Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
jedyneczka418

Podział działki

Recommended Posts

Witam mam pytanie otóż mój tata posiada działkę 5500m2. Ma warunki zabudowy na nią. Teraz chcemy postawić bliźniak na tej działce i moje pytanie jest następujące kiedy najlepiej podzielić działkę. Na pewno nie chcemy po wybudowaniu domu. Chodzi o to że bardzo trudno u nas dostać pozwolenie na budowę i dlatego nie chcemy jeszcze raz występować o nowe warunki. Czy możemy zrobić tak że tata sam wystąpi o pozwolenie na budowę bliźniaka i wtedy zrobić np. darowiznę tej części na której ja będę budowała swoją połowę domu? Czy wylać fundamenty pod cały budynek i wtedy przepisać na mnie część działki?

Z góry dziękuję za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Istotny jest zapis w warunkach zabudowy - czy pozwala na budowę bliźniaka czy też domu jednorodzinnego. Jeśli w WZ nie ma wyraźnie określonego rodzaju budynku, z pewnością będą problemy na uzyskanie pozwolenia na budowę. Prawdopodobnie trzeba będzie więc ponownie wystąpić o WZ dla budynku dwurodzinnego. Natomiast możliwość podziału działki zależy m.in. od ustaleń prawa lokalnego dotyczącego np. minimalnej powierzchni działki pod zabudowę, wymaganej powierzchni biologicznie czynnej itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam trochę odmienny pogląd niż Redakcja. A wynika to z definicji PB:
Cytat

2a) budynku mieszkalnym jednorodzinnym ? należy przez to rozumieć budynek
wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej
, szeregowej lub grupowej,
służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie
samodzielną całość
, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej
niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu
użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni
całkowitej budynku;


Jeśli wystąpicie o PnB na budynek spełniający techniczne warunki WZ (jeśli zostały określone, np. wielkość, kubatura, kondygnacje, itp.), to w niczym nie uchybicie zapisowi "budynek jednorodzinny", jeśli będzie miał wydzielone dwa lokale mieszkalne, bez względu na sposób tego wydzielenia (parter, piętro, wejście wspólne, czy osobne z prawej, czy lewej strony budynku). Można znaleźć lub zaadaptować projekty które spełnią wymagania WZ, a jednocześnie pozwolą na budowę budynku jednorodzinnego dwu lokalowego, lub bliźniaka stanowiącego konstrukcyjnie jeden budynek.

Druga sprawa. Każdy podział działki po uzyskaniu WZ i (lub) PnB powoduje, że dokumenty te tracą ważność ? bo dotyczą innej działki.
Rozsądnym wyjściem jest darowizna jako współwłasność działki i przepisanie (dopisanie) do PnB współwłaściciela. Po zakończonej budowie dokonujecie wyodrębnienia i zniesienia współwłasności. Współwłasność można wyodrębnić także w trakcie budowy, ale procedura może być bardziej skomplikowana i może spowodować konieczność uzyskania nowych PnB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bajbaga - mały prztyczek - projekt się adaptuje nie adoptuje icon_smile.gif

Ale poza tym dobrze piszesz. Wg mnie najsensowniejszy jest podział po wybudowaniu domu. Chyba że wcześniej zrobicie decyzje pod podział - podzielicie i dalej będziecie załatwiać formalności.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki – poprawiłem. icon_redface.gif
Ale z drugiej strony, jak ktoś ma bardzo wysublimowane poczucie piękna projektu, to może wpierw adaptować, a potem adoptować, lub na odwyrtkę. icon_cool.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...