Skocz do zawartości

Hydraulika wodna - pompa


ess

Recommended Posts

Witam !

Piszę do Państwa w sprawie
pomp wodnych które mogłyby sprostać moim oczekiwaniom do projektu jaki mam do zrealizowania.
Mianowicie mam do zrealizowania w domu i u rodziny pewien projekt, do którego potrzebuję pompy (np. fontannowej) która zapewni mi odpowiedni obieg wody w urządzeniu. Zależy mi na tym aby pompa pracowała cicho i efektywnie zatopiona w zbiorniku wodnym.
Zadaniem pompy będzie pompowanie wody ze zbiornika poprzez gumowy wężyk o śr ok 12mm na wysokość min 140-150 cm.
Najlepiej aby można było regulować wydajność takowej pompy w celu dostosowania do wysokości podnoszenia słupa wody w ww. wężyku. Poniżej zamieściłem bardziej obrazowy opis sytuacji.

Dzięki mojemu koledze sprawdziłem sobie pompę firmy AQUAEL (pompa fontannowa):
https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/s...tegory_rn=10780

Jeśli chodzi o jej wielkość (wymiary) jest to to co by mnie interesowało lub niewiele większa max 2-2.5x większa (filtr raczej nie jest koniecznością jeśli chodzi o instalację pompy w domu ponieważ woda w obiegu była by "z kranu" lub destylowana). Jeśli chodzi o hałas, jest prawie niesłyszalana (jeśli tak to można nazwać). Jedyne co mi w niej nie pasowało to sprawa wyprowadzania wody w górę. Mianowicie zamiast tej okrągłej dyszy na końcu rurki wyprowadzającej wodę zamontowałem gumowy wężyk przezroczysty o dł 150cm i średnicy bodajże 12.5mm i ku mojemu nie zadowoleniu pompa wyprowadziła wodę w górę poprzez wężyk jedynie na 50cm, a mnie interesuje wysokość min 140-150 cm.
Pompa ma wydajność 650l/h, a ponieważ jestem laikiem w tym temacie jestem ciekaw czy właśnie parametr wydajności jest odpowiedzialny za wysokość podnoszenia wody w wężyku czy może moc urządzenia ? Jeśli byłaby to wydajność, to czy jeśli powyższa pompa o wydajności 650l/h wyniosła wodę na 50 cm to czy jeśli potroimy wydajność czyli np ~2000l/h to czy takowa pompa wyniesie mi wodę na 150cm ? a odpowiednio bardziej wydatna pompa wyniesie wyżej ? a może zle szukam i powinna być to innego rodzaju pompa niż fontannowa, np wysokociśnieniowa ?

Uprzejmie proszę o pomoc w tej kwestii.
Link do komentarza
Wysokość podnoszenia to odrębny parametr, podany zresztą w opisie i tej pompy (to maksymalna wysokość podnoszenia). Pompa może mieć dużą wydajność ale niewielką wysokość podnoszenia. Podnoszenie wymaga przezwyciężenia oporów hydraulicznych, wydajność zaś dużego przepływu.
Przy większych pompach podaje się też często wydajność w zależności od zmiany wysokości podnoszenia, bo wydajność pompy zwykle spada jeśli wzrośnie wysokość podnoszenia.
PS. W tym przypadku w praktyce będzie chyba potrzebna pompa o wysokości podnoszenia ok. 200 cm, jeśli słup wody ma być podnoszony swobodnie a nie w rurce.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli te roboty są równie dokładne, jak Twoje posługiwanie się językiem polskim, to żadna reklama nie pomoże...           Te same balkony??? Czyżby zmienił się właściciel firmy?      
    • Po pierwsze zastanów się skąd się ta para bierze i którędy przechodzi. Uważasz, że przechodzi przez strop? Pewnie jak czajnik włączysz na herbatę. Pytałem z czego ten strop, ale olałeś pytanie i odpowiedzi nie dajesz.  Sorry, ale skoro wiesz lepiej to działaj jak chcesz.
    • Zawsze myślałem, że ideą ocieplenia stropu jest PAROPRZEPUSZCZALNOŚĆ, czyli membrana pierwsza, warstwa wełny (w nowych rozwiązaniach aż dwie warstwy wełny: jedna między krokwiami, druga pod krokwiami na specjalnych wieszakach), obowiązkowa szczelina wentylacyjna 2,5 - 3 cm, membrana druga, blachodachówka. Czy pełne deskowanie nie zakłóca tej paroprzepuszczalności? Piszę o tym, bo mieszkam domu szeregowym i na I piętrze w przedpokoju mamy strasznie zimno, mimo sporego grzejnika żeliwnego, toteż docieplenie strychu to dla mnie priorytet. Kolega Redaktor wspomniał o przypadkach uszkodzenia więźby po zastosowaniu wełny między krokwiami. Czy ktoś z sz. Kolegów ma jakieś podobne doświadczenia? Czy to przypadkiem nie wynika w 100 % z podstawowego błędu jakim jest pominięcie szczeliny wentylacyjnej?   I druga sprawa: co jest tańsze: ocieplenie dachu wełną, czy stropu? Zaznaczam, że obie ww. czynności chcę wykonać sam na podstawie filmów instruktażowych i poradników producentów.   Maciek Linki: www.isover.pl/porady/jak-prawidlowo-ocieplic-poddasze infodeweloper.pl/jak-prawidlowo-ocieplic-poddasze-welna-mineralna-kompletny-poradnik-krok-po-kroku
    • Cześć, Mam problem z plamami po malowaniu na płytach karton gips. Pojawiły się na suficie i ściance coś jakby plamy. Tak właściwie wyskoczyły one po "podmalowaniu" farbą uzupełnień pęknięć akrylem. Przed samym malowaniem ściany były gruntowane i nałożone 3 warstwy farby, głównie wałkiem. Nie było plam, wyskoczyły one po ponownym malowaniu tam gdzie poprawiałem pęknięcia gk. Próbowałem już pojawiające się plamy zakryć przy wykorzystaniu szlifowania papierem ściernym, ponownym gruntowaniem miejscowym i na nowo malowaniu tych miejsc. Niestety za każdym razem pojawiają się widoczne plamy.    Zastanawiam się czy jeśli zagruntuje całość powierzchni ściany i pomaluje na nowo to uda się to poprawić? Ewentualnie jakie rozwiązanie spróbować 
    • Witam wszystkich te balkony od początku  do konca to moja robota  w razie pytań doradze 698 028 376  pracuje tylko na terenie  Małopolski. Okucia w łuku wyginam na wymiar na warsztacie i wysyłam kurierem lub odbiór osobisty. Podłorze  wykonuje z mębramy Protan którą zgrzewam do blachy hps 200. 20241031_114903.heic 20240606_123312.heic 20240229_162709.heic 20230727_182717.heic 20230215_150931.heic 20230331_172215.heic 20240327_160716.heic 20231010_122920.heic
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...