Skocz do zawartości

Dyskusja na forum: Organizacja placu budowy - krok po kroku


Recommended Posts

Zanim ruszymy z budową musimy poczynić odpowiednie kroki zapewniające dostęp do niezbędnych mediów, techniczne i sanitarne warunki dla wykonawców czy bezpieczne przechowywanie zgromadzonych materiałów. Zakres przygotowań niezbędnych do rozpoczęcia budowy zależeć będzie w znacznym stopniu od formy prowadzenia robót - czy decydujemy się na realizację inwestycji tzw. sposobem gospodarczym i wiele działań będziemy musieli podjąć samodzielnie czy też zlecimy firmie budowlanej kompleksowe wykonawstwo.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/budowa-krok-po-kroku/a/106078-organizacja-placu-budowy-krok-po-kroku

Link do komentarza

Komentarz dodany przez PIOTR Projektant:
Bardzo fajny artykuł. Warto poruszać kwestię jak ważne jest przygotowanie placu budowy zarówno te fizyczne na miejscu jak i te formalne. Tutaj uczulam dodatkowo że jest coraz więcej obostrzeń z nie budowlanego podwórka. Są to kwestie środowiska, wód polskich, czy owianej złą sławą archeologii. O tej ostatniej kilka słów. Zazwyczaj ludzie obawiają się stanowisk archeologicznych itp., jednak nie słusznie – atrakcyjna działka z archeologią jest często ostatnią do kupienia w okolicy, bądź po prostu jest sporo tańsza. Co ciekawe różnica w cenie wynosi najczęściej około 200% - 400% wartości badań archeologicznych czyli i tak jesteśmy sporo do przodu. Jedynie co tutaj się liczy to czas i nie chodzi o same badania w terenie tylko o „papiery” u konserwatora. Razem z dokumentacją prace archeologiczne trwają od 2 tygodni do 4 miesięcy (przy czym prace w terenie to około 5 dni roboczych). Warto wziąć archeologa który podejmie się ogarnięcia wszystkich formalności za nas/w naszym imieniu. Co ceny ma konkurencyjne choć z pozoru nie jest najtańszy ale sumarycznie wychodzi bardzo dobrze – brak kosztów ukrytych. Szukamy środowiskowa – liczę że koledzy po fachu odwzajemnią się rekomendacja w komentarzach.

Link do komentarza

Działka "z archeologią" to taki straszak dla inwestora, ale jest cała procedura i nie tak kosztowna, którą można przejść. Przy obecnych cenach działek koszty tych formalności i prac i podpisu archeologa + "odkrywki" są ułamkiem kosztów całkowitych. Poza tym, mam wrażenie, że w MPZP często "na wyrost" są takie zapisy. Wiem z autopsji.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Myślę, że warto przyjrzeć się podobnym produktom w sklepie globy platform . Zawsze istnieją produkty wysokiej jakości przeznaczone do różnych celów. Jestem bardzo zadowolony z usługi. Świetny sklep internetowy! Wszystko jest szybkie, wygodne i wysokiej jakości. Zamówię więcej produktów, których potrzebuję.
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...