Skocz do zawartości

"To się wymknęło spod kontroli"


Recommended Posts

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad zmianami w prawie budowlanym, które mają ukrócić samowolę przy budowie domów do 70 mkw. - wynika z informacji serwisu Prawo.pl. Eksperci zgodnie przyznają, że dotychczasowe przepisy były wadliwe i doprowadziły do sytuacji, w której budowy takich domów wymknęły się spod kontroli.

 

Program pozwalający na uproszczoną budowę domów do 70 mkw. w celach mieszkaniowych lub rekreacyjnych został wprowadzony przez poprzedni rząd w styczniu 2022 r. Podczas jego prezentacji Jarosław Kaczyński przekonywał, że dzięki temu własny dom będzie można mieć "za sumę stosunkowo niewielką - być może nawet nie większą niż 100 tys. złotych".

 

Przepisy okazały się jednak furtką do nadużyć. Zdaniem ekspertów cytowanych przez money.pl, urzędnicy nie mogli się sprzeciwić budowie "domu bez formalności", nawet gdy działka znajdowała się na terenach chronionych, gdzie normalny dom nie mógłby powstać. Portal podaje, że zaczęto skupować nieruchomości położone na takich terenach, a następnie je dzielić i sprzedawać na części w celu postawienia na nich domów do 70 mkw.

 

Serwis Prawo.pl ustalił, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) od kilku miesięcy pracuje nad ukróceniem samowoli budowlanej towarzyszącej powstawaniu "domów bez formalności". "Po mających obecnie miejsce uzgodnieniach międzyresortowych, odbędzie się konferencja uzgodnieniowa. Następnie projekt zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów" - przekazał resortowy organ prasowy w odpowiedzi na pytania serwisu.

 

Jak czytamy na łamach Prawo.pl, procedowany obecnie projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane zakłada, że urzędnik będzie mógł sprawdzić pod względem formalnym i merytorycznym dokumentację, którą dostarczył inwestor. Jeżeli ta okaże się niezupełna lub niezgodna z przepisami, to starosta lub prezydent miasta będzie mógł wnieść sprzeciw.

 

Od 3 stycznia 2022 r. obowiązują nowe zasady budowy domu do 70 m2 powierzchni zabudowy bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor może skorzystać z uproszczonej procedury, jeśli planuje budowę wolnostojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego domu na własne potrzeby mieszkaniowe, którego obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, na której został zaprojektowany, i ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W ramach uproszczonej procedury nie ma konieczności zatrudnienia kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy będą wydawane w terminie 21 dni. Organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie mógł zgłosić sprzeciwu do zgłoszonej budowy, ale organy nadzoru budowlanego mogą kontrolować inwestycję.

 

Do budowy można przystąpić niezwłocznie po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia wraz z projektem budowlanym i zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Inwestor musi złożyć oświadczenia, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową, jeśli nie ustanowi kierownika budowy, oraz że dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna. Wniosek w ramach uproszczonej procedury można złożyć na stronie e-Budownictwo.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 19.06.2024 o 15:33, JoasiaSzmidtke napisał:

A ja się właśnie zastanawiałam nad budową takiego domu do 70 m2, ale szczerze.... byłby za mały

 

A ja dojrzałem aby sprzedać swój - za duży dzisiaj od kiedy dzieci się wyprowadziły - i właśnie taki oszczędniejszy w użytkowaniu wybudować sobie na stare lata.

:)

 

Ps:

Nawet już rzeczoznawca był wycenić, bo nie miałem bladego pojęcia za ile mogę spieniężyć.

 

Link do komentarza

Już to kiedyś chyba pisałem. Do użytkowania dla 3 osób 70m2 "świat i ludzie". Oczywiście przydaje się garaż, buda, szopa na podręczne pierdy. Użytkuje go jako rekreacyjny.  Można oczywiście wymagać ciut więcej, np większa łazienka, a'la kotłownia, sensowny wiatrołap i pokoje po 12-13m2 - to już do mieszkania na codzień pełnia szczęścia.

Projekt, na którym się wzorowałem był teoretycznie mieszkalny ale mi mimo wszystko bardziej pasował do rekreacji.

Link do komentarza
2 godziny temu, bobiczek napisał:

A ja dojrzałem aby sprzedać swój - za duży dzisiaj od kiedy dzieci się wyprowadziły - i właśnie taki oszczędniejszy w użytkowaniu wybudować sobie na stare lata.

:)

 

Ja mieszkanie na mniejsze już wymieniłem. 30% tamtych opłat teraz płacę. 

A w sumie i tak mieszkam na wsi, a mieszkanie w mieście służy dzieciom jako przystanek na drodze w Bieszczady.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam co do ociepleń mowa tu o zewnętrznym styropianie 15 okna kilkuletnie ale na dole bedzie wymiana tam gdzie jest ich najwiecej na nowe itd .Dach jest z blachodachówki jest tam wata szklana itd. Poddasze jest użytkowe ok 50 m na dole ok 100. Grzejniki Grzejnik stalowe Purmo.Dotychczas jest to ogrzewane ekogroszkiem plus zasobnik na wode 120 l. Co do kotła to myslałem o Termecie Boschu choc nei wiem czy lata na lpg czy tylko na gazie ziemnym oraz np VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF jedynie zasobnik na wode myslałem by podbiąć z ACV SMART 210 litrów np.
    • Jakbyś chciał odrolnić to możesz sprawdzić koszta w kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/
    • Możesz sprawdzić to w 15 sekund w darmowym kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/ 
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...