Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Probud

Uczestnik
 • Posty

  4
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Probud

 • Ranga
  Początkujący
 1. Proponuję zrobienie zbiornika na deszczówkę i odzyskiwanie wody deszczowej a nie ścieków.
 2. Probud

  Oczyszczalnia przydomowa

  Koszt montażu oczyszczalni jest uzależniony od lokalizacji. Proszę o przesłanie zapytania ze strony http://www.probud.pl/kontakt.htm i podanie Pana miejscowości. Proszę także o obejrzenie tematu: https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=8148 w którym poruszyłam pewne kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze oczyszczalni.
 3. Probud

  Przydomowe oczyszczalnie

  Niestety nie jest tak różowo. Ścieki nie znikają ot tak po prostu. Może rozwinę trochę temat... Jest wiele technologii używanych do oczyszczania ścieków. Trudno tutaj tłumaczyć jak działają- jeśli ktoś jest dociekliwy to znajdzie obszerne materiały na ten temat. Ja ze swojej strony chciałabym uwagę zwrócić na bardzo istotny podział oczyszczalni przydomowych, jaki należałoby zastosować: 1. Oczyszczalnie w których cały proces oczyszczania jest odizolowany od środowiska i dopiero oczyszczone ścieki są z niej odprowadzane. 2. Oczyszczalnie drenażowe - w których drenaż rozsączający stanowi drugi stopień oczyszczenia ścieków w glebie. Firma Probud we współpracy ze swoimi partnerami oferuje pierwszy rodzaj oczyszczalni. Oczyszczalnie prezentują wysoką kulturę pracy i bezpieczeństwo o czym dalej. Koszt eksploatacji to ok. 150-200 zł rocznie w co wliczony jest zalecany raz do roku wywóz osadu (100-150 zł) i koszt energii elektrycznej (40-50 zł). Dla drugiego typu oczyszczalni, w których drugi etap oszyszczania ścieków w glebie przebiega w drenażu rozsączającym nie ma możliwości pomiaru parametrów oczyszczonych ścieków. Aby spełnione były dosłownie wymagania przepisów, drenaż rozsączający należałoby całkowicie oddzielić od gruntu i dopiero po oczyszczeniu i pozytywnej analizie ścieków odprowadzić je do odbiornika, którym może być ziemia, rów, rzeka, kanalizacja burzowa itp. Niestety sposób w jaki były budowane tego typu oczyszczalnie nie stanowi żadnego zabezpieczenia wód podziemnych przed zanieczyszczeniem. Drenaż rozsączający stanowi poważne źródło zakażenia bakteriologicznego wód podziemnych i powierzchniowych ale również gleby. Dzieje się tak dlatego, że w drenażu następuje kumulacja mikroorganizmów pożytecznych jak i chorobotwórczych. W wyniku kilkuletniej eksploatacji oczyszczalni drenażowej następuje zarastanie przewodów drenażowych osadem czynnym i nadmiernym, co obniża stopień filtracji ścieków a w konsekwencji utrudnia lub hamuje przepływ ścieków przez oczyszczalnię. W przypadku zatkania drenażu, użytkownik zostaje z bezodpływowym zbiornikiem o małej pojemności (zbiorniki stosowane o oczyszczalniach mają najczęściej max. 2m3 pojemności) i katastrofą ekologiczną na swojej działce. Poprawienie filtracji może nastąpić jedynie poprzez wymianę drenażu, czyli mówiąc krótko poprzez wymianę połowy oczyszczalni na nową. Może nie byłoby w tym nic dziwnego ale sam drenaż to po prosu odpad, który zgodnie z ustawą o odpadach musi być zutylizowany.
 4. Firma Probud oferuje systemy oczyszczania ścieków, służące poprawie funkcjonowania niesprawnych beztlenowych systemów oczyszczania ścieków jak również umożliwiające zamianę szamba bezodpływowego w przydomową oczyszczalnię. Oferowane biologiczne oczyszczalnie pracują w oparciu o technologię niskoobciążonego osadu czynnego. Pełne oczyszczenie biologiczne pozwala na wprowadzenie do gruntu poprzez studnię chłonną lub do cieku, rowu lub kanalizacji deszczowej. Nie trzeba budować kilkudziesięciu metrów drenażu jako drugiego stopnia oczyszczania biologicznego. Jeśli jednak zamawiając zbiornik bezodpływowy nosimy się z zamiarem późniejszego przemienienia go w oczyszczalnię, dobrze jest od razu zamówić przystosowany zbiornik, co sprawi że późniejsze prace nie będą uciążliwe.
×