Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Akcesoria dachowe

Recommended Posts

Dach to nie tylko konstrukcja nośna i pokrycie. To także wiele mniejszych elementów nazywanych "akcesoriami". I chociaż dach będzie wykonany z bardzo dobrych, często kosztownych materiałów, to brak lub niewłaściwy dobór akcesoriów może bardzo wiele zepsuć. Za to ich właściwe zastosowanie znakomicie ułatwia niektóre prace, np. wykonanie przejść instalacyjnych przez połać dachu.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/strefa-magazynu/archiwum/6878-ogrzewanie-pompa-ciepla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość john
Witam! Uważam, że pompa ciepła 7-10 KW jest trochę za mała do domu 200m2. Wiadomo, że pompa ciepła powinna być niedowymiarowana do zapotrzebowania ale przy tym tej wielkości domu to 11 KW to jest minimum. A po drugie za 15 tysięcy to można co najwyżej kupić PC naszej rodzimej produkcji bo pompy renomowanych producentów kosztują w przedziale od min 20000 do 30000. Co do dolnego źródła ciepła to dla domu 200m2 jeżeli mamy mała dzialkę i musimy zrobić kolektory pionowe to potrzeba około 200-250 metrów odwiertów, wiec jest to koszt około 20-25 tys złotych. Więc koszty instalacji dla domu 200m2 tak napradę sa trochę wyższe niz podaje autor artykułu. Dodatkowo napewno są wyższe koszty zużycia energii elektryczne. Mam w tym sporo doświadczenie i nie wygląda to wcale tek słodko:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niby dlaczego 7 – 10kW jest zbyt mała? Czyżby stare nawyki? Przecież po to budujemy energooszczędne domy, aby m.in. stosować kotły o mniejszych mocach nominalnych.
Budując tylko w zgodzie z wymaganiami WT otrzymujemy dom o zapotrzebowaniu szczytowym (dla -20/+22) od 30 do 40W/m2 powierzchni ogrzewanej, a co z kolei przedkłada się na zapotrzebowanie na energię, w sezonie grzewczym od 50 do 80kWh/m2 ogrzewanej powierzchni.
Kupno PCi 10kW, nawet renomowanego producenta, w cenie do 20.000,- nie jest problemem.
Natomiast koszt wykonania, 1mb kompletnego kolektora pionowego, bez zbędnego trudu, można znaleźć od 75 do 80,-.. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że w Polsce nie występują warunki geologiczne, takie, które uniemożliwiłyby, otrzymanie mniej niż 50W z 1mb odwiertu. Można powiedzieć, że średnia wynosi około 70W.
Jak doda się do tego fakt, że średnioroczny COP dla PCi wynosi nie mniej niż 3,3, to, moim zdaniem, autor we wspomnianej publikacji nie rozminął się z rzeczywistością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...