Skocz do zawartości

Działka III KL z Warunkami


Majkel96

Recommended Posts

Witam, jestem na etapie szukania działki. Niestety nie mam znajomych poza miastem żeby ktoś coś doradził,podrzucił ciekawego, więc szukamy przez biuro nieruchomości - no nic do rzeczy.

Biuro wystawiło działkę 570/2 i 570/3 na sprzedaż(ok. 12/13a). Obie działki posiadają warunki zabudowy. Lecz działka, która nas interesuje czyli ta druga 570/2 posiada 3 klasę gruntu., a ta trzecia ma już IV. Co do drogi - właściciel zapewnia nas, że droga zostanie zrobiona w najbliższym czasie jak będzie już pogoda - rozmawiałem z biurem i można takie coś zapisać w umowie przedwstępnej że do danego terminu droga dojazdowa zostanie wykonana. Ale wracając do rzeczy najważniejszej - byliśmy w gminie i pytaliśmy o klasę ziemi tej działki ponieważ na mapce nie ma - Pani w gminie nam powiedziała że działka posiada 3 klasę z warunkami ale ja jako zwykły kowalski będę miał problem żeby uzyskać pozwolenie na budowę. Nie chcemy tej działki dalszej z IV klasą ponieważ jest ona za daleko od mediów, co wiąże się z kolejnymi większymi opłatami z tym związane. 

 

Jest możliwość jakoś to ominąć?

1. Odrolnić 4/5a pod budowę ?

2. Czy można się wybudować na 3 klasie gruntu bez pozwolenia "Dom na zgłoszenie"

3. A jakbym wydzierżawił 1ha pola na okres 4/5 lat budowy domu, a później zrezygnował z dzierżawy.

 

Jestem zielony w temacie i szukam konkretnej pomocy bo nie chce się wpakować w bagno z tą działką. PS. Brak MPZP 

Grochowe.png

Przycięte.PNG

Edytowano przez Majkel96 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Przede wszystkim proszę dokładnie sprawdzić co zapisano w decyzji o warunkach zabudowy. Sytuacja jest o tyle dla mnie niezrozumiała, że jeżeli decyzja przewiduje możliwość użytkowania na cele inne niż rolnicze i możliwość wykorzystania działki pod zabudowę mieszkaniową, to możliwość wyłączenia przynajmniej części gruntu  pod planowanymi budynkami) jest dopuszczalna niejako z definicji. Nawet niezależnie od klasy gruntu. Inaczej przecież przyjmowanie planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawanie decyzji o warunkach zabudowy nie miałoby sensu. 

Być może w decyzji o warunkach zabudowy przewidziano jakieś dodatkowe ograniczenia, np. wyłącznie zabudowę zagrodową (w ramach gospodarstwa rolnego). W związku z tym trzeba bardzo dokładnie sprawdzić treść decyzji o warunkach zabudowy. 

Sama procedura wyłączenia gruntu z produkcji rolniczej w przypadku budownictwa indywidualnego , gdy jest już MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy nie jest specjalnie skomplikowana. Mniej więcej opisano ja na stronach rządowych:

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/283

 

PS. Budowa domu do 70 m2 powierzchni zabudowy nic tu nie zmienia. Nie można przy tej okazji naruszać innych przepisów. W tym przypadku ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz zapisów decyzji o warunkach zabudowy.  

 

Link do komentarza
Dnia 28.11.2023 o 11:04, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Przede wszystkim proszę dokładnie sprawdzić co zapisano w decyzji o warunkach zabudowy. Sytuacja jest o tyle dla mnie niezrozumiała, że jeżeli decyzja przewiduje możliwość użytkowania na cele inne niż rolnicze i możliwość wykorzystania działki pod zabudowę mieszkaniową, to możliwość wyłączenia przynajmniej części gruntu  pod planowanymi budynkami) jest dopuszczalna niejako z definicji. Nawet niezależnie od klasy gruntu. Inaczej przecież przyjmowanie planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawanie decyzji o warunkach zabudowy nie miałoby sensu. 

Być może w decyzji o warunkach zabudowy przewidziano jakieś dodatkowe ograniczenia, np. wyłącznie zabudowę zagrodową (w ramach gospodarstwa rolnego). W związku z tym trzeba bardzo dokładnie sprawdzić treść decyzji o warunkach zabudowy. 

Sama procedura wyłączenia gruntu z produkcji rolniczej w przypadku budownictwa indywidualnego , gdy jest już MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy nie jest specjalnie skomplikowana. Mniej więcej opisano ja na stronach rządowych:

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/283

 

PS. Budowa domu do 70 m2 powierzchni zabudowy nic tu nie zmienia. Nie można przy tej okazji naruszać innych przepisów. W tym przypadku ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz zapisów decyzji o warunkach zabudowy.  

 

Rozumiem - już wszystko sprawdzone. Niestety tak jak Pan mówił, jest zapis "zabudowa zagrodowa". Automatycznie odrzucam tą działkę już.

Zastanawiamy się nad działką 570/3 która posiada już klasę RIVB i posiada warunki zabudowy. Cena jest do sporej negocjacji, ale zastanawiają nas koszty przyłączenia mediów.

