Skocz do zawartości

Urwane szpilki mocowania murłaty


Recommended Posts

Witam,

 

na budowie zauważyłem 3 zerwane szpilki mocujące murłatę. Z tego co widzę musiały się urwać przy dokręcaniu. Poniżej zdjęcia. Szpilki były zalewane ponad miesiąc temu więc zakładam, że gdybym ja tego nie zobaczył to wszyscy by siedzieli cicho. Jak dla mnie to poważna sprawa. Proszę o radę co z tym zrobić, jak to naprawić? Z wykonawcą jeszcze nie rozmawiałem, chcę się najpierw poradzić. Dziękuję

IMG_20240105_144718.jpg

IMG_20240105_144654.jpg

Screenshot_2024-01-05-17-12-42-331-edit_com.miui.gallery.jpg

Link do komentarza

 

1 godzinę temu, StefanZeromski napisał:

Witam,na budowie zauważyłem 3 zerwane szpilki mocujące murłatę. Z tego co widzę musiały się urwać przy dokręcaniu.

Screenshot_2024-01-05-17-12-42-331-edit_com.miui.gallery.jpg

Kilka czynników może być przyczyną takiej awarii.

Na nośność połączenia murłaty z wieńcem wpływa rozstaw kotew, średnica, klasa wytrzymałości tych szpilek, zastosowane podkładki oraz nakrętki .  

Średnica szpilek, jej klasa, oraz rozstaw, te informacje podane są w projekcie. 

 

Przyjmuje się, że  odległość pomiędzy szpilkami, to najczęściej  pomiędzy 1 m a 1,8 m. 

Średnie szpilek to min. 14-16 mm, jak cieńsze to powinno być ich więcej - przelicza konstruktor.  

klasę pręta przyjmuje się min. 5.6 lub 8.8, 

 

Jakiej  średnicy i klasy są pręty?  

 

 

klasę nakrętek  przyjmuje się min. 5.6 lub 8.8, 

Podkładki stosuje się kwadratowe grube. 

 

 

Link do komentarza
Napisano (edytowany)
21 minut temu, animus napisał:

 

Kilka czynników może być przyczyną takiej awarii.

Na nośność połączenia murłaty z wieńcem wpływa rozstaw kotew, średnica, klasa wytrzymałości tych szpilek, zastosowane podkładki oraz nakrętki .  

Średnica szpilek, jej klasa, oraz rozstaw, te informacje podane są w projekcie. 

 

Przyjmuje się, że  odległość pomiędzy szpilkami, to najczęściej  pomiędzy 1 m a 1,8 m. 

Średnie szpilek to min. 14-16 mm, jak cieńsze to powinno być ich więcej - przelicza konstruktor.  

klasę pręta przyjmuje się min. 5.6 lub 8.8, 

 

Jakiej  średnicy i klasy są pręty?  

 

Zapis:

"Murłaty montować do wieńca żelbetowego za pomocą kotew chemicznych lub kotew fajkowych."

Myślałem, aby osadzić te pręty na kotwie chemicznej. Jednak nie wiem czy to dobrze złapie.

 

Pręty rozmieszczone co 140cm.  Średnicy prętów ani ich klasy nie znalazłem na projekcie, a szukałem dobrze. Jutro zmierzę na budowie.

Edytowano przez StefanZeromski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
32 minuty temu, StefanZeromski napisał:

Zapis:

"Murłaty montować do wieńca żelbetowego za pomocą kotew chemicznych lub kotew fajkowych."

Myślałem, aby osadzić te pręty na kotwie chemicznej. Jednak nie wiem czy to dobrze złapie.

 

Pręty rozmieszczone co 140cm.  Średnicy prętów ani ich klasy nie znalazłem na projekcie, a szukałem dobrze. Jutro zmierzę na budowie.

Z góry już trudno wiercić, zamontować, może podejdzie to:

https://monters.pl/p/1722/4583/katownik-do-powaliny-murlaty-135x65x86-lacznik-ciesielski-10szt-katowniki-4mm-podwaliny-montaz-okien-w-dociepleniu.html

images?q=tbn:ANd9GcTdi9mfpDX-l2ebPeFES75 

232f151b4f8952dfb7203d97c33a18fc.jpg

Są jeszcze takie.

57b9dc09fa374fc73d8945616c210ff1.jpg

Link do komentarza
Dnia 6.01.2024 o 10:05, StefanZeromski napisał:

Jest tu jakis inspektor budowlany, który mógłby doradzić?

To twój Kierbud powinien zdecydować, ile tego dać i gdzie zastosować, po oględzinach na budowie calej konstrukcji.

Dodatkowo można zrobić wpis do twojego Dziennika budowy. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...