Skocz do zawartości

DGP grawitacyjne ulepszenie


Recommended Posts

Napisano

Witam,

Planuje rozprowadzenie DGP grawitacja zgodnie z załączonym rysunkiem. Mam pewien dylemat, czy dorobić dodatkowy wlot na dole do komory z kominkiem od strony korytarza (zrobiłbym otwór przez scianę nośna). Czy usprawni to działanie DGP, czy jest sens?

DOM.png

Napisano
1 godzinę temu, Mathoos napisał:

Planuję rozprowadzenie DGP

Budynek jest już używany, czy planujesz jego budowę?

 

Jaką średnicę ma rura, którą doprowadzasz powietrze pod ruszt kominka? Ten szkic - to plan Twojego domu? jest parterowy?

Napisano

Dom jest stary, murowany, parterowy, aktualnie remontowany. Powietrze do wykładu doprowadzone jest rurą 110. Kanały 90x200 do dgp będą w podwieszanym suficie plus anemostaty w suficie.  Kratkę pod kominek planuje 30x14 lub 50x14 i do tego dorobić dodatkowo przez ścianę z korytarza powiedzmy 100mm średnicy. Chodzi mi o to czy usprawni to w jakiś sposób działanie dgp. Chłodne powietrze z korytarza będzie miało krótsza drogę do zabudowy kominkowej.

Napisano
4 godziny temu, Mathoos napisał:

Chłodne powietrze z korytarza będzie miało krótsza drogę

A skąd to chłodne powietrze weźmie się na korytarzu w takiej ilości, jaką będzie zaciągał cug w kominie??? :scratching:

Wytłumaczysz mu - temu świeżemu powietrzu - , że pierwszeństwo ma ten ciąg z korytarza, a potem ma lecieć to powietrze z dworu? :scratching:Zamontujesz układ regulacyjny, sterujący powietrzem?

 

Przecież jak będzie palić się w kominku, to będzie zaciągać powietrze skąd tylko się da... gotowa cofka w najbliższym kanale wentylacyjnym...

 

4 godziny temu, Mathoos napisał:

czy usprawni to w jakiś sposób działanie dgp

Czyli myślisz, że to mogłoby odzyskiwać/zawracać ciepło z powietrza wcześniej podgrzanego?

Napisano (edytowany)
5 godzin temu, Mathoos napisał:

Chłodne powietrze z korytarza będzie miało krótsza drogę do zabudowy kominkowej.

Nie ma wielkiego znaczenia to że droga krótsza, w DGP wszak powietrze nie krąży grawitacyjnie lecz jego obieg jest wymuszony przez działanie turbiny.

Nie bardzo rozumiem po co Ci ten otwór w ścianie, przecież powietrze nadmuchiwane przez kanały rozprowadzające będzie z pomieszczeń nadmuchiwanych wracać właśnie tym korytarzem i przez drzwi salonu do kominka.

No chyba że masz zamiar te drzwi do salonu szczelnie zamykać to wtedy by to miało jakiś sens, w innym przypadku raczej nie.

Oczywiście wszystkie drzwi do których będzie nawiewane powietrze powinny być uchylone lub mieć podcięcia i otwory wentylacyjne umożliwiające w miarę swobodny ruch powietrza.

 

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Napisano

Dziękuję demo za pomoc, o to mi chodziło. Kolego podczytywacz chyba nie rozumiesz o co mi chodzi. Nie mówię o powietrzu potrzebnym do spalania tylko o powietrzu które krąży w domu. 

Napisano
1 godzinę temu, Mathoos napisał:

Nie mówię o powietrzu potrzebnym do spalania tylko o powietrzu które krąży w domu. 

No to po co ono ma trafiać z powrotem do paleniska??? Po co ta rura z korytarza??? Powietrze powinno krążyć, tak jak podpowiada demo

 

2 godziny temu, demo napisał:

właśnie tym korytarzem i przez drzwi salonu do kominka.

a nie dodatkową rurą do paleniska...

 

Ale też

2 godziny temu, demo napisał:

przez drzwi salonu do kominka.

do dogrzewania się w okolicach paleniska, a nie do zasilania procesu palenia... tam trafia powietrze z zewnątrz...

Napisano
39 minut temu, podczytywacz napisał:

 

Ale też

do dogrzewania się w okolicach paleniska, a nie do zasilania procesu palenia... 

