Skocz do zawartości

Przyłącza wodno-kanalizacyjne, gazowe, do sieci elektroenergetycznej


Recommended Posts

Często wiele problemów sprawia interpretacja przepisów związanych z podłączeniem mediów do nowo budowanych domów. Przyłącza wodno-kanalizacyjne, gazowe, do sieci elektroenergetyczne często wywołują wiele nieporozumień, szczególnie gdy chodzi o koszty wykonania tych przyłączy. Spróbujmy więc wspólnie usystematyzować wiedzę z tego zakresu...


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/1169-przylacza-wodno-kanalizacyjne-gazowe-do-sieci-elektroenergetycznej

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Panie i Panowie. W granicach działki właściciele dysponują zarówno domami jak i przyłączami. Oni decydują o kosztach, rodzajach, itp. Także płacą za podłączanie mediów do granicy działki. Koniec kropka. Dylematem są koszty podłączania mediów od linii granicy działki do magistrali. Jeżeli nie jest to trudne technicznie, odległość nieduża , a więc i koszty niezbyt duże, to większość dostawców mediów zawiera je w kosztach umowy o dostawę mediów(woda, prąd,gaz,telefon,internet, ścieki) . Bywa różnie, ale nie tragicznie. Problemem są przypadki podłączeń trudnych i kosztownych. Nikt nie chce robić Wam dobrze kosztem swoim. Takie są realia, ale nikt nie nakazuje Wam budować się w określonym miejscu. Rozumienie, że " chcą zarabiać to niech podłączą" nie zda się na nic. Takie koszty spłacają się przez wiele lat. Opcją może być porozumienie i partycypowanie stron w kosztach. Takie są realia, po prostu.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Przyłącza w pytaniach i odpowiedziach

1. Jakie akty prawne regulują problematykę przyłączy energetycznych?
Odp.:
a) Ustawa z dn. 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118, z późniejszymi zmianami);
b) Ustawa z dn. 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2006 r. nr 89, poz. 625, z późniejszymi zmianami);
c) Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu energetycznego (Dz.U. nr 93, poz. 623, z późniejszymi zmianami);
d) Ustawy z dn. 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. nr 240, poz. 2027 z późniejszymi zmianami).

2. Dlaczego definicja przyłącza jest bardzo ważna?
Odp.: Wykonawca, przyjmując od inwestora zlecenie na wykonanie przyłącza, musi z nim ustalić, co kto rozumie pod tym pojęciem. To ważne m.in. dlatego, że inne przepisy regulują procedurę budowy przyłącza, a inne wykonanie instalacji czy też sieci. Oznacza to również precyzyjne określenie zakresu robót.
Zgodnie z prawem budowlanym, prąd elektryczny można przyłączać po zgłoszeniu Staroście Powiatowemu, lub bez zgłoszenia, zwracając się bezpośrednio do dostawcy energii, natomiast budowa instalacji względnie sieci wymaga uzyskania pozwolenia na budowę i wymaga opracowania projektu budowlanego.

3. Co potocznie nazywamy przyłączem?
Odp.: W potocznej praktyce budowlanej przez przyłącze rozumie się odcinek sieci łączący tę sieć z instalacją znajdującą się na zewnątrz lub wewnątrz obiektu budowlanego. Takie jednak określenie może powodować szereg nieporozumień, np. gdzie kończy się przyłącze a gdzie zaczyna instalacja zewnętrzna.

4. Jak brzmi legalna definicja prawna przyłącza?
Odp.: Pojęcie przyłącza energetycznego zostało zdefiniowane w § 2 pkt 15 rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu energetycznego.
Zgodnie z nim przyłączem elektroenergetycznym nazywamy odcinek lub element sieci służący do połączenia urządzeń, instalacji lub sieci podmiotu, o wymaganej przez niego mocy przyłączeniowej, z pozostałą częścią sieci przedsiębiorstwa energetycznego świadczącego na rzecz podmiotu przyłączanego usługę przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.

5. Ale przecież nie wiemy co to jest sieć!
Odp.: Zgodnie z art. 3 pkt 11 ustawy Prawo energetyczne, za sieć uznajemy instalacje połączone i współpracujące ze sobą, służące do przesyłania lub dystrybucji paliw lub energii, na-leżące do przedsiębiorstwa energetycznego.

