Skocz do zawartości

Ocieplenie poddasza


Recommended Posts

Cześć, robię przymiarkę do ocieplenia poddasza nieużytkowego, chcę tam zamontować rekuperator. Obejrzałem sobie dzisiaj jak wygląda to poddasze i jedna rzecz mnie martwi. Nie widzę szczeliny dylatacyjnej między deskowaniem a wełną, żadnego sznurkowania czy coś w tym guście. Co prawda nie zauważyłem żeby deski były wilgotne czy zagrzybione, nie ma też żadnego niepokojącego zapachu ale wolałbym nie pruć wszystkiego za jakiś czas tylko dla tego, że wykazałem się ignorancją.

Powiedzcie mi co i jak powinienem sprawdzić, żeby móc podejmować dalsze kroki.

20240903_193604.jpg

Link do komentarza

Ok, dodaje kilka fotek z lepszej perspektywy. Tak jak piszesz jest to strop drewniany ocieplony wełną oraz skos dachu. Jedyna folia jaka jest na tym strychu znajduje się między wełną a podwieszanym sufitem. Na deskowaniu jest papa i blachodachówka. W kalenicy też nie ma żadnej wentylacji. Dom budowany w okolicach 2008 r. przez poprzedniego właściciela w technologi muru 3 warstwowego z 10 cm styro w środku.

20240904_084210.jpg

20240904_084245.jpg

20240904_084309.jpg

20240904_084546.jpg

Link do komentarza

To, że teraz nie ma tam wilgoci nie znaczy, że nie pojawi się po ociepleniu wełną. Szczelina wentylacyjna jest niezbędna - można poczytać na ten temat np. w tych artykułach:

https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/20439-jak-zapewnic-prawidlowa-wentylacje-dachu

https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/14105-wentylacja-dachu-konieczne-sa-przestrzenie-wentylacyjne

Link do komentarza

Mam tego świadomość stąd moje pytanie. Muszę ustalić jak bardzo to jest groźne, jakie będą koszty i nakład pracy przy usuwaniu błędów, może lepiej zostawić jak jest a izolować rekuperator i kanały... zapewne jest wiele opcji, kwestia wybrania najbardziej optymalnej dającej rękojmię powodzenia. Dużo na ten temat czytałem, dużo oglądałem, wygląda to niestety na fuszerkę. W necie jest wielu, którzy mówią jak to się powinno robić ale nie widzę materiałów, które by pokazywały jak to naprawić przy możliwie niewielkiej skali zniszczeń. Jestem pewien, że taki problem istnieje lub istniał w wielu starszych budynkach i rozwiązania są. Będę wdzięczny za podpowiedzi co dalej żeby się przybliżyć do konkretów. 

Link do komentarza

Jaki jest ten dach - dwuspadowy czy wielospadowy? Chodzi mi o to, czy można zapewnić wymianę powietrza na tym poddaszu robiąc po prostu otwory w ścianach szczytowych. 

Z opisu rozumiem, że to poddasze i tak nie będzie adaptowane na użytkowe i nie bardzo się do tego nadaje? W takiej sytuacji wydaje mi się rozsądniejsze wydzielenie jakiejś niewielkiej wydzielonej i izolowanej przestrzeni na rekuperator. Do tego wystarczy docieplenie kanałów i ewentualne dołożenie kolejnej warstwy na stropie cy suficie podwieszanym. 

Wtedy dla zapewnienia wentylacji na poddaszu wystarczy pozostawienie otworów w ścianach szczytowych (ostatecznie inne nieszczelności). 

Docieplanie połaci dachu będzie znacznie bardziej skomplikowane. Wtedy rzeczywiście należałoby zapewnić szczelinę wentylacyjną pomiędzy wełna i deskowaniem. Co bardzo ważne, szczelinę z wlotem w okapie i wylotem w kalenicy. A to z kolei wymagałoby ingerencji w podkład i pokrycie dachu.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...