Skocz do zawartości

Zdanie drogi na gminę.


Recommended Posts

Z dużej działki rolnej powstała kilka małych działek budowlanych.

Przez ich środek biegnie nowo utworzona droga.

Ma 10m szerokości i każda z działek ma do niej dostęp.

Droga ta zostanie przekazana pod zarząd gminy aby przeżucić na nią kwestię jej utwardzenia etc.

Teraz pytanie: czy droga musi zostać przekazana gminie za darmo? Czy może gmina ma obowiązek pokryć wartość tego terenu(razem to ok 2500m2!)
Link do komentarza
żartujesz???
Gminna droga to z czasem (dłuższym lub krótszym) utwardzenie, odśnieżenie itd... - poprostu jakaś wygoda.
My, a raczej ksiądz który sprzedał swoje włości, chciał nieodpłatnie przekazać drogi doprowadzające do działek gminie. Wszystkie są już utwardzone, a dwie znich wyasfaltowane. Gmina stwierdziła że ma to w duszy!! Bo to dodatkowa kasa na utrzymanie dla nich...
porażka.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Cytat

Obowiązku nieodpłatnego przekazania gruntu pod drogę nie ma, ale gdy gmina jej nie przejmie to właściciele działek do których ona prowadzi sami będą musieli ją utwardzić, odśnieżać, konserwować.



czy gmina ma obowiązek przyjąć drogę przekazaną nieodpłatnie na wniosek włścicieli??
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Z tego co się orientuję mże przejąć , ale nie ma takiego obowiązku.

pozdrawiam;

Darek



Jeżeli właściciele chcą nieodpłatnie przekazać drogę na rzecz gminy gmina ma obowiązek przejęcia tej drogi i ponoszenia wszelkich kosztów z jej utrzymaniem. W przypadku dróg o niewielkim znaczeniu po takim przekazaniu można mieć problemy z utrzymaniem takiej drogi (utwardzenie, odśnieżanie itp.). Szczególnie duże problemy może stwarzać na jakim gruncie jest ta droga - jeżeli jest to grunt piaszczysty to wszystko powinno być ok, jeżeli glina itp. to wieczne wojny z gminą po opadach, roztopach itp.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Gmina może ODMÓWIĆ przejecia drogi za wnioskiem wlaściciela. Tak też było ba jest w mojej sytuacji, gdzie jest prywatna droga prowadząca na posesje gospodarzy,na dodatek żaden z tych gospodarzy nie jest właścicielem drogi. Po złożeniu wniosku o przyjęcie drogi na rzecz gminy przez jej właściciela gmina odmówiła przejęcia drogi tłumacząc sie jej małymi wymiarami.Jak sie nieoficjalnie dowidzieliśmy w urzędzie gmina tylko tak powiedziała że jej wymiar jest żly bo niechciała tej drogi ze względu na jej stan w okresie zimowo-wiosennym.Im gmina ma mniej dróg gminnychj tym ma mniej wydatków na ich utrzymanie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...