6. A co to jest instalacja elektryczna?
Odp..: Zgodnie z § 3 pkt 16 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie WT użytkowania budynków mieszkalnych określa, że instalację elektryczną stanowi układ przewodów i kabli w budynku wraz ze sprzętem i osprzętem elektroinstalacyjnym, urządzeniami, aparaturą rozdzielczą i sterowniczą, układem pomiarowo – rozliczeniowym, urządzeniami zabezpieczającymi i ochronnymi oraz uziemieniami, mający początek na zaciskach wyjściowych wewnętrznych linii zasilającej w złączy i koniec na gniazdach wtyczkowych, wypustach oświetleniowych i zainstalowanych na stałe odbiornikach zasilanych energią elektryczną.

7. Jaką procedurę prawną wybrać przy budowie przyłącza?
Odp.: Od 26 września 2005 r. istnieje możliwość przyłączenia prądu na podstawie przepisów branżowych, zwracając się bezpośrednio do dostawcy mediów, z pominięciem procedury zgłoszenia Staroście (procedura ta jest określona w art. 29a ustawy Prawo budowlane). W takim przypadku realizacja przyłączy będzie zwolniona z reglamentacji administracyjno-prawnej organów administracji architektoniczno-budowlanej.
Twojemu uznaniu pozostawia się wybór procedury związanej z zamierzoną ich budową.

8. Co zyskuję wybierając ścieżkę pominięcia procedury zgłoszenia?
Odp.: Dzięki wprowadzeniu możliwości wykonania przyłączy inwestor oszczędza 30 dni, gdyż nie musi czekać z rozpoczęciem budowy. Pamiętaj również, że samo zgłoszenie przyjęte przez organ administracji architektoniczno-budowlanej bez sprzeciwu nie zwalnia Cię od wykonania innych obowiązków wymaganych przepisami prawa branżowego. W związku z tym pojawia się pytanie, czy jest jakikolwiek sens zgłaszania budowy przyłączy staroście? Odpowiedź jest jednoznaczna - w obecnym stanie prawnym nie ma takiej potrzeby. Dlatego radzimy Ci realizowanie przyłączy na podstawie procedury określonej w przepisach prawa branżowego.

9. Jakie branżowe akty prawne regulują tą kwestię?
Odp.: Przepisami branżowymi, które szczegółowo regulują procedurę realizacji przyłączy energetycznych, jest wspomniane już wcześniej rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (w którym zawarta jest definicja przyłącza). Ponadto posiłkowe zastosowanie będą tu miały przepisy prawa budowlanego, energetycznego, geodezyjnego czy w pewnych sytuacjach ustawy o drogach publicznych.

10. Od czego zaczyna się procedura?
Odp.: Decydując się na wybór procedury wykonania przyłączy na podstawie przepisów branżowych, określonej w art. 29a ustawy Prawo budowlane, w pierwszej kolejności zobowiązani jesteśmy do wykonywania na odpowiedniej mapie planu sytuacyjnego przyłącza.
Plan taki należy wykonać na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

Chcecie dalej?
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Wg urzędników w Szczecinie, przyłącze jest to odcinek między siecią a wodomierzem.
Jeśli licznik jest w studzience to trzeba zrobić powolnie na budowę na "instalację zewnętrzną" pomiędzy studzienką a budynkiem gospodarczym zbudowanym na zgłoszenie. Czyli warunki zabudowy, wtórnik, projektant itd dla pociągnięcia 20 metrów rury na mojej działce.

Co o tym sadzicie?
Link do komentarza
Wg urzędników w Szczecinie, przyłącze jest to odcinek między siecią a wodomierzem.
Jeśli licznik jest w studzience to trzeba zrobić powolnie na budowę na "instalację zewnętrzną" pomiędzy studzienką a budynkiem gospodarczym zbudowanym na zgłoszenie. Czyli warunki zabudowy, wtórnik, projektant itd dla pociągnięcia 20 metrów rury na mojej działce.

Co o tym sadzicie?
Link do komentarza
USTAWA z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Cytat

Art. 2

6) przyłącze wodociągowe – odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową
w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym;



a zawór w domu - ale tak powinno być zaprojektowane przyłącze na etapie planowania.

Ps. Pomijam już to, że na etapie projektu zagospodarowania działki, ta "nitka" wodna, tak czy siak powinna być ujęta - bez względu na jej nazwę (określenie).
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
12 godzin temu, Gość Hrfy napisał:

Nie dowiedziałem się nic

A czego chciałbyś sie dowiedzieć? Wystarczy zadać pytanie, Jeżeli nie zaspokoił Twojej ciekawości artykuł to jest jeszcze forum, nie zapomnij o tym.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...