Właśnie o tym cała rozmowa. Może wczesniej niedokładnie opisałem swój problem. Dziękuję za pomoc, nie będzie dziury👍

Napisano (edytowany)

Jeżeli to DGP ma działać grawitacyjnie, bez wymuszonego nadmuchu to nie ma sensu robienie tak długich kanałów, szczególnie do tej sypialni po lewej stronie. W układzie grawitacyjnym najlepiej byłoby zrobić wlot powietrza pod obudowę kominka od strony korytarza, nisko przy podłodze. Zaś jeden jedyny wylot także na korytarz, ale w blisko sufitu. Do tego dolot powietrza do spalania wprost wo wnętrza wkładu. Wtedy od strony salonu możemy w ogóle nie robić dopływu powietrza pomiędzy wkład i obudowę. Całe powietrze ogrzewane pomiędzy wkładem i obudową pochodziłoby z korytarza ( przez ścianę u dołu) i ogrzane wracałoby do korytarza (otwór przez ścianę u góry). 

Ogrzewane byłoby wówczas powietrze w korytarzu, a ono trafi do pokoi, jeżeli zostawimy do nich uchylone drzwi. W grawitacyjnym układzie bez dmuchawy ciągnięcie długich poziomych rur do pokoi, gdy dom jest parterowy nie ma sensu. Ruch powietrza w takich rurach i tak będzie bardzo słaby. 

PS. Ewentualnie można pomyśleć o założeniu cichego wentylatora w tym otworze przy podłodze w korytarzu.

DGP.png

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Napisano

Jest to jakiś pomysł. A czy w tym przypadku w salonie również zrobić jakąś kratkę wylotowa u góry?

Ps. Kanał do sypialni po lewej miałby ok 4m. Rzeczywiście by to nie działało?

Napisano

Bez wymuszonego nadmuchu działałoby bardzo słabo. Różnica wysokości jest przecież znikoma, zaś poziomy kanał długi. Wątpię, żeby dawało to specjalnie więcej niż otwarcie drzwi do tej sypialni, tym bardziej, że ciepłe powietrze ma krótką drogę od wejścia do salonu do drzwi sypialni. 

Nie robiłbym otworów wlotowych ani wylotowych ciepłego powietrza w salonie. Tam kominek i tak odda dużo ciepła przez promieniowanie. Lepiej zrobić je tylko w korytarzu i ciepłe powietrze skierować wyłącznie na tamtą część domu.

Napisano

Myślę że jest to całkiem dobry pomysł? Tylko teraz zasadnicze pytanie, czy dam radę ogrzać w ten sposób cały dom? Dom stary, w tej chwili remontowany, będzie dobrze docieplony, podłogi 10cm styrodur, strop 30 wełny, ściany 50 cm plus 10 styropian, nowe okna. Jeszcze wracając do tej koncepcji z kratkami w korytarzu. Jakiej wielkości otwory zrobić? Kominek 11kW, według instrukcji, min 700cm2 dolot i 900 wylot. Czy to wystarczy?

Jeszcze dodam że dom ma 80m2.

 

Czy nie kombinować i zrobić Dgp w systemie wymuszonym ?

Napisano
9 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Jeżeli kominek ma być w praktyce głównym źródłem ciepła to lepiej zrobić DGP w systemie wymuszonym (z dmuchawą). DGP grawitacyjne w takim parterowym budynku będzie dobre jako uzupełnienie, dogrzewanie. Jednak praktycznie nie sposób za jego pomocą osiągnąć równomierny rozkład temperatury w całym budynku.

Kominek będzie dodatkiem ale chciałbym "wcisnąć z niego jak najwięcej". Zastosuje chyba pomysł z tymi kratkami od strony korytarza bez dgp.Jakiej wielkości otwory zrobić? Kominek 11kW, według instrukcji, min 700cm2 dolot i 900 wylot. Czy to wystarczy?

Jeszcze dodam że dom ma 80m2.

Napisano

Jak na taką moc to i tak wielkości wg instrukcji są z ogromnym zapasem. Większych bym nie robił. 

