Skocz do zawartości

Niska wysokość legarów i podłoga z MFP


Recommended Posts

Witam serdecznie, 

 

Planujemy wykonać podłogę z płyt na legarach na stropie betonowym. Po zdjęciu obecnej podłogi będziemy mieli około 5-5,5 cm na zrobienie konstrukcji z legarów i płyty. Jako, że nie znalazłam odpowiedzi, a planujemy wykonać podłogę własnymi siłami proszę o pomoc :)

 

1. Czy zamiast standardowych legarów możemy użyć desek szalunkowych lub łat dachowych o wysokości 2,5 cm, a w celu stabilności konstrukcji położyć szersze tj np 10 cm? Niestety obawiam się, że wyższe niż 2,5 cm nie zmieszczą się (obsadzone szklane drzwi, nie ma możliwości podcięcia).

2. Planujemy płytę MFP 22 mm pióro wpust czy jest rzeczywiście to lepsze rozwiązanie niż OSB?

3. Czym wygłuszyć taką podłogę. Rozumiem, że na legary i pod tasmy gumowe? a pomiędzy wełna? Czy biorąc pod uwagę, że legar będzie miał tylko 2,5 cm wysokości to taką wełnę należy rwać i w kawałkach układać? Jaką najlepiej kupić? Czy może coś innego polecacie na izolację akustyczną - zależy mi by to dobrze wyciszyc ponieważ piętro niżej mieszka bardzo wrażliwa na dzwięki sąsiadka, a ja w mieszkaniu często ćwiczę m.in bieżnia :)

4. Czy legary mocować czy nie mocować do podłoża? Oczywiście będą wypoziomowane i wzdłuż uszczelnione pianką.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Link do komentarza
2 godziny temu, PaniRemontuje napisał:

Witam serdecznie, 

 

Planujemy wykonać podłogę z płyt na legarach na stropie betonowym. Po zdjęciu obecnej podłogi będziemy mieli około 5-5,5 cm na zrobienie konstrukcji z legarów i płyty. Jako, że nie znalazłam odpowiedzi, a planujemy wykonać podłogę własnymi siłami proszę o pomoc :)

 

1. Czy zamiast standardowych legarów możemy użyć desek szalunkowych lub łat dachowych o wysokości 2,5 cm, a w celu stabilności konstrukcji położyć szersze tj np 10 cm? Niestety obawiam się, że wyższe niż 2,5 cm nie zmieszczą się (obsadzone szklane drzwi, nie ma możliwości podcięcia).

2. Planujemy płytę MFP 22 mm pióro wpust czy jest rzeczywiście to lepsze rozwiązanie niż OSB?

3. Czym wygłuszyć taką podłogę. Rozumiem, że na legary i pod tasmy gumowe? a pomiędzy wełna? Czy biorąc pod uwagę, że legar będzie miał tylko 2,5 cm wysokości to taką wełnę należy rwać i w kawałkach układać? Jaką najlepiej kupić? Czy może coś innego polecacie na izolację akustyczną - zależy mi by to dobrze wyciszyc ponieważ piętro niżej mieszka bardzo wrażliwa na dzwięki sąsiadka, a ja w mieszkaniu często ćwiczę m.in bieżnia :)

4. Czy legary mocować czy nie mocować do podłoża? Oczywiście będą wypoziomowane i wzdłuż uszczelnione pianką.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Z tego co planujecie to izolacji akustycznej nie będzie.

 

Tylko podłogi pływające - to układy warstwowe oddzielone od ścian i konstrukcji stropowych warstwą materiału o bardzo dobrej izolacyjności akustycznej.

 

Istotne jest, aby żaden gwóźdź, śruba czy kołek nie były zamocowane w stropie, nie przebijały izolacji i nie stanowiły mostka akustycznego.

Warstwy podkładowe i posadzkowe znajdujące się nad izolacją akustyczną muszą swobodnie leżeć na stropie i w żadnym miejscu nie mogą dotykać ścian. Muszą być od nich oddylatowane taśmą brzegową grubości 1-2 cm. Stanowią ją paski styropianu, wełny mineralnej, miękkiej płyty pilśniowej, a najczęściej pianki polietylenowej. Układa się je na całym obwodzie podłogi, wokół wszystkich rur lub inny elementów przechodzących przez strop.

dz0xMTc3Jmg9NDQy_src_186143-zdjecie_s.jp https://budownictwob2b.pl/przegrody/baza-wiedzy/izolacje-termiczne-i-akustyczne/21130-konstrukcje-podlog-plywajacych

Dobrym rozwiązaniem jest sklejenie dwóch warstw płyt OSB (przesuniętych względem siebie i układanych w dwóch kierunkach) o grubościach np. 12 i 18 mm.

