Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Sledzio

Czy potrzeba jest zgodna wspólnoty na wykonanie łazienki?

Recommended Posts

Witam, kilka tygodni temu kupiłem mieszkanie w starej kamienicy. Mam pełną własność do lokalu, razem z gruntem, w budynku jest wspólnota, a administrator to Zarząd Budynków Miejskich.
W mieszkaniu nie ma łazienki, jest tylko ubikacja, chciałem więc wydzielić z ubikacji i części kuchni łazienkę. Nie będąc do końca świadomym ilości i zawiłości procedur zabrałem się już za burzenie ścian. Jednak podczas wizyty w administracji (chciałem załatwić zgodę na wymianę pionu wodociągowego i żeliwnego kanalizacyjnego na PCV) okazało się, że wymagana jest zgoda wspólnoty na wykonanie łazienki (jakaś uchwała musi być podjęta), co z kolei warunkowane jest zapewnieniem osobnej wentylacji dla pomieszczeń kuchni i łazienki (czyli wizyta kominiarza na pewno mnie nie ominie) i posiadanie projektu budowlanego dla wykonania przebudowy (opisany stan istniejący, stan projektowany - sposób zabudowy ścian, materiał użyty, sposób zabudowy instalacji, ilość , rodzaj i miejsce zabudowy elementów wyposażenia łazienki).
Teraz kilka pytań:
1. Czy nie da się ominąć konieczności zgody wspólnoty? Czy mają w ogóle prawo wymagać czegoś takiego skoro prace będę prowadził wewnątrz mieszkania? Dodam, że zmieniam przebieg ściany wyłącznie działowej, natomast w drugiej działowej wybijam otwór drzwiowy.
2. Większość sąsiadów ma już wykonane łazienki, raczej wątpię czy któryś z nich starał się o zgodę na jej wykonanie. Jak w tym temacie ma się równość wobec prawa?
3. Czy rzeczywiście projekt w takim przypadku jest konieczny?

Myślę również czy najlepszym wyjściem nie będzie zburzenie tych ścian do końca, postawienie nowych i w momencie kiedy przyjdzie Pani z administracji powiedzenie, że już w takim stanie kupiliśmy mieszkanie (czyli z rozpoczętym remontem, kupką gruzu w kącie, itp.)

Z góry dziękuję za wszelkie rady icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Formalnie, zgodnie z prawem budowlanym na wszelkie roboty budowlane potrzebne jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zamiaru prowadzenia takich robót. W praktyce, większość drobnych prac wykonywana jest bez dopełnienia takich formalności, jednak w przypadku powiadomienia inspektora nadzoru budowlanego można spodziewać się nałożenia kar administracyjnych. W opisanej sytuacji oprócz projektu, do uzyskania pozwolenia na przebudowę, konieczna będzie zgoda wspólnoty, gdyż modernizacja ingeruje w część wspólną budynku (instalacja wodno-kanalizacyjna., wentylacja). Natomiast metoda "faktów dokonanych" może okazać się kosztowna, gdyż w razie kontroli inspektor może wydać nakaz przywrócenia stanu poprzedniego (zgodnego z pierwotnym projektem) lub zaproponować kosztowna legalizację samowoli budowlanej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Formalnie, zgodnie z prawem budowlanym na wszelkie roboty budowlane potrzebne jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zamiaru prowadzenia takich robót. W praktyce, większość drobnych prac wykonywana jest bez dopełnienia takich formalności, jednak w przypadku powiadomienia inspektora nadzoru budowlanego można spodziewać się nałożenia kar administracyjnych. W opisanej sytuacji oprócz projektu, do uzyskania pozwolenia na przebudowę, konieczna będzie zgoda wspólnoty, gdyż modernizacja ingeruje w część wspólną budynku (instalacja wodno-kanalizacyjna., wentylacja). Natomiast metoda "faktów dokonanych" może okazać się kosztowna, gdyż w razie kontroli inspektor może wydać nakaz przywrócenia stanu poprzedniego (zgodnego z pierwotnym projektem) lub zaproponować kosztowna legalizację samowoli budowlanej.Tyle, że ja nie zmieniam kształtu i przebiegu pionów, ani wentylacyjnych ani wodociągowych i kanalizacyjnych, a tylko włączam się w nie, przenosząc czasem istniejący punkt włączenia.
W takim razie jeśli wszystkie formalności są konieczne jaki może być koszt wykonania takiego projektu i uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Tyle, że ja nie zmieniam kształtu i przebiegu pionów, ani wentylacyjnych ani wodociągowych i kanalizacyjnych, a tylko włączam się w nie, przenosząc czasem istniejący punkt włączenia.
W takim razie jeśli wszystkie formalności są konieczne jaki może być koszt wykonania takiego projektu i uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń?Ale tworzysz coś co nie istnieje i do tego wymagana jest pełna dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniem na budowę i oczywiście zgodą wspólnoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Szczelina wentylowana, czy nie? Czy to jest ściana zewnętrzna budynku (od pola), czy ściana działowa między sąsiadami (mieszkaniami)?
  • Trudno zrozumieć, o co ci właściwie chodzi, ale żeby przynajmniej inni czegoś się dowiedzieli, to tu są linki nt mchu itp na dachu:   1. https://www.iko.be/pl/blog/usuwanie-alg-i-mchów-z-dachu frag.: "Niestety plamy, które te organizmy pozostawiają na  dachu , sprawiają, że Twój dom wygląda okropnie. To obniża jego wartość. W niektórych przypadkach , plamy są raczej tylko  kwestią kosmetyczną. Jednakże w niektórych przypadkach są objawami czegoś znacznie gorszego. Mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń, a nawet zniszczenia dachu. Czasami łatwo jest znaleźć przyczyny plam, a nawet pozbyć się ich i zapobiec ich powtarzaniu się."   2. http://www.e-dach.pl/a/mech-na-dachu-jak-sie-go-pozbyc-8809.html 3. http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id2435,jak-skutecznie-usunac-mech Frag: "Mech można spotkać w różnych miejscach. Porośnięte mchem elementy architektury, takie jak ściany, dachy, drewniane płoty czy podłogi, nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale mogą też być niebezpieczne dla konstrukcji, na której się pojawiły, a nawet dla naszego zdrowia. Mech pojawia się w miejscach zacienionych i narażonych na zawilgocenie. Wilgoć to doskonała pożywka dla rozwoju różnego rodzaju grzybów i pleśni, które mogą doprowadzić do erozji powierzchni, na której się zadomowiły."   Można tego znaleźć więcej w różnych źródłach, jak ktoś chce - i wyciągnąć wnioski. Jak nie chce, to cieszy się mchem na goncie  - dopóki nie zostanie sam mech   
  • Nie jest tak, że to ja ogarnąłem, tylko fatalne jest, że ty masz, możesz mieć takie wątpliwości...   A wydawało się, że jesteś bystrym obserwatorem...   Gdybyś był - nie przyszło by ci do głowy - pisać to, co napisałeś...   Nawet jeśli Ekspert napisał  
  • Cieszę się, ze obaj podzielacie moje zdanie.   Brawo uroboros. Ogarnąłeś 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...