Skocz do zawartości

Zalewanie stropu. Czy takie pęknięcia skurczowe oraz nierówności na chudziaku są ok?


Recommended Posts

Witam,

 

byłem dziś zerknąć na budowę i zobaczyłem co poniżej. Czy takie pęknięcia skurczowe oraz nierówności na chudziaku są ok? Poza tym, co widać na zdjęciach, beton wygląda ok. Pęknięcia nie wydają się być głębokie, bardziej powierzchniowe. Nie rozmawiałem jeszcze z ekipą, najpierw chciałbym się poradzić. Ponadto wstawili jeden uszczerbiony pustak teriva. Na zdjęciu widok na sufit. Czy takie uszczerbienie należy wypełnić czy można zostawić? Poniżej zdjęcia. W przypadku pęknięć polecam powiększyć zdjęcia, lepiej widać.

 

IMG_20231003_161951.jpg

IMG_20231003_161918.jpg

IMG_20231003_161909.jpg

IMG_20231003_162100.jpg

Link do komentarza
  • Redakcja changed the title to Zalewanie stropu. Czy takie pęknięcia skurczowe oraz nierówności na chudziaku są ok?

Jeżeli są to tylko płytkie rysy to niczym to nie grozi. Chociaż gdyby beton był stale wilgotny w okresie wiązania to i ich by nie było. Warto tego dopilnować, gdy będą robić jeszcze jakieś elementy z betonu. 

Uszczerbiony pustak to też nie kłopot. On jest tylko wypełniaczem.

PS. Ten beton to nie chudziak tylko normalny beton konstrukcyjny.

Link do komentarza
Dnia 3.10.2023 o 18:44, StefanZeromski napisał:

Witam,

 

byłem dziś zerknąć na budowę i zobaczyłem co poniżej. Czy takie pęknięcia skurczowe oraz nierówności na chudziaku są ok? Poza tym, co widać na zdjęciach, beton wygląda ok. Pęknięcia nie wydają się być głębokie, bardziej powierzchniowe. Nie rozmawiałem jeszcze z ekipą, najpierw chciałbym się poradzić

To błędy techniczne, przed zalaniem cała konstrukcja i pustaki powinny być obficie zmoczone, wodą polewane z węża, przez dłuższy czas .

W dodatku nie wolno rozwadniać betonu przy zalewaniu, a tu ewidentnie panowie  się nie popisali. 

 

Wylewka tego strop miała być monolityczna, a została wylana w niewłaściwy sposób, mikropęknięcia spowodowały oddzielenie się poszczególnych elementów tego stropu razem z nadbetonem.

 

Może pojawić się nierównomierne uginanie się elementów nośnych. Proces ten potocznie nazywamy  klawiszowaniem. Efektem są nieestetyczne rysy powstające przeważnie wzdłuż belek nośnych. W skrajnych przypadkach dochodzi do odpadania tynku z sufitu, spękań posadzki.

 

Dnia 3.10.2023 o 18:44, StefanZeromski napisał:

Ponadto wstawili jeden uszczerbiony pustak teriva. Na zdjęciu widok na sufit. Czy takie uszczerbienie należy wypełnić czy można zostawić? 

Niewielki ubytek, zmoczyć i wypełnić pianką montażową, po zaschnięciu piany nadmiar obciąć.

 

Link do komentarza
Dnia 3.10.2023 o 18:44, StefanZeromski napisał:

byłem dziś zerknąć na budowę i zobaczyłem co poniżej  

Za dawnych czasów, wykonanie stropu było jednym z węzłowych tematów wpisywanych do dziennika budowy, a to oznaczało, że robotnicy nie mają prawa niczego zalewać bez zgody inspektora nadzoru. Inspektor sprawdzał wtedy wszystko, każdy taki i inny drobiazg w przygotowaniu. A potem przyjeżdżał na zalewanie i wpadał też później, w zależności od pogody.

Czyżby teraz były inne czasy i inspektora nie miałeś?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...