Skocz do zawartości

Dyskusja na forum: Przerabianie szamba na oczyszczalnię - dlaczego to nielegalne i nieopłacalne?


Recommended Posts

Modernizacja tradycyjnego szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Możliwość oszczędności i wykorzystania istniejącej infrastruktury brzmi kusząco. Jednakże, taka praktyka nie tylko jest niezgodna z obowiązującym prawem, ale także może prowadzić do poważnych problemów technicznych i finansowych. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego przerabianie szamba na oczyszczalnię jest zarówno nielegalne, jak i nieopłacalne, oraz dlaczego instalacja nowej, certyfikowanej oczyszczalni biologicznej jest lepszym rozwiązaniem.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/112322-przerabianie-szamba-na-oczyszczalnie-dlaczego-to-nielegalne-i-nieoplacalne

Link do komentarza

Chciałem przerobić moje 20 letnie szambo na oczyszczalnie ale w moim starostwie powiedzieli że to niemożliwe bo musze mieć na to papiery na norme EN 12566 i coś tam. Urzędniczka powiedziała że nie ma nawet takiej procedury urzędowej jak zgłoszenie przebudowy szamba na oczyszczanie można tylko zgłosić budowe nowej oczyszczalni. Pani była w szoku ze chce 20 letnie szambo zamieniać w legalną oczyszczalnie pytała jak chce upewnic się czy zbiornik jest szczelny i wytrzymały. Dodała ze mogę sobie dołożyć jakiś tam wkład do mojego szamba ale i tak będę musiał pokazywać w urzedzie gminy  faktury za wywóz szamba czyli jedna faktura na miesiąc. Czytałem na na forach że coraz więcej ludzi wpada na kontrolach, ludzie pokupowali wkłady do szamba bo myśleli że mogą tak mieć w papierach że mają oczyszczalnie i wywóz raz w roku, w czasie kontroli okazało się że nie można tak przerobić szamba na oczyszczalnie i teraz muszą i tak płacić za wywóz co miesiąc. Utopiona kas w g..nie i tyle. 

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Dom w budowie:
Widać, że większość komentarzy pisana jest przez producenta wkładu do szamba. Wystarczy zobaczyć w jakich odstępach czasowych są pisane, ktoś je pisze i wrzuca jeden po drugim. Bardzo dobrze to pokazuje sposób działania takich firm, nie wygląda to zbyt dobrze i źle świadczy o firmach, które oferują takie wkłady do szamb.
Link do komentarza
Komentarz dodany przez Do Artura Tapir:
Widać żeś fejk autora artykułu.Zgłoszenie w starostwie budowy oczyszczalni w oparciu o szczelny zbiornik następuje przed zakupem i montazem wkładu BioModule. Ponadto to Starostwo ocenia legalność wyrobu i możliwości jego wybudowania. Totez klient niczym nie ryzykuje. Potem następuje montaz I zgłoszenie eksploatacji w gminie. Nie ma żadnych przepisów mówiących o tym, że można zgłosić wyłącznie oczyszczalnie spełniająca normę 12566-3, ba, w niektórych gminach wciąż montuje się osadniki z drenazem. Poza tym jest też procedura jednostkowego wybudowania- wtedy wyrob buduje się na indywidualny projekt. O tym wszystkim mówi rozporzadzenie cpr. Jeśli jakaś gmina wprowadzą zapisy wskazujące wyłącznie na normę 1256-3 to są to zapisu niezgodne z prawem i najpewniej wynikające z dzialania lobby i nieświadomość urzędników. Jednakże gminy poinformowane zmieniają te zapisy- zwykle wystarczy krótkie pismo. Producent wkładu BioModule zachęca do rozeznania tematu przed zakupem wkładu, jednocześnie oferujac swoją pomoc w razie watpliwosci urzedow.; więc to nie jest tak, że ktoś cokolwiek kupuje, a potem płacze. Co do kontroli, to raczej nikt się nie babierze na to co napisales- wszyscy wiemy jak one wyglądały...Na rynku są dostępne również oczyszczalnie na bazie zbiornika betonowego. Urzednik nie jest w stanie rozpoznać kto ma jaki produkt. Poza tym zakładacie, że wszystkie szamba są nieszczelne, w ogóle nie wspominając, że Wasze pos są badane ba szczelność tylko do certyfikacji. Nie mówiąc o tym, że oczyszczalnia czy szambo moze się rozszczelnic po roku czy 5 i nikt, powtarzam nikt tego nie sprawdza i jeśli właściciel będzie chciał będzie użytkował nieszczelna pos czy szambo...
Link do komentarza

O co ci chodzi? Nawet nie wiem co to jest biomodul, inny sprzent chciałem zgłosić. Lecz się bo masz obsesje i co pare minut bzdury tu wypisujesz. Skąd wiesz jaką miałem historie, stałeś obok i słuchałeś co mi urzędniczka mówiła że wiesz lepiej? W artykule też nie widzę żadnych nazw biomodul. Nakręciłeś się jak bąk w d.pie. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...