Skocz do zawartości

Materiały akustyczne – jaki materiał tłumi hałas?


Recommended Posts

Istnieje wiele materiałów akustycznych, które mogą tłumić hałas. Oto kilka popularnych opcji:

 • Pianka akustyczna: Pianka o wysokiej gęstości, taka jak pianka poliuretanowa lub pianka melaminowa, może skutecznie tłumić dźwięki. Jest stosowana w wielu miejscach, takich jak studia nagrań, pomieszczenia kontrolne, sale konferencyjne i teatry.
 • Panele akustyczne: Panele wykonane z materiałów porowatych, takich jak wełna mineralna lub gąbka akustyczna, są skutecznym rozwiązaniem do tłumienia hałasu. Montuje się je na ścianach, sufitach lub podłogach, aby zminimalizować odbicia dźwięków i zwiększyć izolację akustyczną pomieszczenia.
 • Tkaniny dźwiękochłonne: Specjalne tkaniny dźwiękochłonne mogą być wykorzystywane do pokrywania ścian, sufitów i mebli w celu absorpcji dźwięków. Mogą mieć różne wzory i kolory, aby dostosować się do wystroju wnętrza.
 • Mata dźwiękochłonna: Mata dźwiękochłonna, często wykonana z gumy lub innego elastycznego materiału, może być stosowana w różnych miejscach, takich jak podłogi, sufitu i ściany, aby zmniejszyć przenikanie dźwięków.
 • Materiały konstrukcyjne: Przy budowie pomieszczeń można również zastosować specjalne materiały konstrukcyjne, które są bardziej skuteczne w tłumieniu hałasu, takie jak płyty gipsowo-kartonowe o zwiększonej gęstości lub specjalne panele dźwiękochłonne.

Należy pamiętać, że skuteczność tłumienia hałasu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj hałasu, jego źródło i charakterystyka pomieszczenia. Często konieczne jest skonsultowanie się z ekspertem w dziedzinie akustyki, aby dobrać odpowiednie materiały i zastosować je w sposób optymalny.

Link do komentarza
 • 2 tygodnie temu...
 • 7 miesiące temu...

Potwierdzam w moim przypadku również lamele akustyczne sprawdziły się. Też nie przypuszczałem, że aż tak świetnie się sprawdzą. Jeżeli ktoś właśnie szuka elementu wykończenia, który pozwoli osiągnąć efekty akustyczne to warto się zastanowić się nad lamelami to z pewnością będzie nie dość, że ładnie wyglądało to jeszcze można zyskać fajne wygłuszenie. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
  • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
  • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...