 

Na podłogę może być płyta akustyczna z wełny drzewnej grubości 15mm/20mm/25mm

 

Wełna ISOVER TDPT 20mm/25mm/30mm/35mm

Stropoterm.

Oraz inne materiały do izolacji akustycznej i termicznej podłóg o większej

gęstości wełny szklane i skalne, 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Analizowałam już wcześniej rozwiązanie z 2 warstw płyt natomiast nie jestem pewna, czy udałoby się w ten sposób zniwelować różnice w poziomie. Dodatkowo fakt, że mieszkam na piętrze bez windy przy takiej ilości płyt bardzo mnie zniechęcił :(  

Link do komentarza
37 minut temu, PaniRemontuje napisał:

...natomiast nie jestem pewna, czy udałoby się w ten sposób zniwelować różnice w poziomie. 

Uda się, trzeba tylko dobrać, płyty akustyczne  jak i OSB produkowane są w różnych grubościach. 

47 minut temu, PaniRemontuje napisał:

Dodatkowo fakt, że mieszkam na piętrze bez windy przy takiej ilości płyt bardzo mnie zniechęcił :(  

 

Dodam, że też w różnych szerokościach, więc ja nie widzę problemu.

Link do komentarza

Jeżeli ma to pełnić rolę izolacji akustycznej to proponowałbym raczej ułożenie styropianu akustycznego (np. 22 mm) bez legarów. Na to płyta mfp lub OSB albo cementowo-włóknowa. Płyty o frezowanych krawędziach, na nich ułożony podkład i panele lub parkiet.

Taki układ umożliwi ograniczenie przenoszenia dźwięków. zaś poprzedni (z legarami) nie bardzo ma sens. 

To czy zastosujemy płyty OSB czy mfp nie będzie miało praktycznego znaczenia.

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź:icon_biggrin: ułożenie legarów planujemy w celu wyrównania podłoża, niestety, ale są tu nierówności, pomiędzy 1 a druga ściana około 2 cm plus gorki i dolinki. Izolację akustyczną chociaż minimalną by nie bylo słychać kroków itp bym chciała natomiast przede wszystkim zależy mi na stworzeniu równej płaszczyzny. Początkowo myślałam też nad styrodurem zamiast płyt i legarów, ale nadal pozostaje problem stworzenia płaszczyzny bez wylewki - na wylewkę się nie zdecyduję

Link do komentarza

W takim razie najlepiej zrobić możliwie cienką warstwę, choćby na legarach, jako wyrównanie. Na to zaś styropian akustyczny albo miękkie płyty pilśniowe (używane jako podkład pod panele). Następnie płyta mfp lub OSB. Akustycznie efekt będzie najlepszy. 

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dziekuje bardzo za odpowiedz. Mam jeszcze pytanie może trochę odbiegające od głównego tematu, ale może coś Panowie będą mogli podpowiedzieć. W 1 pomieszczeniu będę chciała ułożyć podłogę na 5cm styrodurze, w celu uzyskania płaszczyzny chciałabym kleić styrodur do betonu na grzebień - pytanie moje na jaką zaprawę klejowa? Czy jest jakaś specjalna do styroduru czy to jest ta sama co do styropianu?  

Link do komentarza

Do XPS (styroduru) i styropianu używa się tych samych klejów. XPS to taka szczególna odmiana styropianu. Ale nie do końca rozumiem po co go w ogóle przyklejać do podłogi. Czy chodzi o wyrównanie podłoża?

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tak chodzi o wyrównanie podłoża. Zdjęłam panele w 2 pokojach i były one położone na twardym styropianie - nie był to styrodur, ale jakiś eps. Klejone było na grzebień w celu utworzenia równej płaszczyzny. Po 21 latach jak to rozłożyłam to nic się z tym nie dzieje. Nie ma wgnieceń, panele rowniez nie uginały się i nic mimo sporych obciążeń się z tym nie stało. Niestety wtedy była taka sytuacja, że w sklepie nie było już nigdzie tego twardego i zostało położone na bardziej miękki - to nie zdało egzaminu bo przedpokój i duży pokój zaczął się po latach uginać. W przedpokoju jest ten problem co opisałam w poście, nie mam miejsca na standardową wysokość legarów dlatego skoro twardy styropian wytrzymał mi 21 lat to planuję to zdjąć i zastąpić styrodurem, na zaprawę klejową w celu zrobienia równej płaszczyzny. Duży pokój tu mam wiecej wysokości i będą standardowe legary. 

Link do komentarza

Jak pisałem, do XPS używa się klejów do styropianu. W zasadzie to w tej sytuacji przy większych nierównościach klej można nanieść jak przy docieplaniu ścian - grube pasmo na obwodzie płyty i kilka sporych placków w środku. Wyrównanie wszystkiego klejem nakładanym pacą (na grzebień) byłoby wówczas trudne.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...