I tak jak pisałem w swoim pierwszym poście,  można pomyśleć o założeniu cichego wentylatora w tym otworze przy podłodze w korytarzu. On nie musi być odporny na temperaturę, bo będzie przetłaczał powietrze o temperaturze pokojowej. Szczerze polecam dobrej jakości, ciche wiatraki komputerowe o większej średnicy. Do tego łatwo jest zmieniać ich prędkość obrotową, bo wystarcza zasilacz o regulowanym napięciu (do 12 V).

  • 1 rok temu...
Napisano

Projekt zrealizowany, bez DGP. W korytarzu kratka wlotowa i wylotowa. Dodatkowo wentylator na wlocie sterowany automatycznie zależnie od temperatury wylotowej. Jak do tej pory nie włączam głównego ogrzewania, chodzi tylko kominek. W domu cieplutko:D

IMG_20240821_113241.jpg

IMG_20240821_113447.jpg

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Załączam zdjecia. Może coś da się wywnioskować z tego. Całe szczęście że sąsiad postanowił postawić swoje ogrodzenie, jak poinformował będzie to „murek” cokolwiek to znaczy dla niego. Więc nawet ta usypana ziemia nie będzie opierać się na moim ogrodzeniu. Jak dla mnie może postawić ogrodzenie murowane po całości nawet i na 10m wzwyż. Pomiędzy moim ogrodzeniem a jego jest wolna przestrzeń jakieś 40cm- tu się okazało że ta przestrzeń jest „moja” bo deweloper  postawił ogrodzenie nie po linii granicy. Na ostatnim zdjęciu widać wykop na moje oko nie mniej niż 1,5m do owego „murku” by ziemia się nie osuwała. No specem nie jestem ale na 99% wymaga to zgody kogoś z „góry”.
    • Witam . Ja ze swojej strony jako monter instalacji hydraulicznych i grzewczych mogę polecić firmę IZOMIX i ich sklep internetowy sklep.izomix.pl Jak tylko zabraknie mi choćby 1mb otuliny to wysyłali mi zawsze w ten sam dzień, a na drugi już miałem. Mają tam właśnie materiały izolacyjne do rur, kanałów, poddaszy itp
    • Nie sądziłam że zgoda na użytkowanie i zakończenie budowy może być wydana jeszcze w trakcie budowy…poza tym terenu nie mógł podnieść po zakończeniu budowy bo na tym terenie postawił dom- logiczne- najpierw teren potem dom.  Swoją drogą, teraz trochę przypominam sobie, mój dom jest podniesiony o 1,5m do równego poziomu z drogą i to jest zapisane w projekcie budowlanym. 
    • Decyzja o zakończeniu budowy i zgoda na użytkowanie mogła zostać wydana na podstawie dokumentów, bez opcji wizyty na placu budowy, więc nikt w urzędzie może nie wiedzieć o pracach przy podniesieniu terenu. Albo prace te zaczęły się dopiero po odbiorze. Idź do urzędu, bo tutaj to będziemy gdybać. Tak na marginesie nie wierzę, żeby sąsiad miał pozwolenie na takie podnoszenie poziomu swojej działki.
    • Jeżeli kocioł ma wyprowadzenie (czopuch) poziomo, to otwór w kominie trzeba zrobić na konkretnej wysokości. Jeżeli zaś odprowadzeni ma być w kotle zrobione od góry, to najłatwiej jest wszystko dopasować, gdy otwór w kominie jest wysoko. Wtedy mamy długą pionową rurę czopucha, co ma zarówno dobre, jaki złe strony.  Pionowa rura zajmuje miejsce obok komina. W przypadku kominka zwykle nie jest to problem, ale kotłowni , przy kotle, może przeszkadzać. Pionowa stalowa rura czopucha nagrzewa się szybko, co wspomaga ciąg przy rozpalaniu.  Rura oddaje ciepło do otoczenia. Ale ciepło może też oddawać tradycyjny murowany komin. On też gromadzi je na dłużej. Kominy prefabrykowane często są izolowane, więc ten efekt już nie bardzo występuje. Trzeba więc rozważyć: - jaki jest komin;  - czy czopuch i komin oddają ciepło do tego samego pomieszczenia (komin może być za ścianą);  - czy dodatkowe ogrzewanie wnętrza przez czopuch (długą stalową rurę) jest pożądane. W małych kotłowniach bywa to raczej wadą, niż zaletą.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...