwestor, deweloper, zarządca nieruchomości czy zwykły klient prywatny, który choć raz zlecał wykonanie instalacji wodnej, elektrycznej, wentylacyjnej czy gazowej. Dlatego w Raccoon 24 Home od samego początku postawiliśmy na pełną przejrzystość i uczciwe zasady współpracy z klientem.     Dlaczego przejrzystość cenowa w usługach instalacyjnych jest tak ważna?   W odróżnieniu od wielu branż, w których ceny można łatwo sprawdzić w cennikach online czy porównać na popularnych porównywarkach, w usługach instalacyjnych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Każda inwestycja ma swoją specyfikę, zakres prac często ustala się indywidualnie, a ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju budynku, zastosowanych materiałów, stopnia skomplikowania instalacji czy lokalizacji inwestycji. To sprawia, że niektórzy wykonawcy wykorzystują tę niepewność na swoją korzyść. Podają orientacyjne stawki bez szczegółów, nie pokazują klientowi dokładnego kosztorysu, a podczas realizacji pojawiają się „niespodzianki”, które trudno później zweryfikować. Dlatego uważamy, że uczciwy wykonawca nie ma powodu, by ukrywać swoje ceny. Przeciwnie — powinien udostępniać je w przejrzysty i dostępny sposób, aby klient od samego początku wiedział, ile zapłaci za usługę i z czego wynika dana kwota.   Jak to wygląda w praktyce? Transparentny kalkulator usług instalacyjnych   Właśnie z myślą o klientach stworzyliśmy na stronie Raccoon 24 Home kalkulator usług instalacyjnych. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala w kilka chwil sprawdzić orientacyjny koszt wykonania wybranej instalacji lub prac modernizacyjnych. Dzięki temu klient ma możliwość porównania cen różnych usług jeszcze przed kontaktem z naszym doradcą technicznym i może zaplanować swój budżet inwestycyjny bez obaw o późniejsze „niespodzianki”. W kalkulatorze jasno przedstawiamy, jakie elementy składają się na cenę usługi — od kosztów materiałów, przez robociznę, aż po ewentualne dodatkowe prace towarzyszące. Dzięki temu klient wie, za co płaci i może świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnej usługi czy zakresu prac.   Czym różni się uczciwy wykonawca od nieuczciwego?   Różnic jest wiele, ale najważniejsze to: Jasne i przejrzyste wyceny jeszcze przed rozpoczęciem prac. Brak ukrytych kosztów, które pojawiają się na końcowej fakturze. Szczegółowe kosztorysy przedstawiane klientowi do akceptacji. Przejrzyste warunki współpracy, które określają, co wchodzi w zakres usługi, a co wymaga dodatkowych ustaleń.   Stała komunikacja z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji.   W Raccoon 24 Home klaklulator właśnie według takich zasad prowadzimy każdą realizację. Naszym celem jest nie tylko wykonanie instalacji na najwyższym poziomie technicznym, ale również zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa u klienta.   Wiemy, że inwestorzy i klienci prywatni mają dość niejasnych wycen, niedomówień i kosztów, które nagle pojawiają się w trakcie realizacji zlecenia. Dlatego pokazujemy pełen kosztorys jeszcze przed podpisaniem umowy, informujemy o wszystkich możliwych dodatkowych opcjach i pozwalamy klientowi samodzielnie sprawdzić ceny w naszym kalkulatorze. Dlaczego inne firmy wciąż boją się udostępniać swoje ceny?   Bo często ich polityka cenowa opiera się na „polowaniu” na nieświadomego klienta. Bez przejrzystego cennika można manipulować wyceną w zależności od sytuacji, nastroju klienta, lokalizacji czy konkurencji w danym rejonie.   My w Raccoon 24 Home uważamy, że takie praktyki powinny zniknąć z rynku. Klient ma prawo wiedzieć, ile zapłaci, a wykonawca, który jest pewny jakości swoich usług i uczciwie kalkuluje koszty, nie ma żadnego powodu, by ukrywać stawki.     Podsumowanie   Jeśli szukasz wykonawcy instalacji budowlanych, który: gra w otwarte karty nie boi się pokazać cen swoich usług oferuje transparentny kosztorys pozwala Ci sprawdzić wycenę jeszcze przed pierwszym kontaktem   to zapraszamy do Raccoon 24 Home. Na naszej stronie znajdziesz transparentny kalkulator usług instalacyjnych, dzięki któremu możesz od razu oszacować koszt planowanych prac i sprawdzić, jak wygląda uczciwa wycena w tej branży.   Nie warto ryzykować współpracy z firmami, które unikają konkretów i nie potrafią jasno określić ceny. Wybieraj wykonawców, którzy szanują Twój czas, pieniądze i nerwy.  
    • Nie zastanawiałbym się nad tym ale już zdążyłem przygotować pole pod ten garaż z kostki brukowej i teraz musiałbym to wszystko robić na nowo.    Jakie byłyby koszty starania się o pozwolenie?
    • Tak Rury wodnej podłogówki prowadzi się w warstwie wylewki. Rury pozostałych instalacji (woda, kanalizacja), także kanały wentylacji mechanicznej układa się w warstwie styropianu. Grubość warstw styropianu można dobrać do średnicy rur - to a propos optymalnej grubości styropianu. To rozstrzygnie instalator. Dylatacje wykonują fachowcy od wylewki, powinny być też zaplanowane w projekcie ogrzewania. Zwykle i tak wykonuje się je w otworach drzwiowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...