Skocz do zawartości

Komin !


Recommended Posts

Napisano
Witam,

Zeszłej jesieni zamontowałem w bardzo starym domu (kamienicy 1925) piec CO.
Podczas eksploatacji w sezonie okazało się że nieużywany przez długi czas komin
jest dziurawy praktycznie na całej swojej długości ( napewno parter i połowa I piętra).
Przy dobrym ciągu nie byłoproblemów ale podczas tzw. cofki na klatce schodowej
poprzez (uwaga!) skrzynkę z licznikami elektrycznymi znajdującej się po drogiej stronie komina w ścianie
wydobywały się kłęby dymu.

Chcę temu zaradzić na przyszłość i oczekuję porad. Nadmieniam że chcę wykorzystać
przewód do którego podłączony był piec dotychczas. Przewód ten mam w tej chwili rozkuty na długości od czopucha pieca do sufitu w pomieszczeniu w którym się znajduje piec. Po rozkuciu okazało się że wymiary komina
to mniej więcej 19x19.

Myślełem o zastosowaniu wkładów z plachy żaroodpornej (okrągły o średnicy 18 cm). Jak wygląda montaż takiego wkładu? Na odcinku rozkutym nie powinienem mieć problemów ale co z resztą komina. POMOCY

P.S. może jakieś inne dobre rozwiązania ???
Napisano
Pomysł masz dobry, tylko ostrożnie z ta średnicą, żebyś sie nie naciął przypadkiem. Najlepiej jest wpuścić od góry sondę (kawałek rury o średnicy jaką chcesz wstawić), żeby sprawdzić czy nigdzie nie będzie problemów z jej umiejscowieniem i czy przypadkiem nie uszkodzi ona po drodze komina.
Pozdrawiam:)
Napisano
Pytanie jeszcze na co jest piec? Z "sondą" to dobry pomysł. Wkład montuje się od góry, oczywiście bez rozkuwania starego komina. Najpierw sprowadź mistrza kominiarskiego, niech dokładnie zbada komin.
Napisano
Dzięki za odpowiedzi.
Mam standardowy piec 25kW opalany praktycznie wszystkim (producent DEFRO).
Napewno istnieją firmy zajmujące się tego typu naprawami komina ale wszyscy wiemy -
mamy kryzys icon_smile.gif i chce zrobić jak najwiecej sam. Czasu mam trochę bo to dopiero wiosna więc powoli może jaoś sobie poradzę .

Dzięki i pozdrawiam.
Napisano
Jeśli to piec na paliwo stałe to raczej nie znajdziesz producenta gotowego wkładu stalowego, który da na niego gwarancję. Pisząc o kominiarzu, chodziło mi o to żeby go zbadał, może być np tak zniszczony, że nie nadaje się do użytku (dziwię się, że nie wezwałeś kominiarza przed podłączeniem). Można sobie zrobić krzywdę, zaczadzeń i pożarów przy niesprawnych kominach nam w kraju nie brakuje.
Napisano
  Cytat

Jeśli to piec na paliwo stałe to raczej nie znajdziesz producenta gotowego wkładu stalowego, który da na niego gwarancję. Pisząc o kominiarzu, chodziło mi o to żeby go zbadał, może być np tak zniszczony, że nie nadaje się do użytku (dziwię się, że nie wezwałeś kominiarza przed podłączeniem). Można sobie zrobić krzywdę, zaczadzeń i pożarów przy niesprawnych kominach nam w kraju nie brakuje.

Rozwiń  


Spokojnie!
Komin jest nieszczelny na odcinku od pieca do mniej więcej sufitu. A spowodowane jest to różnego rodzaju modyfikacjami w ścianie przylegającej do komuna ( różne wiercenia, mocowania). Ktoś kiedyś sobie na nie pozwolił bo jak pisałem komin ten był przez długie lata nieużywany. I ten odcinek
chcę uszczelnić. Nad sufitem konim jest w dobrym stanie. Od góry przechodziły mi do samego pieca trzy rozmiary szczotek czyszszących i kula. Rzadnych innych rzeczy blokujących komin nie ma. Wszystko spadło razem z kulą.

Oczywiście po remoncie komina jeżeli zaobserwuję, że coś jest nie tak spacjalista (kominiarz) natychmiast pojawi się na miejscu.

Pozdrawiam.
Napisano
Kamień spadł mi z serca. Bo już myślałem, że robiszz to bez sprawdzenia. Z wkładem chodzi mi o to, że producenci niezbyt chetnie udzielają gwarancji, jeśli podłączony jest kocioł węglowy.
Napisano
Tablica elektryczna na kominie. Może jeszcze wkuta, co. Luuuudzie. Masz rodzinę, sąsiadów, nie ryzykuj. Usuń wszelkie ubytki i nawiercenia w kominie, prętem stalowym usuń skorodowane spoiny i uszkodzone części cegieł, otynkuj komin dobrą zaprawą cementową. Kominiarz już teraz powinien sprawdzić komin i jego przewody, ocenić podłączenia, światło, stan techniczny, przeróbki, czyszczaki, czopuchy, zwieńczenie , itp. Będzie wiedział co ma zrobić. Po jego ekspertyzie weź się do roboty. Teraz mogą być zbędne koszty. A tak nawiasem, to coroczna kontrola kominiarza to psi obowiązek właścicieli i zarządców domów. Poza tym, przypomniało mi się, niech także budowlaniec sprawdzi, czy do pomieszczeń kotłowni są właściwe zasilenia powietrzem do spalania. Dobry komin to nie wszystko. Ważne też podciśnienie, kubatura pomieszczenia itp. Pozdra

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...