Skocz do zawartości

POŚ - co wybrać?


Recommended Posts

Witam, przymierzam się do modernizacji swojego szamba na przydomową oczyszczalnie ścieków. Mam pewną propozycję od lokalnego instalatora na poś z centroplastu natomiast zanim zdecyduję się na cokolwiek chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie jakie systemy oferowane na rynku warto zakładać i która poś byłaby najbardziej trwalsza jeżeli chodzi o jakość materiału, grubość, technologię oraz ewentualne pompy i sterowanie (elektrozawory)? Oczyszczalnia musiałaby obsłużyć 5 dorosłych osób z ewentualnym dopełnieniem 6 w późniejszym czasie. Prosiłbym o pomoc w temacie i ewentualne doradzenie najlepszej możliwości.  

Link do komentarza

Podstawowe pytania to:

- ile miejsca można przeznaczyć na oczyszczalnię;

- jaki grunt jest na działce (piaszczysty, gliniasty);

- na jakiej głębokości występuje woda w gruncie. 

Wtedy będzie można podjąć decyzję czy ma to być prosta oczyszczalnia z drenażem, czy jakiś model kompaktowy. 

Czy istniejący zbiornik szamba jest w takim miejscu, że będzie mógł posłużyć za pierwszą komorę oczyszczalni?

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Podstawowe pytania to:

- ile miejsca można przeznaczyć na oczyszczalnię;

- jaki grunt jest na działce (piaszczysty, gliniasty);

- na jakiej głębokości występuje woda w gruncie. 

Wtedy będzie można podjąć decyzję czy ma to być prosta oczyszczalnia z drenażem, czy jakiś model kompaktowy. 

Czy istniejący zbiornik szamba jest w takim miejscu, że będzie mógł posłużyć za pierwszą komorę oczyszczalni?



Z miejscem nie będzie problemu, jest go dużo za zachowaniem odpowiednich odległości określonych przepisami. Grunt gliniasty, a co do głębokości występowania wody w gruncie to nie wynajmowałem geologa do badania gruntu, ale z tego co zaobserwowałem jeżeli chodzi o kanał w garażu przy bardzo ulewnych deszczach kilka dni z rzędu potrafi podchodzić na ok 90 cm. 

Link do komentarza

Przy gliniastym gruncie i wysokim poziomie wody gruntowej lepsza będzie raczej oczyszczalnia kompaktowa. Chodzi o to, żeby ścieki zostały w większości rozłożone zanim jeszcze trafią do gruntu. 

Jeżeli oczyszczalnia z drenażem to tylko taka, w której są dwie lub trzy duże komory wstępne do których napuszczamy bakterie rozkładające ścieki. Wtedy drenaż pełni praktycznie tylko funkcję rozprowadzenia ścieków już oczyszczonych. Dlatego pytałem czy obecne szambo da się wykorzystać jako pierwszą komorę oczyszczalni.

Link do komentarza

Niby mogłoby się dać, ale chyba po prostu chciałbym je zasypać. Co w takim razie byś polecał jeżeli chodzi o systemy odnośnie tego co wymieniłeś? Chyba jednym z najbardziej polecanych z tego co zdążyłem wyczytać mimo wszystko jest ZBS-6C. Co możesz powiedzieć o centroplaście i systemie multiekocent i jak odnosi się do stwierdzenia odnośnie oczyszczalni kompaktowej?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przepisy ppoż. mówią, że tak blisko granicy nie wolno stawiać domu. O płocie niczego nie mówią.  A skoro dom się jednak postawił, to niech teraz dom się martwi przepisami. Płot nie musi.
    • Najwyższy czas zlikwidować tę służebność, niestety to droga sadowa. Pamiętaj jednak, ze działka ze służebnością mocno zmniejsza swoją wartość.
    • Nie mam zamiaru się gniewać z sąsiadem, ma służebność nie wiadomo po co, ponieważ posuada swój własny wjazd z innej strony i dodatkowo nie respektuje żadnych zasad mimo rozmów z nim. Przekracza służebność, obiecuje że nie będzie tego robił a za chwilę jest to samo
    • U mnie było podobnie. Działki po bokach ogrodzone, bez zgody właścicieli abym mógł do swojej działki doprowadzić media, nie naruszając tych ich. Wymyśliłem że zrobię toew tej drodze ze służebnością. Kosztowało mnie ogromne ilości alkohol aby się integrować, kupowanie roślin fajnych do nasadzenia w miejscu odkładanych przez koparkę z wykopu ziemi, pogodzenia się że kiedy już za swoją ciężką kasę zrobiłem dojazd, wciąż parkowali mi on i jego goście pod bramą wjazdową, że nie mogłem wyjeżdżać i musiałem prosić aby mi na to pozwoli. Nauczyłem się jednego. Nigdy! Nigdy nie kupiłbym więcej działki, do której dostęp miałbym tylko wtedy, gdy ktoś mi na to pozwoli.     Nie gniewaj się z sąsiadem. Zgodzę daj na sprawy mało istotne. Trawa odrośnie. Rośliny nasadzisz. Ale będziesz miał pewność że kiedy pojedziesz na narty, do Egiptu latem, czy teściów odwiedzić na Wielkanoc, sąsiad zajrzy czy ktoś się nie szwęda na posesji, podkarmi kota, a nawet gdy zaufasz i się zaprzyjaźnisz - podleje w domu kwiaty 
    • Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/51002-wiezba-dachowa-wazny-element-dachu
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...