Skocz do zawartości

Przylacze - prad budowlany. Jakie parametry wybrać ?


Mikolaj01

Recommended Posts

Napisano

Witam.

Przylacze prad budowlany.

Jakie jest zapotrzebowanie i jakie parametry wybrac przy doborze prądu budowlanego ?

Czy 6kW 3 fazowy prad i zuzycie  300kWh - roczne starczy ? (wtedy operator prądu proponuje dać 3x10A zabezpieczenie przedlicznikowe) .

Budowa domu 150m2 pietrowy .

Takie wartosci podpowiedzial znajomy ,ale nie polegam na jego zdaniu bo to nie fachowiec.

Dzieki z góry za podpowiedzi.

Napisano

Powiem tak - na potrzeby samej budowy najprawdopodobniej to wystarczy, jeżeli chodzi o faktycznie pobieraną moc. Jednak w praktyce może być problem z uruchamianiem niektórych urządzeń o wyższej mocy - choćby betoniarki, dużej szlifierki, spawarki. Jeżeli nie maja układu sofstart to mogą przy rozruchu spowodować zadziałanie zabezpieczenia 10 A. Celowałbym przynajmniej w 16 A. Ale tu można natrafić na opór ze strony operatora, który dość często traktuje zabezpieczenie przedlicznikowe jako ogranicznik poboru mocy (chociaż nie powinien). W takiej sytuacji zdecydowałbym się jednak na wyższą zadeklarowaną moc. 

Osobna sprawa to fakt, że jeżeli jest taka możliwość to warto od razu ułożyć takie przewody w ramach przyłącza, żeby potem nie trzeba go było robić od nowa jako przyłącza docelowego. Czyli dostosowanego do wyższej mocy. 

Napisano
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 Osobna sprawa to fakt, że jeżeli jest taka możliwość to warto od razu ułożyć takie przewody w ramach przyłącza, żeby potem nie trzeba go było robić od nowa jako przyłącza docelowego. Czyli dostosowanego do wyższej mocy. 

 

I to jest najlepsza droga, poza tym, per saldo, najtańsza. Poza tym, należy dążyć do uzyskania od razu taryfy docelowej, a nie budowlanej. Energetyka tego nie chce, bo taryfa budowlana to dla niej czysty zysk, a przecież podstawy prawne mają bardzo wątłe.

 

Polecam przeanalizować temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2579654-270.html Jest wielce pouczający.

Napisano (edytowany)
4 godziny temu, Mikolaj01 napisał:

Czy okreselnie ile kW potrzebuje - to ilosc urządzeń (suma)pracujacych w tym samym czasie naraz ?

 

Mniej więcej, ale w rzeczywistości nie ma tutaj prostego sumowania. Tak jak wspomniał już Redaktor, urządzenia silnikowe przeważnie potrzebują większego prądu rozruchowego niż wynika to z ich mocy użytkowej, czyli z sumowania. To są krótkie chwile, ale przy małej mocy zainstalowanej, zabezpieczenia będą reagowały i urządzeń nie będzie można załączyć. Dlatego w gospodarstwach indywidualnych, standardowo należy starać się, aby uzyskać jak najwyższe zabezpieczenie przedlicznikowe, (minimum to 25 A) przy jak najmniejszej opłacie za przydział mocy i niezależnie ile i jakich urządzeń zakupimy. (Średnio w przedziale 15 - 20 kW mocy na gospodarstwo, łącznie z kuchenką indukcyjną). 

Oczywiście, jeśli nie jest planowane ogrzewanie elektryczne, czy też ładowanie samochodu elektrycznego. albo inne, duże odbiorniki energii.

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Tu znaczenie ma jeszcze charakterystyka zabezpieczenia, nie tylko dopuszczalny prąd. Dlatego zabezpieczenie nawet zaledwie 10 A, lecz o charakterystyce C będzie mniej podatne na zadziałanie przy rozruchu silnika, niż niby to samo 10 A o charakterystyce B. 

Dlatego napisałem również o urządzeniach z tzw. funkcją soft start. Ona ogranicza właśnie prąd rozruchowy.  

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • a jednak dam https://www.onet.pl/informacje/newsweek/przez-ponad-dwa-miesiace-stosowalam-post-przerywany-co-poszlo-nie-tak/vbsvfw7,452ad802   akurat dla mnie te argumenty nie są decydujące, bez problemu potrafię wytrzymać nawet kilka dni bez jedzenia... a intensywne życie towarzyskie? to też się da, wiem coś o tym  
    • Gdyby nie zaatakowane mini słoneczniki nigdy bym nie zaczął interesować się Skorkiem .            
    • witam forumowiczów, Załaczam foto zniszczonego zębem czasu dachu, który aktualnie przecieka. Szykuje się do szybkiej reparacji, jednak póki co, nie będzie to pokrycie całości , a jedynie - zabezpieczenie obszaru, który przepuszcza na poddasze wodę. Proszę o informacje jakiego materiał będzie najlepszy? papa wierzchnia termozgrz? izoplast b?  nie mam doświadczenia. jak przygotowac powierznie? dzięki
    • Witam Szukam pomocy przy malowaniem farbą ceramiczną. Malowałem pokój na dwie warstwy. Po wyschnięciu gdy słońce wpada do pokoju to ukazują się takie pasy bardziej matowe, widać to tylko gdy patrzy się na ścianę pod kątem, na wprost tego nie widać. rozprowadzałem farbę wałkiem na ścianie po czym dodatkowo na koniec robiłem ostatni tych wałkiem zawsze od góry do dołu przed namoczeniem wałka i rozpoczęciem dalszego malowania - tak jak było na instrukcji od producenta. Malowałem wałkiem Anza Titex - jednak gdy jechałem od góry do dołu to tak jakby wałek się "puszył" i dlatego jest pasek bardziej matowy.   Jakieś rady co do malowania farbą ceramiczną ? ewentualnie jakieś inne wałki polecacie do tej farby ? Dodam, że mieszkanie jest po słonecznej stronie przez co temperatury w mieszkaniu są wyższe niż zawsze ale to jakoś 25/26 stopni.  
    • Mam. Odkryłem tajemnicę. Jest 1.00 w nocy, wylazlem zbierać opuchlaki z latarką. I wiecie co?   Skorki!   Na moich mini slonecznikach ozdobnych małych dziury w liściach od kilku dni.   Wpadam - a te skorki żrą jak opętane! Pozbierałem, postrząsałem - armia tego - podchodzę do Katalpy - a jakże!. Są. Żrą!   Uzbierałem do słoika moc.   To skorek! Szkodnik pieprzony biega jak oszalały i wyżera dziury! Będę powtarzał zbieranie po nocach. Pozdrawiam.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...