Odległość to około 70/75m. Mam rozumieć że budowa na takiej ziemii już z warunkami zabudowy nie będzie sprawiała żadnych problemów, czy lepiej udać się do gminy lub starostwa i dopytać o to. 

Link do komentarza

Wszystko zależy od tego jaki konkretnie rodzaj zabudowy dopuszczono w decyzji o warunkach zabudowy. I jakie dokładnie parametry ma mieć budynek. Ponadto czy wyznaczono np. obowiązującą linię zabudowy, jaki procent terenu ma pozostać jako powierzchnia biologicznie czynna itd. Zapisy w decyzji, tak samo jak w MPZP, mogą być rozmaite. 

Jeżeli zaś chodzi o media, to trzeba pytać u ich przyszłych dostawców. Czasem fizyczna bliskość linii energetycznej albo wodociągu nie oznacza jeszcze, że z przyłączeniem nie będzie problemu. 

Link do komentarza
Dnia 1.12.2023 o 10:27, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Wszystko zależy od tego jaki konkretnie rodzaj zabudowy dopuszczono w decyzji o warunkach zabudowy. I jakie dokładnie parametry ma mieć budynek. Ponadto czy wyznaczono np. obowiązującą linię zabudowy, jaki procent terenu ma pozostać jako powierzchnia biologicznie czynna itd. Zapisy w decyzji, tak samo jak w MPZP, mogą być rozmaite. 

Jeżeli zaś chodzi o media, to trzeba pytać u ich przyszłych dostawców. Czasem fizyczna bliskość linii energetycznej albo wodociągu nie oznacza jeszcze, że z przyłączeniem nie będzie problemu. 

 

Jeśli w warunkach posiadam zapewnienia przyłączy to jest możliwość, że np. prądu albo gazu mi nie pociągną ? Jak mogę takie coś sprawdzić ? Bezpośrednio u dostawcy np. PGE wysłać zapytanie odnośnie prądu na tej działce? Jaki jest czas oczekiwania i czy w ogóle przed kupnem działki media wszystkie w taki sposób sprawdzić ? 

 

PS. Czyli najlepiej spisać umowę przedwstępną, następnie sprawdzić dostawców - jeśli oczywiście wszystko by grało dopiero na końcu spisać umowę główną u notariusza i reszta kasy ?

Edytowano przez Majkel96 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Trzeba sprawdzać u dostawców mediów. I występować o wydanie tzw. technicznych warunków przyłączenia. Sposób zapewnienia dostępu do mediów zapisany w MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy może okazać się czymś z kategorii pobożnych życzeń. Oczywiście - nie musi - ale wpisanie tam czegokolwiek w kwestii mediów do niczego nie zobowiązuje ich dostawców. Bo decyzję o warunkach zabudowy sporządzają władze gminy. 

Czas oczekiwania na ustalenie takich rzeczy jest bardo różny. Jak trafi się na rozsądnych ludzi to odpowiedź można dostać bardo szybko. Największy kłopot jest zwykle z energetyką. Ci wolą zwykle podać wydłużone terminy przyłączenia. Taka asekuracja. Natomiast na przyłącza gazowe to w ogóle nie ma co obecnie liczyć. 

Link do komentarza
Dnia 7.12.2023 o 08:09, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Trzeba sprawdzać u dostawców mediów. I występować o wydanie tzw. technicznych warunków przyłączenia. Sposób zapewnienia dostępu do mediów zapisany w MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy może okazać się czymś z kategorii pobożnych życzeń. Oczywiście - nie musi - ale wpisanie tam czegokolwiek w kwestii mediów do niczego nie zobowiązuje ich dostawców. Bo decyzję o warunkach zabudowy sporządzają władze gminy. 

Czas oczekiwania na ustalenie takich rzeczy jest bardo różny. Jak trafi się na rozsądnych ludzi to odpowiedź można dostać bardo szybko. Największy kłopot jest zwykle z energetyką. Ci wolą zwykle podać wydłużone terminy przyłączenia. Taka asekuracja. Natomiast na przyłącza gazowe to w ogóle nie ma co obecnie liczyć. 

Nie rozumiem o co chodzi z gazem - jak nie ma co liczyć ? Chodzi Panu o odpowiedź z gazownictwa czy o sam przyłącz na odległość około 110m ? 

W tej chwili jest to najważniejszy temat dla mnie, ponieważ kupię działkę a okaże się żę tam mediów nie dam rady podciągnąć ... 

Link do komentarza
5 godzin temu, Majkel96 napisał:

Nie rozumiem o co chodzi z gazem - jak nie ma co liczyć ? Chodzi Panu o odpowiedź z gazownictwa czy o sam przyłącz na odległość około 110m ? 

W tej chwili jest to najważniejszy temat dla mnie, ponieważ kupię działkę a okaże się żę tam mediów nie dam rady podciągnąć ... 

Gaz przewodowy wyrzuć, za dziesięć lat Unia opodatkuje jego używanie i będziesz do tyłu. W panele inwestuj, a nie w przyłącze gazowe.

A do gotowania gaz z butli wystarczy.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...